Odborné požadavky na ministry

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Jarmil píše: 06 čer 2019, 07:55
Antonino píše: 05 čer 2019, 19:20 viz výše
rozumím, souhlasím.

k velikosti stávajících resortních týmů: odečteš-li lidi fungující na fulltime jinde (europoslanci, primátor) a duplicity (někteří lidé sedí ve 4 funkcích), vyjde průměrný počet lidí 4.5 na resortní tým (nepočítám informatiku, která neodpovídá žádnému ministerstvu). z toho podstatná část jsou poslanci, kteří mají své agendy dost. (připojenou tabulku berte s rezervou, je to jen načmárané.). btw výstupy z resortních týmů jsem nenašel :?:
KETy: ano, zatím dost chaos; dohledat lidi tam působící je nemožné, občas je ve vlákně že proběhla schůze, ale kdo tam sedí není moc poznat, výstupy taky vesměs "tajné" :)

suma: současný pool lidí na ministerské týmy (nevím jak to lépe nazvat) a tedy i ministry není zrovna velký.
Ano, mám to na zřeteli. Ale to není argument ani protiargument mému námětu, který je o způsobu nominování osob, protože ty týmy jsou obecný požadavek platný asi za všech okolností. Btw, co jsem doposud osobně viděl tři lidi z předsednictva, tak byli všichni hodně přepracování, kolem hranice dlouhodobého žití. A on i ten entuziasmus má své limity - je tu super zdroj při nějakém prvotním vzedmutí, ale pak je potřeba nastavit systém dlouhodobě udržitelně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Fortik, Marek.Necada, Petr.Jirman, Josef.Kadlecek

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Antonino píše: 06 čer 2019, 08:19 Ano, mám to na zřeteli. Ale to není argument ani protiargument mému námětu, který je o způsobu nominování osob, protože ty týmy jsou obecný požadavek platný asi za všech okolností. Btw, co jsem doposud osobně viděl tři lidi z předsednictva, tak byli všichni hodně přepracování, kolem hranice dlouhodobého žití. A on i ten entuziasmus má své limity - je tu super zdroj při nějakém prvotním vzedmutí, ale pak je potřeba nastavit systém dlouhodobě udržitelně.
to neměl být argument ani protiargument, ale snaha posunout diskuzi dál; ačkoliv zatím to vypadá, že si tady akorát povídáme my dva příznivci :)

ano, týmy jsou základ; ať už si samy zvolí kandidáta na ministra, nebo budou pracovat s kandidátem vybraným jinak (v tomto holt věřím Pirátům, že to bude tak nebo onak, ale demokraticky).
imo ale není časově možné, aby 4členný tým dokázal zpracovat komplexní koncepci pro obor a navíc připravil se na řízení samotného ministerstva (ekvivalent řízení velké firmy); zvlášť když polovinu týmů tvoří poslanci a asistenti, kteří mají hromadu práce jinde, a pohybují na hranici přepracování.
neboli stručně: nejsou lidi.

jak z toho ven?

1) Víc využít potenciál RegP: "straníci" mají vesměs práce až nad hlavu v zastupitelstvech etc. Jako RegP můžeme pomoct tím, že se zapojíme do fungování KETů nebo resortních týmů; je nás dost a jak čtu diskuze, najde se mezi RegP dost odborníků.
( OFFTOPIC Za mne jako RegP je to ale poslední dobou, po roce fungování jako příznivec, pár nárazech na pirátskou realitu a určitém vystřízlivění, už dost o motivaci: jeden příklad: když Pirátská strana toleruje excesy jako je toto, nemám valnou chuť dělat "jim" užitečného blbce v hodinách ukradených rodině. Nic tak nezničí aktivační žebříček organizace založené na dobrovolnictví jako lidé, co to dobrovolnictví umí pěkně podojit)

2) Sorry za OT, zpět k týmům. Druhý námět je obvious: první post babišistická vláda bude koaliční - měla by být. Tedy Piráti, v případě úspěchu ve volbách, obsadí jen pár ministerstev. Nebylo by prostě lepší poskládat silné týmy na 2-3 klíčová ministerstva a netříštit síly?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jarmil.Halamicek za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, Vaclav.Fortik, Lukas.Dubec

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od klivan »

Např. paní ministryně Jana Maláčová má London School of Economics. To je ta škola, kde pan psycholog Paul Dolan z Londýna vyzkoumal, že bezdětné a svobodné ženy jsou šťastnější, radostnější, zdravější a optimističtější než jejich vrstevnice s dětmi a manžely. V každé době je jiné štěstí. ;)
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Jarmil píše: 07 čer 2019, 10:34
:) Zdravím, já mám za sebou jen půl roku RegP, tak mi zbylo trochu více entuziasmu a víry :-D

S první částí souhlasím

jak z toho ven?
Jarmil píše: 07 čer 2019, 10:34 1) Víc využít potenciál RegP: "straníci" mají vesměs práce až nad hlavu v zastupitelstvech etc. Jako RegP můžeme pomoct tím, že se zapojíme do fungování KETů nebo resortních týmů; je nás dost a jak čtu diskuze, najde se mezi RegP dost odborníků.
Myslím (či věřím), že se až tak neodlišuje mezi straníkem a RegP a asi to tedy tak již dělá. Jako RegP jsem se pod vlivem tohoto vlákna včera zodpovědně přihlásil do tří KETů v JMK. Ale ty jsou prakticky prázdné, takže si od toho nic neslibuji. Ano, možná budu opět za užitečného idiota, stejně jako když jsem vlezl jako předseda do volební místnosti, což mne stálo spoustu času (zajímalo by mne, kolik lidí z vedení Pirátů naplnilo své vlastní výzvy a takto u voleb mrhalo svým časem), ale jednou jsem deklaroval zájem o Piráty, tak to zodpovědně naplňuji. Je možné, že jednoho dne pohár přeteče, ale zatím jsem trpělivý :)
Jinak, já jsem ochoten parciálně pomoci, ale třeba do vrcholné politiky bych jít nechtěl - ztráta soukromí, šíleně moc kompromisů a politizování, na to nemám náturu. Jako manažer mám život jednodušší :)
Jarmil píše: 07 čer 2019, 10:34 2) Druhý námět je obvious: první post babišistická vláda bude koaliční - měla by být. Tedy Piráti, v případě úspěchu ve volbách, obsadí jen pár ministerstev. Nebylo by prostě lepší poskládat silné týmy na 2-3 klíčová ministerstva a netříštit síly?
To zní rozumně, ale IMHO není. Voliči chtějí odpovědi na všechny otázky, ne jen některé. Chtějí kompetentní politiky. Můžeš se specializovat, ale stejně musíš mít komplexní přehled. Taky v rámci povolebního vyjednávání není jasný, co získáš. Je to moc složitý konstrukt. Je třeba usilovat o průřezové obsazení a kompetence, byť je můžeš prioritizovat (což Piráti mají).

Kde vidím problém já? V obrovské zkratce: Piráti to myslí hezky, vznikli pěkně zespodu, ale nyní je třeba fungovat i top-down. Piráti jsou protisystémoví (=antiestablishment) - pro mne to je významný důvod, proč chci pomoci, ale bohužel i nesystémoví. Chybí reálná strategie, je zde přehršle nápadů, ale nejsou dotahovány, chybí fungující struktura, organizace, kompetence, zodpovědnosti... A co to ještě zhoršuje - často jsou nepokorní ke svým slabinám a asi i obecně. Byť si to Piráti nemyslí, ještě (jako celek) IMHO nejsou zralí vládnout. Proto vítám tuto iniciativu, která přišla tak akorát včas.

Věřím, že se slabiny popsané výše dají reálně napravit, a tento záměr je jedním z dobrých kroků k tomu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 2):
YjM, Jakub.Michalek

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
zbynekholub
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 28
Registrován: 12 led 2018, 10:47
Profese: projektový manažer
Bydliště: Biskupcova 1865/83, Praha 3
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od zbynekholub »

Tenhle přístup mne motivuje, dnes dělám přijímačky na doktorát na ČVUT.
Držte palce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi zbynekholub za příspěvek:
Milos.Zmeskal
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Jiri.Janecka píše: 05 čer 2019, 19:34 Možná by bylo lepší, kdyby se náš předseda namísto snění o tom, jak chytat holuby, kteří nejsou ještě ani na střeše, vyjádřil k jinému svému nesplněnému snu a to, proč jsme nevyhráli volby do EP? Opravdu se nehodlám zabývat takovými blbostmi, jako je debata o výběru ministrů v době, kdy k tomu není žádný důvod. Navíc je naprosto jasné, že kdyby k tomu politická konstelace skutečně dospěla, proběhne výběr úplně stejně jako v kterékoliv jiné, standartní, demokratické partaji. Prostě si to ti nahoře rozdají o to, kdo bude ještě výš.
Ahoj, nevím, co je na kompetencích "snění" . Pokud vím, tak máme dokument celostátní strategie, který byl prohlasován, a proto mít jasnou představu o kompetencích a směřovat lidi uvnitř Pirátů (či v tuto chvíli vně k tomu), jaké by měly mít odborné vlastnosti, je zcela v pořádku. Již po těchto volbách jsme reálně šli jednat o vládě.

Ostatně procesem navrhování potenciálních kandidátů jsme si prošli před minulými volbami a nebylo to zcela šťastně vnímáno členy. Stačí zalovit...

Nevím, proč si to dal do osobní roviny "předseda".

Nejdřív z toho odpářu sebe, neboť moje role v kampani posledních 5 měsíců byla podporovací (a myslím že nemálo) a nebyl jsem součástí ani volebního štábu, ani strategického týmu ani jsem nebyl kandidátem. Přesto jsem tomu věnoval všechen čas, který byl mimo sněmovnu a mé povinnosti vyplývající z operativy a činností předsedy.

Vyhodnocení kampaně probíhá. A že někdo poslal nějaký dotazník s tím nesouvisí.
K úspěchu-neúspěchu. Naše kampaň (ostatně, kdo věci sleduje, tak v průběhu volení strategie, cílů v kampani a asi tak posledních 5 měsíců, to bylo zcela zřejmé, tak by se tato otázka by se odpověděla sama) směřovala na aktivizaci našeho elektorátu. Nikoliv akvizici.

Při nespočtu prezentací bylo představeno, a to na úrovni veřejné informace, že s předpokladem do 20% voličské účasti cílíme na předchozí výsledky a s 300 000 hlasy jsme 1.čka se 4 mandáty. Volilo nás 331 000. Nevím, který faktor v závěru udělal ten hype (zda demonstrace nakonec vyhecovaly voliče ANO, nebo co), ale ve zvýšené volební účasti o 8-10% proti našemu předpokladu, prostě cílený výsledek stačil na 3 místo a 3 poslance (opraveno z původního).

Dalším faktorem samozřejmě bylo, že nehrajeme na “tváře“, neboť naši kandidáti vycházejí nikoliv z kalkulu známosti, ale z celostátní volby v primárkách. Roli známé osobnosti nedokážu naměřit, ale podívejme se třeba na pana Luďka Niedermayera…


Toliko k vysvětlení, i když nejsem ten, kdo by kampaň orchestroval, strategicky plánoval nebo řídil. Od toho zde jsou a byli jiní. Ale nedělal bych něco jinak. V tomto pořadu to v druhé půlce rozhovoru docela jasně popisuju, ale není to vůbec poprvé, co tato informace zaznívá. https://www.ceskatelevize.cz/porady/110 ... 058160022/

Prosím k věci. Hodnocení kampaně nesouvisí s touto aktivitou. Dix.
Ivan
Naposledy upravil(a) Ivan.Bartos dne 11 čer 2019, 07:55, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Milan.Dadourek
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
af115
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 03 říj 2016, 13:13
Profese: akademický pracovník
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od af115 »

Pozor! Projít sítem zkoušek a reálně pracovat nemusí být jedno a totéž. Je dobré vědět, jak si kandidát vede v normálním životě. Např. znám jednoho člověka, docenta, celoživotního člena všech možných VŠ komisí, v zastupitelstvu, atd. Výhradně ve státní sféře a veřejné sféře. Svobodný, bezdětný. Domek po matce straší léta v neopraveném stavu, i když je na hlavní třídě městečka, kde je zastupitelem. Na zahradě kopřivy, uprostřed toho staré auto, vypadnutá vrata od stodoly, která visí na jednom čepu. Hodný člověk, výsledky jeho činnosti nula. Svrbí mě ruce mu tam na jeden víkend jít a dát to trochu do přijatelného stavu. Ten by vašimi zkouškami prošel bez problémů.
Baťa to měl takto - když se mu hlásili dva stejně kvalifikovaní lidi na jedno místo, jeden měl domek, ženu a děti, a druhý nic, tak přijal toho "hospodařivého". Měl heslo - kdo dokáže hospodařit doma, bude to umět i ve firmě. Je třeba ale rozlišovat od "nahrabat si", to za časů Bati nešlo, poněvadž nebyly dotace.
Pozor aby Piráti nesklouzli k sociálnímu inženýrství, systém, pravidla a technologie jsou super, ale .... Nakonec vítězí Zeman, který ekonomicky zvoral, co se dalo, celý život nic neměl, jeho vzdělání nevalné (ruština a chozrasčot), rodinný život podivný, prolezlý nemocema.
Tito uživatelé poděkovali autorovi af115 za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Jitka.Novotna
Uživatelský avatar
Jitka.Novotna
Technický odbor
Příspěvky: 321
Registrován: 12 čer 2017, 11:12
Profese: programátorka
Dal poděkování: 450 poděkování
Dostal poděkování: 515 poděkování

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Jitka.Novotna »

Mě to celkově přijde jako síto na managera, kterým neprojde spousta kvalitních kandidátů, někteří jen proto, že nebudou chtít sepisovat vizi co mají, dokládat uspěchy co udělali,... je tam šílená časová infestice bez jistoty výsledku a kvalitní lidé často nechtějí riskovat tak velkým množstvím času. Chtěla bych aby kvalitni člověk byl schopen "vyplnit přihlášku"/"podat kandidaturu" za jeden večer nikoliv za měsíc práce, jak mi to vidím teď.

Hlavně téměř neřeší program. Je jedno jak kvalitni člověk tam bude, když bude kopat za korporace místo za lidi. Řeší se tam jak se výsledky medializují a nikoliv to jak jsou v souladu s program.

Chápu potřebu sepsat požadavky na praktické kvality kandidáta, ale v momente kdy se tam téměř pomíjí ideové požadavky, tak to vyzdvyhuje prioritu mít "schopného" kandidáta příliš vysoko nad prioritu mít "našeho" kandidáta a to je špatně.

Když to čtu tak se bojím, aby z nás místo bojovníků za svodobu internetu nebyli jen pouzí populisti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jitka.Novotna za příspěvky (celkem 9):
Vaclav.Fortik, Milan.Dadourek, Ivor.Kollar, Marek.Necada, David.Novak, Vaclav.Zidek, Lydie.Bartosova, Dan.Lestina, Milos.Zmeskal
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Jitka.Novotna píše: 10 čer 2019, 16:58 Mě to celkově přijde jako síto na managera, kterým neprojde spousta kvalitních kandidátů, někteří jen proto, že nebudou chtít sepisovat vizi co mají, dokládat uspěchy co udělali,... je tam šílená časová infestice bez jistoty výsledku a kvalitní lidé často nechtějí riskovat tak velkým množstvím času. Chtěla bych aby kvalitni člověk byl schopen "vyplnit přihlášku"/"podat kandidaturu" za jeden večer nikoliv za měsíc práce, jak mi to vidím teď.

Hlavně téměř neřeší program. Je jedno jak kvalitni člověk tam bude, když bude kopat za korporace místo za lidi. Řeší se tam jak se výsledky medializují a nikoliv to jak jsou v souladu s program.

Chápu potřebu sepsat požadavky na praktické kvality kandidáta, ale v momente kdy se tam téměř pomíjí ideové požadavky, tak to vyzdvyhuje prioritu mít "schopného" kandidáta příliš vysoko nad prioritu mít "našeho" kandidáta a to je špatně.

Když to čtu tak se bojím, aby z nás místo bojovníků za svodobu internetu nebyli jen pouzí populisti.
Jitko, Ideové požadavky jsou přece samoška. Vždyť pak tito finální "kandidáti" musí projít hlasováním strany. Navíc je tam podmínka spolupráce. nepracujme prosím s tímto dokumentem přístupem condition WHERE a= AND b=... :-)
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné požadavky na ministry

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Jitka.Novotna píše: 10 čer 2019, 16:58 Mě to celkově přijde jako síto na managera, kterým neprojde spousta kvalitních kandidátů, někteří jen proto, že nebudou chtít sepisovat vizi co mají, dokládat uspěchy co udělali,... je tam šílená časová infestice bez jistoty výsledku a kvalitní lidé často nechtějí riskovat tak velkým množstvím času. Chtěla bych aby kvalitni člověk byl schopen "vyplnit přihlášku"/"podat kandidaturu" za jeden večer nikoliv za měsíc práce, jak mi to vidím teď.
rozumím zklamání někoho, kdo věnuje půlroku doplnění znalostí a "vyplnění přihlášky", a pak mu CF řekne "sorry, ale volíme Pepu, protože je to přece náš Pepa" :) Ale tohle zklamání zažije i mnohý vybraný kandidát, poté co na koaličním jednání dané ministerstvo padne.

naopak si myslím, že je dobře, aby požadavky byly přísné. Řídit ministerstvo není jak vést bufet na koupališti. A čas věnovaný sebevzdělání dotyčné/ho se přece neztratí - o odborníka na resort se rádi porvou tým ministra / kraj / konkurence...

měl bych jeden neučesaný návrh, imo zahrnující mnohé připomínky, co se zde sešly:

1) ze stávajících resortních týmů a KETů by se vytvořil (neformální?) "resortní pool", jeden per resort (proč: část ketů je dle fóra stejně mrtvých, a nejsou lidi obsadit celou stávající ketostrukturu - hrubě počítáno 10 resortů x 10 ketů x 3 lidi = 300 lidí, tj. 1/3 členstva)
2) agenda poolu by byla jak celostátní tak krajská (beztak je tam mnohý překryv)
3) členové a výstupy poolu by byly "povinně" veřejné (teď nejsou, věci se dějí neznámo kde na FB)
4) členové poolu by průběžně zveřejňovali svou compliance s požadavky na ministry (a CF tak získá dlouhodobý pohled na vhodné kandidáty => naplnění deminima)
5) pool by ze svého středu navrhoval CF kandidáty na kandidáty na ministra. Tím by nebylo dotčeno právo nezávislé osobnosti přihlásit se jinak.
6) MO, případně i jiné odbory, by měly úkol pomáhat členům poolu mediálně/technicky atp růst (a poskytovat feedback), místo aby byly pověřeny natvrdo jejich kádrováním
7) pool by sloužil jako poradní sbor pro krajskou úroveň (podaří-li se někde příští rok vyhrát)
8) pool by byl otevřený nově příchozím, klidně s podmínkou prokázání minimální kvalifikace (řeč, proof of odbornost)
9) platilo by pravidlo 1 člověk může být max v jednom poolu.

celé by to bylo zaměřeno jak na řešení konkrétních problémů resortu, ale především na to, aby (budoucí) Pirátští odborníci měli podpůrnou a vzájemně vzdělávací strukturu pro růst. Kandidáti na ministra by byli jen jedním logickým výstupem, celkové zvyšování množství a kvality Pidborníků tím hlavním.

je to úplná blbost? jen do mne ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jarmil.Halamicek za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Zidek, Jakub.Michalek

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“