Stránka 1 z 5

Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 08:56
od Dalibor.Zahora
Vzhledem ke skutečnosti, že Jana Komrsková čelí v současné době obviněním, že minimálně nezvládla dohled nad svou poradkyní, která zadávala zakázky městské části Praha 10 firmě svého manžela, opozice žádá její odvolání a zvažuje i trestní oznámení, jsem toho názoru, že není vhodné, aby se v současné době stala zastupitelkou hl. m. Prahy po rezignujícím zastupiteli Pavlu Hajkovi. Jeho rezignaci oznámili média dnes.

Žádám o vyjádření PKS Praha, včetně toho jak budou v tomto případu postupovat
@Jaromir.Beranek @Jan.Hora @Magdalena.Valdmanova @Michal.Zachar @Alice.Hamalova


Zprávy z tisku:
2 Nov 2019 MF DNES

Zastupitel Pirátů rezignoval

V pražském zastupitelstvu rezignoval na svůj mandát Pavel Hájek (Piráti). Důvodem je pracovní vytížení. Ve funkci jej nahradí první místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti). Hájek doručil primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) rezignační dopis 22. října. Od okamžiku doručení tak přestal být zastupitelem hlavního města. Zastupitelem Prahy 10 zůstává. Komrsková skončila po loňských volbách na magistrátu mezi náhradníky. Její mandát začal platit od 23. října. Na příštím jednání bude muset ještě složit slib zastupitele. (ČTK)
MFD 23. 10. 2019

Střet zájmů Pirátům (zatím) projde

PRAHA Bývalá poradkyně první místostarostky Prahy 10 Jany Komrskové (Piráti) se nedobrovolně stala středobodem pondělního podvečerního jednání zastupitelstva desáté městské části. Lenka Dvořáková, která loni za Piráty neúspěšně kandidovala do zastupitelstva z dvanáctého místa, totiž od ledna do srpna dostala od úřadu za své rady celkem 135 tisíc korun. Kromě toho ji vládnoucí koalice dosadila i do několika dalších placených pozic v Praze 10.

Nejvíce však opoziční strany ANO a TOP 09 kritizovaly to, že Dvořáková měla překračovat své kompetence, když společnost jejího manžela získala zakázku od radnice. „Poradkyně zadala úřadu městské části, koho má vybrat jako dodavatele určitého projektu, což byla právě firma jejího manžela. Jedná se tak nejen o střet zájmů poradkyně, ale zároveň o tom musela vědět i první místostarostka,“ je přesvědčen předseda opozičního klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Pek.

Konkrétně šlo o srpnový běžecký závod a zároveň veletrh volnočasových aktivit nazvaný Desítka na Desítce. Firma blízká Dvořákové zde zajišťovala technickou, organizační a personální část závodu, za což ji městská část zaplatila 80 400 korun.

Opozice tvrdí, že jde o zvýhodňováni lidí napojených na vedení radnice. Proto na jednání zastupitelstva žádala okamžité odvolání Komrskové. „Piráti mají svůj kodex, kde brojí proti klientelismu. Právě ten ale paní místostarostka nyní porušila, proto by měla odejít,“ tvrdí zastupitelka ANO a bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Sama v minulosti měla ve své gesci mezi jinými právě i sport. O žádném poradci pro tuto oblast však prý nikdy neuvažovala, neboť příslušný odbor na úřadě má dostatek kvalifikovaných zaměstnanců.

Shodou okolností na funkci místostarosty před pár dny ze zdravotních důvodů rezignoval Filip Humplík (ODS). V rámci bodu, který se týkal volby jeho nástupce, jímž se nakonec stal Martin Sekal z ODS, se opozice pokusila odvolat právě i Komrskovou. K hlasování však nakonec vůbec nedošlo, neboť podle koalice nebyl návrh v souladu s jednacím řádem, a navíc s původním bodem přímo nesouvisel.

Zvažuje se i trestní oznámení
Tím ovšem snaha opozičních stran nekončí. Zastupitel Tomáš Pek požádal úřad o zaslání údajného požadavku Dvořákové mířeného na úředníky ohledně toho, kdo má být vybrán pro organizaci akce Desítka na Desítce. „Pokud se prokáže, že příslušný odbor skutečně nevybral firmu sám, zvažujeme podání trestního oznámení. Ale věřím, že to paní Komrsková chápe a odstoupí sama,“ nastiňuje možnou dohru.

Sama místostarostka rezignovat odmítá a slova o trestním oznámení vnímá jako výhrůžku. Tvrdí, že Dvořáková měla pro výkon externí poradkyně pro sport předpoklady, protože párkrát pořádala závody světového poháru v snowboardingu konané ve Špindlerově Mlýně. Na radnici měla také provést ekonomickou analýzu minulých aktivit v oblasti sportu a připravit pro tuto kapitolu i nový rozpočet.

Kromě toho měla spoluorganizovat také různé sportovní akce pořádané městskou částí, přičemž jednou z nich byl srpnový závod. Že tuto zakázku získala na úkor dvou dalších a také vyšších nabídek zrovna firma manžela její poradkyně, prý Komrsková nevěděla.

„Nic takového jsem neschvalovala a ani mi paní Dvořáková nenahlásila střet zájmů, což byla hlavní chyba,“ uznává Komrsková. Proto také městská část ukončila v září s Dvořákovou veškerou spolupráci. Kromě poradenství byla také placena jako předsedkyně bezpečnostní komise a dále byla členkou komise pro dopravu a strategii zdravého města.

V případě první komise dostávala 2 700 korun za každé jednání, ve zbývajících dvou si přicházela na 1 800 korun. Vedle toho působila jako místopředsedkyně dozorčí rady městské společnosti Praha 10 – Rekreace, kde si vydělávala čtyři tisíce korun měsíčně.

Komrsková hájí angažování poradkyně tím, že městské části ušetřila finance. Při zachování obdobného počtu aktivit se podle místostarostky oproti minulému roku snížil letošní rozpočet na sport o více než 30 procent na 1,6 milionu korun.

A třeba akce Desítka na Desítce vyšla na 230 tisíc korun oproti loňským 326 tisícům. Navíc když místostarostka nastupovala do úřadu, odbor, který se sportu v Praze 10 věnuje, měl o jednoho zaměstnance méně. „Paní Dvořáková v průměru dostávala 16 800 korun měsíčně, za takové peníze nikoho neseženete,“ dodává.

Podpis smlouvy Koalici v Praze 10 loni dohodla za Piráty Jana Komrsková (vlevo), za Vlastu Renata Chmelová a za ODS Filip Humplík. Foto: Piráti

Místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková nemusí skončit kvůli své poradkyni, jejíž manžel získal od radnice zakázku.

Fakta

Odměny v Praze 10

● 2018 (minulé volební období)

uvolněné funkce (placené na plný úvazek): starosta, místostarosta,
4 radní, 7 předsedů výborů.

neuvolněné funkce (nárok na menší odměnu): místostarosta,
2 radní, 2 předsedové výborů.

● 2019 (současné volební období)

uvolněné funkce (placené na plný úvazek): 5 místostarostů, 3 radní,
5 předsedů výborů.

neuvolněné funkce (nárok na menší odměnu): starostka, 2 předsedové výborů.

Matěj Ludvík

redaktor MF DNES

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 09:28
od Dan.Lestina
no tak "vyvolat" bys měl asi hlavně @Jana.Komrskova, ne?

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 10:17
od Viktor.Derka
Jestliže je uvolněnou místostarostkou, tak se beztak bude muset funkce v návaznosti na nekumulaci vzdát.

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 14:23
od Ivan.Mikolas
Kdyby sis, Dalibore, aspoň ověřil fakta, než začneš šířit lži T. Peka - člověka, pod jehož rukama běžely na MČ milionové rozkrádačky a on nečinně přihlížel... Tohle je hodně velký úlet.

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 14:34
od Michal.Koci
Dalinore, pověz mi prosím:
- konzultoval si věc před založením ankety přímo s Janou?
- četl si vyjádření desítkových pirátů zde?: https://pirati10.cz/zmeny-v-obsazeni-pozic/
- zkonfrontoval sis předem informace z obou (či více) stran?
- zodpověděl sis sám sobě, zda neděláš (opět) z fóra "pavlač"?

Pokud si odpověděl na výše položené min. 3x NE, měl by ses Janě omluvit a vzít si z tohoto ponaučení pro příště.

Jana odvedla (nejen) na poli sportu v Praze 10 očistnou kůru.
Ano, Lenka pochybila, chybu uznala a my, desítkoví piráti, okamžitě jednali (viz link výše).

Michal

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 14:34
od Jan.Hora
Jana Komrsková má následující možnosti:
  • Složit mandát zastupitelky HMP do půl roku od získání funkce
  • Složit mandát zastupitelky (radní) na P10 do půl roku od získání funkce
  • Změnit svůj mandát na P10 na neuvolněný do půl roku od získání funkce
Kterou variantu zvolí je na ní a na její dohodě se zastupitelským klubem. PKS klubu poskytne svůj názor, pokud o něj budou mít zájem, nebude ale do jejich rozhodnutí zasahovat, pokud bude v souladu s výše uvedeným. Mandát náleží zastupiteli a odpovědnost za dodržení předvolebního slibu nekumulovat funkce náleží klubu jako celku.
Dalibor.Zahora píše:
02 lis 2019, 08:56
Vzhledem ke skutečnosti, že Jana Komrsková čelí v současné době obviněním, že minimálně nezvládla dohled nad svou poradkyní, která zadávala zakázky městské části Praha 10 firmě svého manžela, opozice žádá její odvolání a zvažuje i trestní oznámení, jsem toho názoru, že není vhodné, aby se v současné době stala zastupitelkou hl. m. Prahy po rezignujícím zastupiteli Pavlu Hajkovi. Jeho rezignaci oznámili média dnes.
Zároveň já osobně považuju za nevhodnou formu zvolenou Daliborem, tedy, aby kdokoliv vynášel soudy nad Janou Komrskovou (nebo kýmkoliv jiným) a označoval její převzetí mandátu za nevhodné aniž by vyvinul alespoň elementární snahu o získání všech informací a splnění demokratického minima.

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 14:45
od Vojtech.Pikal
A nemůžete to nejdřív diskutovat v Praze?

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 14:49
od Jan.Hora
My to diskutujeme v Praze. P10 promptně řešila situaci se zakázkou, klub teď s Janou řeší ten mandát a výsledek té diskuse bude řádně oznámen.

Nemůžeme za to že Dalibor má potřebu nám přes fórum vzkazovat, co máme v Praze dělat a kdo by měl a neměl být zastupitel na základě článku, co našel na idnesu.

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 15:22
od Jiri.Belsan
Dalibore, jakého přestupku či trestného činu se Jana Komrsková dopustila?

Re: Kauza Komrsková Praha 10 a Magistrát

Napsal: 02 lis 2019, 15:31
od Jana.Komrskova
Přečetla jsem si tento členský příspěvek a opravdu jsem se zasmála. Problém s Lenkou Dvořákovou jsme vyřešili okamžitě, když jsem se o něm dozvěděla, dříve než byla celá věc medializována https://pirati10.cz/zmeny-v-obsazeni-pozic/.
V celé problematice s paní Dvořákovou nedošlo k žádnému porušení zákona, nebo interní směrnice úřadu a ono trestní oznámení je pouze tancem opozice na Praze 10. Pokud někdo bere za relevantní zdroj informací o Pirátech titul idnes, pak to snad ani nebudu komentovat.
Navrhované hlasování o tom, zda Jana Komrsková bude zastupitelkou Magistrátu, nebo ne. Toto je návrh hlasování o pravidlech, která jsou pro všechny závazná a kterými se piráti řídí. Sama jsem některá z těchto pravidel před volbami kritizovala a upozorňovala jsem na to, že tyto situace v případě volebního úspěchu mohou nastat a že i nastanou. Sklidila jsem tehdy značnou kritiku a pravidla zůstala platná i nadále. Tato pravidla fungovala i v případě mých předchůdců, kteří již z Magistrátu odstoupili, a pokud se nezmění, budou platit i pro další období.
Zda se tedy právě v souladu s platnými pravidly stanu zastupitelkou Magistrátu a pokusím se tam posunout některé projekty, jejichž realizace je právě závislá na spolupráci s Magistrátem, je čistě mé rozhodnutí. Naopak jakékoliv hlasování na toto téma považuji za minimálně velmi nestandardní a velmi nedomyšlené. V žádném případě se nebudu řídit jeho výsledkem, ale svým svědomím.
Dovolte mi ještě jednu poznámku. Před několika dny se rozjela obrovská vnitřní diskuse, jejímž důsledkem je, že prakticky každý navrhuje odvolat každého. Někteří to považují za pozitivní krok a za jakousi katarzi, kterou Piráti musí projít. Vzniklou situací se však baví nejen Parlamentní listy, ale i celá opozice. Několik ukřivděných jedinců si touto cestou zřejmě léčí svou osobní frustraci, neschopnost, nebo jen neukojenou touhu po jakémsi pofiderním mocenském vlivu v rámci strany. Bohužel působíme nejen jako parta rozhádaných dětí, ale jako neschopní se dohodnout. Tohle bohužel není cesta k volebnímu vítězství, ale bezpečně nám zajistí pěkná 4 procenta. Nevím, zda si všichni dostatečně uvědomují, jak tyto nesmyslné diskuse poškozují všechny Piráty.

Velmi mne toto připomíná, když jsem vystoupila ze zastupitelského klubu Strany zelených (nebyla jsem členkou, pouze na kandidátce) a to po půl roce v koalici, kdy na mne tlačila bývalá senárotka Cabrnochová, abych odstoupila a položila mandát. Více zde: https://www.jana-komrskova.cz/news/o-se ... oste-muze/ a dokonce na mne poslala i předžalobní výzvu. v rámci tohoto nátlaku. Následovala moje práce v opozici.Více o mne a mé práci: https://www.jana-komrskova.cz/
A tímto vyzývám Dalibora Záhoru k předložením jeho výsledků práce pro Piráty :))))

Jana