Myslíme dost na babičky a dědečky?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2453
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3498 poděkování

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ještě mne napadla velmi důležitá poznámka:

Oslovování nových skupin voličů neznamená jen změnu politiky a nové sliby. Je to i schopnost nalézt ve svém současném programu témata pro různé skupiny a umět jim je komunikovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dolezal, Veronika.Kovarova, Simona.Mikusova, Petr.Rysler

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Milan.Krch
Krajský zastupitel
Příspěvky: 164
Registrován: 06 dub 2018, 10:09
Profese: IT manager
Dal poděkování: 497 poděkování
Dostal poděkování: 328 poděkování

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Milan.Krch »

Jakub.Michalek píše: 12 led 2020, 23:37 Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy. Je možné, že jsem to špatně pochopil, případně mě opravte. Jsem nicméně rád, že se s tím ostatní kandidáti neztotožnili. Rád bych tomuto názoru lépe porozuměl, proto zakládám tuto diskusi. Setkal jsem se s podobným přístupem poprvé tuším rovněž v Ostravě někdy kolem roku 2016, kde mi bylo sděleno, že nesmíme nikdy překročit 5 %, protože bychom se zpronevěřili svým kořenům, čemuž jsem se tehdy pousmál a zbytek historie znáte.

Ve strategii schválené celostátním fórem máme ambici, že chceme uspět v příštích sněmovních volbách, a tedy růst a zvyšovat naši podporu. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že málo oslovujeme padesátníky, seniory a lidi s menším vzděláním. Faktem je, že pro takový okruh lidí ani nemáme pořádný, promyšlený a konkrétní program, čímž bychom mohli začít a pak už "jen" ho k nim dostat. Budu rád za nápady z této oblasti. Takže ty hlasy, které bychom měli nabrat, leží také u babiček a dědečků, které jsme ještě neoslovili s tím, čím bychom jim pomohli. To samozřejmě platí i pro bezdětné. Ostatně kdo by se měl jiný postarat o seniory, než nastupující generace?

Seděl jsem na cestě z CF ve vlaku se starším párem, trochu jsme si začali povídat a pán se rozčiloval, že pamatuje ještě jak se kdysi vyjednávaly mezinárodní úmluvy o zákazu freonů, že z toho nic nebylo a že to je na nic. Tak jsem trochu zagoogloval, zjistil jsem, že v 80. letech přišel významný chemik na to, jak chlor rozkládá ozonovou vrstvu, na konci 80. let se k tomu podepsala mezinárodní úmluva, během následujích let se k jejímu dodržování dotlačily ostatní státy, pak rapidně klesly koncentrace problémových plynů a nyní máme věrohodné zprávy o zmenšení ozonové díry. Díky úspěšné mezinárodní akci se předešlo cca 280 milionům případů rakoviny (podle odhadů americké agentury pro ochranu životního prostředí). Jde tedy o jeden z mnoha příkladů, jak se svět zlepšuje a my jsme zbytečně moc znepokojeni, jak o tom píše Hans Rosling v knize Faktomluva.

Tato negativní představa o světě je sice maličkost, ale možná bude jedním z mnoha důvodů, proč je nejčastějším problémem našich seniorů deprese a osamělost. A je to právě kompetence pomáhat řešit či zlepšit tyto problémy, co nám může získat podporu a posunout tuto zemi.

Skutečně je to něco, co bychom měli odmítat?
Já jsem tam necítil (myšleno na CF), že by to někdo odmítal. Možná z toho co tu čtu Jakube cítím, že sis vzpomněl na "kdysi před 3-4lety" na situaci, která ti přišla podobná, ale podle mě není. Ale mohu se mýlit.

Mám z toho prohlášení Markéty G. pocit, že to myslela tak abychom nepodléhali svým hodnotám Pirátské strany a neměnili je pod tlakem a honbou za vyššími % ve volbách. A nepodbízeli se jen proto, že "jízdné zdarma pro seniory" nám zaručí vyšší %. To bych podepsal. To určitě není cesta.

Na druhou stranu skvěle otvíráš téma "dědečků a babiček" k zamyšlení nad tím, proč to tak v naší české společnosti máme. Důvodů proč se cítí senioři vyloučeni ze společnosti bude asi hodně, nejsem odborníkem v této oblasti, ale myslím, že základy všeho jsou v našich rodinách a hodnotách které nastavujeme svým dětem a které nám nastavovali naši rodiče a jim zase jejich rodiče...V hodnotách jak se stavět k chybám, konfliktům, úspěchům atd...

A to nejdůležitější je otevřená komunikace v rodinách... jak směrem k seniorům tak od seniorů zpět k mladším ... vzpomněl jsem si na jednu moudrost, kterou jsem viděl jednou napsanou u Mandaly (kdyby někdo neznal https://cs.wikipedia.org/wiki/Mandala)


"Pokud se budeš na své cestě často ohlížet zpět, snadno zakopneš a zabloudíš.
Dívej se raději vpřed, s úsměvem, otevřeným srdcem a myslí."



A to myslím platí obecně pro všechny generace...

Pojďme za vyššími cíli, ale ne za každou cenu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Krch za příspěvky (celkem 5):
David.Wagner, Jan.Hora, Dan.Lestina, Petr.Rysler, Lenka.Kozlova
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3072
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4844 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Jan.Hora »

Já si třeba myslím, že už teď máme v programu hodně věcí, které stojí seniorům za to, aby Piráty volili. Dokonce některé z těch cílů jsou formulované jednoduše, srozumitelně, tedy jsou atraktivní i pro voliče, kteří se nechtějí seznamovat s Piráty do nejmenších detailů a prostě se ptají "a co z toho budu mít, když vás budu volit?"

To co se nám ale nedaří, je dostat k nim ten program. Natož ho k nim dostat takovou formou, že začnou reálně přemýšlet o tom, že opustí aktuální názor že Piráti jsou <doplň oblíbenou mediální zkratku> a začnou přemýšlet, že by to těm Pirátům hodili.

V posledních dnech si díky datům z výzkumu spokojenosti čtenářů radničního časopisu, který máme v ruce začínám myslet, že v této úloze budou naprosto klíčové papírové pirátské listy (resp. obecně papírová forma komunikace jako taková - noviny, časopisy, občasníky, zpravodaje). Protože tohle čtou a pozitivně (!!!) hodnotí dokonce i když to má příšernou vizuální i obsahovou hodnotu.

První krok tedy pro mě není hledání toho, co bychom měli nabídnout seniorům (a s tím spojená debata o tom, jestli se nezpronevěřujeme zásadám), ale změna způsobu, jak k nim dostáváme informace o tom, co už pro ně v programu máme a jak jim vysvětlujeme detailněji obsah našich programových bodů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 8):
Michaela.Nepejchalova, Antonino.Milicia, Vit.Fux, Milan.Krch, Petr.Rysler, Jiri.Baudis, Petr.Jenik, Lenka.Kozlova

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2453
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3498 poděkování

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Jan.Hora píše: 13 led 2020, 11:56
Rozhodně souhlas. Viz co jsem napsal před tebou a co jsem vykopl zde: viewtopic.php?f=632&t=48459 (Informační letáčky pro občany s návody k Pirátským tématům).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Simona.Mikusova

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1179
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1224 poděkování
Dostal poděkování: 4283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Jakub.Michalek píše: 12 led 2020, 23:37 Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy. Je možné, že jsem to špatně pochopil, případně mě opravte. Jsem nicméně rád, že se s tím ostatní kandidáti neztotožnili. Rád bych tomuto názoru lépe porozuměl, proto zakládám tuto diskusi. Setkal jsem se s podobným přístupem poprvé tuším rovněž v Ostravě někdy kolem roku 2016, kde mi bylo sděleno, že nesmíme nikdy překročit 5 %, protože bychom se zpronevěřili svým kořenům, čemuž jsem se tehdy pousmál a zbytek historie znáte.

Ve strategii schválené celostátním fórem máme ambici, že chceme uspět v příštích sněmovních volbách, a tedy růst a zvyšovat naši podporu. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že málo oslovujeme padesátníky, seniory a lidi s menším vzděláním. Faktem je, že pro takový okruh lidí ani nemáme pořádný, promyšlený a konkrétní program, čímž bychom mohli začít a pak už "jen" ho k nim dostat. Budu rád za nápady z této oblasti. Takže ty hlasy, které bychom měli nabrat, leží také u babiček a dědečků, které jsme ještě neoslovili s tím, čím bychom jim pomohli. To samozřejmě platí i pro bezdětné. Ostatně kdo by se měl jiný postarat o seniory, než nastupující generace?

Seděl jsem na cestě z CF ve vlaku se starším párem, trochu jsme si začali povídat a pán se rozčiloval, že pamatuje ještě jak se kdysi vyjednávaly mezinárodní úmluvy o zákazu freonů, že z toho nic nebylo a že to je na nic. Tak jsem trochu zagoogloval, zjistil jsem, že v 80. letech přišel významný chemik na to, jak chlor rozkládá ozonovou vrstvu, na konci 80. let se k tomu podepsala mezinárodní úmluva, během následujích let se k jejímu dodržování dotlačily ostatní státy, pak rapidně klesly koncentrace problémových plynů a nyní máme věrohodné zprávy o zmenšení ozonové díry. Díky úspěšné mezinárodní akci se předešlo cca 280 milionům případů rakoviny (podle odhadů americké agentury pro ochranu životního prostředí). Jde tedy o jeden z mnoha příkladů, jak se svět zlepšuje a my jsme zbytečně moc znepokojeni, jak o tom píše Hans Rosling v knize Faktomluva.

Tato negativní představa o světě je sice maličkost, ale možná bude jedním z mnoha důvodů, proč je nejčastějším problémem našich seniorů deprese a osamělost. A je to právě kompetence pomáhat řešit či zlepšit tyto problémy, co nám může získat podporu a posunout tuto zemi.

Skutečně je to něco, co bychom měli odmítat?
Já jsem moc ráda, že se téma oslovení širší věkové skupiny voličů otevřelo i na fóru (na CF k tomu bylo několik otázek na kandidáty, ale je dobré to probrat jako strana). Nicméně nerozumím tomu, proč se mluví o mně. Já mluvila o našich hodnotách, ne babičkách a dědečcích, z nichž mnozí přirozeně mohou sdílet a sdílejí naše hodnoty, stejně jako jakákoli jiná věková kategorie. Mrzí mě, pokud si z toho někdo vzal, že mluvím o starší generaci - protože to znamená, že ten člověk nevnímá u starší generace naše hodnoty; ale pojďme na tomto dojmu zapracovat. Já ho rozhodně nesdílím. .)

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mno, možná si na sebe právě pletu bič, ale jako čerstvý důchodce
1) mám teď víc času
2) nevypadám jako střelený mlaďoch ;)
3) trochu mluvit snad také umím :?
4) kromě cyklistiky naše hodnoty vyznávám 8-)

ergo kladívko bych to asi generaci 60+ dokázal vysvětlovat přijatelněji, než "nějaký chlapec" OFFTOPICzdravím @Jakub.Michalek :) . Nechci lítat po republice každý den, od toho máme předsedu, ale jednou za čas ... když bude zájem ... jsem ochoten a schopen se dostavit na nějakou besedu někam. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hora, Simona.Mikusova, Milan.Krch, Vit.Fux, Antonino.Milicia, Jiri.Baudis, Lenka.Kozlova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Milan.Krch
Krajský zastupitel
Příspěvky: 164
Registrován: 06 dub 2018, 10:09
Profese: IT manager
Dal poděkování: 497 poděkování
Dostal poděkování: 328 poděkování

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Milan.Krch »

Petr.Vileta píše: 13 led 2020, 14:18 Mno, možná si na sebe právě pletu bič, ale jako čerstvý důchodce
1) mám teď víc času
2) nevypadám jako střelený mlaďoch ;)
3) trochu mluvit snad také umím :?
4) kromě cyklistiky naše hodnoty vyznávám 8-)

ergo kladívko bych to asi generaci 60+ dokázal vysvětlovat přijatelněji, než "nějaký chlapec" OFFTOPICzdravím @Jakub.Michalek :) . Nechci lítat po republice každý den, od toho máme předsedu, ale jednou za čas ... když bude zájem ... jsem ochoten a schopen se dostavit na nějakou besedu někam. ;)
Krásný přístup pozitivního myšlení...skvělé...a na otázku pana soudruha Faltýnka "kolik je vám roků chlapče?!" bys odpověděl jistě správně :-))) 60+ :-)
díky
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Krch píše: 13 led 2020, 15:08 Krásný přístup pozitivního myšlení...skvělé...a na otázku pana soudruha Faltýnka "kolik je vám roků chlapče?!" bys odpověděl jistě správně :-))) 60+ :-)
Odpověděl bych "Jsem o 6 let starší než vy, mládenče." :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Vit.Fux, Jan.Hora, Jan.Bednarik, Lenka.Kozlova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Mísí se tu dvě podstatná a zároveň poměrně odlišná témata dohromady.

Cílit na generaci důchodců - ano.
Už teď máme myslím zejména v sociální a zdravotní oblasti velmi kvalitní program, který může při realizaci životy důchodců významně zlepšit, jen ho neumíme dostatečně prezentovat, protože si holt videa na Youtube nepouští, Facebookové statusy nelajkují a na Barrandově je nás pomálu.

Překračování pomyslného stropu x % - ne.
Ať se to někomu líbí nebo ne, s programem a ideologií, ke kterým se stále ještě hlásíme, máme svoje limity. Můžeme je posunout, ale bude to něco stát. Osobně budu stokrát raději sice ve středně velké, ale za to stabilní straně, než v catch-all party se 30 %, která je ale plná příznivců a členů, kteří zrovna jen na chvíli obrátili svůj nekritický pohled ze zbožštěného Babiše na jiný kult osobnosti, přestože je klíčová témata a myšlenky, na kterých tato strana vznikla, naprosto míjí.

Elektorát máme ze všech parlamentních stran nejméně stabilní (co do nějaké volební loajality) a z hlediska volební účasti nejméně spolehlivý. Nejdříve se zaměřme na ně a dokažme jim, že za to dlouhodobě stojíme. Pak se pojďme ohánět vidinami velkých čísel.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Petr.Jenik
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 143
Registrován: 25 říj 2014, 08:27
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 259 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Petr.Jenik »

Ahoj všem,
cílit kampaň (nikoli upravovat program či se dokonce od něj odklánět) i na jiné voliče než je našich 10-15% skalních je určitě správně a to pochopitelně vč. cílení na lidi v seniorském věku.
Jak to tady čtu, tak spor, který tu cítím, pramení právě jen v záměně pojmů "cílení kampaně" a "upravení programu".
Už nyní máme spoustu témat, která se seniorů týkají. Jak @Ivan.Bartos velmi trefně říkal na fóru, tak máme dokonce velkou spoustu témat společných s tím, co hlásá, leč nedělá ANO. A tudy myslím vede cesta k oslovení dalších voličských skupin.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Jenik za příspěvky (celkem 6):
Vit.Fux, Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Jan.Bednarik, Lenka.Kozlova
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“