Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Čemu by strana měla dát přednost?

Současný stav (tj. Helios a 50% práh pro postup).
16
25%
Úprava volebního systému v rámci toho, co Helios umožňuje (například snížení prahu pro postup).
19
29%
Přechod na Zeus (popřípadě něco jiného) umožňující použití lepšího hlasovacího systému.
21
32%
Rád(a) bych možnosti v této anketě seřadil(a) podle preferencí, ale nemohu!
8
12%
Chci checkboxy!
1
2%
 
Celkem hlasujících: 65 - Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Marek.Necada »

Jak jsem (i na základě předchozí zkušenosti z volby republikového výboru) očekával, nezvolilo se čelo kandidátky do EP rovnou napoprvé na zasedání. Po včerejšku už máme alespoň jisto, že bude zvolené čelo, ale je vcelku možné, že ani volba zbytku kandidátky neproběhne zcela hladce. A upřímně řečeno, varianta dosazování kandidátů republikovým předsednictvem se mi nelíbí.

Problém vidím v našem současném hlasovacím systému, který nedává téměř žádnou možnost vyjádřit voliči své preference ohledně pořadí kandidátů. Mnohý volič se tak logicky uchyluje k jediné možnosti, kterou mu současný systém v této věci dává – takticky dát hlas jenom těm, které chce mít úplně vepředu, a zvýšit jim tak šance oproti ostatním kandidátům. Za takové situace je velice těžké získat požadovaný hlas od nadpoloviční většiny hlasujících. V krajním případě – pokud je více kandidátů a preference jsou rozděleny dostatečně rovnoměrně – nemusí být zvolen nikdo, i kdyby všichni kandidáti jinak byli přijatelní pro většinu hlasujících.

Z toho důvodu bych byl asi raději, abychom přešli na hlasovací systém, který umožňuje vyjádřit voličům své preference explicitně.

Současný systém používáme asi hlavně proto, že software, který na hlasování používáme (historicky ankety v phpBB, později Helios) v principu moc dalších hlasovacích systémů nepodporuje. Existuje štěp Heliosu zvaný Zeus, jejž zmiňoval už Krtek, když se teprve řešil přechod z phpBB anket na Helios. Ten oproti Heliosu poskytuje větší možnosti, co se výběru hlasovacích systémů týče, nicméně:
Lukas.Novy píše:Existuje fork Helios nazvany Zeus, ktery umi STV, ale meni pulku kodu a neni na nem peer review, tudiz sem ho vyloucil.
Tudíž se otevírá otázka, zda by přínosy nasazení jiného software (umožnit použití lepších hlasovacích systémů a tudíž hladší průběh voleb) nepřevážily nebezpečí spojená s tím, že Zeus není prověřený na stejné úrovni jako Helios.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jsem možná blbej, ale uniká ta přesná změna hlasovaní (co Zeus umožňuje)?
Druhá věc - jako řešení jiného druhu se nabízí změna nominačního systému, nominace podmíněná pořadím na kandidátce, tím by nám paleta kandidátů měla prořídnout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Milan.Dadourek

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

mozna je to rouhani, ale zeus je mrtvy.
vyvoj heliosu, vlastne, take dost zmrazeny, ale u toho mame plan financni podpory vyvoje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvek:
Dalibor.Zahora

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59Jsem možná blbej, ale uniká ta přesná změna hlasovaní (co Zeus umožňuje)?
podpora STV

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1730 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59 ...
Druhá věc - jako řešení jiného druhu se nabízí změna nominačního systému, nominace podmíněná pořadím na kandidátce, tím by nám paleta kandidátů měla prořídnout.
Nemyslím si, že by cílem mělo být snížení počtu kandidátů.

Osobně mi aktuálně používaný hlasovací systém vyhovuje. Jeho mezera tkví v tom, že máme hodně nových členů, kteří ještě pořádně nepochopili, že v prvním kole volím každého, kdo přijatelný, resp. vylučuju nepřijatelné. To se dá změnit.

Když si představím, že bych měl 25 kandidátů seřadit od mého nejoblíbenějšího po toho nejméně oblíbeného, asi bych se z toho zcvokl a raději nehlasoval. Takhle prostě zaškrtnu koho chci a mám hotovo. Už takhle je nárok DeMin dost velký na to, abych si všechny kandidáty prostudoval, natož abych je ještě seřazoval.

Kandidáti se při narůstajícím počtu členů musí naučit také komunikovat o tom jak volit, podobně jako radíme s volbou v komunálkách a pod.

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Domnívám se, že nižší počet kandidátů na malý počet míst (tedy zvýšení poměru místa:kandidáti) částečně řeší ono taktizování.
Problém imho není jen v tom, že voliči nechápou správně podstatu prvního kola, ale i v tom, že vědomě volí takticky - jak píše Marek.

Přimlouval bych se za přeformulaci otázky v prvním kole, např: "Které kandidáty vylučuješ z volby ve druhém kole?" Tím by totiž volba měla v důsledku deminima dopadat blíže k zamýšlené logice. Ovšem jde to proti dlohodobému zvyku, což bývá nepohodlné...

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2176
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od David.Wagner »

Jakub.Nepejchal píše: 30 led 2019, 09:00
Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59 ...
Druhá věc - jako řešení jiného druhu se nabízí změna nominačního systému, nominace podmíněná pořadím na kandidátce, tím by nám paleta kandidátů měla prořídnout.
Nemyslím si, že by cílem mělo být snížení počtu kandidátů.

Osobně mi aktuálně používaný hlasovací systém vyhovuje. Jeho mezera tkví v tom, že máme hodně nových členů, kteří ještě pořádně nepochopili, že v prvním kole volím každého, kdo přijatelný, resp. vylučuju nepřijatelné. To se dá změnit.

Když si představím, že bych měl 25 kandidátů seřadit od mého nejoblíbenějšího po toho nejméně oblíbeného, asi bych se z toho zcvokl a raději nehlasoval. Takhle prostě zaškrtnu koho chci a mám hotovo. Už takhle je nárok DeMin dost velký na to, abych si všechny kandidáty prostudoval, natož abych je ještě seřazoval.

Kandidáti se při narůstajícím počtu členů musí naučit také komunikovat o tom jak volit, podobně jako radíme s volbou v komunálkách a pod.
Já si nejsem jist, jestli je směřování "ať dělají víc kampaně" vlastně dobrý. Vnitrostranickou kampaň vnímám jako nutné zlo, který pro politiku strany jako celku nic moc nedělá a zdá se mi hloupý, že náš systém kombinací taktické volby a skutečně vysokých potřebných čísel přípustnosti to nutné zlo zjevně ještě navyšuje. Návrhy Dalibora (omezenejsi kandidatura na dané místo na kandidatce) a Marka (preferencni hlasovani) se mi z hlediska dlouhodobého rozvoje zdají zajimavejsi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Janka.Michailidu

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Marek.Necada »

Andrej.Ramaseuski píše: 30 led 2019, 08:43 mozna je to rouhani, ale zeus je mrtvy.
vyvoj heliosu, vlastne, take dost zmrazeny, ale u toho mame plan financni podpory vyvoje.
V jakém smyslu mrtvý? Nezkoumal jsem to zas tak podrobně, ale poslední commity jsou zhruba měsíc staré.
Andrej.Ramaseuski píše: 30 led 2019, 08:43
Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59Jsem možná blbej, ale uniká ta přesná změna hlasovaní (co Zeus umožňuje)?
podpora STV
Nejen STV, vidím tam i Schulzeho a další. V principu umožňuje jakýkoliv volební systém založený na seřazení kandidátů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Martin.Kucera »

Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59Druhá věc - jako řešení jiného druhu se nabízí změna nominačního systému, nominace podmíněná pořadím na kandidátce, tím by nám paleta kandidátů měla prořídnout.
Myslíš tím separátní nominace lídr-čelo-zbytek?
Nad tím jsem už přemýšlel, na úrovni členského podnětu to řešit půjde, nicméně to se týká jen primárek do celostranické kandidátky, taková je jen pro EP, takže až za 5 let.
Při volbě republikového výboru nám to nijak nepomůže.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Martin.Kucera píše: 30 led 2019, 09:37
Dalibor.Zahora píše: 30 led 2019, 07:59Druhá věc - jako řešení jiného druhu se nabízí změna nominačního systému, nominace podmíněná pořadím na kandidátce, tím by nám paleta kandidátů měla prořídnout.
Myslíš tím separátní nominace lídr-čelo-zbytek?
Nad tím jsem už přemýšlel, na úrovni členského podnětu to řešit půjde, nicméně to se týká jen primárek do celostranické kandidátky, taková je jen pro EP, takže až za 5 let.
Při volbě republikového výboru nám to nijak nepomůže.
Ano to máš pravdu, volby do RV to neřeší - tam řešení momentálně vymyšlené nemám (snad apelovat po prvním kole na rezignace, nejméne úspěšných kandidátů). Ale předpokládám, že po nárůstu počtu členů/kandidátů se nám může podobný problém jako u eurokandidátky opakovat i při sestavování kandidátky do krajských voleb nebo do Sněmovny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Milan.Dadourek

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“