Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Vyhodnocovat účast členů na hlasování?

ANO
27
47%
NE
29
50%
Zdržuji se
2
3%

Celkem hlasujících: 58 - Celkem hlasů: 58

Martin.Kakona
Komunální zastupitel
Profese: Výzkumník
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 135 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Martin.Kakona » 13 bře 2019, 09:38

Napriklad u hlasovani o kandidatech do EP nebyla volba zdrzuji se. Mohu samozrejme nezaskrtnout nikoho, ale spravne by melo byt zdrzuji se u kazdeho kandidata. Kazdopadne, kdybych mel zodpovedne hlasovat v hlasovanich o kandidatech, znamena to kazdeho cloveka dukladne prolustrovat, vygooglit si o nem co mozna nejvice, zeptat se ho na neco a podobne. Prace na cca mesic pro kazdeho jednoho. Kdyz na tuhle praci nemam cas, znamena to, ze mi nemuze byt sverena zodpovednost napriklad za pripravu predpisu, tedy nemuzu byt clenem RP? Presto, ze bych hypoteticky teto praci byl ochoten cas venovat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kakona za příspěvek:
Michal.Lupecka

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: webař
Dal poděkování: 258 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Lupecka » 13 bře 2019, 09:44

Petr.Vileta píše:
12 bře 2019, 22:26
Jistě, máš svobodu nevolit, ale pak se sebekriticky necpi do žádné funkce a už vůbec ne do RV, RP nebo do EUlamentu. Čteš, nikam nic nepíšeš, nehlasuješ ... proč bys zrovna ty OFFTOPICmyšleno obecně, ne konkrétně na tebe měl být v nějaké funkci? :)
Nezapomínal bych ale na nutnost sebekriticky uznat, že problematiky o kterých hlasujeme jsou složité a jednotlivec nemůže rozumět všemu na expertní úrovni. Je skvělé že v Pirátské straně máme mnoho opravdových expertů specializovaných na značné množství oborů. Problém je ale pokud někdo má jen tak nějaké částečné povědomí a i tak se cítí kompetentně hlasovat v tom či tom tématu a svou neznalostí může snadno degradovat hlas odborníka.
To jestli danému tématu rozumím nebo ne je jedna z nejsložitějších věcí a každý si to musí rozhodnout sám.

Za mě bych ale v žádném případě hlasováním do žádné funkce a už vůbec ne do RV, RP nebo do EUlamentu nepodpořil někoho kdo hlasoval ve všem. To i kdyby byla jeho jediná náplň každého dne studovat dané problematiky, stejně by nemohl rozumět všemu.

Je tam samozřejmě možnost zdržet se a jako hlasování se to započítá a ve statistice je vidět, že člověk hlasoval. Proto já osobně "zdržuji se" nedávám a raději nehlasuji, což je pak ve statistice komukoliv kdo se zajímá ihned jasné. Kéž by to tak dělalo více lidí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvek:
Martin.Kakona
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17591 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 13 bře 2019, 10:03

Martin.Kakona píše:
13 bře 2019, 09:38
Napriklad u hlasovani o kandidatech do EP nebyla volba zdrzuji se. Mohu samozrejme nezaskrtnout nikoho, ale spravne by melo byt zdrzuji se u kazdeho kandidata.
Na to bychom museli mít vyvinutý vlastní systém, to v Heliosu nejde rozumně technicky zajistit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Martin.Kakona
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 492 poděkování
Dostal poděkování: 2702 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 13 bře 2019, 13:31

Martin.Kakona píše:
13 bře 2019, 09:38
Kdyz na tuhle praci nemam cas, znamena to, ze mi nemuze byt sverena zodpovednost napriklad za pripravu predpisu, tedy nemuzu byt clenem RP? Presto, ze bych hypoteticky teto praci byl ochoten cas venovat?
Chápeš, že na tuhle otázku si každý potencionální volič odpovídá sám?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Zbynek.Janoska

Ales.Sura
Člen KS Praha
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Dal poděkování: 1814 poděkování
Dostal poděkování: 2831 poděkování

Příspěvek od Ales.Sura » 13 bře 2019, 15:08

Petr.Vileta píše:
12 bře 2019, 22:26
Ales.Sura píše:
12 bře 2019, 14:56
Máme právo volit i nevolit. Je to součást svobody. Je velmi nebezpečné dělat z práva povinnost (a tím to zavání).
Jistě, máš svobodu nevolit, ale pak se sebekriticky necpi do žádné funkce a už vůbec ne do RV, RP nebo do EUlamentu. Čteš, nikam nic nepíšeš, nehlasuješ ... proč bys zrovna ty OFFTOPICmyšleno obecně, ne konkrétně na tebe měl být v nějaké funkci? :)
Ale to mícháš jablka s hruškama. Já mluvím o svobodě. Ty o volbě do funkce. OFFTOPICA to ani nemluvím o tom, že já osobně se vskutku nikam necpu. ;)
Já se sice snažím zodpovědně volit, ale respektuji lidi, kteří volit nechtějí. V tom momentě mě spíš mě zajímá, proč ty lidi nechtějí volit. Jsou znechuceni politikou? Jsou doma na vozíku / daleko v zahraničí a nemají možnost volby? Pokud přijdu na důvod proč nevolí, tak se to budu snažit vyřešit pomocí pozitivní motivace.
Přijde mi to lepší než zavádět statistiky nebo povinnost volit (negativní motivace). Statistiky účasti při volbách povedou pouze k tomu, že pak bude v diskuzích jeden diskutér druhému "mlátit o hlavu" jeho menší účast. To podle mě nepovede ke zkvalitnění samotné diskuze ani celkové (vnitrostranické) atmosféry.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 3):
Martin.Kakona, Jan.Prokop, Michal.Hazlinsky
Aleš Sůra - můj pirátský Jabber je momentálně Obrázek, PGPID: 9C1B3043
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2258 poděkování
Dostal poděkování: 5368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 13 bře 2019, 20:59

Už dřív jsem si povšiml, že občas se hlasuje o věcech, o kterých vůbec nic nevím. Ani tak po odborné stránce... pokud jde o věcné hlasování, tak se nakonec vždy můžu snažit informovoat. Ale třeba v personálních otázkách jde občas o skutečně o hlasování o lidech, o kterých nic nevím a slyším o nich poprvé v životě...

Ale na druhou stranu, i u hlasováních, u kterých fakt při nejlepší vůli nevím, jak se rozhodnout, bývá k dispoozici možnost "zdržuji se" (nebo by měla být). A právě tím dá člověk najevo to, že o hlasování věděl a věnoval mu nějaký čas a tak...

Fakticky ale kdybychom to nějak výrazněji hodnotili, tak se "vzornými členy" mohou stát i ti, kteří se v co největším počtu hlasování prostě jen ... zdrželi! (protože toto musí zůstat tajné). Takže jsem trochu skeptický, že to nakonec k něčemu bude, i když současně je to věc, kterou jsem myslím sám navrhoval a podporuji. Sledovat u členů jde více parametrů, ale třeba u počtu poděkování na fóru jsou znevýhodněni později přijatí členové (zase možné řešení: měřit "průměrný počet poděkování za rok", měřeno časem od registrace? sice to lze dopočítat z veřejně dostupných informací, ale fórum by to mohlo vypisovat samo...)

Obecně, když už se mám rozhodovat, kterému členu strany budu v nějakých záležitostech věřit, musím se rozhodovat podle něčeho. Jinak by to fakt klidně mohl rozhodovat i ten los...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Michal.Lupecka
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Martin.Kakona
Komunální zastupitel
Profese: Výzkumník
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 135 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Kakona » 14 bře 2019, 01:06

Pracoval jsem ve firme, kde se vedeni rozhodlo, ze zamestnanci budou vykazovat praci. Nejlepe praci vykazovali ti, kteri na to vykazovani meli dost casu. Ti ostatni, kteri dreli na projektech, casto vykazovali se zpozdenim a museli byt napominani. Kdyz uz konecne vykazali praci, tak se zjistilo, ze obcas pracuji i prescas, coz se nesmelo a manazer pak musel jejich vykazy "upravovat". Uz u te firmy nepracuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kakona za příspěvky (celkem 6):
Dalibor.Zahora, Michal.Lupecka, Zbynek.Janoska, Milan.Dadourek, Petr.Vileta, Ales.Sura

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21908 poděkování
Dostal poděkování: 10216 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 bře 2019, 02:34

Samozřejmě, že účast na hlasování nemá být jediné, ani hlavní kritérium. Nemyslím, že by to tu někdo kdy tvrdil.
Je to jen jedno z mnoha hledisek.
Přílohy
1743ec84cf2ae688741efdb076a1f9e7af281439_hq.gif
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Petr.Vileta
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1051 poděkování
Dostal poděkování: 670 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 14 bře 2019, 13:21

Asi bychom si měli ujasnit, jestli toto vlákno bude o zveřejňování hlasování, nebo vyhodnocování hlasování. Zveřejňování už jednak očividně funguje a je to věc, na kterou se může každý podívat, jestli chce. Vyhodnocování je druhý level, který vyžaduje nějakou "metodiku" a "hodnotitele" a kvůli všem těm důvodům, které tu byly uvedené, se mi tohle nelíbí.

Je zcela OK, pokud kandidát zveřejní, kolikrát hlasoval (a klidně i jak), ale pokud ke každému člověku budu mít jedno číslo, tak to strašně svádí k tomu, jenom si ty lidi seřadit a nebrat v potaz mnohem důležitější věci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Michal.Lupecka

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21908 poděkování
Dostal poděkování: 10216 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 bře 2019, 14:36

Tak znovu, ano překvapivě toto vlákno vzniklo jako odstartování diskuze, zda již se zveřejněnými údaji o hlasování dále pracovat - zda z nich dělat přehled, jak kdo (ne)hlasuje nebo ne. V průběhu diskuze se ukázalo, že Marek Forestr to už udělal, jako udělal jiné statistiky, takže ta diskuze se stala v podstatě bezpředmětnou. A může to dělat kdokoli, nejde tomu zabránit, jak už sem psal o několik příspěvků níže. Děkuji, že čtete diskuzi opravdu pozorně. :)
...ty data jsou už nějakou dobu stejně k dispozici - je lepší, když budou dostupná všem, než jen někomu.
Pokud budou nadále zveřejňovaná u každého hlasování v Heliosu nelze zabŕánit tomu, aby s nimi kdokoli dál pracoval (což už tu také zaznělo). A jestli se nepletu tohle byl i důvod proč jsou v Heliosu zveřejňovaná - vždy k nim bude mít přístup omezený okruh osob, zveřejnění je předcházení rizika, ve smyslu toho, aby měl kdokoli z nich pokušení s nimi nemorálně nakládat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Ondra.kl, Zbynek.Janoska
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“