Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 679
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1542 poděkování

Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Jan.Mares »

Výsledek voleb v Hesensku už asi z vás viděl kdekdo, vzhledem k tomu že Merkelové definitivně zlomily vaz. Možná důležitější je pro piráty výsledek zelených. Po 17% v Bavorsku je to tentokrát bezmála 20%.
Pokud se něco drastického nezmění, tak lze v Eurovolbách počítat s 20 a více procenty pro německé Zelené. Německo má 96 mandátů, takže výsledek 20 nebo více zelených europoslanců se dá očekávat.
Frakce GEFA (kde jsou zastoupeni Piráti i Zelení + některá regionální uskupení) má v současné době 51 poslanců. Většina volebních prognóz prorokuje pro nadcházející volby určitý pokles, protože spousta uskupení (např. rakouští Zelení) už se z jistotou tentokrát do Eu-Parlamentu nepodívají. Lze tedy realisticky očekávat, že ve frakci GEFA budou mít němečtí Zelení sami nadpoloviční většinu, přinejmenším přehlednou majoritu.

Mění tohle nějak situaci českých Pirátů před nadcházejícími volbami do EU? Ve hře je ještě jeden šílenější scénář - druhou nejpočetnější stranou v té frakci by mohli být právě čeští Piráti (pokud získají aspoň 4 místa). Jak se ukázalo při hlasování o návrhu Axela Vosse ("upload filtry"), tak ty zájmy německých Zelených a českých Pirátů ne vždy konvenují.


Nechci tímhle spamovat na sub-fóru Zahraničního odboru, neb ten slouží hlavně k praktickým věcem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvky (celkem 4):
Vit.Fux, Michael.Polak, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Myslím, že povolební strategie bude nějakým způsobem na názorové složení jednotlivých frakcí pamatovat. Na druhou stranu podle mě nemá smysl spekulovat o možných scénářích, protože volby stejně vždycky přinesou spoustu překvapení (co když vznikne úplně nová frakce?). Povolební strategie by měla (podobně jako třeba ta sněmovní z loňského roku) obsahovat především naše konkrétní požadavky. Jejich kompatibilita s různými variantami se pak prostě vyhodnotí po volbách.
Jan.Mares píše: 29 říj 2018, 13:45 Jak se ukázalo při hlasování o návrhu Axela Vosse ("upload filtry"), tak ty zájmy německých Zelených a českých Pirátů ne vždy konvenují.
Které hlasování máš na mysli? Co jsem koukal na sjetiny hlasování, tak mi naopak Greens/EFA přišli nejrozumnější. Je ale pravda, že jsem to krom českých europoslanců neprojížděl jmenovitě. Budeme rádi, jestli máš podrobnou statistiku německých MEPs.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvky (celkem 3):
Jan.Mares, Mikulas.Peksa, Dalibor.Zahora

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Marek.Necada »

Mění tohle nějak situaci českých Pirátů před nadcházejícími volbami do EU?
Myslím, že moc nemění. Potenciálně to může změnit situaci po volbách, která však bude známa až po volbách :) . Když se podívám na současné frakce, Verts/ALE jsou podle mého názoru Pirátům jednoznačně programově nejbližší a těžko si dokáži představit členství v jiné z nyní existujících frakcí. Oni jsou sice Zelení v určitých věcech trochu zmatení, ale to je právě na nás Pirátech, abychom v nich pak určili správný směr. Stoprocentní shoda na všech věcech přirozeně nebude nikdy – jde o to, abychom si vyjasnili, co je pro nás klíčové a v těchto věcech si dojednali vzájemnou podporu.

Co se týče upload filtrů, pro ně hlasovalo z Bündnis 90/Die Grünen pár jednotlivců (dívám-li se na správné hlasování); drtivá většina byla proti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 2):
Michael.Polak, Dalibor.Zahora
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 679
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1542 poděkování

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Jan.Mares »

Marek.Necada píše: 29 říj 2018, 15:40 Co se týče upload filtrů, pro ně hlasovalo z Bündnis 90/Die Grünen pár jednotlivců (dívám-li se na správné hlasování); drtivá většina byla proti.
Pro Vossovu zprávu jako celek a její další projednávání Evropskou komisí bylo 6 zelených, proti 5.
viz.:
https://www.martinsonneborn.de/wp-conte ... htvote.jpg

U explicitního návrhu na upload filtry naopak 5 pro a 6 proti.

Takže suma sumárum fifty fifty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, Ivor.Kollar
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Marek.Necada »

Jan.Mares píše: 29 říj 2018, 16:56 U explicitního návrhu na upload filtry naopak 5 pro a 6 proti.
Máš pravdu. Blbě jsem se díval (a z nějakého důvodu jsem se domníval, že z Bündnis 90/Die Grünen jich je tam celkově víc).
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Takto - kalkulovat vnitřní poměry Zelené frakce po vstupu Českých Pirátů do ní mi teď přijde naprosto předčasné. Nějakou frakci založíme, spoluzaložíme, resp. do ní vstoupíme. Jaká to bude frakce, to si budeme vyjasňovat s ohledem na její předpokládané vnitřní poměry, s ohledem na naše vyjednávací možnosti, s ohledem na naší pozici v ní (členstí ve výborech, pozice k Pirátským tématům,...) a v konečném důsledku i s ohledem na ostatní frakce v parlamentu.

V tuto chvíli je jasné, že zájmy českých Pirátů 100 % nekonvenují s žádnou zahraniční ne-pirátskou politickou stranou, a s kýmkoli budeme jednat, budeme muset vyjednat nějaký více či méně vydřený kompromis. Nepochybně existují strany, se kterými neexistuje žádná možnost se dohodnout (namátkou ty sdružené v ENF). Rozhodně bych ale nerad, abychom sklouzli k uvažování "jen ta a žádná jiná". Na liberálním středu, kam logicky směřujeme, existuje celá řada stran, včetně mnoha menších, a další mohou do parlamentu proniknout. V tuhle chvíli nikdo neví, co zbyde z ALDE po Macronově působení, jak se k tomu postaví Německá FDP, čeho a s kým chce dosáhnout taková M5S, jaké všechny strany uspějí ve Španělsku, s kým se spojí Rumunská USR atp.

Nevíme, kolik lidí postoupí od nás. Nevíme, jestli postoupí PPDE, PPSL, PPLU - myslíme si, že by mohly, ale ruku do ohně za to nedáme. To je potenciálně větší skupina Pirátů, která má silnější pozici. Zároveň tušíme, že EPP a PES to nejspíš provaří a nebudou mít společně nadpoloviční většinu. Víme, že budou potřebovat nějakou frakci, aby to dorovnaly. Budou Němečtí Zelení, Francouzská En Marche! atp. sami o sobě dost silní, aby tohle dokázaly nabídnout? Nebo budou potřebovat spojence v rámci větší frakce? Protože v celé téhle matematice by palebná síla všech Evropských Pirátů mohla být docela zajímavá, protože bychom mohli hrát roli něčeho jako jazýčku na vahách. Ale je prostě chyba házet karty na stůl, dokud není rozdáno.

Zkrátka - jsme Piráti a plníme Pirátský program s kartami, které nám voliči rozdali resp, rozdají. Takže - do not panic and do data-driven policy. Nemáš-li data, nespěchej ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Jan.Mares, YjM, Vit.Fux, Dalibor.Zahora
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ještě poslední věc - samozřejmě, že budeme rešeršovat osoby na kandidátkách ostatních stran. Takže dobrovolníci na profilování top 20 kandidátky Bündis 90 / Die Grünen s ohledem na možné preference ohledně upload filtrů jsou vítáni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Ondrej.Profant, Vit.Fux, Ivor.Kollar
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Mikulas.Peksa píše: 29 říj 2018, 20:00Rozhodně bych ale nerad, abychom sklouzli k uvažování "jen ta a žádná jiná".
Je to tak. Důležité je mít s ostatními Pirátskými stranami, které budou zvoleni do EP, jasno v tom, že budeme společně v jedné frakci a povedeme vyjednávání se společným cílem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal, YjM

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Jan.Mares
Zahraniční odbor
Příspěvky: 679
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Spisovatel slevových letáků
Dal poděkování: 237 poděkování
Dostal poděkování: 1542 poděkování

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Jan.Mares »

Mikulas.Peksa píše: 29 říj 2018, 20:00 V tuto chvíli je jasné, že zájmy českých Pirátů 100 % nekonvenují s žádnou zahraniční ne-pirátskou politickou stranou, a s kýmkoli budeme jednat, budeme muset vyjednat nějaký více či méně vydřený kompromis. Nepochybně existují strany, se kterými neexistuje žádná možnost se dohodnout (namátkou ty sdružené v ENF). Rozhodně bych ale nerad, abychom sklouzli k uvažování "jen ta a žádná jiná". Na liberálním středu, kam logicky směřujeme, existuje celá řada stran, včetně mnoha menších, a další mohou do parlamentu proniknout.
Ok, stačilo krátce napsat, že ještě není třeba stahovat kalhoty, když je brod daleko. Nicméně, sám jsi na threadu k Eurovolbám (tímto se omlouvám, že jsem tenhle příspěvek nepostl tam) viděl, že přinejmenším v zahraničí už s českými Piráty jako členy Greens/EFA někteří počítají jako s hotovou věcí.
Moc to neudivuje, protože němečtí Piráti do té frakce svého času šli v podstatě automaticky (podařilo se mi k tomu dohledat jen oznámení 5 dnů po volbách o tom, že bude Julia Reda v GEFA; forum si němečtí soudruzi promazali, takže jejich vnitrostranickou debatu k tomuhle už nikdo nedohledá :? ).

Fakt, že tedy ČPS nemá v tomhle směru žádné závazky by určitě chtělo komunikovat a představit později i v kampani jako pozitivum. A zároveň si připravit promyšlené odpovědi na případné dotazy, s kým to tam jako chceme ten program prosazovat.

Profilování zelené kandidátky bude složité. V těchto volbách chtěli Zelení (společně s německými socany a levicí) prosadit celoevropské kandidátky. Neprošlo jim to, ale na sjezdu evropských zelených tenhle měsíc si na to chtějí hrát a budou se volit společní kandidáti (i když kandidátky budou normálně národní). Nominovaná je za Němce Ska Keller, takže je celkem jasné, že národní kandidátku opět povede. To by byla jedna. Ten zbytek si zřejmě rozhodnou tenhle měsíc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Volby v Německu a budoucnost GEFA v Europarlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Jan.Mares píše: 03 lis 2018, 23:42 Ok, stačilo krátce napsat, že ještě není třeba stahovat kalhoty, když je brod daleko. Nicméně, sám jsi na threadu k Eurovolbám (tímto se omlouvám, že jsem tenhle příspěvek nepostl tam) viděl, že přinejmenším v zahraničí už s českými Piráty jako členy Greens/EFA někteří počítají jako s hotovou věcí.
Moc to neudivuje, protože němečtí Piráti do té frakce svého času šli v podstatě automaticky (podařilo se mi k tomu dohledat jen oznámení 5 dnů po volbách o tom, že bude Julia Reda v GEFA; forum si němečtí soudruzi promazali, takže jejich vnitrostranickou debatu k tomuhle už nikdo nedohledá :? ).

Fakt, že tedy ČPS nemá v tomhle směru žádné závazky by určitě chtělo komunikovat a představit později i v kampani jako pozitivum. A zároveň si připravit promyšlené odpovědi na případné dotazy, s kým to tam jako chceme ten program prosazovat.

Profilování zelené kandidátky bude složité. V těchto volbách chtěli Zelení (společně s německými socany a levicí) prosadit celoevropské kandidátky. Neprošlo jim to, ale na sjezdu evropských zelených tenhle měsíc si na to chtějí hrát a budou se volit společní kandidáti (i když kandidátky budou normálně národní). Nominovaná je za Němce Ska Keller, takže je celkem jasné, že národní kandidátku opět povede. To by byla jedna. Ten zbytek si zřejmě rozhodnou tenhle měsíc.
Tak to jsem samozřejmě viděl a mým záměrem rozhodně není se na tom nějak nesmyslně točit. Každopádně ber v úvahu, že toto fórum čtou a vidí nejen Piráti, ale i novináři, potenciální partneři při vyjednávání, politická konkurence, která s námi bojuje o hlasy, i strany typu SPD, kteří mohou využít jeho obsah, aby nás napadali.

Otázka "s kým to jako chceme ten program prosazovat" je nepochybně dobrá. A pokud se CF usnese, že chce mít v povolební strategii konkrétní jméno frakce, určitě ho můžeme říkat v televizi a obecně všude jinde (třeba na fóru ;) ) už před volbami. Já to ale nechci předjímat. Můj soukromý názor je, že v povolební strategii by mělo být něco jako "programově blízká frakce se kterou lze nalézt konkrétní oboustranně prospěšnou dohodu". Protože to pak nějak definuje i schopnost vyjednavacího týmu něco vyjednat i manévrovací prostor pro případ, že konkrétní frakce skončí v důsledku nějakého absurdního nalosování ovládána velkou skupinou podporovatelů upload filterů. Pochopitelně, pokud na CF zvítězí názor rovnou a jasně říct konkrétní frakci, budu jí jmenovat, kudy budu chodit.

Takže je to přesně, jak říkáš. Musíme mít rozmyšlené odpovědi a musíme to umět odkomunikovat jako pozitivum. Čili se omlouvám, pokud jsem zbytečně rozvláčný, ale upřímně se snažím, aby to pro nás dopadlo, jak nejlépe může.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Frantisek.Hagara, Vojtech.Pikal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“