Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Vyhodnocovat účast členů na hlasování?

ANO
27
47%
NE
29
50%
Zdržuji se
2
3%

Celkem hlasujících: 58 - Celkem hlasů: 58

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17612 poděkování

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Martin.Kucera » 11 bře 2019, 19:54

Tomas.Martinek píše:
11 bře 2019, 18:38
Jen ještě dodám, že by měla být vždy u každé volby přes Helios uvedena možnost zdržuji se, aby osoba měla možnost nehlasovat pro žádnou z možností a zároveň, aby ji nemohl někdo říci, že dle Heliosu nevolila v případě, když by žádnou variantu vybrat nechtěla...
To je nejlepší řešit prázdným lístkem, neb je tím zajištěno, že dotyčný skutečně zároveň nehlasuje pro žádnou z možností. (Nejlépe je to vidět na volbě, lze buď hlasovat pro stanovený počet kandidátů, nebo vhodit prázdný lístek jako zdržení se.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Martinek, Vojtech.Pikal, Michal.Lupecka, Lukas.Blazej
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21926 poděkování
Dostal poděkování: 18851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 11 bře 2019, 23:02

Jakub.Nepejchal píše:
11 bře 2019, 12:51
Jednoznačně proti. Co takhle právo na soukromí? Volby jsou tajné a mělo by být na každém členu, jak se zapojí.
Navíc se domnívám, že účast v hlasování je vlastně to nejmenší zapojení do dění strany. Budeme taky sledovat kdo kolik založil členských podnětů? A jestli hlasoval v nich? Kolika schůzi se účastnil? A jestli z nich byl řádně omluven? Těch možností je fakt hodně.
Hlavně, že jsme proti sledování občanů státem.
Sledování státem je něco jiného. Pokud nejsi imigrant, tak členem státu ses nestal vlastním přičiněním, kdežto členem strany ano. A chceme my tu členy, kteří nechodí na schůze, nehlasují v podnětech ani hlasováních? Já bych řekl, že takoví členové jsou nám platní jako mrtvému zimník. OFFTOPICPokud alespoň roznáší 2x do roka noviny, tak snad, možná, s přimhouřením jednoho oka a s páskou přes to druhé ... k něčemu jsou.
Michal.Hazlinsky píše:
11 bře 2019, 16:42
Sice rozumím Daliborovo argumentům, ale toto je IMHO hodně špatné řešení. Vytváří tlak na členy hlasovat, hrozí špatný vliv samocenzury/samoreprese, kdy se i v dobré víře bude člen snažit hlasovat, ale z časové tísně si prostě nebude moci dobře nastudovat o čem hlasuje a bude volit neinformovaně, což by jinak ani sám nechtěl.
Demokratické minimum říká "nevíš, nehlasuj" a v každém hlasování je "ze zákona" volba "Zdržuji se" a i to je účast. ;)
Zbynek.Janoska píše:
11 bře 2019, 18:17
1) hlasování je privilegium, ne povinnost, a mělo by být na každém členovi, jestli svou hlasovací historii zveřejní, rozhodně by podle toho neměl být hodnocen
Hodnocen by podle toho být neměl, ale myslet svoje si o něm můžu, ne? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Josef.Kadlecek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1069 poděkování
Dostal poděkování: 675 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 12 bře 2019, 07:41

Petr.Vileta píše:
11 bře 2019, 23:02
Zbynek.Janoska píše:
11 bře 2019, 18:17
1) hlasování je privilegium, ne povinnost, a mělo by být na každém členovi, jestli svou hlasovací historii zveřejní, rozhodně by podle toho neměl být hodnocen
Hodnocen by podle toho být neměl, ale myslet svoje si o něm můžu, ne? :)
Jako jo, ale kdo volí nejpoctivěji? Lidovci a Komunisté. Ehm...

Beru, že v případě, že si najdu kandidáta, který mi vyhovuje názorově, se můžu podívat jak je aktivní, ale obávám se, že vždycky, když se objeví nějaké deriváty, tak je tendence se rozhodovat podle nich, protože seřadit si kandidáty podle četnosti hlasování je proste jednodušší, než si dělat mentální žebříček podle vlastních kritérií.

Už by mi přišlo lepší, že bych viděl procentuální shodu mezi mým hlasováním a hlasováním kandidátů (bez jednotlivých hlasování), ale myslím, že to kvůli anonymitě hlasování nepůjde udělat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 279 poděkování
Dostal poděkování: 926 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 12 bře 2019, 10:58

Je pravda, že s tímto zveřejňováním by to chtělo v každém hlasování zavést i "informovanou neúčast", tedy ekvivalent "kdybych hlasoval, nesplním deminimum, nechci zvyšovat kvórum hlasem proti, ale chci dát najevo, že jsem o hlasování věděl a chtěl jsem hlasovat, aby do mě nebylo rýpáno".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Tomas.Martinek, Jakub.Nepejchal, Petr.Vileta
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1723 poděkování
Dostal poděkování: 1568 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 12 bře 2019, 11:19

Honza.Hora píše:
06 bře 2019, 08:56
Tohle bych asi dělal jen u kandidujících. Plošné statistiky mi zavání lustrováním členů a pseudopovinnými volbami, což se mi moc nepozdává.

Ale u kandidátů bych třeba chtěl vidět, když se hlásí do nějakého orgánu nebo na kandidátku, tak jestli vůbec využívají své nejcennější právo a účastní se hlasování.

Samozřejmě se to pojí s nutností, aby všechna hlasování postupně přelezla do heliosu, ale to je stejně v plánu, takže to je jen otázka času, než se kvalita dat dostane na 100%
Možnost podílet se na rozhodování hlasováním považuji za nejdůležitější aktivitu a primární důvod stát se členem. Proto jsem také iniciovala možnost být členem strany jako občan EU. To nelze chápat jako povinnost, to je výsada každého, kdo je ve straně. Kdo nepotřebuje hlasovat, nemá důvod být členem strany, protože na všem ostatním může spolupracovat i jako příznivec. Mít přehled, kdo si jak cení své výsady je v celku zajímavá informace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Zbynek.Janoska, Josef.Kadlecek
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1471 poděkování
Dostal poděkování: 1689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 12 bře 2019, 12:15

Ponechal bych na rozhodnutí každého člena, jestli informaci o své účasti na hlasování zveřejnění nebo nikoliv - ale když bude dotyčný chtít někam kandidovat, tohle je přesně informace, která mě bude zajímat (a zajímavá by byla i informace, že to zveřejnit nechce, pokud si to bude umět obhájit).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Zbynek.Janoska, Josef.Kadlecek
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: webař
Dal poděkování: 262 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Lupecka » 12 bře 2019, 14:08

Celkem vtipně se tu odchýlila diskuse od původní anketní otázky. Protože zveřejňování už nějaký čas probíhá a je v hezky zpracované přehledné tabulce všech členů (jen tedy o tom moc lidí asi neví).

Takže otázka jestli zveřejňovat tímto padá (samozřejmě může vzniknout nová otázka jestli nepřehodnotit původní rozhodnutí účast zveřejňovat).

Otázka jestli to nějak vyhodnocovat mi přijde trošku bezpředmětná, když ty data jsou zveřejněna je pak na každém jestli a jak si to vyhodnotí.

No a pak jsou tu otázky, jestli motivovat členy k větší účasti na hlasování, jestli je tohle vůbec žádoucí. Samozřejmě důležité, ale pro co tedy hlasovali spolustraníci v úvodní anketě? Protože takhle mi to přijde jako maximální zmatek.
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21992 poděkování
Dostal poděkování: 10265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 12 bře 2019, 14:16

Když jsem zadával anketu, nevěděl jsem, že již existují tabulky, kde je účast na hlasování souhrnně zachycena.
Odhadnu, že odpor proti evidování je zatím slabší a převládá souhlas či "je mi to jedno" - což je vidět jak na stavu ankety, tak i z toho, že zatím nikdo z odpůrců zřejmě nevyvinul nějakou aktivitu, která by evidování či zveřejňování účasti v hlasování měla zarazit. K obratu samozřejmě ještě dojít může.

Že se diskutuje i o něčem jiném je takové běžné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Michal.Lupecka
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Adam.Vyplel
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: student FAST VUT
Dal poděkování: 44 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 12 bře 2019, 14:21

Já to chápu jako vyhodnocování a zhotovení nějaké statistiky. To, že již existuje přehled hlasování každého člena, ještě neznamená, že se to bude nějak stranicky vyhodnocovat nebo evidovat.
Ejdy
737 169 911|adam.vyplel@pirati.cz

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: webař
Dal poděkování: 262 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Lupecka » 12 bře 2019, 14:41

Adam.Vyplel píše:
12 bře 2019, 14:21
Já to chápu jako vyhodnocování a zhotovení nějaké statistiky. To, že již existuje přehled hlasování každého člena, ještě neznamená, že se to bude nějak stranicky vyhodnocovat nebo evidovat.
Ale zároveň to po zveřejnění není možné nikomu zakázat, ať už jednotlivci, co si z toho bude usuzovat cokoliv pro své rozhodování, tak skupině řekněme novinářů pro nějaké jejich grafy
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvek:
Dalibor.Zahora
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“