Re: textová anketa o politických stranách
Napsal: 01 říj 2010, 10:42
Podpoříme dobrý návrh jakékoli strany. Třeba i marťanů, na tom není nic špatného. Do společných kandidátek (pro které bych pojem "koalice" vůbec nepoužíval, neboť je zavádějící) nemůžeme jít s nikým na jakékoli vyšší úrovni než komunální. Pro společné kandidátky na komunální úrovni nejsou důležité programové cíle potenciálního partnera na celostátní úrovni, ale:
(i) programové cíle místních kandidátů
(ii) vnímání potenciálního partnera veřejností
Společná kandidátka musí mít společný program a tak se musí kandidáti shodnout. My máme body, které nesmíme hodit přes palubu (např. transparence). Pokud s nimi místní kandidáti potenciálního partnera souhlasí a my nemáme problém s jejich body, má z tohoto pohledu společná kandidátka zelenou. Důležitý je však i druhý bod, vnímání potenciálního partnera veřejností. Jsme stranou, která se pravo-levě nevyhraňuje, což je pro spoustu voličů něco zvláštního, a jakmile jim dáme sebemenší záminku, zařadí nás buď doprava nebo doleva, s tím, že to my jen tak říkáme, aby o nás někdo neříkal, že jsme pravičáci/levičáci (obvzlášť směrem doleva toto hrozí). Tudíž bychom se nikdy neměli účastnit společných kandidátek se stranami, které jsou veřejností pravo-levě vnímány. Z toho vycházím:
ČSSD -- veřejnost vnímá jasně vlevo; zkorumpovaní až na půdu (5)
DSSS -- v otázkách svobody náš naprostý opak (5)
KSČM -- veřejnost vnímá jasně vlevo; už jednou ukázali, co dovedou; sice některých bodech kompatibilní, ale z naprosto odlišných důvodů; autoritářská strana; v otázkách svobody náš opak (5)
ODS -- veřejnost vnímá jasně vpravo; zkorumpovaní až na půdu (5)
SPOZ -- veřejnost vnímá jasně vlevo; sice částečně kompatibilní, ale možná propojenost na úzké zájmové skupiny (4)
Suverenita -- populismus největšího kalibru; vůbec se k nim nepřibližovat a nedávat se spojovat, jsou schopni nás společně stáhnout ke dnu (5)
TOP 09 -- veřejnost vnímá jasně vpravo; ultrakonzervativci, naprosto nekompatibilní; brzy se zjistí, že jsou taky zkorumpovaní (5)
VV -- business projekt hájící finanční zájmy majitelů, ač se tváří, že zatočí s korupcí; náš pravý opak (5)
Takže nám zbývá:
KDU-ČSL -- veřejnost vnímá ve středu pravo-levého spektra, to se dá ještě překousnout (3)
SNK-ED (3)
SSO (3)
SZ (2)
EDIT: Ještě bych dodal, že diskuze o povolebních koalicích je velmi předčasná a zbytečná. Záleží na tolika faktorech, že by text, který by popsal můj názor, vyšel na samostatnou publikaci.
Zdraví
(i) programové cíle místních kandidátů
(ii) vnímání potenciálního partnera veřejností
Společná kandidátka musí mít společný program a tak se musí kandidáti shodnout. My máme body, které nesmíme hodit přes palubu (např. transparence). Pokud s nimi místní kandidáti potenciálního partnera souhlasí a my nemáme problém s jejich body, má z tohoto pohledu společná kandidátka zelenou. Důležitý je však i druhý bod, vnímání potenciálního partnera veřejností. Jsme stranou, která se pravo-levě nevyhraňuje, což je pro spoustu voličů něco zvláštního, a jakmile jim dáme sebemenší záminku, zařadí nás buď doprava nebo doleva, s tím, že to my jen tak říkáme, aby o nás někdo neříkal, že jsme pravičáci/levičáci (obvzlášť směrem doleva toto hrozí). Tudíž bychom se nikdy neměli účastnit společných kandidátek se stranami, které jsou veřejností pravo-levě vnímány. Z toho vycházím:
ČSSD -- veřejnost vnímá jasně vlevo; zkorumpovaní až na půdu (5)
DSSS -- v otázkách svobody náš naprostý opak (5)
KSČM -- veřejnost vnímá jasně vlevo; už jednou ukázali, co dovedou; sice některých bodech kompatibilní, ale z naprosto odlišných důvodů; autoritářská strana; v otázkách svobody náš opak (5)
ODS -- veřejnost vnímá jasně vpravo; zkorumpovaní až na půdu (5)
SPOZ -- veřejnost vnímá jasně vlevo; sice částečně kompatibilní, ale možná propojenost na úzké zájmové skupiny (4)
Suverenita -- populismus největšího kalibru; vůbec se k nim nepřibližovat a nedávat se spojovat, jsou schopni nás společně stáhnout ke dnu (5)
TOP 09 -- veřejnost vnímá jasně vpravo; ultrakonzervativci, naprosto nekompatibilní; brzy se zjistí, že jsou taky zkorumpovaní (5)
VV -- business projekt hájící finanční zájmy majitelů, ač se tváří, že zatočí s korupcí; náš pravý opak (5)
Takže nám zbývá:
KDU-ČSL -- veřejnost vnímá ve středu pravo-levého spektra, to se dá ještě překousnout (3)
SNK-ED (3)
SSO (3)
SZ (2)
EDIT: Ještě bych dodal, že diskuze o povolebních koalicích je velmi předčasná a zbytečná. Záleží na tolika faktorech, že by text, který by popsal můj názor, vyšel na samostatnou publikaci.
Zdraví