Rezignace šéfa TO Martina Rejmana

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Měl Martin Rejman rezignovat

Ano
18
37%
Ne
21
43%
nevím
10
20%

Celkem hlasujících: 49 - Celkem hlasů: 49

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18409 poděkování

Re: Rezignace šéfa TO Martina Rejmana

Příspěvek od Martin.Kucera » 09 zář 2019, 12:01

Antonino píše:
09 zář 2019, 11:44
nepíšu, že to RV řešilo či rozhodovalo, ale je to známý časový milník, tak jsem ho použil.
Aha, čili jen nešťastná formulace, protože "skončilo to u XY" se obvykle používá ve významu "měl se tím zabývat XY".
Já si pro mne v této věci formuluji toto paradigma:
Část členů není spokojena s fungováním a prosazováním moci RP a proto preferuje decentralizovaný způsob řízení. Tímto způsobem se obchází jimi vnímaná kapacitní a možná i kompetenční nedostatečnost RP a případné (mnou poukazované) kompetenční problémy a limity jsou vůči tomuto vnímány jako podřadné či dokonce zcela irelevantní.

Za takovýchto východisek jsou výše uvedené postoje do značné míry logické, legitimní a správné.

Já tato východiska nesdílím (zde je ani nerozporuji), obecně bych preferoval řešení systémovější, nezávislé na konkrétních personáliích - řešení organizačních příčin, mediaci problémů apod. Lidsky chápu tu vlnu, kterou jsem vyvolal u části členů, nicméně mne osobně mrzí, protože ne vždy měla racionální úroveň.
OK, ale pořád v tom tvém návrhu organizačních změn nějak nevidím, jak by řešily kapacitní nedostatečnost RP (což je reálný problém), která by se v takovém případě IMHO projevovala ještě výrazněji. (Větší odpovědnost RP -> větší tlak na RP v případě problémů -> víc času, který by RP muselo věnovat jejich řešení.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 482 poděkování
Dostal poděkování: 654 poděkování

Příspěvek od Antonino » 09 zář 2019, 12:18

Martin.Kucera píše:
09 zář 2019, 12:01
Antonino píše:
09 zář 2019, 11:44
nepíšu, že to RV řešilo či rozhodovalo, ale je to známý časový milník, tak jsem ho použil.
Aha, čili jen nešťastná formulace, protože "skončilo to u XY" se obvykle používá ve významu "měl se tím zabývat XY".
Já si pro mne v této věci formuluji toto paradigma:
Část členů není spokojena s fungováním a prosazováním moci RP a proto preferuje decentralizovaný způsob řízení. Tímto způsobem se obchází jimi vnímaná kapacitní a možná i kompetenční nedostatečnost RP a případné (mnou poukazované) kompetenční problémy a limity jsou vůči tomuto vnímány jako podřadné či dokonce zcela irelevantní.

Za takovýchto východisek jsou výše uvedené postoje do značné míry logické, legitimní a správné.

Já tato východiska nesdílím (zde je ani nerozporuji), obecně bych preferoval řešení systémovější, nezávislé na konkrétních personáliích - řešení organizačních příčin, mediaci problémů apod. Lidsky chápu tu vlnu, kterou jsem vyvolal u části členů, nicméně mne osobně mrzí, protože ne vždy měla racionální úroveň.
OK, ale pořád v tom tvém návrhu organizačních změn nějak nevidím, jak by řešily kapacitní nedostatečnost RP (což je reálný problém), která by se v takovém případě IMHO projevovala ještě výrazněji. (Větší odpovědnost RP -> větší tlak na RP v případě problémů -> víc času, který by RP muselo věnovat jejich řešení.)
Skončit jako časové určení, ano, takto jsem to myslel.

IMHO řešení jsem navrhoval v jiném vlákně viewtopic.php?p=633962
a stručně nastínil výše: "Ale zdůrazním, tato změna by musela být spojena s dalšími věci v rámci RP. Já psal jinde o interní agendě minimálně jednoho člena RP mimo externí exekutivní funkce ("ministr vnitra"). Opakuji, nepolemizuji o možných rezervách RP, ale 1) vidím i spojené nádoby úspěchů 2) poukazuji na problémy složitě nastavených odpovědností (ještě doplním, nejsem expert na samosprávu, ale myslím, že podobný problém je u myšlenky přímo voleného starosty a nezávisle na něm volených zastupitelích)."

Tohle už máme snad vyřešené a složení RP se netýká TO, tedy zde je to OT.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 23060 poděkování
Dostal poděkování: 10927 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 09 zář 2019, 12:54

Ivor.Kollar píše:
09 zář 2019, 10:51
Nerad vam vstupujem do plodnej diskusie, ale je tu este jeden aspekt fungovania TO:

Pokial by sme chceli mat plne profesionalne IT, s normalnymi komercnymi platmi, a pomerne jednoduchou vymenitelnostou ludi ktori nefunguju podla predstav vedenia, sucasny rocny rozpocet by vydrzal ledva na mesiac. A to je este otazka ci by sme na trhu ludi len tak zohnali, predsa len tie pozadovane vlastnosti su trochu specificke (bezpecnostne naroky, veci ako helios, vztah k systemovosti, opensource, atd)
Martin.Kucera píše:
09 zář 2019, 10:57
Vždyť Antonino píše jen o jmenovaném vedoucím TO, nic o normálním komerčním platu. ;)
Čili možná má na mysli, že by měl vedoucí TO stejnou práci a odměnu jako teď, jen by nebyl volen CF ale jmenován RP.
Ivor zřejmě naráží na část diskuze na RV, kdy Olga pěla chválu na vedoucího kanceláře Aleše Krupu - sama přiznala, že výběrové řízení bylo náročné a že je zaplacen nadstandardně. Když jsem se ji ptal, pokud by tedy chtěla na místa šéfů odborů lepší odborníky (tedy i lepe placené), kde by na ně vzala finance, relevantní odpověď jsem nedostal. Podobná kritika jako na TO se nesla od RP/Olgy směrem k AO a PO. Ona nebo RP se domnívá, že situaci zlepšilo, kdyby Krupa dohlížel i na další odbory a měl v pravomoci šéfům odborů udělovat nebo neudělovat motivační složku části "platu".
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4085 poděkování
Dostal poděkování: 15041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 09 zář 2019, 16:10

Pro Dalibora Záhoru:

Olga "pěla chválu"? tedy přeloženo do řeči netendenční chválila fungování schopného člověka, který přistupuje k věcem zodpovědně a fakt je dělá.

Na člověka, který od té doby, co se stará o FO tak vše ve věci financí podané včas, funguje naše plnění směrem ke státu (které jsem musel řešit dříve tak, že jsem vozil výročky a další věci osobně autem), pracuje s rozpočtem, věnuje se RV a každému, kdo o to požádá nad rámec vydefinvoané práce, cestuje a na nikoho neřve ani ho nebosuje, agenda jede, jsou meetingy exekutivy.

Opíráš se (účelovou volbou slov) "pěla ódu" a točíš se na návrhu odměn? Ale no tak. Odměny schvaluje RP na základě návrhu člena RP který má odbor v gesci, ale vzhledem k plnění to může navrhnout kdokoliv, kdo řeší, zda se plní strategie zejména v růstu (operativa by měla totiž být garantována přirozeně).

Každý odbor si dal cíle dle strategie a nastavil nějaké čtvrtletní akce pro plnění. Upozorňuji že si to nastavil odbor.

Pokud to pak odbor nedodává, vedoucí si to asi nastavil špatně. To, že je požadavek smysluplně investovat, rozvíjet stávající věci, je podle mě jako docela základní požadavek. Jinde si založil anketu na RP. Tak jak to je? Odpovídá za plnění strategie RP nebo za své části odbory, které je realizují.

Problém je, když se s vedoucím odboru komunikovat nedá, nebo špatně, nebo se nedobereš odpovědi na zcela bazální otázky. To se myslím ukázalo právě na RV. To jsi ovšem zamlčel. Tak popiš poctivě výhrady, které zazněly od Olgy, a netrvrď lidem, že by šlo o pifku RP na TO. Doporučuji ti projít si zápisy RP za poslední půl rok a nebo se zastavit za kýmkoliv.

Peníze: Rozpočet na aparát je schovaný v rozpočtu odboru a není malý, takže odborníky, adminy, koordinátory si vedoucí odboru, pokud to vede systematicky a má alespoň nějaké manažerské schopnosti, dokáže zařídit. Samozřejmě musí mít skill organizace a práci s dobrovolníky. Není to lehký. A je to oproti dřívějším 8 letům již placený.

Někde tady lítalo, že od odborů nebyly výhrady směrem k TO. Tak to bych žil asi v uplně jiném světě.

Spolupráce s Martinem byla více než náročná a výše zmíněné kroky (projekty, cíle, alokace zdrojů, termíny...) se nenaplňovaly. Projekt, potřeby, řešíme rozpočet, řešíme dobrovolníky, popřípadě paralelizujeme, navýšíme rozpočet, poptáme. Do této fáze se nám přes rok nepodařilo přes veškerou snahu o součinnost dostat.

Jinak profesionální požadavky na volené šéfy odborů jsou součástí strategie.

To že jsi ochoten cokoliv použít, cokoliv a kohokoliv, abys ilustroval neschopnsot RP je obvious. V podstatě jsi právě zneužil rezignaci Martina, abys na tom ilustroval "absenci komunikace RP". Ostatně jako soupsutu témat dříve. Začíná mi to připadat jako nějaká tvoje kampaň. Jde o lajkýsky na foru, nebo máš větší ambice? Sorry, že jsem použil slovo kampaň, mohl jsem napsat, že vytváříš nějakou atmosféru, nebo prostě jen vědomě lžeš. Nebylo by to poprvé. :-(

A jen aby skutečnosti neznalí (ldié zde na foru) věděli, co jsi za vejlupka a falešnýho hráče. Na tom RV jsi byl, culil ses jak svatá Dala a nic si neřekl. Minimálně ne v této míře.

Zrovna tak jako nemáš odvahu přijít na RP a své výhrady kdykoliv sdělit nám osobně. Shame. Takže se poprvé setkáme na RP a můžeme si o všem hezky popovídat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Jan.Suchanek, Jiri.Hoskovec, Vojtech.Pikal, Jan.Hamal.Dvorak
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 23060 poděkování
Dostal poděkování: 10927 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 09 zář 2019, 16:45

Ivan.Bartos píše:
09 zář 2019, 16:10

A jen aby skutečnosti neznalí (ldié zde na foru) věděli, co jsi za vejlupka a falešnýho hráče. Na tom RV jsi byl, culil ses jak svatá Dala a nic si neřekl. Minimálně ne v této míře.

Zrovna tak jako nemáš odvahu přijít na RP a své výhrady kdykoliv sdělit nám osobně. Shame. Takže se poprvé setkáme na RP a můžeme si o všem hezky popovídat.
Tak jen v rychlosti na ten závěr - nemáš přesné info - říkal jsem toho docela dost - i když byla debata o TO, o dalších odborech - nevím jak to je v ofi zápisu, ale reagoval jsem tam přímo na Olgu, což ona musí vědět. Tak se jí zeptej.
Znovu pak na sobotním ranním kolečku, z kterého si Olga dělala poznámky.

A na RP jsem skutečně v pondělí pozván, tak se těším - můžem zahrát ty karty, když jsem ten falešnej hráč. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Vojtech.Pikal
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Ivan.Bartos
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4085 poděkování
Dostal poděkování: 15041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 09 zář 2019, 16:52

Dalibor.Zahora píše:
09 zář 2019, 16:45
Ivan.Bartos píše:

Tak jen v rychlosti na ten závěr - nemáš přesné info - říkal jsem toho docela dost - i když byla debata o TO, o dalších odborech - nevím jak to je v ofi zápisu, ale reagoval jsem tam přímo na Olgu, což ona musí vědět. Tak se jí zeptej.
Znovu pak na sobotním ranním kolečku, z kterého si Olga dělala poznámky.

A na RP jsem skutečně v pondělí pozván, tak se těším - můžem zahrát ty karty, když jsem ten falešnej hráč. :)
Tento svůj post jsem psal po rozhovoru s Olgou. Výstupy z RV včetně přínosných reakcí v kolečku jsem měli od Olgy již o víkendu v emailu a dnes na jednání RP jsme tomu věnovali celou sekci.

RP v rámci své nekomunikace mělo na RV dva své zástupce. (jinak máme od schválení strategie podle mě přínosných cca 80 výjezdů do regionů)

Smajlík za "falešný hráč" je taková legrace, že jo. Mne by stačilo, kdyby ses kolem furt neplížil a nečekal na každou možnost, jak si potvrzovat virtuální pozici manipulativními texty nejen na foru. A věř, že po 2 letech ve sněmovně jsem na manipualce, tendečnost, selektivní informování jednak naučenej a dvakrát tolik háklivej, zejména když jsou produktem člena Pirátů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Michal.Zachar
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Olga.Richterova
Profese: překladatelka, lingvistka a poslankyně
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 1001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Olga.Richterova » 09 zář 2019, 17:05

Dalibore, v bodu práce TO jsi nereagoval. U plnění strategie jsi pokud si pamatuju komentoval, zejména svůj pohled na vnitrostranickou komunikaci. Martinovi jsem za jeho práci poděkovala a vím, že řešil operativu, ale co je pro mě podstatou mé kritiky: nefungovala strategická práce, rozvoj, zapojování dobrovolníků... Já dobře vím, že to je těžký odbor, proto jsme se taky několikrát z RP snažili mu s tím pomoct, pomoct prioritizovat projekty, definovat časový harmonogram atd., řešilo se to i na jednáních exekutivy - prostě spoustu měsíců se spousta lidí snažila, ale domnívám se, že to prostě není možné, protože vedení odboru vyžaduje jiné skilly, než operativní řešení věcí, a protože strategie jasně stanovuje, že potřebujeme právě rozvoj, nemohla jsem mlčet. Čerpání nad úroveň operativy (server je operativa) je letos opravdu 0. Nejsem v RP od toho, abych mlčela, když se nedějou důležité věci. A v představeném "to do" seznamu nebyl jediný termín, jediný projektový plán ani jasná prioritizace dalšího postupu. Znovu shrnuju: za operativní práci Martinovi děkuju, na strategickém řízení se podle mého trápil. To, že to RP řešilo od jara, je patrné na zápisech exekutivy i RP.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 09 zář 2019, 20:12

Olgo, já tomu asi fakt nerozumím a momentálně mi absolutně není jasné, co si RP představuje pod pojem "rozvoj".
- Když tam nepatří posílení HW, aby se zajistila stabilita a bezpečnost stávající infrastruktury, kapacita pro nové aplikace a též testovací prostředí.
- Když tam nepatří nasazení stranického chatu (zulip).
- Když tam nepatří zprovoznění vlastní úložné a sdílecí platformy (mrak).
- Když tam nepatří lide.pirati.cz.
- Když tam nepatří postupné přepojování všech systémů na přihlašování přes centrální správu identit.
Jestli tohle všechno patří "jen" pod operativu, tak jaké typy činností/úkolů patří pod rozvoj? Vždyť přece hlavní náplní práce TO je technická správa stranických systémů a nasazování, eventuálně vývoj nových na základě potřeb strany. Jestli tedy ani nasazování nových aplikací, případně vývoj vlastních (není-li dostupné hotové upravitelné řešení) nepatří pod rozvoj, tak co vlastně?
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1232 poděkování
Dostal poděkování: 1789 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 09 zář 2019, 21:18

Martin.Kucera píše:
09 zář 2019, 20:12
Olgo, já tomu asi fakt nerozumím a momentálně mi absolutně není jasné, co si RP představuje pod pojem "rozvoj".
- Když tam nepatří posílení HW, aby se zajistila stabilita a bezpečnost stávající infrastruktury, kapacita pro nové aplikace a též testovací prostředí.
- Když tam nepatří nasazení stranického chatu (zulip).
- Když tam nepatří zprovoznění vlastní úložné a sdílecí platformy (mrak).
- Když tam nepatří lide.pirati.cz.
- Když tam nepatří postupné přepojování všech systémů na přihlašování přes centrální správu identit.
Jestli tohle všechno patří "jen" pod operativu, tak jaké typy činností/úkolů patří pod rozvoj? Vždyť přece hlavní náplní práce TO je technická správa stranických systémů a nasazování, eventuálně vývoj nových na základě potřeb strany. Jestli tedy ani nasazování nových aplikací, případně vývoj vlastních (není-li dostupné hotové upravitelné řešení) nepatří pod rozvoj, tak co vlastně?
jeste bych k tomu pridal zprovozneni buildu 77 stranickych webu na platforme jekyll (i kdyz nekomu se nelibi, tak hotove k produkci alternativy se zatim neobjevili)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 2):
Josef.Spak, Vojtech.Pikal
two beers or not two beers?

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 09 zář 2019, 21:26

Ivan.Bartos píše:
Někde tady lítalo, že od odborů nebyly výhrady směrem k TO. Tak to bych žil asi v uplně jiném světě.
Mno...
Ode mě pokud vím výhrady k TO nebyly (leda bys pod ně řadil i mé občasné prosté konstatování, že k té a té činnosti bych od TO potřeboval to a to a zatím to nemám; ale jaksi TO nemá na starosti jen nástroje pro AO, že...).
Od PO pochybuju, že by nějaké opravdu významné byly.
Od ZO IMHO už vůbec ne.
Takže zbývá MO a pokud je mi známo, jeho hlavní problém s TO spočíval v tom, že MO nechtěl/neuměl používat pro své žádosti podatelnu TO (ostatně ani jiné podatelny).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Josef.Spak, Vojtech.Pikal, Dan.Lestina

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“