MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů místního sdružení.

Moderátoři: PKS Jihočeský kraj, Krajsti predsedajici, KoKS Jihočeský kraj, PMS Českobudějovicko

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
  • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Josef.Spak »

Dotazy na T.T.:

Kde může být ve Správě domů největší riziko nějakého průšvihu, tj. je potřeba hlídat, aby se nestal?

Je správa domů v něčem netransparentní nebo nepřehledná? Pomohlo by, kdyby některé informace šly nově nejen do dozorčí rady, ale i veřejně? Pokud ano, jaké?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 2):
Andrea.Protivinska, Frantisek.Batysta
Tomas_Trantina
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 05 pro 2018, 16:11
Profese: podnikatel, živnostník
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Tomas_Trantina »

Sepsal jsem odpověď Danovi Leštinovi a nějak ji nevidím, inu nevadí, budu stručnější :-)

Dozorčí rada je kolektivní orgán, takže v prvé řadě se bude o zjištěných skutečnostech debatovat tam, následně předpokládám po každém zasedání DR se sejdu se zastupitelským klubem Pirátů, kde probereme co se děje a co s tím případně budeme dál dělat. "Zajímavé informace" jsou hodně obecný pojem, teď nemám ponětí co by to mělo a mohlo být, to se vykrystalizuje až po prvních schůzkách jak s DR, tak s pirátskými zastupiteli a nepředpokládám, že se bude dít něco nezákonného, spíš půjde o racionalizaci správy majetku a hlavně o přenastavení bytové politiky města zejména k vytvoření fondu pro občany v krizové situaci, sociální případy atd. Pokud je současná praxe opravdu jen o tom, že se vybírají nájemníci pouze podle jednoho jediného klíče, kterým je nabídnutá výše nájmu, pak tento systém nevyhovuje mým a asi ani vašim požadavkům a představám o tom, jak by měla správa bytového fondu města fungovat. Ale to je třeba nejdřív detailně zjistit jak SD funguje. Stejně tak zadávání zakázek, výběr nemovitostí k rekonstrukci, atd. Vzhledem k tomu, že moje vize jak by měla SD fungovat je stejná bez ohledu na to, jestli jsem v "dresu" Pirátů, nebo TOPky, tak nepředpokládám nějaké zásadní rozpory ani mezi těmito dvěma stranami zrovna co se této části městské politiky týká.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas_Trantina za příspěvky (celkem 2):
Josef.Spak, Dan.Lestina
Tomas_Trantina
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 05 pro 2018, 16:11
Profese: podnikatel, živnostník
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Tomas_Trantina »

Ad Josef Špak: Pepo, tohle jsou dotazy, které nemůžu zodpovědět, dokud do SD nenahlédnu detailněji a nechci spekulovat. Obecně je vždycky potřeba hlídat nákup služeb (např. cenu tepla, za které dává SD ročně cca 25mil. Kč), kontrolu stavebních dodávek, výběr firem, politiku přidělování bytů atd. Ale co patrně bude největší téma, to pravděpodobně bude příprava případné nové bytové výstavby, plánovaná rekonstrukce Slavie (kde jsem byl už v komisi UA proti jejímu pronájmu developerovi) atd. K druhé části dotazu, dokud se nedozvím jaké informace DR vůbec dostává, nemůžu hodnotit, jestli by měly, nebo neměly být veřejné, případně jestli už nejsou atd. Tam je potřeba počkat na prvních pár zasedání DR a naladit si pohledy na věc s vámi. Nejsem vševěd, já můžu zastupitelskému klubu Pirátů poskytnout informace co se ve společnosti děje a jaký na to mám názor, ale společně se musíme poradit o dalším postupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas_Trantina za příspěvky (celkem 2):
Josef.Spak, Dan.Lestina
David.Lataj
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 19
Registrován: 05 lis 2018, 17:42
Profese: Odborář řidič
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od David.Lataj »

Také mám dotaz. Jak chceš zabránit z pozice člena dozorčí rady a hlavně jestli to je v kompetenci tohoto orgánu, já si myslím, že to jde na bytovou kom. a radu, aby městské byty dostávali vlivní úředníci, popřípadě rodinný příslušníci politiků.
Hlavně nechci číst, že nic takového není. Nemusel bych chodit daleko.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Dan.Lestina »

Tomas_Trantina píše: 06 pro 2018, 22:50 Dozorčí rada je kolektivní orgán, takže v prvé řadě se bude o zjištěných skutečnostech debatovat tam, následně předpokládám po každém zasedání DR se sejdu se zastupitelským klubem Pirátů, kde probereme co se děje a co s tím případně budeme dál dělat. "Zajímavé informace" jsou hodně obecný pojem, teď nemám ponětí co by to mělo a mohlo být, to se vykrystalizuje až po prvních schůzkách jak s DR, tak s pirátskými zastupiteli a nepředpokládám, že se bude dít něco nezákonného, spíš půjde o racionalizaci správy majetku a hlavně o přenastavení bytové politiky města zejména k vytvoření fondu pro občany v krizové situaci, sociální případy atd.
Ano, řešit na DR a pak informovat náš zastupitelský klub nebo komunální tým je asi postup, který bych si představoval. Taky nevidím zásadní rozpory ve věcném, tak jsem myslel ještě o krok dál a myslel na zájmy MS Pirátů (které tu teď mám reprezentovat): důležité je, aby to nebylo tak, že plody tvé práce v DR (vlastně jakékoli) budou prezentovány radou města nebo jejich součástmi jako "my makáme"... Nepředpokládám, že by bylo v tvých silách tomu zabránit, ale chtělo by to, aby zároveň vycházely i zprávy "pirátští nominanti makají" a nestávalo se, že pak budeme koukat jako puci, co se to tam děje :)
"Zajímavé informace" jsou záměrně obecný pojem a záměrně jsem teď ještě obecnější, protože taky moc nevím, co čekat... Ale ano, taky bych to viděl na např. nějaký odhalený nesmysl nebo nekoncepčnost, případně drobné "malé domů", než vyloženě zlodějnu s krabicemi od vína atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Josef.Spak

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Tomas_Trantina
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 05 pro 2018, 16:11
Profese: podnikatel, živnostník
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Tomas_Trantina »

Ad David Lataj: Dozorčí rada není detektivní kancelář, to asi všichni chápeme. Přidělování bytů musí být buď fér pro všechny zájemce bez rozdílu, nebo naopak musí být zcela jasně řečeno, že politika města je jiná a že město pro určité profese, nebo úředníky vyčlení nějaký počet bytů. Obojí je legitimní, cokoliv mezi tím je šedá zóna. DR by měla zhodnotit dosavadní praxi a pokud máš nějaké důkazy o tom, co a jak se dělo, tak to pojďme řešit a nastavit proces přidělování bytů tak, aby se to dít nemohlo. To je podle mě úkol DR

Ad Dan Leština: Dane rozumím, ale neumím zařídit, aby město neinformovalo o činnosti jeho DR v jeho společnosti. Nicméně s pirátským PR bych se nebál, že by vás město se svým dosavadním stylem marketingu mohlo trumfnout :-D O tom, co vůbec a jak zveřejňovat, je potřeba se detailně poradit nejlépe i s nějakým právníkem, abychom nešlápli vedle. Chápu kam míříš, ale byl bych minimálně ze začátku zdrženlivější, než si budeme jisti co si můžeme dovolit publikovat. Ohledně ostatnch věcí o kterých píšeš si evidentně rozumíme ;-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas_Trantina za příspěvky (celkem 4):
Josef.Spak, nightboy, Andrea.Protivinska, Ivo.Vlasaty
David.Lataj
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 19
Registrován: 05 lis 2018, 17:42
Profese: Odborář řidič
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od David.Lataj »

Ok.
Uživatelský avatar
Frantisek.Batysta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 13 kvě 2018, 21:31
Profese: učitel
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Frantisek.Batysta »

Dotazy na T.T. :
1. Jak si představujete, že z pozice člena DR ovlivníte:
a) proces výběrového řízení na pronájem nemovitosti nebo bytu ve správě společnosti?
b) koncepční záměr budoucího využití KD Slavie?
c) jiné koncepční využití Domu umění?

2. Máte nějaké "realitní zkušenosti" s pronájmem nemovitostí nebo bytů?
3. Jak velké máte znalosti podvojného účetnictví?
4. Jak moc rozumíte správě soukromého majetku (bytových družstev), které společnost realizuje?
5. Sdělte laskavě Váši analýzu dosahovaných zisků společnosti za rok 2017 a 2016.
6. Jakou máte představu rozvoje společnosti, o co osobně se chcete v tomto ohledu postarat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Batysta za příspěvky (celkem 2):
Josef.Spak, Tomas_Trantina
Tomas_Trantina
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 05 pro 2018, 16:11
Profese: podnikatel, živnostník
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Tomas_Trantina »

Dobrý den Františku,
1a) nepředpokládám, že členové DR sami ovlivňují jednotlivé pronájmy. Nebylo by to dle mého soudu vůbec dobře. Je to tedy o nastavení systému přidělování nájmů nemovitostí. Ten je třeba detailně prozkoumat, zhodnotit a navrhnout případné úpravy. Bude to bezpochyby potřebovat komunikaci se zastupiteli a případně také radními.
1b) koncepční záměr co se Slávií je zejména na politicích v zastupitelstvu a kulturní komisi. Nicméně já bych byl rád, aby se vytvořil klidně několikakolový workshop na téma využití Slávie. Účastníci workshopu by měli být jak zástupci budějovických kulturních spolků, tak také producenti obdobných úspěšných domů po republice. Tento workshop by měl proběhnout minimálně za podpory komisí rady města, zejména kulturní komise a komise pro architekturu a územní rozvoj. Z toho by pak měla vzejít strategie pro Slávii, jež by nepochybně měla zůstat ve vlastnictví města a stát se zpátky opravdu spolkovým domem sloužícím jako zázemí pro tvůrčí činnost obyvatel města. Pokud něco takového opravdu vznikne, rád bych se workshopů aktivně účastnil. Toto téma jsme už diskutovali na komisi pro UA, ale nebyla k jeho realizaci možnost, zatím.
1c) Dům umění dost těsně váže na Slávii, pokud by se v ní našlo v budoucnu místo i pro galerii, pak se nabízí mnoho možností jeho využití. Je jisté, že by se ho město nemělo zbavovat, existuje od vítězného ateliéru Projektil soutěžní návrh na parter a klidně bych si dokázal představit spolupráci s tímto vyhlášeným ateliérem i na zbytek objektu. Využití tohoto domu by ale opět mělo vzejít z odborné diskuze, jejíž výstup odsouhlasí zastupitelstvo, případně rada. Není na DR, aby toto vymýšlela, leda spíše nadhodila, DR by měla zejména za 1/ vznik takové diskuze iniciovat a být mu účastná a za 2/ dohlížet nad naplňováním oné vytčené strategie.
2) zkušenosti mám, pár domů jsem postavil a prodal, zkušenosti s nájmem mám jak na straně pronajímatele, tak nájemce ;-)
3) nejsem ekonom, jsem podnikatel, který je už 10 let jednatelem firem, které účetnictví vedou a to firem stavebních, takže víceméně přesně problematika Správy domů. Pro detailní ekonomický a účetní rozbor jsem případně domluven s mým dobrým a spolehlivým přítelem, který je vystudovaný ekonom a sám též interní auditor.
4) myslím, že velmi dobře, sám jsem dlouholetým předsedou SVJ, pro bytová družstva a SVJ jsem v uplynulých letech mnohokrát prováděl stavební práce (osobně nikdy pro SD), byl jsem účastníkem mnoha schůzí a řešení různých problémů, takže s touto problematikou jsem myslím dobře obeznámen.
5) Na fundovanou analýzu zatím nebylo kdy. Pokud si dobře vzpomínám, za rok 2016 šlo cca o 1mil Kč a za 2017 o 1,5mil Kč. Osobně nejsem zastáncem toho, že městské společnosti musí vždy a za jakýchkoliv okolností vykazovat zisk. Důležitější je poměr nákladů a výdajů a jejich smysluplné vynaložení, než zda je celkové číslo ve výkazech černé, nebo červené. Důležitá je hospodárnost správy nemovitostí a dosažení vytčených cílů (sociálních, nebo ekonomických, záleží na zadání politiků, osobně jsem spíše pro ty sociální ohledy), což může krátkodobě klidně přinést i masivní deficity, pokud se bude realizovat výstavba nových domů a SD bude určena jako nositel projektu.
6) Je nabíledni, že město potřebuje více bytů s přiměřeným nájmem, tedy nižším, než je současný tržní, pokud chce udržet např. kvalifikované absolventy svých vysokých škol. To s sebou nese mnohá rizika, od těch, která jsou spojená se samotnou výstavbou a její přípravou až po koncepční posouzení kterou cestou by se mělo město vydat z pohledu celkové koncepce bytové politiky a rozvoje města na léta dopředu. Je třeba se též inspirovat ve městech, kde se jim podařilo bytovou politiku dobře vyřešit. Linz i Vídeň máme za rohem, Brno dělá ohromně zajímavé projekty v rámci rapidhousingu atd. Je třeba se kolem sebe rozhlížet a aplikovat dobré nápady. Tvoří se nový územní plán, který tuto problematiku bude zásadním způsobem určovat, SD by měla být účastníkem této tvorby. Další velké téma by mělo také být co v budoucnosti s vytápěním objektů ve správě SD. Teplárna tu nebude a hlavně by tu neměla být navždy. Je třeba se zamyslet nad způsoby lokálních zdrojů tepla pro domy ve správě SD a právě tato platforma by mohla být průkopníkem těchto změn. Už i některé panelové domy v ČB instalují vlastní tepelná čerpadla se zajímavou návratností, jiné přecházejí na plynové kotelny atd., takže i toto je otázka na zamyšlenou. Tohle je paleta témat, které bych chtěl otevřít v DR SD a zcela nepochybně se mnohá další ještě objeví. SD by zkrátka měla být moderní společností, která se nebojí změn, sama je navrhuje a inciuje a snaží se vidět za horizont čtyřletého funkčního období zastupitelské politiky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas_Trantina za příspěvky (celkem 5):
Josef.Spak, Dan.Lestina, Frantisek.Batysta, Zuzana.Kudlackova, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: MF ČB 21/2018 Nominace Tomáše Trantiny do dozorčí rady Správy domů s.r.o.

Příspěvek od Josef.Spak »

Zahájeno hlasování zde: viewtopic.php?f=773&t=45086

Hlasování poběží 48 hodin, do 13. 12. 2018 01:42
Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Českobudějovicko“