Transformace v podání Michálka - diskuze

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Já myslím, že pokud by to mělo širší užití (což by bylo super jak z hlediska užitného, tak z hlediska PR - prostě o podpoře spolků nekecáme, ale realizujeme ji), tak by se k tomu přidalo i dost vývojářů mimo stranu z řad administrátorů členských organizací.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 5):
Marek.Necada, Martin.Smida, Janka.Michailidu, Tomas.Klapka, Jiri.Ulip
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

OZ na starého pardála!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Dominika.Michailidu, Petr.Vileta

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Jiri.Kaderavek píše:Doufám, že jsem záměr správně pochopil. Pokud ano, pak si osobně myslím že bychom měli parafrázovat heslo "Stát jako firma" na "Strana jako software". Navrhuji transformaci řešit vybudováním open-source informačního systému členské organizace (PiratIS), který by byl založen na modulární koncepci (modul příspěvky, CF, RP, RK + workflows atp). Takový nástroj by byl jednak transparentní, zajistil open data, poskytl nezaplatitelnou službu tisícům členských organizací (kulturní a sportovní organizace, hasiči, myslivci), kteří se potýkají s podobnými problémy jako my. Zároveň by takové řešení bylo navýsost pirátské a umožnilo zapojit lidi, programátory, kteří se jinak do projektu s ohledem na své komunikační dovednosti nezapojí, ale mají zkušenosti s výstavbou SW projektů. Navíc lze v takovém případě použít metodiku vývoje SW a nebudeme muset vymýšlet jak celý projekt vést. Ještě podotýkám, že open-source nemyslím zadarmo, projekt manažer a hlavní vývojáři necht mají práci honorovánu, případně odměňovat dle rozsahu participace. Ještě jsem nezaregistroval, že by to někdo navrhl. takže je možné, že jsem mimo nebo ne zcela informován :) Hezký den.
so much yes! :)

Byl bych ale rád, kdyby se nevytvářela jen další aplikace s moduly. Takových aplikací už existuje spousta a přijde mi to dost neefektivní a krátkozraké investovat čas i zdroje do další, aniž by se vyřešila společná systémová vrstva pod aplikacemi, která by řešila data, jejich formáty, síťovou komunikaci, autentizaci a autorizaci.

Proto osobně prosazuji cestu skrze otevřené standardy a protokoly a přes data driven přístup - všechna data strany ukládat do RDF (Linked Data/Semantic Web) dle vhodných ontologií (FOAF = profily/identita, SIOC = blogy, chaty, posty, komentáře, vCard = kontakty, AIF-RDF = mapování argumentů, atd., případně vlastních) a teprve nad tím udělat aplikace na míru.

Separace dat od aplikací a standardizovaný přístup k datům (SPARQL = obdoba SQL pro RDF, LDP = Linked Data Profile, který definuje HTTP/REST k LD) umožní libovolně si volit/vytvářet/remixovat aplikace nebo náhledy na data.
RDF je svým způsobem "internet jako grafová databáze", což umožňuje libovolně linkovat informace mezi sebou napříč internetem (každý resource má svoje vlastní URI/URL).
Řízení přístupu k datům se dá řešit přes decentralizovatelnou identitu WebID a WebAccessControl (WAC = ACL security-model)

Není mi znám flexibilnější a rozšiřitelnější přístup, který by byl zároveň vhodný pro Open Data a možnosti praktické decentralizace dat (kvůli "resilience").
Mělo by to obrovský přesah mimo stranický systém a má to potenciál časem nahradit proprietární sociální sítě a jiné systémy.

Jsem ochoten tomu věnovat hodně svého času a zdrojů. Dělám na tom ostatně svým tempem i sám (v týmu bych byl ale mnohem aktivnější), protože to chci používat i pro svůj osobní web, pro systém místního spolku, který chci založit, atd.

Rád tento přístup i Linked Data obecně vysvětlím komukoliv osobně, je-li zájem (už jen kvůli deminimu by mohl být?).

IS se probírá taky ve vláknech, kde sem rozepsal i některé podrobnější detaily:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Vit.Fux, Tomas.Vymazal, Tom.Adamec

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Takových aplikací už existuje spousta
Abychom si rozuměli. Asi myslíš, že existuje spousta aplikací s moduly a de-facto uzavřenými daty? Je to tak? Pokud ano, pak samozřejmě případná architektura je na odborné debatě a bylo by super, aby naše aplikace byla maximálně otevřená. Pokud si myslel, že existuje spousta aplikací pro spolky - pak já bohužel neznám žádnou open-source plikaci, informační systém pro správu spolku. Pokud Tomáši o nějaké sofistikovanější víš, napiš, rád bych ji zkusil použít v našem SK. Díky za upřesnění.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Michael.Polak »

Snažit se cokoliv dělat s Jakubovými nápady je marné a zvláště tldr příspěvky nejsou cesta. Takže jsem se aspoň pokusil o humornou anketu - mohli bychom mu tu transformaci aspoň přejmenovat, když nic jiného nezmůžem...

clenske-ankety-f637/anketa-jak-byste-pr ... 38053.html

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Jiri.Kaderavek píše:
Takových aplikací už existuje spousta
Abychom si rozuměli. Asi myslíš, že existuje spousta aplikací s moduly a de-facto uzavřenými daty? Je to tak? Pokud ano, pak samozřejmě případná architektura je na odborné debatě a bylo by super, aby naše aplikace byla maximálně otevřená. Pokud si myslel, že existuje spousta aplikací pro spolky - pak já bohužel neznám žádnou open-source plikaci, informační systém pro správu spolku. Pokud Tomáši o nějaké sofistikovanější víš, napiš, rád bych ji zkusil použít v našem SK. Díky za upřesnění.
Tak i tak :)

Na správu spolku se dá použít třeba něco z následujících (záleží dle konkrétních požadavků):
https://www.admidio.org/
https://www.tendenci.com/
https://www.openpetra.org/
https://www.zenbership.com/
https://civicrm.org/
https://www.odoo.com/
a Rick Falkvinge vyvíjí https://github.com/Swarmops/Swarmops ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Tomas.Vymazal

You'll be redlacep!

David.Jetelina
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7
Registrován: 24 říj 2017, 17:24
Profese: programator
Bydliště: Praha 12
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od David.Jetelina »

Jiri.Kaderavek píše:Doufám, že jsem záměr správně pochopil. Pokud ano, pak si osobně myslím že bychom měli parafrázovat heslo "Stát jako firma" na "Strana jako software". Navrhuji transformaci řešit vybudováním open-source informačního systému členské organizace (PiratIS), který by byl založen na modulární koncepci (modul příspěvky, CF, RP, RK + workflows atp). Takový nástroj by byl jednak transparentní, zajistil open data, poskytl nezaplatitelnou službu tisícům členských organizací (kulturní a sportovní organizace, hasiči, myslivci), kteří se potýkají s podobnými problémy jako my. Zároveň by takové řešení bylo navýsost pirátské a umožnilo zapojit lidi, programátory, kteří se jinak do projektu s ohledem na své komunikační dovednosti nezapojí, ale mají zkušenosti s výstavbou SW projektů. Navíc lze v takovém případě použít metodiku vývoje SW a nebudeme muset vymýšlet jak celý projekt vést. Ještě podotýkám, že open-source nemyslím zadarmo, projekt manažer a hlavní vývojáři necht mají práci honorovánu, případně odměňovat dle rozsahu participace. Ještě jsem nezaregistroval, že by to někdo navrhl. takže je možné, že jsem mimo nebo ne zcela informován :) Hezký den.
S tim myslim ze bude souhlasit vetsina lidi, vicemene jsem se registroval, abych s necim podobnym mohl pomoct. Myslim si ale, ze tomu porad chybi presne a kompletni zadani. Pak se muze zacit resit architektura (RDF/klasika apod.), do te doby si tu jen tak hezky povidame o tom co by kdyby. Je nejaky organ co to ma na starosti a muze zacit zadani vypracovavat?
Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4793
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: designér legálních konopných produktů
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6558 poděkování
Dostal poděkování: 5606 poděkování

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Ahoj pratele, v zajmu transparence sem napisu, ackoliv se trochu bojim, jakou silenou debatu to rozjede.

V ramci poslaneckeho klubu se zcela evidentne schylovalo k pouzivani produktu Google a Microsoft, takze jsem se, ackoliv rozhodne nejsem odbornosti nejvhodnejsi osoba, rozhodl do te situace nejak vstoupit a pokusit se pruser zarazit. Nastesti melo stejny napad, jak se divam, i nekolik dalsich lidi, takze tu mame zivou diskusi a celkem minimalni sanci, ze by nekdo potichu protlacil ty korporatni cloudy misto neceho svobodneho. To beru jako zasadni pozitivum.

Moje vstoupeni do situace probehlo tak, ze jsem se na druhem zasedani poslaneckeho klubu prihlasil o zodpovednost za technicke systemy, ktere bude klub pouzivat. Mam za to, ze pro jaky system se rozhodne klub, takovy system pravdepodobne bude pouzivat cela strana. Proto je mym cilem prijit s necim, co nejdrive prijme poslanecky klub, nacez se to bude clenske zakladne tak libit, ze to zacne pouzivat taky. Jiny vhodny postup me nenapada, ale rad si necham poradit.

Jak vubec vzniklo, ze se do toho cpu, a proc si myslim, ze muzu pomoct. Od meho zvoleni poslancem mi Honza Koci dava dohromady cloudove nastroje, ktere by mi usnadnily praci poslance. Zprvu jsem k tomu byl skepticky, protoze jsem neznal ani jeden z pojmu, o kterych Honza mluvil, ale kdyz jsem po par dnech videl prvni predvadecku, pochopil jsem, ze jsem se obaval vysledku zbytecne. Prozatim slo jen o NextCloud integrovany s dalsimi vecmi, aby byl schopen obhospodarovat chat a video chat, uloziste, kalendare, poznamky, kontakty, maily, publikovani na socialni site a wordpressove weby a nejspis par dalsich veci, na ktere si ted nevzpominam. Po precteni tehle diskuse vidim, ze vysledne reseni budeme chtit zrejme jeste o dost robustnejsi, takze PROSIM, berte to v klidu, vsechno projde diskusi (alespon pokud jde o veci, ve kterych budu mit nejake slovo), rozhodne nehodlam na NextCloudu trvat. S Honzikem jsme hodne probirali i Odoo a chceme ho zkusit pouzit jako backend NextCloudu, ale nikdy jsme to ani jeden nedelali a budeme s tim potrebovat pomoc -- uz na tu predvadecku, kterou mam poslaneckemu klubu dodat do 10. 11. Myslim si, ze se te skupina muze tvorit kolem moji osoby, protoze snesu konfliktni komunikaci, ktera je u tohohle nevyhnutelna, rad se opakovane se vsema stakeholders sejdu a proberu jejich pozadavky, mym cilem je pouziti svobodneho software a uzivatelska privetivost, mam na to jako poslanec cas a v danem oboru se aspon zhruba pohybuju, takze bych nemel byt uplne mimo.

V pracovni skupine pripravujici predvadecku pro poslanecky klub bych rad vyuzil take Lukase Noveho, Jirku Kaderavka, Tomase Klapku a kazdeho dalsiho cloveka, ktery o to bude mit zajem a nebude mit problem s ostatnimi cleny pracovni skupiny. Jeste pred pripadnou schuzkou tehle pracovni skupiny probehne moje schuzka s Vojtou Pikalem a Adamem Zabranskym, abychom probrali workflow zastupitelskeho klubu na magistratu, zkusili pripravit pozadavky na workflow poslaneckeho klubu a pak teprve se s tim systemem do toho workflow zkusili vejit.

Nemuzu v jednom postu postihnout vsechno, takze ho sem placnu takhle a pockam, co se tu objevi za reakci :)
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

@Vymazal:
S tím Kočím to je fór, že? Asi nechceme, aby se opakovala obdoba kauzy půjčený Rojův laptop a podobný shity.

Jinak idea určitě dobrá.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2231
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8754 poděkování
Dostal poděkování: 3666 poděkování

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Chcete ve strategickém týmu zástupce volené přímo CF?
Tu je podnět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvek:
Jan.Kochert

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“