Spirit píše:Jakmile ale zřídíme instituci, která by měla produkovat potenciálně závázná doporučení pro politiky, je jisté, že bude muset čelit politickým tlakům. Ad hoc expertízy oproti tomu nejsou závazné pro nikoho a i když jsou pochopitelně také ohnuté podle zájmů zadavatelů, je možné je jejich zveřejněním podrobit skutečně nezávislé kritice, která je jedinou zárukou skutečné objektivity, o kterou tu zřejmě jde.
zde ale
jde o ad hoc expertízy... (přesně tak, jak je to zvykem v Scientific Committee v Evropské komisi)
...důvod proč dělat vědeckou radu je ten, aby tito odborníci nebyli vybíráni na základě libovůle daného politika a aby mohly být garantovány věci jako odbornost, apolitičnost atd.
V současnosti jsou odborní poradci
často členi politických stran. Politici o svých poradcích
lžou a zatajují je. Počet poradců různých politků
není znám, stejně tak ani jejich platy. Nejasnosti kolem poradců pak zavdávají bujení různých možná až paranoidních teorií o
šedých eminencích.
Je též dobře známý a prokázaný fakt, že vědecké zprávy se liší podle toho, kdo je zadavatelem. To ale není chyba vědců nebo vědecké metody, ale chyba zadavetele, který má moc rozhodnout, zda daná zpráva bude zveřejněna (pokud se její výsledek zadavateli "do krámu" hodí) a nebo zveřejněna nebude (pokud se výsledek "nehodí"). A výsledky různých studií se liší, neboť každá studie je dělána na jiném souboru jedinců, trochu jinou metodikou atd. (např. jedna skupina vědců testuje účinky doma vypěstované marihuany konzumované v pečivu a druhá skupina vědců testuje účinky od dealerů zakoupené a následně vykouřené marihuany. První skupina dojde k závěru, že marihuna neškodí, druhá skupina dojde k závěru, že marihuana škodí. Pravda by měla být, že "marihuana škodit nemusí, ale může", nicméně např. anti-marjánkový zadavatel publikuje pouze výsledek druhé skupiny se zjednodušeným a zavádějícím závěrem, že "marihauna škodí").
Proto je v rámci objektivity potřebné, aby zadavatel nemohl ovlivnit publikování. To lze IMHO udělat tak, že už onen vstup, ta zakázka, už musí být veřejná. Tím pádem až vědecká rada dospěje k výsledku, nelze jinak než ho publikovat (kdyby zakázak veřejná nebyla, rada by nemusela publikovat a nikdo by se nedozvěděl, že proběhl nějaký výzkum...).
Pak lze výsledky manipulovat už jen přímým ovlivněním práce vědců. A pokud bude splněna zásada odbornosti a transparentnosti, tak to nějaké podplácení vědců bude véééééélmi, vééélmi těžká práce...