Ženy ve straně i na kandidátkách

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Martin.Kucera »

Lukas.Dolezal píše: 22 led 2021, 12:27
Michaela.Davidova píše: 22 led 2021, 11:36
Ivo.Vlasaty píše: 21 led 2021, 00:08
Jak aktivní jsou "Pirátky na palubě"? Vyvíjely v posledním cca roce nějakou činnost s cílem zlepšit zastoupení žen ve straně a volených funkcích?
Nikdy mě nenapadlo, že má FB skupina mít nějaký cíl nebo plán. Za mě je to místo, kde si lidi vyměňují recepty nebo sdílí nějaké osobní obavy.
A není tedy chyba, že se zaměření skupiny OFFTOPIC(na systému třetí strany) týká vyměňování receptů a ne primárně artikulaci strategií/napadů, jak zlepšit zastoupení žen ve straně a volených funkcích?
Není, je to naopak dobře, protože taková artikulace by se neměla dít na systému třetí strany.
Michaela.Davidova píše: 22 led 2021, 12:54 Nebo, což mi přijde pro některé možná méně infarktové a podpoří méně výrazné kandidáty nezávisle na rodu - upravit hlasování tak, aby se nehlasovalo jen jedním hlasem, ale podobně jako v Austrálii více preferenčními.
Na preferenční hlasování bohužel nemáme technický nástroj (a jelikož bychom neměli slevovat ze současné úrovně zabezpečení, tak ho ještě dlouho mít nebudeme).
Michaela.Davidova píše: 22 led 2021, 18:02
Jakub.Dedek píše: 22 led 2021, 17:03
Michaela.Davidova píše: 22 led 2021, 11:49 Ani v MSK se v prvním kole na 3. místo moc hlasy nehýřilo. Lidi dávali většinou 1 az 2 hlasy ze 4. Měl bys i k tomu čísla, Kubo? Díky moc.
U nás byly pouze 4 kandidáti na jedno místo, takže tam se nějaká relevantní statistika dělat moc nedá. Navíc přijatelnost dostali 3 kandidáti a Jakubovi Tichému to bohužel uteklo, ale ne zase o parník jako tomu bylo v Praze. Jakub měl bohužel hendikep, že jej moc lidi neznalo a v druhém kole mohl mít možná Dan i výhodu, že je proti dvěma ženám a s jedním hlasem se to rozdělí mezi obě kandidátky. Ale to už je spekulativní. Teď zpracuji další kolo v Praze (prostě hodně kandidátů dělá přesnější vzorek) a uvidím co vyjde. :)

Ale ve zkratce, zatímco v průměru v MSK se hlasoval člen MSK pro 55% kandidátky, tak v Praze to bylo jen pro 36%.
I to je podle mě málo. Pokud je první kolo o přijatelnost, nemělo by mít význam to, že někdo někoho dost nezná. To uz v tom případě máme pražskou situaci. Všichni čtyři kandidáti v MSK byli objektivně kompetentní dělat poslance. Jak je možné, že většina voličů dva až tři za kompetentní dělat poslance nepovažuje?
1) Pokud budu brát "někoho dost neznám" jako "nemám o něm dostatek informací", tak to význam mít může.
2) V prvním kole na 3. místo bylo v průměru odevzdáno 2,19 hlasů na voliče, takže není pravda, že většina voličů dva až tři kandidáty za kompetentní dělat poslance nepovažuje.
Ales.Jakl píše: 24 led 2021, 09:32 Kvóty nekvóty, zastoupení žen v pozicích lídrů, na volitelných místech i na kandidátkách obecně by mělo být min 30% nebo lépe 1/3, aby se to lépe pamatovalo :) Stačí, když RV plus RP veřejně vyhlásí toto nezávazné pravidlo, jako doporučení a bude na jeho uplatňování soustavně a dlouhodobě tlačit. Koneckonců, máme ve straně celkem solidně fungující kulty osobností a co řeknou kapitáni, to platí :lol:
Máš nějakou konkrétní představu, jak by mohlo vypadat to soustavné a dlouhodobé tlačení?
(A kulty osobností bychom měli oslabovat, ne využívat.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Nepejchalova, Michaela.Davidova, Romana.Korosi, Vit.Fux

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Michaela.Davidova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 159
Registrován: 16 dub 2018, 17:37
Profese: Marketing, komunikace
Bydliště: Frýdek-Místek
Dal poděkování: 201 poděkování
Dostal poděkování: 119 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Michaela.Davidova »

Michaela.Davidova píše: 22 led 2021, 11:49
Jakub.Dedek píše: 21 led 2021, 11:37 .To má Praha tolik nekompetentních kandidátů nebo ty důvody leží jinde? Ve sbírání nominací tomu že by kandidáti byly nekompetentní nic neodpovídalo.
Ani v MSK se v prvním kole na 3. místo moc hlasy nehýřilo. Lidi dávali většinou 1 az 2 hlasy ze 4. Měl bys i k tomu čísla, Kubo? Díky moc.
Edit: hlasovalo 69

Díky @Martin.Kucera za upřesnění:

Pod 2 to poklesne až pokud aspoň 7 lidí dá po 4 hlasech. (Anebo třeba 4 po 4 a 6 po 3.)

Edit2: máme vůbec někde definováno, co znamená "přijatelný kandidát"? ...Taky si pod tím můžeme každý představovat něco jiného.
Naposledy upravil(a) Michaela.Davidova dne 24 led 2021, 12:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10859 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Jan.Prokop píše: 23 led 2021, 23:50
Michaela.Nepejchalova píše: 23 led 2021, 15:59 "totálně nepřijatelný" člověk by nedostal nominaci, ne?
Hromada členů dává nominační palec (nebo anketa na foru), aniž o tom člověku pořádně ví jenom podle toho, co dá do nominačního vlákna, to že je totálně nepřijatelný může odhalit grilování.
To mi ale přijde jako samostatný problém, kterým by se nemělo argumentovat, nýbrž ho řešit...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvek:
Jan.Zavadil

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Michaela.Davidova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 159
Registrován: 16 dub 2018, 17:37
Profese: Marketing, komunikace
Bydliště: Frýdek-Místek
Dal poděkování: 201 poděkování
Dostal poděkování: 119 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Michaela.Davidova »

Edit: (přidala jsem bod 1 a bod to hlasování)
Martin.Kucera píše: 24 led 2021, 10:01
Na preferenční hlasování bohužel nemáme technický nástroj.

1) Pokud budu brát "někoho dost neznám" jako "nemám o něm dostatek informací", tak to význam mít může.

2) V prvním kole na 3. místo bylo v průměru odevzdáno 2,19 hlasů na voliče, takže není pravda, že většina voličů dva až tři kandidáty za kompetentní dělat poslance nepovažuje.
Preferenční hlasování:
Jako elegantně by to nevypadalo, ale co tohle?
Máš 7 hlasů a maximálně můžeš dát jednomu 3 hlasy

1 kandidát x
2 kandidát x
3 kandidát x
4 kandidát y
.
.
Atd...

1/ Tak to je trošku blbý, ne? Máme snad profil na lidé a nominační řeč.

2/Neřekla bych, že to není pravda. Je docela možné, že to tak bylo, jen to nemůžeme se současnými zdroji potvrdit. Pokud by aspoň 7 lidí (cca 10%) hlasovalo pro 4 kandidáty pravda by to byla. Pochopila jsem to dobře?
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Jan.Prokop »

Michaela.Nepejchalova píše: 24 led 2021, 12:41 To mi ale přijde jako samostatný problém, kterým by se nemělo argumentovat, nýbrž ho řešit...
Co je na tom za problém?
Já třeba podporu dávám drtivý většině lidí, že by měli mít možnost se nechat grilovat před KF a měli mít možnost osobně svoji kandidaturu obhájit, i když o tom člověku nic nevím. Kdyby byla šance, že by šance, že nekteří z těch kandidátů projdou automaticky do druhého kola, tak si to setsakra rozmyslím a podle mě by to totálně diskvalifikovalo méně známé kandidáty, případně kandidáty mimo stranu, že by nedostali ani možnost si svoji kandidaturu osobně obhájit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Tereza.Maskova
Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10859 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Pro mě to je problém, pokud lidi hlasují bez toho, aby o dotyčném věděli dost věcí, aby se mohli rozhodnout evidence-based způsobem. (Ale nechci tu derailovat debatu, to můžeme probrat jinde :) )

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

David.Wagner píše: 21 led 2021, 12:47
pokud máme dlouhodobě menší zastoupení žen než by odpovídalo poměru ve straně a zároveň máme princip "každý člen CF je klíčový autonomní prvek nejvyššího orgánu strany" (jiné strany mají tu pyramidu moci postavenou naopak) tak je fakt asi na místě to aspoň probrat.

Tak to ale není. V krajských volbách jsme měli 30 % lídryň, a 26 % našich krajských zastupitelů jsou ženy, což je víc než počet členek v krajských sdruženích. Já mám za to, že tohle je i důvod, proč bude na čele sněmovních kandidátek málo žen. Ženy s potenciálem uspět v primárkách pracují na krajích a povětšinou nekandidovaly. Hanka Ančincová, Zuzka Klusová, Hanka Hajnová i Zdeňka Dvořáková Kocourková by nepochybně měly dobrou šanci na volitelné místo. Prosím, abychom to nezužovali na debatu o jedněch primárkách.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Zuzana.Freitas, Vit.Fux, Tereza.Maskova

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Adam.Rut
Člen KS Praha
Příspěvky: 396
Registrován: 29 říj 2017, 21:07
Profese: analytik v Oživení
Dal poděkování: 402 poděkování
Dostal poděkování: 680 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Adam.Rut »

Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 14:45
David.Wagner píše: 21 led 2021, 12:47
pokud máme dlouhodobě menší zastoupení žen než by odpovídalo poměru ve straně a zároveň máme princip "každý člen CF je klíčový autonomní prvek nejvyššího orgánu strany" (jiné strany mají tu pyramidu moci postavenou naopak) tak je fakt asi na místě to aspoň probrat.

Tak to ale není. V krajských volbách jsme měli 30 % lídryň, a 26 % našich krajských zastupitelů jsou ženy, což je víc než počet členek v krajských sdruženích. Já mám za to, že tohle je i důvod, proč bude na čele sněmovních kandidátek málo žen. Ženy s potenciálem uspět v primárkách pracují na krajích a povětšinou nekandidovaly. Hanka Ančincová, Zuzka Klusová, Hanka Hajnová i Zdeňka Dvořáková Kocourková by nepochybně měly dobrou šanci na volitelné místo. Prosím, abychom to nezužovali na debatu o jedněch primárkách.
Upřímně právě na tahle průběžná data z našich voleb jsem nejvíc zvědavý. Protože pokud bychom zjistili, že poměr zvolených pravidelně cca odpovídá tomu poměru v základně, měli bychom se zřejmě víc zaměřovat na samotný poměr členky:členi než volbu samotnou. Je ale otázka, jestli ta volba v krajích nebyla spíš anomálie (nehledě k tomu, že 26% fakt není žádná hitparáda, jakkoli je to úspěch vzhledem k výchozím podmínkám). Na ta 3% navíc v krajích bychom každopádně nepoměr sněmovních kandidátek svádět neměli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Rut za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova
Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2184
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 942 poděkování
Dostal poděkování: 7343 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od David.Wagner »

Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 14:45
David.Wagner píše: 21 led 2021, 12:47
pokud máme dlouhodobě menší zastoupení žen než by odpovídalo poměru ve straně a zároveň máme princip "každý člen CF je klíčový autonomní prvek nejvyššího orgánu strany" (jiné strany mají tu pyramidu moci postavenou naopak) tak je fakt asi na místě to aspoň probrat.

Tak to ale není. V krajských volbách jsme měli 30 % lídryň, a 26 % našich krajských zastupitelů jsou ženy, což je víc než počet členek v krajských sdruženích. Já mám za to, že tohle je i důvod, proč bude na čele sněmovních kandidátek málo žen. Ženy s potenciálem uspět v primárkách pracují na krajích a povětšinou nekandidovaly. Hanka Ančincová, Zuzka Klusová, Hanka Hajnová i Zdeňka Dvořáková Kocourková by nepochybně měly dobrou šanci na volitelné místo. Prosím, abychom to nezužovali na debatu o jedněch primárkách.
Hale já nevím, pokud sedíš v klubu kde je poměr 19:3, v Praze jako nejviditelnějším městě si sáhneme na 1:7 a tak dále tak si troufnu říct (i podle předběžných dat zde dodaných), že "hodně žen odešlo do krajů" je nedostatečné vysvětlení.

Ale vnímám to vlastně jako dost akademickou debatu, tak to zjednošme. Jsi v pohodě s tím, abychom si dávali pozor i na prezentaci žen a dávali ženy jak do panelů, tak hlavně do výstupních materiálů na veřejnost? Protože na tom se snad nějak shodneme všichni a pomůže to myslím i tomu, abychom ve straně samotné měli žen blíž k polovině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Veronika.Murzynova, Adam.Rut, Jan.Zavadil

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 968
Registrován: 29 led 2018, 14:38
Profese: Metodička
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 4177 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Re: Ženy ve straně i na kandidátkách

Příspěvek od Eva.Novakova »

Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 14:45 Tak to ale není. V krajských volbách jsme měli 30 % lídryň, a 26 % našich krajských zastupitelů jsou ženy, což je víc než počet členek v krajských sdruženích. Já mám za to, že tohle je i důvod, proč bude na čele sněmovních kandidátek málo žen. Ženy s potenciálem uspět v primárkách pracují na krajích a povětšinou nekandidovaly. Hanka Ančincová, Zuzka Klusová, Hanka Hajnová i Zdeňka Dvořáková Kocourková by nepochybně měly dobrou šanci na volitelné místo. Prosím, abychom to nezužovali na debatu o jedněch primárkách.
Tenhle narativ o tom, že jsme po krajskejch volbách vybraný, mi taky moc nesedí. Vysočina rozhodně není (jen) Hana Hajnová, a věřím, že je to tak i v jinejch krajích. Vlastně mi to připadá trochu, jako kdybychom na ženy kladli nějaký vyšší nároky než na muže a tím ty bariéry dál posilovali. Jinak souhlas s tím, co už tu zaznělo, že řešit tenhle problém kolem voleb je dost pozdě, a nevyřeší ho ani jinej systém hlasování, protože příčiny leží jinde a řešení musí bejt dlouhodobý a systematický, ne nahodilý (a zároveň se zaměřovat na posilování participace dalších podreprezentovaných skupin, a neredukovat to na nějaký mužský a ženský světy nebo energie).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Novakova za příspěvky (celkem 7):
Vit.Zacek, Romana.Korosi, Katerina.Stojanova, Veronika.Murzynova, Adam.Rut, Michaela.Davidova, Adam.Senk

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“