Stránka 6 z 13

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 14:20
od Jan.Hora
Josef.Spak píše: 05 bře 2019, 13:55
Změňme hlasovací systém v prvním kole (přípustnost) tak, jako kdyby se hlasovalo o přípustnosti každého kandidáta zvlášť. Musí být dána možnost pro kandidáta X nehlasovat vůbec.
U toho řešení se velmi obávám, že klesne účast z důvodu nechuti absolvovat v Heliosu klikfest. 1-2 kliknutí na krok, 5 kroků na jedno hlasování, 40 kandidátů tj 40 hlasování. Hodně bych si rozmyslel, jestli budu dělat deminimum pro každého kandidáta, když mě čeká tohle, osobně bych spíš volil jen ty, co znám a deminimum už mám splněné.

Josef.Spak píše: 05 bře 2019, 13:55 Alternativní "líný" návrh (neslučitelný s tím výše), který fakticky nemění způsob hlasování o přípustnosti, jen jeho podobu:
Místo hlasování o přípustnosti nechť se hlasuje o nepřípustnosti, tj. budou se zaškrtávat kandidáti, kteří mají být vyřazeni. Možnost "proti všem" se ruší (je řešena zaškrtnutím všech kandidátů). Přidává se možnost "pro všechny".
Odůvodnění: Tento způsob volby možná povede část hlasujících k zamyšlení: "Proč je daný kandidát nepřípustný?" Také bude při velkém počtu kandidátů snazší hlasovat konstruktivně/konsensuálně a "sabotérské" hlasování "proti všem" (byť je naprosto legitimní a ta možnost musí zůstat) bude těžší, než zaškrtnutí jednoho políčka - bude potřeba "vyškrtnout" každého kandidáta zvlášť. Mě osobně by to dost usnadnilo práci, protože já sice všechny kandidáty studuju v rámci možností, ale na začátku si označím všechny, a pak postupně vybírám koho "od-označím" pro nepřípustnost.
Tohle se mi naopak velice líbí, včetně toho zdůvodnění. Myslím že by to byl přínos a že je naopak slučitelný s mým návrhem.

Josef.Spak píše: 05 bře 2019, 13:55 Přehlednost: Pro představování jednotlivých kandidátů a odpovídání na dotazy je mnohem lepší, když každý kandidát odpovídá v jednom vlákně. Když je to na jedné hromadě jako v jednacím vlákně k dovolbě RV tak se v tom mnohem hůř hledá. Takže bych navrhoval ať
Kandidáti po získání podpory odpovídají na dotazy v již existujícím vlákně s členským podnětem, kde získali nominaci.
Chápu že to nesouvisí přímo s volebním systémem, ale stejně by to pomohlo. Na daná vlákna by pochopitelně byl odkaz z hlavního jednání o volbě/dovolbě.
Tady opět spíš nesouhlasím, protože to podle mě zvedne pracnost plnění deminima. Už teď podle mě mnoho kandidátů dojelo na to, že kandidátskou řeč nedali do společného vlákna. Držel bych se zásady "chci-li něčí hlas, musím si ho najít a nečekat že si dojde on za mnou", protože tak fungují i volby ostatní.

Smysl by mi dávalo maximálně to, že odpovědi na otázky (nebo link na svoje posty s odpověďmi) by si kandidát měl dočasně umístit do wikiprofilu, protože tam se podívá hodně lidí a splnění deminima jim to naopak usnadní. Nedělal bych to povinné, spíš bych to kandidátům doporučil v zahajovacím příspěvku rozpravy, členové pak nemusí prolézat všechna vlákna s nominacemi, stačí mrknout do úvodního příspěvku rozpravy a rozklikat odkazy na profily (sám si činím mentální poznámku, že až budu mít zase potřebu někam kandidovat, tak to udělám).

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 15:00
od Dalibor.Zahora
K debatě o změně vnitrostranické hlasování přidávám návrh na zavedení volby losem.
Samostatná diskuze zde viewtopic.php?p=610086#p610086

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 15:33
od Jan.Korbel
Mně by se pro tyhle případy (RV, kandidátky) líbilo to STV...

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 19:41
od Vit.Jurasek
Vit.Jurasek píše: 05 bře 2019, 19:32 Sám brojím za úpravu volebního systému, ale zkusil bych začít dohodou na bestpractice pro kandidáty, aby bylo jednodušší naplnit deminimum a volba nestála na slepé důvěře. Návrhy:
Kandidáti sami si budou udržovat otázky členstva a své odpovědi ve svém wiki profilu.
A když se tam budou hromadit kvůli nominacím na různá místa, tak to vůbec nevadí, spíš je to dobře.
Zajistíme (přes TO/dobrovolníky) nějakou stranickou grilovací platformu. Ideálně s členským hlasováním, která otázka má pro CF větší hodnotu a archivací odpovědí.
Protože dohledat kdo na co už odpověděl a porovnat odpovědi na jednu otázku mezi různými lidmi je v podstatě nemožné.
Podpoříme nějaký způsob jak v průběhu času sbírat na jedno místo zvěrstva a hrdinství jednotlivých lidí.
Abysme v době volby nebyli odkázání na nespolehlivou paměť a stručné odpovědi na otázky OFFTOPIC(na přesně tomhle už pracuji, dobrovolníci vítáni)

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 22:16
od Tereza.Vovesova
Karel.Nejedlik píše: 05 bře 2019, 09:57 Pokračování z dovolby RV

A nebylo by možné rovnou naplánovat víc dovoleb? Aby se nevybíralo 1x ze 30 kandidátů, ale raději 3x z 10 kandidátů? OFFTOPICJak se rozřadí jednotlivý kandidáti do jednotlivých voleb je spíš technická záležitost. Může být třeba dovolba každého čtvrt roku nebo se jednou za čas udělá víc dovoleb. Nebo cokoliv jiného. Prostě, abychom v kandidátech odbourali ten pocit, že se MUSÍ do tédle dovolby přihlásit, protože další šance bude až za rok.... Věřím, že pro mnoho voličů by to bylo snadnější zorientovat v menším počtu kandidátů a dát tedy hlas více lidem. Čímž se výrazně zmenší typ hlasujících ala "zvolím pár svých favoritů, zbytek neznám, takže je nevolím".
Nad touhle možností taky hodně přemýšlím. Je tam pár ALE:
1) Podle jakého klíče rozřadit do skupinek?
2) Obecně nam navyšování počtu voleb snižuje účast. Takže jak namotivovat lidi aby i potřetí volili ve stejně hojném počtu?

Edit: Ale teď mě ještě napadlo že by se vlastně mohly dělat dovolby (Nebo předvolby) průběžně po dobu celého roku v rozmezí tří měsíců. Tj 3x první kolo a jednou za rok potom buď jenom druhé kolo nebo (v případě, že předchozí by byly předvolby) první a druhé kolo.
Výhodou by bylo, že bychom nemuseli zvedat laďku u nominací kandidáti by se do skupinek rozřadili sami, podle svého uvážení a účast by se nám takhle mohlo podařit udržet v dobré kvalitě. ;)

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 22:39
od Ivor.Kollar
Jan.Korbel píše: 05 bře 2019, 15:33 Mně by se pro tyhle případy (RV, kandidátky) líbilo to STV...
STV ti zoradi kandidatov v priebehu prveho kola hlasovania. Teoreticky by si si teda mohol usetrit druhe kolo. Neriesi to ale sucasny pripad, kedy ziskal nadpolovicnu vacsinu hlasov len jediny kandidat. Tam by este bolo potrebne nejak upravit podmienku s nadpolovicnou vacsinou.

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 05 bře 2019, 22:52
od Stanislav.Stipl
Ivor.Kollar píše: 05 bře 2019, 22:39
Jan.Korbel píše: 05 bře 2019, 15:33 Mně by se pro tyhle případy (RV, kandidátky) líbilo to STV...
STV ti zoradi kandidatov v priebehu prveho kola hlasovania. Teoreticky by si si teda mohol usetrit druhe kolo. Neriesi to ale sucasny pripad, kedy ziskal nadpolovicnu vacsinu hlasov len jediny kandidat. Tam by este bolo potrebne nejak upravit podmienku s nadpolovicnou vacsinou.
Presne tak, STV by mozna trochu pomohl v europrimarkach, kde by mohl usetrit trochu taktizovani, ale v RV je problemem prilis snadna nominace (zejmena krajem, ale i skupinou clenu) a z toho vyplyvajici vysoky pocet kandidatu a ignorovani rozpravy ze strany nekterych kandidatu.

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 06 bře 2019, 02:18
od Roman.Pasek
Stanislav.Stipl píše: 05 bře 2019, 22:52 Presne tak, STV by mozna trochu pomohl v europrimarkach, kde by mohl usetrit trochu taktizovani, ale v RV je problemem prilis snadna nominace (zejmena krajem, ale i skupinou clenu) a z toho vyplyvajici vysoky pocet kandidatu a ignorovani rozpravy ze strany nekterych kandidatu.
Buďme rádi za to, že je o jakoukoli kandidaturu zájem. Situace, kdy kandiduje podobný počet lidí jako je volených míst, jsou to, čeho by jsme se měli vyvarovat.

Krajské nominace nepovažuji za snadné. Snadnější je to pouze nižším kvórem, ale přesvědčit lidi musíš úplně stejně jako na CFku, jen jim jseš geograficky blíž a pravděpodobně jsi se s nimi i někdy setkal osobně. IMHO naopak by krajské nominace měli být brány vážněji, protože právě v krajích je kandidát podroben důslednějšímu grillu než na CF.

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 06 bře 2019, 10:18
od Matej.Sandor
Všechny volby jsou zejména o emocích a jako druhá v pořadí podle čeho se většina obvykle rozhoduje je popularita jednotlivých kandidátů. S drobnými odchylkami je jedno jestli se jedná o volby celostátní, krajské nebo vnitrostranické, ale platí to ve všech těchto případech a tedy i ve vnitrostranických hlasováních pirátské strany. Proto, abyste vzbudili emoce a lidi pro Vás hlasovali, tak musí znát Vás nebo Vaše názory, nebo musí znát někoho, kdo Vás jim doporučí.

Budu se opakovat po některých co to zde už psali, ale když se podíváte na výsledky primárek do EU, tak tam bylo vícero kandidátů, kteří byli odborně skvělý, ale protože nesplňovali výše uvedené, tak skončili třeba až v zadní části kandidátky. OFFTOPICano, vím, ani já jsem neskončil nějak extra skvěle..:) A naopak.

Celorepublikově známi v rámci pirátů se ale člověk stane většinou: a. když má nějakou veřejnou celorepublikovou funkci (třeba poslanec, asistent poslance), b. má celorepublikovou funkci v rámci strany ( vedoucí odboru, člen odboru, prokurista, člen RV atd.), c. je hodně aktivní na fórum (pro část členů co čte fórum) , d. patří ještě k původní části pirátů, kdy se ještě všichni navzájem znali. e. je jinak mediálně známi, nebo si udělá soukromou kampaň v rámci strany. Pro běžného člena strany, který je třeba i hodně aktivní v rámci svého kraje, ale nesplňuje žádný z uvedených bodů je podstatně obtížnější, aby byl úspěšný v rámci jakýchkoliv celorepublikových voleb strany.

Jelikož patřím k té menší části společnosti, pro kterou byla vždy důležitější odbornost (i to je ale volba dle emocí - která stále splňuje to, co jsem psal v prvním odstavci) než popularita kandidáta, tak bych rád i nadále poznával i tyto méně známe kandidáty a měl pro ně možnost hlasovat, i když třeba ve straně nejsou až tak populární.

Proto jsem proti zvyšování kvora pro možnost ucházet se o nějakou pozici. Líbí se mi nápad, že by se v prvním kole hlasovalo naopak - tedy o tom, který kandidát je pro mne nepřijatelný. Tím dosáhneme podstatně větší množinu kandidátů postupujících do druhého kola, ve kterém by to už bylo klasické hlasování dle preferencí konkrétního voliče.

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Napsal: 06 bře 2019, 23:16
od Mikulas.Ferjencik
Ještě si dovolím jeden názor. Ve skutečnosti ty volby neříkají mnoho o našem volebním systému, ale o tom, že jsme personálně našponovaní zcela na hranu našich možností. Znám podrobněji jen situaci v Praze a Pardubickém kraji, nicméně pražské sdružení za poslední dva roky vygenerovalo:

7 poslanců
3 pražské radní včetně primátora
3 starosty desetitisícových městských částí
řadu místostarostů a uvolněných radních městských částí

Není divu, že se Pražákům nepodařilo sehnat celostátně relevantního kandidáta pro čelo evropské kandidátky.

V Pardubickém kraji jsme měli před dvěma lety 10 členů, dnes tam máme 14 komunálních zastupitelů (jen mezi členy)

Předpokládám, že ve zbytku republiky je to podobné.

Nedivme se, že je obtížné sehnat relevantní kandidáty do RV, když lidé, kteří by byli snadno zvoleni už mají veřejné funkce.

Věřím, že až trochu opadne úvodní komunální adrenalin, začne se víc lidí soustředit i na vnitrostranickou politiku, ale odhaduju, že to chvilku potrvá.

Poslední poznámka, RV má teď 24 členů a myslím, že to vůbec není žádný problém. Celostátně jsme dokázali zvolit 11 zajímavých lidí s celostranickou známostí, netřeba vyvolávat dojem nějakého výraznějšího problému.