Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Čemu by strana měla dát přednost?

Současný stav (tj. Helios a 50% práh pro postup).
16
25%
Úprava volebního systému v rámci toho, co Helios umožňuje (například snížení prahu pro postup).
19
29%
Přechod na Zeus (popřípadě něco jiného) umožňující použití lepšího hlasovacího systému.
21
32%
Rád(a) bych možnosti v této anketě seřadil(a) podle preferencí, ale nemohu!
8
12%
Chci checkboxy!
1
2%
 
Celkem hlasujících: 65 - Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1327
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Mikulas.Ferjencik píše: 06 bře 2019, 23:16 Ještě si dovolím jeden názor. Ve skutečnosti ty volby neříkají mnoho o našem volebním systému, ale o tom, že jsme personálně našponovaní zcela na hranu našich možností. Znám podrobněji jen situaci v Praze a Pardubickém kraji, nicméně pražské sdružení za poslední dva roky vygenerovalo:

7 poslanců
3 pražské radní včetně primátora
3 starosty desetitisícových městských částí
řadu místostarostů a uvolněných radních městských částí

Není divu, že se Pražákům nepodařilo sehnat celostátně relevantního kandidáta pro čelo evropské kandidátky.

V Pardubickém kraji jsme měli před dvěma lety 10 členů, dnes tam máme 14 komunálních zastupitelů (jen mezi členy)

Předpokládám, že ve zbytku republiky je to podobné.

Nedivme se, že je obtížné sehnat relevantní kandidáty do RV, když lidé, kteří by byli snadno zvoleni už mají veřejné funkce.

Věřím, že až trochu opadne úvodní komunální adrenalin, začne se víc lidí soustředit i na vnitrostranickou politiku, ale odhaduju, že to chvilku potrvá.

Poslední poznámka, RV má teď 24 členů a myslím, že to vůbec není žádný problém. Celostátně jsme dokázali zvolit 11 zajímavých lidí s celostranickou známostí, netřeba vyvolávat dojem nějakého výraznějšího problému.
No Mikuláši, tohle je hodně optimistický příspěvek, ale díky za něj.
Jen krapítek reality, nejednou jsem se v Praze setkala s tím, že členové ani nevědí, že nějaké RV existuje natož, co takové RV dělá, a že by do něj měli třeba i volit. Nicméně v duchu tvého pozitivismu můžeme říct, že až adrenalin opadne, nejen že bude koho volit, ale bude mít MOŽNÁ i kdo volit. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 6):
Vaclav.Zidek, David.Wagner, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Vit.Fux, Jan.Hora

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Josef.Spak »

No není to poprvé co se v diskusi objevil Mikuláš a trochu to vrátil na zem. Upřímně jsem se zasmál, díky :D

Můžu potvrdit, že dle mého názoru třeba u nás v Jihočeském kraji jsou lidi kteří by se do RV hlásit mohli a mají na to, ale nemají čas z různých důvodů, které zahrnují i současné angažmá ve volených funkcích. Přípustnost pro volbu CF hodnotit pochopitelně nemůžu. Jen na vysvětlenou, proč si myslím, že se od nás nikdo nehlásil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2184
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 942 poděkování
Dostal poděkování: 7343 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od David.Wagner »

Matej.Sandor píše: 06 bře 2019, 10:18 Všechny volby jsou zejména o emocích a jako druhá v pořadí podle čeho se většina obvykle rozhoduje je popularita jednotlivých kandidátů. S drobnými odchylkami je jedno jestli se jedná o volby celostátní, krajské nebo vnitrostranické, ale platí to ve všech těchto případech a tedy i ve vnitrostranických hlasováních pirátské strany. Proto, abyste vzbudili emoce a lidi pro Vás hlasovali, tak musí znát Vás nebo Vaše názory, nebo musí znát někoho, kdo Vás jim doporučí.

Budu se opakovat po některých co to zde už psali, ale když se podíváte na výsledky primárek do EU, tak tam bylo vícero kandidátů, kteří byli odborně skvělý, ale protože nesplňovali výše uvedené, tak skončili třeba až v zadní části kandidátky. OFFTOPICano, vím, ani já jsem neskončil nějak extra skvěle..:) A naopak.

Celorepublikově známi v rámci pirátů se ale člověk stane většinou: a. když má nějakou veřejnou celorepublikovou funkci (třeba poslanec, asistent poslance), b. má celorepublikovou funkci v rámci strany ( vedoucí odboru, člen odboru, prokurista, člen RV atd.), c. je hodně aktivní na fórum (pro část členů co čte fórum) , d. patří ještě k původní části pirátů, kdy se ještě všichni navzájem znali. e. je jinak mediálně známi, nebo si udělá soukromou kampaň v rámci strany. Pro běžného člena strany, který je třeba i hodně aktivní v rámci svého kraje, ale nesplňuje žádný z uvedených bodů je podstatně obtížnější, aby byl úspěšný v rámci jakýchkoliv celorepublikových voleb strany.

Jelikož patřím k té menší části společnosti, pro kterou byla vždy důležitější odbornost (i to je ale volba dle emocí - která stále splňuje to, co jsem psal v prvním odstavci) než popularita kandidáta, tak bych rád i nadále poznával i tyto méně známe kandidáty a měl pro ně možnost hlasovat, i když třeba ve straně nejsou až tak populární.

Proto jsem proti zvyšování kvora pro možnost ucházet se o nějakou pozici. Líbí se mi nápad, že by se v prvním kole hlasovalo naopak - tedy o tom, který kandidát je pro mne nepřijatelný. Tím dosáhneme podstatně větší množinu kandidátů postupujících do druhého kola, ve kterém by to už bylo klasické hlasování dle preferencí konkrétního voliče.
Já s tebou vlastně hodně souhlasím, takže může mít myslím smysl trochu některé body zpochybnit.

Myslím, že ses dopustil, snad nechtěně, pár falešných dilemat.
Odbornost není v rozporu s popularitou. A už vůbec to není tak, že je to otázka rovnice "popularita + odbornost" => hlasy. U kandidátů je pak důležitá také nějaká konzistence a třeba ideologická blízkost. To jsou úplně zásadní věci který se nedají hodit přes palubu. Mimochodem, pozitivní věc - hodně kvituju, že ve volbě do RV tohle bylo myslím pořešený líp než ve volbě na eurokandidátku. Mám pocit, že jsem setem otázek který byl tady poznal jednotlivé kandidáty vlastně blíž než v celým procesu nominací do EP.

OFFTOPICStejně tak se mi zdá trochu vtipný, že se někdo proslaví jako asistent poslance:)). Na relevantních místech je asistent myslím jen Lukáš Lev a ten si vskutku myslím, že si celou věc velmi důkladně odjezdil a propagoval se s nesmírnou vervou, jestli někomu dodal důvěru ten maličkatý úvazek co má u Honzy Lipavského tak bych se hodně divil.


Jde ale hlavně o ten závěr. Já podporuju navýšení kvóra pro nominaci CF (což se férově tedy bude týkat v blízké době jen znovu RV a pak zase až dalších voleb do EP) výrazně pro lídry a na dvojnásobek pro čelo právě proto, aby bylo z čeho vybírat. Právě proto, aby se ten nový kandidát musel trochu prosadit - a aby měl potom šanci. Mám takovou neurčitou naději, že volič si spíše důkladně přečte profily 15 lidí kteří museli o podporu zabojovat a prošli i množstvím tázání než 30 lidí, z nichž velká část se neobtěžovala ani odpovědět na malej dotazník: ale voliče snadno odradí, no. Radši 15 kandidátů do RV fakt pořádně, než 30 náhodných pokusů. A posun hranice pro nominaci na čelo na nějaký dvojnásobek dneška furt nevidím jako likvidační upřímně.

Zároveň je naděje, že právě v důsledku řešení vůbec nominace třeba pak zmotivují víc lidí se volbou vůbec zabývat, protože čtvrtina lidí hlasující v prvním kole o PŘIJATELNOSTI je prostě bída.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek, Jan.Hora, Jan.Mejsnar

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Mikulášova poznámka je na místě, v něčem nesouhlasím...
Mikulas.Ferjencik píše: 06 bře 2019, 23:16 ...
Není divu, že se Pražákům nepodařilo sehnat celostátně relevantního kandidáta pro čelo evropské kandidátky.
Podle mě to bylo spíš proto, že se hledání vhodného kandidáta v Praze nikdo dostatečně nevěnoval a nějak se to pytlikovalo a podle toho to taky dopadlo. Pro srovnání já začal s přípravou Niny přesně před rokem a byl to docela dlouhý proces a snad díky tomu i úspěšný. Pokud si někdo myslí, že nasadí někoho spíše neznámého těsně před primárkami a ten uspěje, tak jsem jen rád, že CF na přední místa tenhle typ kandidátů odmítlo.
Nedivme se, že je obtížné sehnat relevantní kandidáty do RV, když lidé, kteří by byli snadno zvoleni už mají veřejné funkce.
...
Poslední poznámka, RV má teď 24 členů a myslím, že to vůbec není žádný problém. Celostátně jsme dokázali zvolit 11 zajímavých lidí s celostranickou známostí, netřeba vyvolávat dojem nějakého výraznějšího problému.
Teď to pravda extra problém není, ale může to být varování, že do stejných problémů se dostaneme při řádné volbě a pak to může být problém. Příklad Jirky Rezka, který se nedostal, ačkoli je dlouholetý člen, i aktivní člen RV, tohle varování dokládá celkem přesvědčivě. Proto bych nad tím jen nemávl rukou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Vovesova, Vaclav.Zidek

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Martin.Kucera »

Dalibor.Zahora píše: 07 bře 2019, 08:56Příklad Jirky Rezka, který se nedostal, ačkoli je dlouholetý člen, i aktivní člen RV, tohle varování dokládá celkem přesvědčivě.
Ač to v případě Jirky Rezka nevyšlo, možná by stálo za úvahu doplnit proces tak, že do volby/dovolby členů RV volených CF jsou automaticky zařazeni i ti krajští zástupci v RV, kteří o to požádají (tj. nemusejí plýtvat silami na získání nominace). Přehled dosavadní aktivity v RV se dá ve fóru snadno vyfiltrovat, takže místo kandidátské řeči mohou mluvit činy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Roman.Pasek, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1327
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Mám dotaz. Nedá se z našich systémů úplně JEDNODUŠE vytáhnout informace jaká je volební účast v jednotlivých krajích? Že bychom se na možnost řešení podívali ještě z jiného úhlu pohledu. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tereza.Vovesova píše: 07 bře 2019, 11:39Mám dotaz. Nedá se z našich systémů úplně JEDNODUŠE vytáhnout informace jaká je volební účast v jednotlivých krajích?
Jestli máš na mysli účast členů z jednotlivých krajů na hlasování CF, tak úplně JEDNODUŠE bohužel ne.
Z Heliosu se dá vytáhnout u každého hlasování, kdo se ho zúčastnil, ovšem na roztřídění do krajů by musel někdo naprogramovat nástroj. (Až tak složité to není, čili stačí najít ochotného dobrovolníka. ;))
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Andrej.Ramaseuski, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3436
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2607 poděkování
Dostal poděkování: 5037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

jeste nemam jistotu ohledne podminky nadpolovicni podpory vsemi hlasujicicmi. kdyby podobnym zpusobem se volila snemovna - zili bychom v anarchii. relevantnim kriteriem prijatelnosti bych videl pomer hlasu pro a proti (ty v nasim volebnim systemu nemame) kandidatovi. ta nepodpora vetsinou ted vubec neznamena neprijatelnost, ale jen nasledek taktizovani pri absenci k tomu vhodnych prostredku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvek:
Milan.Dadourek

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3436
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2607 poděkování
Dostal poděkování: 5037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Martin.Kucera píše: 07 bře 2019, 12:05
Tereza.Vovesova píše: 07 bře 2019, 11:39Mám dotaz. Nedá se z našich systémů úplně JEDNODUŠE vytáhnout informace jaká je volební účast v jednotlivých krajích?
Jestli máš na mysli účast členů z jednotlivých krajů na hlasování CF, tak úplně JEDNODUŠE bohužel ne.
Z Heliosu se dá vytáhnout u každého hlasování, kdo se ho zúčastnil, ovšem na roztřídění do krajů by musel někdo naprogramovat nástroj. (Až tak složité to není, čili stačí najít ochotného dobrovolníka. ;))
mj, kdybychom udelali statisticky api k heliosu, tak v kombinaci s https://graph.pirati.cz/ by to byl dostacujici zdroj pro analyzu ucasti nejen dle kraju, ale dle jakychkoliv skupin, a take k mereni volebni aktivity jednotlivych clenu. ale tohle uz je docela diskutabilni tema - priblizilo by to nas o jeden krok k cinskemu pojeti socialniho ratingu :)
Naposledy upravil(a) Andrej.Ramaseuski dne 07 bře 2019, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Josef.Spak

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1327
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1411 poděkování
Dostal poděkování: 2099 poděkování

Re: Hlasovací systém aneb poučení z volby RV, primárek do EP atd.

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Andrej.Ramaseuski píše: 07 bře 2019, 12:35
Martin.Kucera píše: 07 bře 2019, 12:05
Tereza.Vovesova píše: 07 bře 2019, 11:39Mám dotaz. Nedá se z našich systémů úplně JEDNODUŠE vytáhnout informace jaká je volební účast v jednotlivých krajích?
Jestli máš na mysli účast členů z jednotlivých krajů na hlasování CF, tak úplně JEDNODUŠE bohužel ne.
Z Heliosu se dá vytáhnout u každého hlasování, kdo se ho zúčastnil, ovšem na roztřídění do krajů by musel někdo naprogramovat nástroj. (Až tak složité to není, čili stačí najít ochotného dobrovolníka. ;))
mj, kdybychom udelali statisticky api k heliosu, tak v kombinaci s https://graph.pirati.cz/ by to byl dostatujici zdroj pro analyzu ucasti nejen dle kraju, ale dle jakychkoliv skupin, a take k mereni volebni aktivity jednotlivych clenu. ale tohle uz je docela diskutabilni tema - priblizilo by to nas o jeden krok k cinskemu pojeti socialniho ratingu :)
Aha, tak raději jako bych nic neřekla. ;)

Tereza Vovesová
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“