Pozornosti hodné články Praha

Moderátoři: Zastupitele - HMP, Zastupitele - komunalni, Zastupitele - krajsti

Odpovědět
frantisek.novacek
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od frantisek.novacek »

A už to jede. Bez výběrka, bez zakázky. Čistá anarchie nad veřejnými rozpočty začíná. Transparentnost veskrze nulová. Bůhví, zda tam Černého neposlal někdo z Hříbovců sám. Ta výběrová řízení každého stejně jen obtěžují. Takhle se spolehlivě zajistí, že zakázku opravdu nikdo nevyfoukne. Jistý prachy za ještě ani neobjednanou službu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib se pak na Facebooku nechal slyšet, že mu za to chce zaplatit.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/karlu ... zpravy_rsr

RomanRous
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 62
Registrován: 02 čer 2018, 20:11
Profese: IT
Dal poděkování: 11 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od RomanRous »

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/v ... omika_mato

Rozhodně by stálo za to o velikosti a způsobu památkové ochrany v Praze alespoň diskutovat a architektům dát pro veřejnou diskusi prostor. Turisty by navíc možná bavili i jiné (nové) atrakce, než Hradčany ;)

BTW: Vyjmutí z památkové ochrany a tedy povolení ke zbourání "barabizny" + povolení větší novostavby je ekonomické aktivum a tedy se dá prodat (třeba v transparentní aukci). A pokud aukci nevyhraje majitel, pak má smůlu a stavět prostě nemůže (je povinen dodržovat původní podmínky vlastnictví) ... tohle by asi i vyčistilo vlastnictví objektů v Praze. Dnes spoustu objektů vlastní lumpové, kteří chtějí, aby jejich dům spadl a pak si úplatkama zajistili stavbu načerno.

Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Nahradit rachejtle videomappingem je nesmysl

Příspěvek od Návštěvník »

Nahradit rachejtle videomappingem je nesmysl, říká tvůrce ohňostrojů v Praze
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/ohnos ... zpravy_zuf

Pan primátor dává na hodně hlasitou menšinu lidí,“ míní ohňostrůjce. Podle něj navíc ani tato změna neudělá z Prahy na Nový rok klidné místo. „Ohňostrojům dělá špatné jméno právě odpalování dělbuchů v ulicích, kterému já říkám válka. Jenže to se nezměnilo a nezmění, navzdory zákazům. Je to totiž neregulovatelné,“ uvedl Peter.

Rozporuje i tvrzení Prahy, že se snaží reflektovat světový trend, kdy se od ohňostrojů ustupuje. „To ale není pravda. Veškerá partnerská města Prahy avizují, že vzhledem k nadcházejícímu kulatému roku bude ohňostroj ještě větší,“ podotýká Peter.

Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od Návštěvník »

Metro bez řidiče bude jezdit i na lince C, říká ředitel dopravního podniku Witowski
https://zpravy.aktualne.cz/regiony/prah ... f6b220ee8/
Plán je takový, že soupravy, které dnes jezdí na trase C, se postupně přesunou na trasu B. Modernizace linky C by přišla buď těsně po výstavbě linky D, nebo souběžně s ní.
Komupak ten pirátský borec ve vedení Dopravního podniku dopomáhá ke kšeftu? :lol: Přestavět ty soupravy pro provoz na trase B nebude levný :fet:
Transparentnost si je potřeba vykládat v mezích zákona. Jsme akciová společnost a jako taková se musíme chovat. Nejsme příspěvková organizace řízená městem, podléháme zákonu o obchodních korporacích. Odmítáme ale způsob, jakým někteří politici o informace žádají. Nemůžeme ale například vydat informace, které mají atribut obchodního tajemství. Od toho má koalice v dopravním podniku dozorčí radu, aby takové věci kontrolovala.
A nebo Witowskiho nechaj sesadit pro nekompabilitu s pirátským programem :twisted:

markus
Návštěvník – není člen Pirátů

Chytrá lavička v Praze měla snižovat hluk a teplotu. Nikdo se o ni nestaral, tak uschla

Příspěvek od markus »

Hřibem řízený Operátor ICT neumí ani zalejt kytky :lol:

Chytrá lavička v Praze měla snižovat hluk a teplotu. Nikdo se o ni nestaral, tak uschla
https://www.lupa.cz/aktuality/chytra-la ... ak-uschla/
Netradiční chytrá lavička v Praze 6, která měla svou konstrukci snižovat množství polétavého prachu i teplotu v letních měsících, uschla. Firma Operátor ICT spadající pod pražský magistrát ji prostě přestala zalévat.

Pořízení této lavičky vyšlo na 280 tisíc korun bez DPH, v částce bylo i zajištění provozu na půl roku. Dodavatelská firma po šesti měsících se dál o lavičku starala rok zdarma a snažila se s Operátorem ICT dohodnout. Marně.

Zástupci Operátora ICT pak serveru řekli, že se o lavičku přestali starat, protože není jasné, jak celý projekt „smart city“ bude pokračovat.

RomanRous
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 62
Registrován: 02 čer 2018, 20:11
Profese: IT
Dal poděkování: 11 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od RomanRous »

A znovu o výstavbě v Praze a potřebě vyšších domů - https://www.e15.cz/ceny-bytu/praha-musi ... va-1362574
To sem fakt jedinej, kdo nechce z Prahy skanzen? ;-) ... I když, moc se nedivím, i moji kamarádi mají rádi Prahu "starobylou". Já spíš používám prostě starou ...

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 11127
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 28564 poděkování
Dostal poděkování: 13838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

12 Oct 2019 MF DNES Matěj Ludvík

I nová koalice v Praze 5 čelí riziku rozpadu

Nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) slibuje řešit problémy v dopravě.

Renáta Zajíčková říká, že ji do komunální politiky přivedla práce ve škole i předmět, který učila. 2018, starostkou

PRAHA Po rozpadu koalice v Praze 5 se v polovině září ujala úřadu starostky Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), která vystřídala svého předchůdce Daniela Mazura (Piráti). Sama přiznává, že minulá koalice řadu úkolů nesplnila. Jako zásadní témata nyní vnímá dopravu, bytovou výstavbu i péči o seniory.

Po loňských komunálních volbách vznikla v Praze 5 trochu překvapivě koalice Pirátů s ODS a ANO, která se ale v září rozpadla. V čem byl problém?

Důvodů bylo více, nikoliv ale proto, že by byla koalice nesourodá. Spíše se hned po volbách projevily neshody v klubu Pirátů (do voleb šli společně se SNOP 5 – Sdružením nezávislých občanů Prahy 5, pozn. red.) ohledně programu i způsobu řízení radnice. Na radě a při koaličních jednáních jsme vnímali velké spory mezi nimi a následně došlo k rozpadu klubu. Tím ale neshody mezi Piráty a SNOP 5 neskončily. Nakonec přestala být funkční celá rada, protože co jedni předložili, druzí smetli ze stolu. To bylo velmi nepříjemné a konec tak byl nevyhnutelný.

Co rozhodlo o tom, že k rozpadu došlo právě nyní?

Jedním z hlavních důvodů byl návrh rozpočtu na rok 2020, který počítal s dramatickým nárůstem investic o 400 procent. Přitom když se vyhodnocoval rozpočet za první pololetí roku 2019, ukázalo se, že městská část proinvestovala pouze devět procent. To se v historii městské části ještě nestalo.

A není to vina celé koalice?

Jenže problém byl v tom, že hlavní investiční akce měli na starosti právě Piráti.

Podle Pirátů se však koalice rozpadla především proto, že začali řešit některé problematické veřejné zakázky na radnici.

Proti tomu se ale nestavěli jen oni, jak to teď prezentují. Ani nám se nelíbila zejména veřejná zakázka na výstavbu dětského hřiště v Kudrnově ulici, kde existuje podezření, že byla předražená. Tuto záležitost měl v minulém volebním období v roce 2018 na starosti současný místostarosta Martin Slabý z ANO.

Z čeho vycházíte, když mluvíte o možném předražení?

Bez vědomí koaličních partnerů zadali Piráti kontrolnímu oddělení na radnici vytvořit kontrolní zprávu k této veřejné zakázce. Je sice sporné, zda k tomu mělo oddělení oprávnění, nicméně výsledky ukázaly, že zakázka byla předražená.

Jaké kroky nyní jako starostka podniknete?

V současné době jsou ještě zadány dva externí znalecké posudky, které by měly zcela nezávisle podezření potvrdit, nebo vyvrátit. Jeden zadal ještě bývalý pan starosta (Daniel Mazur – pozn. red.) a druhý už nová koalice.

Co uděláte, když se prokáže, že zakázka byla předražená?

Samozřejmě budeme činit odpovídající kroky.

Budete například žádat rezignaci místostarosty Slabého?

Je to jedna z možností, takových je ale více. Hovoří se například o možnosti podání trestního oznámení.

Kdy budete znát výsledky auditů?

Mělo by se tak stát do jednoho až dvou měsíců.

Nehrozí, že se kvůli tomu rozpadne i současná koalice?

Jisté riziko tu je vždycky.

Jinak se předešlá koalice podle vás chovala transparentně?

To je složitá otázka. Za sebe musím říct, že se mi s Piráty spolupracovalo dobře. Podpořili všechny materiály, které jsem přinášela, ale myslím, že některé jejich kroky transparentní nebyly. Například měli za úkol zadat demografickou studii, na jejímž základě by vznikl strategický dokument budoucího rozvoje městské části. Stále jsme se ale museli doptávat, komu byla studie zadána, jaké bylo přesné zadání nebo kolik bude stát. A odpověď byla vždy jen mlhavá. Podobných případů bylo víc, kdy Piráti své kroky s námi v koalici nekomunikovali, a teprve později jsme narazili na to, že se něco odehrálo, podalo nebo byl někdo odvolán.

Po zářijovém odchodu Pirátů vznikla nová koalice na základech spolupráce z minulého volebního období, tedy ODS, ANO a TOP 09 se STAN a SNOP 5. Nebyla tedy chyba, že jste se nedomluvili už hned loni po volbách?

Lidem to tak může připadat, protože se za poslední tři čtvrtě roku skutečně v mnoha věcech nepokročilo, například v přípravách dostavby Radlické radiály nebo ve věci budování nové školy v plánované čtvrti Smíchov City. Jenže právě tyto projekty měl na starosti pirátský radní pro investice Štěpán Rattay.

V minulosti jste založila soukromé gymnázium a až donedávna jste ho vedla jako ředitelka. Proč jste vlastně minulý rok vstoupila do politiky?

Asi to vyplynulo právě z pozice ředitelky školy, což je vlastně také veřejná funkce. Jste neustále ve styku se studenty, jejich rodiči, ale také s různými úřady. Takže to pro mě byla přirozená cesta až do komunální politiky. A svůj vliv má i moje aprobace, kdy učím český jazyk, a především základy společenských věd. Otázky spojené s politikou jsme se studenty často řešili.

Neztratila jste za ten rok iluze o komunální politice?

Vůbec ne. Někdy je sice těžké skloubit různé představy a najít východisko, které bude vyhovovat většině. Ale snažím se vždy hledat nejracionálnější řešení.

Už jako radní jste měla ve své gesci školství. Co jste za téměř rok ve funkci stihla prosadit?

Myslím, že se mi podařilo nastartovat řadu projektů. Například vznikl demografický materiál, který poměrně přesně popsal vývoj kapacit v mateřských i základních školách. Z těch dokumentů nám vyplynulo, jaká je aktuální kapacita a jaký je výhled, případně kde je potřeba budovat nové školy. Kromě toho jsem nastartovala takzvanou SWOT analýzu o stavu školství v Praze 5, která se aktuálně vyhodnocuje ve všech základních školách.

V Praze obecně bývá nedostatek kapacit v mateřských a základních školách. Na jejich rozšiřování v Praze 5 nepracujete?

Síť mateřských i základních škol je v Praze 5 nyní dostatečná. Navíc je máme dostupné a dobře vybavené. Pouze Košíře jsou v tomto ohledu na tom hůř. Proto nyní prověřujeme, jestli je možné jednu ze stávajících škol v okolí rozšířit. A jak jsem už zmínila, do budoucna potřebujeme vybudovat i novou školu v plánované čtvrti Smíchov City, kam se má nastěhovat až deset tisíc obyvatel. To je obrovský projekt, takže budeme rádi, když jej do konce volebního období v roce 2022 dotáhneme alespoň ke stavebnímu povolení. V neposlední řadě budeme rekonstruovat objekt po bývalém rakouském gymnáziu v areálu Základní školy Drtinova na Smíchově, čímž se také zvýší kapacity.

Na posledním jednání zastupitelstva padl z opozice dotaz, zda skutečně bydlíte v Praze 5, což je nezbytné pro výkon funkce zastupitele. Jak to tedy je?

Určitě se cítím být obyvatelkou Prahy 5. A to už od doby, kdy jsem se sem přistěhovala za manželem. Také zde stojí škola, v níž jsem až donedávna byla ředitelkou. Pravdou je, že jsme si později koupili i dům v Řeporyjích, ale malý byt v Praze 5 Motole máme stále.

Jaké jsou priority nové koalice v Praze 5, kterou vedete?

Zásadním tématem je doprava, která aktuálně Prahu 5 velmi zatěžuje. V této záležitosti však máme jen omezené pravomoci a musíme spolupracovat s magistrátem.

Kromě řešení problémů s parkováním se asi především jedná o dostavbu Radlické radiály.

Ano, pro naši novou koalici je nejdůležitější výstavbu co nejdříve zahájit, neboť po jejím zprovoznění se doprava v Praze 5 výrazně zklidní. Nic zdržovat rozhodně nebudeme. Je sice potřeba zlepšit budoucí řešení třeba u rezidenční čtvrti Botanica v Jinonicích, kde mají obyvatelé největší obavy z hluku a znečištění ovzduší, ale určitě nemůžeme projekt kvůli tomu pozastavovat. Opatření je nutné dělat v průběhu.

Jaké další úkoly radnici čekají?

Samozřejmě řešíme otázku nové výstavby, protože se hlavní město nemůže zakonzervovat a přestat se vyvíjet. Musíme však zvyšovat kapacitu bydlení rozumně a citlivě. I proto jednáme s developery, aby se následně podíleli třeba na výstavbě infrastruktury nebo mateřských škol. Dále se chceme zaměřit na budování domů s pečovatelskou službou. Dokončíme rekonstrukci Raudnitzova domu v Hlubočepích, kde vznikne přibližně čtyřicet bytů pro seniory. Hledáme další vhodné lokality, jako je například Poštovka nebo oblast na Barrandově.
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 11127
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 28564 poděkování
Dostal poděkování: 13838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/konc ... zace-80685
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 11127
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 28564 poděkování
Dostal poděkování: 13838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

29 Nov 2019 MF DNES

Hlasování o převodu nemocnice se zadrhlo

STARÉ MĚSTO Zastupitelé Prahy 1 ani po několikahodinovém včerejším jednání nepřistoupili k hlasování o návrhu rámcové smlouvy o převodu Nemocnice Na Františku z příspěvkové organizace Prahy 1 na organizaci založenou magistrátem.

Podle návrhu, jehož projednávání starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) přerušil, má movitý majetek magistrát odkoupit za posudkovou cenu, nemovitý má zůstat městské části a hlavní město ho má užívat na základě smlouvy o zřízení služebnosti na padesát let.

Návrh i samotný plán převodu kritizovali opoziční zastupitelé, podle kterých je navržená smlouva nevyvážená v neprospěch Prahy 1, jsou v ní nejasné formulace a k rozhodnutí chybí například vyčíslení nákladů na převod nebo hodnota movitého majetku, který má odkoupit magistrát.

Na převzetí nemocnice se město a Praha 1 dohodly začátkem roku, podle původního plánu se mělo uskutečnit od 1. ledna 2020.

Kritici: K převodu není důvod

Základem navržené smlouvy je převod nemocnice z příspěvkové organizace Prahy 1 Nemocnice Na Františku na Metropolitní nemocnici Na Františku, před časem založenou organizaci magistrátu, a to včetně prodeje movitého majetku, práva k užívání nemovitostí a převodu smluv se zaměstnanci, zdravotními pojišťovnami a dodavateli.

Podle pražské zastupitelky Jaroslavy Janderové (ODS) brala původní dohoda s hlavním městem převzetí jako krizové řešení v případě, že nemocnice bude ve ztrátě a bude znamenat příliš velkou finanční zátěž pro rozpočet městské části. To však podle ní není aktuální. Janderová dále uvedla, že městská část do nemovitostí za dobu provozování nemocnice investovala dvě miliardy korun a není adekvátní, aby je hlavní město převzalo bez náhrady. Kritizovala také fakt, že smlouva obsahuje možnost nemovitosti pronajmout třetím stranám.

Starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě) k tomu uvedl, že nemocnice je stále ztrátová a magistrát a městská část ji musí dotovat částkou 80 milionů korun ročně. Provozování městem je podle něj ekonomicky výhodnější.

Zastupitel Tomáš Heres (ODS) uvedl, že ve smlouvě není dostatečně definována možnost odstoupení. Vágně je podle zastupitele ve smlouvě popsána i povaha nabízených služeb.

K opozici se připojil i radní městské části pro majetek David Bodeček (Piráti), který návrh označil za nedostatečně připravený. (ČTK)
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 11127
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 28564 poděkování
Dostal poděkování: 13838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články Praha

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Převrat na Praze 1 be continued svolání mimořádného zastupitelstva na 14. ledna
https://www.facebook.com/pavel.cizinsky ... 003974536/
Přílohy
80696966_435768010641202_3107714880845643776_o.jpg
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Praha“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host