Koněvův pomník

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 6

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman.Kucera píše: 13 zář 2019, 10:39 Nebud naivní. Když "opozice" hlasuje proti svému návrhu a podpoří "vládu", NIKDY to není ze svědomí. Ale klidně to můžeš začít vyšetřovat, plně tě v tom podpořím :P
Pokud neprojde pirátský návrh a návrh koalice dává alespoň částečně smysl, i u nás v Plzni OFFTOPICosvobozené sovětskými vojáky, převlečenými do amerických uniforem, jo takovou blbost nám říkali na základní škole ;) máme volné hlasování a občas hlasujeme s koalicí.

Mimochodem, skvěle ses naučil kremelské postupy hybridní války, Sputnik by to nenapsal lépe. :twisted: Tos měl nějaké školení, nebo sám od sebe? :?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michal.Macek píše: 13 zář 2019, 16:48 "Mateřské místní sdružení" je místní sdružení, jehož jsi členem.
Roj by měl na protest vystoupit z MS, možná se i přestěhovat do jiné části Prahy. :twisted:
Nabízí se https://goo.gl/maps/kN76vzApHfyy1PfG7 ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Milos.Vlach
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 220
Registrován: 05 čer 2014, 20:14
Profese: UX Engineer, Designer, Zemědělec, DJ/VJ
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 55 poděkování
Dostal poděkování: 283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Milos.Vlach »

Koukam, ze to tu zije...

Hlasoval jsem tak, jak bych hlasoval v referendu. Pokud to nekoho sere, ok, respektuji vas nazor. Tot asi vse.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od klivan »

Ivan Štěpanovič Koněv, narodil se poblíž Archangelska 1897, matka zemřela při porodu, v carské armádě byl poddůstojník dělostřelectva. Do bolševické strany vstoupil ve 20 letech a zúčastnil se brutální likvidace povstání rolníků. Stalinovo „čistky“ přežil díky slovu generála Vorošilova, avšak za porážku od Němců u Vjazny před Moskvou v r.1941 měl být popraven. Zastal se ho Žukov., na něhož Koněv před rokem 1941 horlivě donášel.
Koněv nebyl žádný vojenský génius, což charakterizují jeho slova „Bud Karpaty přejdeme, nebo na nich padneme.!“
4.5. 1945 gen.Eisenhower oznámil sovětským spojencům, že americké jednotky mohou postoupit k Vltavě a Labi, přičemž "očistí" levé břehy řek. Sověti 5.5. však oznámili, že si to nepřejí, jelikož již zahajují plánovanou operaci osvobození Prahy. Sovětská strana Američanům lhala. Osvobození Prahy bylo naplánováno až na 13.5.1945. Teprve nenadálé vypuknutí Pražského povstání přinutilo Koněva urychlit přesun vojsk od Berlína s tím, že si unavení vojáci odpočinou až po válce.. Ještě 6.Května sociální demokrat Fierlinger v Košicích prosil sovětského velvyslance Zorina: “Přítomnost americké armády v Praze by byla politicky zneužita…“ Šlo tedy více o politickou, než vojenskou operaci.“
Období života Koněva po roce 1945 již vůbec nemůžeme hodnotit kladně, např. potlačení Budapešťského povstání stálo tisíce životů civilistů. Blíže zde…
https://www.denik.cz/ze_sveta/marsal-ko ... 00911.html
Držme se faktů, nevěřte mýtům komunistické propagandy. ;)
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Barbora Myš Hrůzová
https://www.facebook.com/barbora.hruzov ... 3631884839

Kdo má zájem o vysvětlení, proč jsem hlasovala na posledním zastupitelstvu proti návrhu koalice odstranit pomník maršála Koněva z Prahy 6 - Bubenče:

Obecně nejsem zastáncem žádných monumentálních památníků. Byla bych raději, kdyby místo nich rostly v parcích stromy. Osobnost maršála Koněva je skutečně kontroverzní a kdo chce, může si o tom přečíst hromadu jiných článků.
Takže začnu jinak. Již od devadesátých let na Praze 6 ve volbách jednoznačně vítězily pravicové strany. Socha Koněva jim sice vadila, ale nechávaly ji na pokoji. Až starosta Kolář se rozhodl s ní skoncovat. Chtěl lidem vysvětlit, že maršál nebyl jen osvoboditelem Prahy, ale taky nemilosrdným vojákem, který poslouchal rozkazy z Kremlu a dopustil se různých zvěrstev. Kolář proto nechal k soše umístit vysvětlující dodatkové tabulky. Už zhruba od roku 2014 je památník pravidelně při každém významném výročí poléván rudou barvou a popisován hanlivými nápisy. Pachatele nikdy nechytili. Po každém tomto vandalství, (a ano, je to vandalství, když je ničen cizí majetek, i kdyby k tomu vedly ty nejčistší a nejčestnější úmysly), nechala radnice sochu vyčistit v rámci programu antigraffiti.
A tady narážíme na několik otázek. Když starosta věděl, že k tomu pravidelně dochází, proč letos nenechal den předtím hlídat pomník policií, nebo zde nenechal umístit kameru? Proč zrovna letos zakázal památník posléze vyčistit? A dokonce na lidi, kteří sochu chtěli uvést do původního stavu, poslal městskou policii. A proč pak přikázal umístit okolo sochy lešení a zakrýt ji plachtou? Tím by dalšímu vandalství asi sotva zabránil. Zdánlivě chaotická rozhodnutí, která učinil sám, bez konzultace s koaličními partnery. Vše přitom za peníze radnice.
Ve svém emotivním vystoupení na jednání zastupitelstva se nechal slyšet, že to vandalství a snad i následné čištění bylo prací jakýchsi tajemných „ruských trollů“. Když se ale nad tím zamyslíme, můžeme si klást klasickou otázku – komu to slouží? Posloužilo snad ruské straně to, že zastupitelstvo Prahy 6 se následkem toho rozhodlo sochu odstranit?
Na první pohled se může zdát, že starosta měl dlouho trpělivost, a přestože památník ve své čtvrti nechtěl, snažil se vyjít vstříc i zastáncům jeho zachování. Jenže teď už jeho trpělivost prostě přetekla a nastal čas zarazit všechny ty demonstrace pochybných vlastenců a komunistů a najít radikální řešení. Mise bude splněna. Ostatně, ve spoustě projevů na zastupitelstvo zaznělo, že situace se už teď tak vyhrotila, že není jiné cesty. „Se vyhrotila“? To pan starosta ji pečlivě vyhrotil. A to až tak, že jednání zastupitelstva musela nakonec hlídat policie a vytvořila okolo radnice málem válečný stav. Občané museli procházet bezpečnostním rámem a nesměli si vzít dovnitř ani jídlo a pití. A taky až tak, že nakonec to bylo - kdo nehlasuje s námi, je rusofil, miluje Koněva a je Putinův zaprodanec. Přitom pan starosta si se širokým úsměvem přijel na jednání na žluté koloběžce. To docela ilustruje, jak vážně bral všechna ta bezpečnostní opatření.
A tak se nabízí otázka, proč to všechno zrovna teď? Je to náhoda, že Kolář chce v nejbližší době kandidovat na post místopředsedy TOP09 a jeho kolegyně Pekarová-Adamová ho v tom veřejně podpořila? Není to úžasné PR, když se mu povede takový husarský kousek a celé zastupitelstvo včetně opozice mu jeho návrh téměř jednohlasně odsouhlasí? Ukazuje se, jaký je dobrý politik a je třeba mu umožnit další pokračování kariéry.
Je mu úplně jedno, že pro své soukromé záměry se mu podařilo na smrt rozhádat občany Prahy 6 a udělat z nich dva nesmiřitelné tábory. Koněv je hrdina – Koněv je zrůda.
Je mu jedno, že hodně naštval ruskou ambasádu. To je pro něj v pořádku – vymezil se tak proti Hradu a premiérovi. Je mu jedno, že obešel svoje koaliční partnery a pak je musel horko těžko přemlouvat, aby mu jeho počínání schválili. Je mu jedno, kolik to městskou část stálo peněz.
Názory Pirátů na Praze 6 jsou si velmi podobné. Ani my tento komunistický památník nemilujeme. Někteří jej dokonce hodně nenávidí a budou velmi rádi, když z Bubenče zmizí. Jenže nezmizí tím i kus naší historie? Vždyť právě díky této rozpoutané hysterii se lidi začali o osobnost maršála Koněva hodně zajímat a zveřejnila se spousta materiálů o jeho kontroverzní minulosti.
Mně osobně vůbec nevadí, když se socha přemístí na jiné – pietní a důstojné místo. Ale chtěla jsem si být jistá, že je to opravdu to, co většinově občané Prahy 6 chtějí. Proto jsme jako Piráti předložili návrh obecního referenda. Chtěli jsme, aby se konalo při příštích volbách za dva roky. Tuto dobu bychom využili k uspořádání konference pod záštitou renomovaných institucí, kde by se veřejnost měla možnost dozvědět fakta nejen o Koněvovi, ale třeba i o roli Vlasovců v osvobozování Prahy. Uspořádání referenda při hlasování neprošlo, většina zastupitelů zastávala postoj starosty, že situace se musí vyřešit ihned. Argumenty? Zase ti strašidelní ruští trollové, kteří by veřejné mínění mohli ovlivnit nežádoucím směrem. Proč si TOP09 myslí, že jen oni mají tu správnou pravdu a občané Prahy 6 jsou ovlivnitelní propagandou? Možná proto, že propagandu sami úspěšně používají.
Jako všichni pirátští zastupitelé, i já jsem byla trochu na vážkách, jak hlasovat. Uvědomovala jsem si velmi dobře, jak to bude vypadat, když budu hlasovat proti. Jako že jsem na straně KSČM, SPD, DSS a jakýchkoliv dalších pochybných individuí. Jenže moje svědomí mi stejně nedovolilo jednat jinak. Mám dostatečný mandát od občanů rozhodnout, když referendum neprošlo? Mám schválit usnesení, kde se píše, že sochu přemístí, ale neříkají kam? A mám věřit starostovi, že ji opravdu dají na důstojné místo, když ještě před dvěma lety v rozhovoru pro ČRo tvrdil, že sochu nikam přemístit nechce? A nakonec, mám naskočit na vlnu Kolářova PR? Věděla jsem velmi dobře, že můj hlas výsledek neovlivní. Koněv to má prostě spočítaný. Ale já jsem si svou cestu zvolila. I když jsem teď bombardována ošklivými a rozhořčenými zprávami, žádostmi o interwiew ruských televizí (v angličtině) a českými médii, i žádostmi o přátelství na facebooku od podivných lidí.
Možná vám tenhle článek objasní i to, proč se někteří moji kolegové Piráti hlasování zdrželi.
Zároveň tímto vřele děkuji „vyvážené“ České televizi, která bezprostředně po hlasování se mnou natočila rozhovor, kde jsem vysvětlovala, proč jsem jako jediná ze zastupitelstva hlasovala proti. Odvysílali z toho pouze krátký záběr, kde zdánlivě bezradně koulím očima při přípravě kameramana. Možná se jim moje vyjádření nehodilo, protože se těšili na objev skryté stalinistky mezi Piráty. Je mi fakt upřímně líto, že jsem je zklamala.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Antonin.Stogr píše: 13 zář 2019, 15:17
Dalibor.Zahora píše: 13 zář 2019, 13:19 Zajímalo by mě, kde mají Piráti v programu bourání pomníků. :) A taky mě zajímá, jak si to na P6 řeší - samozřejmě chápu jistou nezávislost zastupitelů, ovšem vzhledem k tomu, že si nechali schválit referendum viewtopic.php?f=765&t=48456 tak bych předpokládal, že projde nějakou diskuzí i Vojcechovský.
Pleteš se. Zastupitelský klub si nic schválit nenechal. Iniciativa podpořit/vyjádřit nesouhlas s postojem zastupitelů - ! kterým ale MS nemůže nic nařizovat ! - vznikla na popud předsednictva, protože jsme měli pocit, že by k takové mediální kauze usnesení MS být mělo. To ovšem neznamené, že budeme dělat hlasování o každému usnesení, které zastupitelstvo řeší. Od toho máme zastupitele, které jsme si v primárkách zvolili.
Samozřejmě je to primárně vaše věc, jak máte nastavenou spolupráci, ale taky to o vás něco vypovídá.
Ale schází mi vysvětlení, hlavně od @@Jiri.Hoskovec a také od @Jan.Lipavsky, proč vypouští na veřejnost, že tam chtějí sochu Vojcechovského, když předtím zastupitelé hlasovali pro návrh radnice, že tam má být pomník všem osvoboditelům Prahy. To moc nedáva smysl - a je to názor jen těchto dvou nebo většiny zastupitelů? Je o tom nějaký zápis? A mohla bych ho vidět? :)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Milos.Vlach píše: 13 zář 2019, 19:08 Koukam, ze to tu zije...

Hlasoval jsem tak, jak bych hlasoval v referendu. Pokud to nekoho sere, ok, respektuji vas nazor. Tot asi vse.
Nikdo ti neupírá právo hlasovat podle vlastního uvážení, ale zvláště od pirátského zastupitele, bych očekával trochu podrobnější zdůvodnění. Zvláště v kontextu toho, čím zdůvodnila svůj hlas proti zastupitelka Barbora Hrůzová. A k otázce Vojcechovské taky nic. To co si tu předvedl, spíš zavání arogancí než pirátstvím.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Dalibor.Zahora píše: 14 zář 2019, 08:47
Barbora Myš Hrůzová
https://www.facebook.com/barbora.hruzov ... 3631884839

Kdo má zájem o vysvětlení, proč jsem hlasovala na posledním zastupitelstvu proti návrhu koalice odstranit pomník maršála Koněva z Prahy 6 - Bubenče:
Bára má naprostou pravdu že Koněvem Kolář mohutně vrtí. A pod jeho plachtou se děje leccos. A mediálně tím obtížně prorazíš přes obraz bojovníka proti ruskému vměšování, kterou mu svou neobratností ruští ministři, ambasáda a naše hradní klika poskytli. Viz třeba tenhle článek, co mi před týdnem vyšel nakonec jen na pirlistech, ač ho zpracovaly pokud vím nejméně dva další deníky, které to nevydaly z obavy, aby je pak někdo neosočil jak Kalousek Báru, že jsou málem pátou kolonou.

https://www.piratskelisty.cz/clanek-258 ... -chlebicky
Uživatelský avatar
Milos.Vlach
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 220
Registrován: 05 čer 2014, 20:14
Profese: UX Engineer, Designer, Zemědělec, DJ/VJ
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 55 poděkování
Dostal poděkování: 283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Milos.Vlach »

Dalibor.Zahora píše: 14 zář 2019, 08:59 Nikdo ti neupírá právo hlasovat podle vlastního uvážení, ale zvláště od pirátského zastupitele, bych očekával trochu podrobnější zdůvodnění. Zvláště v kontextu toho, čím zdůvodnila svůj hlas proti zastupitelka Barbora Hrůzová. A k otázce Vojcechovské taky nic. To co si tu předvedl, spíš zavání arogancí než pirátstvím.
Chápu tvou výtku Dalibore, níže dám přepsi své řeč ze zasedáníi k tématu. Je to zevrubný názor na situaci, obdobně jako Bářin. Prosazovali jsme referendum, to neprošlo. Klíčová byla tajnost hlasování, toho by se většina z principu neǔčastnila. ale i tak si každý musel vybrat stranu. Jsem rád, že se Bára nebála vyjádřit svůj názor. Stejně tak jsem učinil já, byť, jsem člověk hledící více do budoucnosti, než minulosti.

--------

Situaci kolem sochy maršála Koňeva považuji za poněkud nešťastnou.

V první řadě process zakrývání a odkrývání působí naprosto chaotickým dojmem, jehož jediným cílem, se jeví přitáhnutí mediální pozornosti. Všichni víme, že barvení Koňeva lze již počítat do místního folklóru a úkazy tohoto charakteru se objevují s pravidelnou přesností. Nadcházející incident lze tedy poměrně přesně predikovat na 8. května. Toto opatření se tedy jeví v danou chvíli jako bezúčelné a lze pochybovat o účelnosti vynaložených nákladů na "divadlo" trvající tři dny.
Na základě jakých popudů byl tento akt vykonán, je vlastně zajímavá otázka. Jeví se, že pro zakrytí sochy neexistuje žádné předcházející usnesení rady, kolektivního orgánu pověřeného řízením obce. A gesce veřejného prostoru ani kultury starostovi radou svěřena nebyla.

Lze se tedy dovozovat, že jednání starosty bylo v tomto ohledu svévolné. V návaznosti na toto žádám pana starostu, aby zastupitelstvu osvětlil podklady, na jejichž popud takto konal.
Nemohu se zbavit domněnky, že celé toto divadlo mělo jediný cíl, a to přitáhnout pozornost k osobě starosty Koláře, před nadcházejícím sněmem jeho strany. Je o to smutnější, že oprávněně kritizuje prezidenta za rozdělování společnosti, ale neváhá využít téma jež rozděluje Prahu 6 k získání osobního mediálního prostoru.

Nakonec, to hlavní co chtěl kandidát na starostu Kolář městské části přinést byl klid. No nepodařilo se.

Je vlastně zajímavé, že socha nebyla ostraněna s příchodem nové garnitury na začátku minulého období, v tu dobu by to bylo celkem pochopitelné. Ale to že si prezident pozve komunisty na oběd vnímám jako zástupný důvod. Prezidentova afinita k východu a rudé politice je zřejmá po celou dobu jeho úřadování a v tomto ohledu nedošlo v poslední době k žádnému posunu.

Kolem sochy chodím denně a co s ní bude je mi vlastně jedno. Téma jejího odstanění byť mediálně vděčné je pro život občanů městské části podřadné a pouze zabírá prostor důležitějším tématům. Když odstaníme sochu: Změní se situace ve školkách? Pomine klimatická nebo dopravní nouze? Zvednou se platy? Ne, nezmění se vůbec nic.

Osobně vnímám problém Koněvovi sochy ve dvou rovinách, ale ani jedna z nich není o soše jako takové. První je o kontextu, kterým se minulý režim snažil ohýbat pravdu. Konec konců doplňkové tabule jsou příkladem jak pracovat s kontextem, nicméně lze jít výrazně dále. Druhý je o vandalismu a je třeba si uvědomit, že tuto hranici si nakonec určuje sama městská část jakožto vlastník.

Osobně mi není proti srsti sochu využívat k edukativním účelům a například jednou za rok pořádat výtvarnou soutěž na výzdobu sochy.

Protože jedno se panu starostovi podařilo. Z lokálního tématu se mu podařilo udělat národní a díky tomu se úroveň znalosti historického kontextu paříč republikou výrazně zvíšila.
Nyní jsme ovšem v situaci, kdy byly sekery vykopány a na proti sobě stojí dva tábory, mezi nimiž panuje značná nevraživost. Pokud opravdu chcete na šestce klid, je třeba volit cestu dialogu, nikoliv horkých gest. Jak již bylo několikrát řečeno, žádná ze stran odstranění sochy neměla a jakékoliv rozhodnutí dnes uděláme bude rozhodnutím emocionálním.

Jediná důstojná cesta jak se současnou situací naložit, je vypsat referendum u příležitosti voleb na celém území MČ. Nejen , že je to řešení ekonomické a racionální, ale zároveň poskytne dostatek času na diskusi, ochlazení horkých hlav a konečně i panem starostou podporované konference. Mimo to je to právní institut, který následné akci poskytne nejsilnější mandát a který je tak pro takto výbušné téma více než vhodný.
Nikezeus
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 622
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování

Re: Koněvův pomník

Příspěvek od Nikezeus »

Ja bych s tim Konevem jeste pockal, druzba je Druzba :D

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... &source=hp
Odpovědět

Zpět na „Praha 6“