Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Daniel Hradsky píše: Takže si trvám na tom, že je to jako s tím celosvětovým mírem. Nedá se proti té idei nic namítat, ale nedával bych do programu cokoliv, co nevíme jak naplnit či jak by to fungovalo.
no ... možná budem muset počkat na markantnější znamení - 20% nezaměstnanost :) (mimochodem ve španělsku u mladých do 25ti je 50%) a nepředpokládám že čr se nějakým kouzlem současnému trendu vyhne.

VZP vzdálěně podobný koncept V. Tlustého - záporná daň byl považován za zajímavý. (podobnost opravdu vzdálená-podobný princip, nezohledňoval ale bezpodmínečnost)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Záporná daň je něco úplně jiného, neboť ta předpokládá příjem. Přitom snižuje cenu zaměstnance v oněch platových patrech, kde se vyplácí. Další místo pro zápornou daň jsou pak příspěvky na děti, tam je to ovšem ještě více diskutabilní.
Ale hlavně chci říci, že to je něco úplně jiného a je to zajímavé.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
V__
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Každý to známe jinak, je to jedno, lidé jsou prostě různí, problém je, že se na to při vymýšlení nových společenských uspořádání a zásazích do ekonomiky často zapomíná.
Howgh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Martin Shanil píše: ...Muj mladej dělá ve firmě kde na zimu všechny zaměstnance propustěj a na jaře je zase naberou. Mezitím jsou na podpoře. Všichni nastupují okamžitě jak to počasí dovolí protože si chtěj vydělat víc i když by mohli být na podpoře ještě třeba 3 měsíce. A je to manuelní práce, dost tvrdá, bez nároku na nějaké vzdělání. Je pro ně sakra důležité vydělat si víc.
Každý to známe jinak, je to jedno, lidé jsou prostě různí, problém je, že se na to při vymýšlení nových společenských uspořádání a zásazích do ekonomiky často zapomíná.
Howgh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Keram
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 445
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Profese: AČR
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 526 poděkování
Dostal poděkování: 273 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Keram »

Martin Shanil píše:no ... možná budem muset počkat na markantnější znamení - 20% nezaměstnanost :) (mimochodem ve španělsku u mladých do 25ti je 50%) a nepředpokládám že čr se nějakým kouzlem současnému trendu vyhne.

VZP vzdálěně podobný koncept V. Tlustého - záporná daň byl považován za zajímavý. (podobnost opravdu vzdálená-podobný princip, nezohledňoval ale bezpodmínečnost)
Nedávno jsem četl článek, že u nás v ČR už je přes 15000 mladých do 30, kteří nikdy nepracovali. A s postupem času jich nejspíš bude přibývat
Daniel Hradsky píše: Právěže ano, neboť těch lidí by spíše jen ubylo, rozhodně.......
Já si to nemyslím. Prostě v každé ekonomice budou lidi kteří pracovat nechtějí a pokud nemusí tak nebudou, ale VZP jim to moc neulehčí, protože většina takových lidí nedělá vůbec nebo maximálně na černo.
Se zbytkem souhlasím, asi to není moudré dávat přímo do programu, ale na druhou stranu by bylo pěkné aby se vědělo, že nad tím disktujem a případně by jsme to mohli podpořit. Minimálně ve formě společenské diskuze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Keram za příspěvky (celkem 2):
Monika.Hajdova, V__
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2095
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1952 poděkování
Dostal poděkování: 3102 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ales.Sura »

Se zavedením tzv. základního příjmu nesouhlasím. (Nejen) v tomto případě mi pomáhá analogie s dětmi. Můj syn má kromě školy nějaké pravidelné základní povinnosti - např. vynášení koše s odpadky. Dostává pak týdně malé kapesné. Pokud koš nevynese. Kapesné nedostane. Není to trest. Má možnost svobodné volby. Pokud udělá nějakou práci navíc. Může si vydělat i něco nad rámec kapesného. Je to můj systém jak děti naučit, že za svůj čas a energii strávenou nějakou prací a dostane na základě předchozí dohody dojednanou odměnu. S tímto systémem samozřejmě nemusíte souhlasit.
Pokud bych ale svému synovi dával základní kapesné bez toho, aby musel udělat byť sebemenší činnost, stalo by se pár pro mě nepříjemných věcí:
- Můj syn by nepochopil smysl peněz (tj. že je to odměna za vykonanou činnost nebo-li pozměněná vynaložená energie) a začal by brát základní příjem jako svoje nezadatelné právo.
- Vzhledem k tomu, že člověk je v podstatě tvor líný, tak by se mohl raději spokojit se základním příjmem než by cokoliv tvořil a byl přínosem sobě a ostatním.
- To souvisí i s tím, že nemálo lidí se zaměří raději na to, jak tlačit na zvyšování základního příjmu (demonstrace, apod.) než na to jak si ho aktivně zvýšit.
- Můj syn by se na mě také stal závislým. Pokud by se mi něco stalo a já mu již nemohl dával základní příjem, očekával by logicky, že peníze sami přijdou odjinud. Velmi pravděpodobně by ho nezajímaly důvody (např. můj těžký úraz), ale jenom to, že najednou nemá svoje peníze na které si zvyknul. Myslím, že by mu pak bylo těžké vysvětlit, že si peníze může vydělat sám a nečekat až mu je tatínek (analogicky stát) bez práce dá.
- V neposlední řadě někteří lidé nepotřebují ke svému bytí peníze. Ze své pozice nechápu, proč rozdávat peníze lidem, kteří o ně nestojí. Je totiž spousta možností jak si peníze vydělat. Čas, kdy nás všechny nahradí v práci roboti patří i v dnešní době do oblasti sci-fi. Osobně soudím, že tento čas nikdy nenastane. Stačí se jen podívat kolem sebe - jak některé činnosti zanikají (resp. jsou automatizovány), nové možnosti výdělku vznikají. Je sice pravda, že nově vznikající činnosti zpravidla vyžadují vyšší kvalifikaci, ale takový je hold náš svět. Není moc lidí, kteří skončí školu a pak už se celý život nemusí ve svém zaměstnání nic nového naučit. Je hold volbou každého z nás jak chceme ten svůj život vést a jak využít svůj čas. Život zdaleka není jen o penězích, ale je na každém z nás abychom si vybrali svoji míru.
Pokud mi k životu stačí nula peněz, stát ode mě klidně může obdržet nula práce. Přišlo by mi vskutku divné, že bych za nula práce (činnosti) dostával základní příjem. To poněkud popírá význam peněz (viz. výše).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Jana.Syrovatkova, Daniel.Hradsky, V__
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 2092
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice/Praha 4
Dal poděkování: 8056 poděkování
Dostal poděkování: 3452 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Daniel Hradsky píše:Chceš říct, že když toho nechám a lidé na mně zapomenou a já zároveň vypadnu z denní praxe, která je životně důležitá, tak že toho můžu nechat a za půl roku - za 2 roky, až budu potřebovat zdravotní pomůcku, můžu si jen tak někam na měsíc odskočit pracovat??
Proč bys toho nechával? Kdo by tě k tomu nutil? Je snad nějaký rozpor mezi nepodmíněným příjmem a podnikáním?
Tzn. pokud budeme oba žít se základním příjmem, znamená to, že máme nesrovnatelně horší život než ostatní a ještě z peněz nemůžeme vyjít. Protože základní příjem vypočtený pro ostatní populaci nám nestačí, neboť naše náklady jsou nechtěně vyšší.
To mi taky připadá nedomyšlené. Kdo říká, že se musí naráz zavést základní příjem a zrušit všechny sociální dávky a pojištění? To jednoduše není možné, taková změna musí být zaváděna postupně, aby bylo možné jí korigovat pokud se někde projeví problémy, případně úplně vycouvat. Počítáme-li s tím, že bude zaveden efektivní e-government a státní správa, nevidím tu nutnost rušit všechny sociální příspěvky (i když to některým připadá jako dobrý nápad) - jen bude nutné je přehodnotit a některé se ukážou jako zbytečné.

Není trochu na hlavu označovat něco za socializmus a zároveň tvrdit, že se to nepostará o rodiny s handicapovanými?

A ti nevzdělaní zaměstnanci budou první na řadě, kdo hromadně skončí bez práce. Vyloučíme je ze společnosti, protože kdo nedělá, ať chcípne hlady? Jsem přesvědčený, že kromě základního příjmu se také musí změnit přístup ke vzdělávání - mělo by být dostupné každému, kdo bude mít zájem a dokonce by k němu stát měl lidi motivovat, oproti dnešnímu odrazování, a mělo by vést rozvíjení kritického myšlení a všeobecného přehledu, ne být příprvou levné kvalifikované flexibilní pracovní síly (tím neříkám, že nebude zapotřebí specializované vzdělání pro konkrétní práce), pokud má svobodná demokratická společnost být životaschopná. A stát (nebo ideálně třeba decentralizované samosprávné územní celky, ale to už bych zacházel moc daleko) musí převzít odpovědnost za veřejné služby (vzdělávání a výzkum, zdravotní a sociální péče, péče o životní prostředí, veřejná správa...) protože považuji za víc než zřejmé, že tohle soukromé firmy motivované ziskem ve prospěch celé společnosti nezajistí. Alespoň částečné naplnění těchto podmínek nepovažuji za nějaký idealismus (i když přínos v tom vidím jednoznačně), ale pragmatickou nutnost, má li být zachována alespoň základní úroveň rovnosti svobody mezil lidmi v podmínkách, které s velkou pravděpodobností už nastávají.

Odmítat něco kvůli jednotlivcům (nejde o jednotlivce, kdyby jich bylo sebevíc, jde o to, jak funguje systém, nakolik je udržitelný, funkční a také lidský), kteří by v takovém systému jistě nežili podle mých nebo tvých představ také nepovažuji za dostatečný argument, protože takových je mnoho už dnes a i dnes je mnoho lidí, které současné nastavení vysloveně ničí.

Ta příhoda se studnou ukazuje na problém spíš u zadavatele a organizátora práce, než dělníků, zdá se mi. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 3):
Martin.Shanil, Ondrej.Polansky, V__
Ivo Vlasatý
ivojr@seznam.cz
člen MS Českobudějovicko, host v MS Praha 4
792446700
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivo Vlasaty píše:Ta příhoda se studnou ukazuje na problém spíš u zadavatele a organizátora práce, než dělníků, zdá se mi. :D
Neni to problem zadavatele, prece uvedl, ze bylo choten zaplatit temer cokoliv. Problem je, ze v rozumne vzdalenosti (cca 30km) nesezenes nikoho, kdo je ochoten tu praci udelat. Jasne, ze by se treba na Vysocine nejaky pracovity kopac nasel, ale nepojede do Plzne nebo Pribrami na jednodenni praci.
OFFTOPICMam podobne zkusenosti napr. pri shaneni odborniku na Linux ;) Potrebuji neco udelat na serveru, sam to neumim a nemohu experimentovat, tak shanim odbornika a jsem ochoten zaplatit, kolik si rekne. Ovsem nesezenu nikoho, kdo by fyzicky prisel a udelal to pred myma ocima. Kazdy jen na dalku. To se zase nelibi me, protoze jednak nevidim co dela, nemohu klast v prubehu prace otazky a doplnujici pozadavky, nevidim toho cloveka (z osobniho kontaktu se da lecos vypozorovat).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

asi se odstěhuju do německa. Neříkám že žeru vše co se v germanii děje ale třeba jejich pirátský program rozhodně ano.

Z pirátského berlínského programu 2011 :

Mindestlohn und Grundeinkommen
Die PIRATEN Berlin werden sich kurzfristig für einen bundesweiten gesetzlichen Mindestlohn und mittelfristig für ein Grundeinkommen einsetzen. Dieses Grundeinkommen wird für alle Bürger mit ständigem Wohnsitz oder unbefristetem Aufenthaltsrecht in Deutschland, ohne weitere Bedingungen, eingeführt. Langfristig soll das Grundeinkommen in gleicher Weise existenzsichernd sein, wie der gesetzliche Mindestlohn und ihn schrittweise ablösen.

EDIT: Ještě tedy překlad: OFFTOPICvolnější ale doufám že dostatečně správný.
Minimální mzda a Základní příjem.
Berlínští Piráti se budou zasazovat krátkodbě za uzákonění minimální mzdy a střednědobě za Základní příjem pro celé Německo.
Tento Základní příjem bude zaveden pro všechny občany a trvale bydlící osoby v Německu bez dalších podmínek.
Dlouhodobě by měl Základní příjem stejně jako minimální mzda zajišťovat existenci a postupně minimální mzdu nahradit.
Naposledy upravil(a) Martin.Shanil dne 18 čer 2012, 18:18, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Daniel: Nové společenské uspořádání je trochu silný pojem. Pro nejkritičtější části společnosti se nic nemění. Střední vrstva, která je vždy a všude (jedna z mála věcí v které se teorie shodují) tím nejdůležitějším by byla posílena a měla by jednoduší život. A to nejen finančně (i společensko-byrokraticky). OFFTOPICNapř. znám několik rodin střední třídy, kde by se na dítě, které by šlo na pracák dívali divně. Prostě to berou, že to nemají za potřebí a o příbuzného se postarají.

A k tomu všemu je to mnohem jednoduší než současný systém.

To je update. To opravdu není společenská revoluce.

OFFTOPICbtw: Socialismus nefunguje? Nějaké podklady? Předpokládám, že myslíte hlavně plánované hospodářství a to úspěšně dlouhodobě funguje v některých státech. Koneckonců Pražské jaro by asi také fungovalo. To by spíš bylo, že kapitalismus nefunguje, protože se všude hroutí. A dnes je dominantní, čili si těžko může stěžovat... Ale obecně jsou taková tvrzení nesmysl. Jde o to, co chceme a jak moc toho můžeme dělat. Bohužel u nás v tom vždy hrálo příliš velkou roli zahraničí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 5):
Martin.Shanil, volani.webnode.cz, Ondrej.Polansky, Ivo.Vlasaty, V__

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“