Stát vs. Ludmila Havránková a úprava vyvlastňovacího zákona

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Jakub Kolacek
Návštěvník – není člen Pirátů

Stát vs. Ludmila Havránková a úprava vyvlastňovacího zákona

Příspěvek od Jakub Kolacek » 09 čer 2009, 22:42

Jako východočech, kterého se to v jistém směru bezprostředně týká, již delší dobu sleduji spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemky, na kterých se má budovat nová D11 (ostatně táhne se to už léta). Už doposavad to bylo frustrující, tak jako příběh každého člověka, do jehož života vstoupila byrokracie a on se s ní dlouho a bezvýsledně potýká. Poslední zvrat mě ale zvedl ze židle:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy ... ?id=639524

Další info z blogu:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/v ... temid=5621

Apeluji na všechny lidi se zdravým selským rozumem, aby se proti této zvůli postavili!

Je to příklad:
- Naprosté necitelnosti vůči jednomu konkrétnímu člověku, toho, že se čísi zájmy technokraticky prosazují a s lidmi se zachází jako s pouhými objekyty (škoda, že mají lidská práva), které je třeba odstranit z cesty.
- Zneužití legislativy. Narychlo sepsaný zákon, který má prvně sloužit prvně k účelovému ovlivnění jednoho konkrétního případu a posléze bude platit pro všechny. Navíc má být prosazen formou "přílepku", bez širší společenské debaty. To vše v oblasti, kde se jedná o zákon který ovlivňuje nás všechny a koliduje s právem na osobní vlastnictví.
- Nemravného lobbingu, neprůhledných obchodů, nečistých spekulací.
- První vážné diskreditace jednoho z ministrů nové vlády.

Pokud by měla být změna zákona přijata, šel bych demonstrovat.

Krom toho mi zákon připadá věcně špatný a o tom bych tu také chtěl diskutovat.

EDIT: http://www.reflex.cz/Clanek15689.html - rozsáhlejší článek na toto téma.
Naposledy upravil(a) Jakub Kolacek dne 10 čer 2009, 16:21, celkem upraveno 2 x.

Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Stát vs. Ludmila Havránková a úprava vyvlastňovacího zákona

Příspěvek od Kamil Horky » 10 čer 2009, 00:03

Podobný případ je ve na Královéhradecku jestě jeden. Obchvat České Skalice, zcela hotová silnice s dírou uprostřed, ve které stojí kovošrot. Přitom vlastník chce jen náhradní místo pro svoje podnikání, nechce léta řešit povolení a stavbu jinde. Navíc by mu stejně asi nedali tolik, kolik by na stavbu nového areálu potřeboval.

Evidentně je něco shnilého ve státě Dánském. Přitom oba problémy trvají už léta a nikdo není schopný je vyřešit. A všichni věděli, že tento problém nastane.

Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2430 poděkování
Dostal poděkování: 6751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 10 čer 2009, 14:47

Možná by stálo za to formulovat postoj a dát ho na stránky. Myslím, že se shodneme, že postup ministra je zavrženíhodný. Dokázal by někdo sepsat nějaký burcující text?

EDIT: Ještě jsem o tom přemýšlš, nejsem si jist, zda to lidé od nás očekávají, zda bychom se neměli držet svého kopyta. Co myslíte?
Zakladatel České pirátské strany

jzvc
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: Admin
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 920 poděkování

Příspěvek od jzvc » 10 čer 2009, 14:54

Jednou jsou tu nastavena nejaka pravidla, a ta by se mela dodrzovat, ze urednici nejdriv reknou "tady bude dalnice" a teprve pak zacnou resit pozemky je jejich problem a vsechny skody by meli zaplatit konkretni urednici. Nikoli ovsem na ukor prav majitele. Navic jsem si na 100% jist, ze by nasledovala zaloba na CR, kterou doticni samozrjeme naprosto s prehledam vyhraji a zaplatime to opet mi vsichni.

Zadalsi mi prijde velice podivne, ze se vykupovaly pozemky za miliardy a najednou "to nejde". Dotycna asi neni znamou nejakeho dostatecne vyznamneho urednika nebo politika.

Kamil Horky
Profese: IT Manager

Příspěvek od Kamil Horky » 10 čer 2009, 15:03

jzvc píše: Zadalsi mi prijde velice podivne, ze se vykupovaly pozemky za miliardy a najednou "to nejde". Dotycna asi neni znamou nejakeho dostatecne vyznamneho urednika nebo politika.
Taky mám ten pocit. Bude za tím asi závist a to, že se paní nechce podělit s ministrem, nebo s někým jiným, kdo to má na starost.

peca

Příspěvek od peca » 10 čer 2009, 15:04

Co vím, tak dotyčná farmářka se původně dohodnout chtěla a předběžně souhlasila s náhradou, kterou jí stát nabídnul, ale pak jí navštívilo pár podnikavců, kteří jí nabídli něco ve stylu, že jí pomohou vytřískat z toho 10x víc, když jim pak polovinu dá. S nějakým z nich se dohodla a teď je stav jakej je. Zdroj informace nevím, ale slyšel jsem to nezávisle od několika lidí.

Jakub Kolacek

Příspěvek od Jakub Kolacek » 10 čer 2009, 16:07

Asi bych se tím přímo takto neprezentoval. Pouze pokud by měl uvedený zákon projít, postavil bych se proti tomu veřejně, např. demonstrací, ostatně bychom jistě nebyli sami. V takovém případě bych pak zveřejnil stanovisko, popř. "pozvánku" na webu.

Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2430 poděkování
Dostal poděkování: 6751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 10 čer 2009, 16:11

Máš pravdu, já jen, že mne to také zaskočilo, celou věc jsem považoval za vyřízenou a najednou nový ministr a ejhle. Vláda by měla držet nějakou kontinuitu, tohle se prostě nedělá. Občanovi by mělo být jedno zde v úřadě sedí Petr nebo Pavel, jednou se ministr na něčem dohodne, tak to platí, jméno osoby v úřadě by na tom nemělo nic měnit, jinak to smrdí korupcí. Tohle mi na tom vadí nejvíce.
Zakladatel České pirátské strany

Jakub Kolacek

Příspěvek od Jakub Kolacek » 11 čer 2009, 10:39

Petr Vojacek
Profese: vychovatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr Vojacek » 11 čer 2009, 16:23

Jiri Kaderavek píše:Máš pravdu, já jen, že mne to také zaskočilo, celou věc jsem považoval za vyřízenou a najednou nový ministr a ejhle. Vláda by měla držet nějakou kontinuitu, tohle se prostě nedělá. Občanovi by mělo být jedno zde v úřadě sedí Petr nebo Pavel, jednou se ministr na něčem dohodne, tak to platí, jméno osoby v úřadě by na tom nemělo nic měnit, jinak to smrdí korupcí. Tohle mi na tom vadí nejvíce.
No jo, ale nový ministr z nové strany si přinese novou ideologii, a pak nemůžeš chtít kontinuitu, to by se nikdy nic nezměnilo, ale platily by zákony ještě třeba od Gotwalda. Jinak se mi způsob vyvlastňování tady v Česku moc nelíbí, ale taky to souvisí s politikou výkupu pozemků pro obecně prospěšné stavby, kdy jeden vlastník dostává třeba několikanásobek víc, než ti předchozí, kteří byli méně odolní.
To by se dalo vyřešit třeba tak, že by všechny smlouvy o koupi vstoupily v platnost současně a teprve tehdy, až by podepsali všichni prodávající. Taky by mohla být stanovena jednotná cena, případně vydávání náhradních pozemků upravené zákonem.

Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“