Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Nejen z událostí posledního týdne či dvou jsem nabyl dojmu, že by dosti prospělo mít efektivnější či rychlejší Kontrolní Komisi. Kolikrát jsem četl povzdech "to nemá smysl dávat ke KK, ta než to vyšetří..". Fronta hlášení na redmine je také slušná. Jsem moc rád, že v rámci sebereflexe z "trojkauzy" pražská výběrka + JCD + Michálek přemýšlíme například o psychologovi a pár podobných věcech - ale aspoň zatím mi tam chybí zefektivnění práce KK.

Toto rozhodně není myšleno jako kritika činnosti současné KK. Sám jako bývalý člen KK vím, o jak nevděčnou, rejpavou, pomalu-důkazy-sbírající a na dlouhé lokte trvající práci se jedná. A jsem moc rád, že se našlo tolik členů KK, co svůj volný čas věnují rozkrývání a vyhodnocování našich možných přešlapů. Ale z několika stran cítím, že je zde potřeba tuto práci zefektivnit a že si toho někteří i jsou vědomi (tuším @David.Wagner nebo @Mikulas.Peksa chtěli rozpočet pro KK ale nedostali, v podpalubí byla nadhozena placená asistentka apod.). Sám moc nevím, co by prospělo, nadhazuji pár možností (možná nesmyslných):
  • určitá profesionalizace KK / placený asistent / částečný úvazek / .. - toto by garantovalo, že určitý objem práce v KK bude odpracován. Nevím, jestli platit od hodiny nebo od výkonu (jak lze efektivitu práce KK měřit? Jak nastavit PKIs která nejdou obejít třeba horlivým zavíráním hlášení?)
  • více členů KK? Teď jich je 6 (nevím jak aktivních) - nedokážu posoudit jestli je to moc nebo málo (anebo jestli jsou další dobrovolníci)
  • specializovat práci uvnitř KK (někdo si bere všechna hlášení týkající se výběrových řízení, protože v nich má praxi, někdo s právním backgroundem řeší podání na možné porušení zákonů apod.) - toto by zefektivnilo práci na jednotlivých případech (možná už je toto běžnou praxí, nevím)
  • Zjednodušit či zefektivnit procesy kterými se řešení každého hlášení řídí? Možná střílím naprosto mimo, ale nepomohl by Scrum?
  • Mít nějaké závazné termíny např. do kdy musí na dotaz KK člen strany odpovědět? (co když ale neodpoví - jak lze toto vynucovatt?)
  • nějaká prevence budoucích hlášení? Jediné, co mne napadlo je možnost konzultace s KK zda zamýšlený akt bude v souladu s předpisy. Konzultace sama sice vezme nějaký čas, ale může zabránit 1) porušení předpisů (včetně dopadů i vně stranu - např. pokud se u výběrových řízení najdou přešlapy.., a také 2) mnohem časově náročnějšímu zpětnému řešení podnětu/problému.
Nějaký jiný nápad?

Cc @Michaela.Skokanova .
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Pavel.Moravec píše: 27 říj 2019, 18:33 nějaká prevence budoucích hlášení? Jediné, co mne napadlo je možnost konzultace s KK zda zamýšlený akt bude v souladu s předpisy. Konzultace sama sice vezme nějaký čas, ale může zabránit 1) porušení předpisů (včetně dopadů i vně stranu - např. pokud se u výběrových řízení najdou přešlapy.., a také 2) mnohem časově náročnějšímu zpětnému řešení podnětu/problému.
Od tohodle jsou předběžné otázky k RK, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
Michaela.Nepejchalova, Pavel.Moravec

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Předběžná otázka k RK je věc na výklad předpisů při nějkých institucionálních nejasnostech.

Předběžné hlášení KK je věc, kterou máme institucionalizovanou, např. když se někdo chystá nevyhlásit výběrko u zakázky nad 100 00,-
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Michaela.Nepejchalova, Frantisek.Navrkal

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10857 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Ad Franta - A taky hlášení nadlimitních zakázek atd., Problém je v tom, že většina lidí to odbývá a hlásí to jen tak, aby se neřeklo, takže ten institut hlášení pozbývá smysl. Viz naše podatelna.
Edit: Vojta byl rychlejší .)

Jinak - profesionalizace by nahradila potřebu mít více aktivních členů. Jak jsem psala v podpalubí, placená práce odstraňuje problém s prioritami - věnovat se práci, škole, rodině nebo KK? Alespoň u mě bohužel je většinou v tomto žebříčku KK na posledním místě, za což se omlouvám. To dopadá i na plnění termínů.
Co se členů týče, aktuálně jsme aktivní čtyři - já, Rosťa, Honza a Karel. Ljubu se mi nedaří kontaktovat Omlouvám se @Ljuba.Polakova, byl to především můj odpor k telefonování, co může za to, že jsem nevěděla, co dělá :oops: Šestý byl možná Adam? Ale ten rezignoval.
Specializace víceméně funguje, když si rozdělujeme, co si kdo vezme, je ale omezena i případným nařčením ze zaujatosti (či sebereflexnim uvědoměním si střetu zájmů).
Co se zjednodušení týče, nemyslím si, že bychom měli příliš složitý systém, složitá je spíše komunikace s některými zúčastněnými :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Rostislav.Reha, Pavel.Moravec

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5254
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7637 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Tim jak se nam znasobila pusobnost, tak se i zmenil rank problemu, ktere KK resi. Dneska uz neni moc efektivni zpovidat lidi v SZ nebo messengeru, ale potrebujete se sebrat a zajet na misto a resit vicero vypovedi a rovnou je konfrontovat, jinak se dostavame do brutalni dukazni nouze. A nejde vubec o male veci nebo spory mezi cleny, jak tomu bylo v minulosti...profesionalizace KK bude zjevne nezbytna. A druha nemene dulezita vec je frustrace, ktera pak nastupuje pri rizeni u RK (ktera ma v podstate stejne problemy, jen resi radove mene pripadu). Musime take dosahnout toho, aby KK byla az odvolaci instance v okamziku, kdy vec nedokaze vyresit mistne prislusne PKS nebo prislusny odbor.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 6):
Vojtech.Pikal, Michaela.Nepejchalova, Marek.Necada, Pavel.Moravec, Petr.Vileta, Zbynek.Janoska

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Marek.Necada »

Už jsem to někde kdysi psal (a bylo mi to řádně zkritisováno), ale myslím, že by nebylo od věci nařídit oblastním sdružením od určité velikosti zřídit si své místní přezkumné orgány.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 5):
Dan.Lestina, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Jana.Schlegelova, Vit.Fux
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Abych popsal, jak to podle mě má fungovat:

KK na začátku roku schválí kontrolní plán. To vypadá jako tabulka, kde je napsáno

1. týden v lednu zastupitelský klub Horní-Dolní
2. týden v lednu zastupitelský klub Zadní Kocourkov
3. týden v lednu europarlament
4. týden v lednu poslanecký klub
1. týden v únoru personální odbor
2. týden v únoru republikové předsednictvo
....

V rámci KK funguje placený zaměstnanec, který dorazí na místo a vypracuje zprávu, kde je shrnuto na základě předem připraveného check-listu (schváleného KK)

- je správně dokumentace k výběrkům?
- hospodaří se řádně s náhradami? faktury máte? a mohl bych je vidět?
- máte veřejné kalendáře? a mohl bych je vidět?
- nekumulujete funkce?
...

Na základě odpovědí vydá doporučení "super"/"máte měsíc, abyste to dali do pořádku" (dejte předražený mobil z veřejných peněz na charitu/rezignujte z kumulované funkce/....) + zpracuje půl-stránkovou kontrolní zprávu pro KK. Po měsíci se sejde KK a zahlasuje o zprávě ve stylu "ok"/"předat RK".

Všichni vědí, že jednou za rok dorazí kontrolor. Není v tom není nic osobního, prostě jde o to, prověřit, že Piráti fungují jako Piráti.
Pokud kontrolor nefunguje, KK se usnese ho propustit a nabrat nového. Pokud kontrolor něco vědomě opomene nahlásit a přijde se na to, KK se usnese ho propustit a nabrat nového.
Na každoročoním CF předseda/předsedkyně KK předloží plnění kontrolního plánu. Je to sheet, kde je oproti samotnému kontrolnímu navíc kolonka "předáno RK" a kolonka na odkaz na zprávu z příslušné kontroly. Pokud není plnění nahlášeno nebo se neplní, CF odvolá KK.

Můžeme se bavit, jestli je na to třeba 0,5 člověka/ 1 člověk / 1,5 člověka a jak má být zaplacený. Ale podle mě podobný systém potřebujeme, protože jinak se nám to po krajských volbách rozpadne. Lidi jsou lidi a chyby se dějou. Důležité je napravovat je a učit se z nich.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Já bych klidně navrhl půl úvazek už od příštího roku a pak se uvidí.

Vzhledem k tomu, že naše asistentka má (měla by mít od příštího roku) 10.000,- pevnou a 4.000,- pohyblivou částku mzdy, tak bych pro tento případ navrhl to samé + 1.500/měsíc doprava.

Celkově bych tedy navrhl záměr na 186.000,-

Někdo proti nebo jiné návrhy? Tento záměr bych se pak pokusil schválit příští sobotu 2.11.2019 na zasedání RV v Praze.

EDIT: Nazval bych to asistentem KK a neměl bych problém, že by to vykonával sám člen KK.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 4):
Dan.Lestina, Mikulas.Peksa, Pavel.Moravec, Marek.Necada
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Rostislav.Reha píše: 27 říj 2019, 19:04 Tim jak se nam znasobila pusobnost, tak se i zmenil rank problemu, ktere KK resi. Dneska uz neni moc efektivni zpovidat lidi v SZ nebo messengeru, ale potrebujete se sebrat a zajet na misto a resit vicero vypovedi a rovnou je konfrontovat, jinak se dostavame do brutalni dukazni nouze. A nejde vubec o male veci nebo spory mezi cleny, jak tomu bylo v minulosti...profesionalizace KK bude zjevne nezbytna. A druha nemene dulezita vec je frustrace, ktera pak nastupuje pri rizeni u RK (ktera ma v podstate stejne problemy, jen resi radove mene pripadu). Musime take dosahnout toho, aby KK byla az odvolaci instance v okamziku, kdy vec nedokaze vyresit mistne prislusne PKS nebo prislusny odbor.
Z tohoto mi plyne možný požadavek (pověřeného/zastupujícího) člena KK v každém kraji - ten by primárně sbíral důkazy na místě toho kraje? Tím by se potřeba cestovat snížila. Případně práci KK ještě více decentralizovat (policajti taky mají okrsky plus celostátní odbory, že) - opět ale nevím zda by se na to našli lidi.. (možná nějaký hybridní model: kde krajský KK nebude, supluje jej celostátní?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Petr.Tkadlec
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zefektivnit/zrychlit práci KK?

Příspěvek od Jan.Hora »

Mě z toho zase vychází, že potřebujeme placené místo interního auditora/vyšetřovatele, který bude odpovědný pouze KK&RK resp. přímo CF (logicky, aby nebyl nijak závislý na těch, které má kontrolovat).

Zejména proto, že funkce členů KK jsou volené (tj. nelze dopředu předjímat, že se v KK sejdou lidi s vhodnou odborností, navíc mohou mít jiné povinnosti z volených funkcí - ať už v době zvolení, nebo později následkem voleb, rezignací kolegů apod.).

Zároveň nehrozí že by se povedlo vytvořit lokální KK a RK z toho prostého důvodu, že na to prostě nemáme dost lidí. Už teď se nám nedostává dobrovolníků - srdcařů a ti jsou povětšinou už zatíženi nějakou jinou prací pro piráty.

Otázkou je, jak ho zaplatit, tohle je dost nákladná pozice a vzhledem k rozsahu činnosti, co už teď produkujeme je to IMHO fulltime job, pokud opravdu chceme abychom měli dlouhodobě všude všechno v pořádku. Ale fakt mi přijde, že potřebujeme někoho, kdo nemusí kromě téhle práce ještě řešit jak se uživit, má k tomu znalosti a zkušenosti a je nezávislý na lidech (vztahově i finančně) v oblastním sdružení, které zrovna kontroluje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Milan.Dadourek, Pavel.Moravec, Vit.Fux

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“