Nalijme si čistého vína: čeští vědci jsou tu především kvůli českým středoškolským učitelům a kvůli výchově českých inženýrů. Kvůli těm prvním aby nebyli dogmatičtí a kvůli těm druhým aby země byla konkurenceschopná. 1) Toto posledních 20 let plní hodně špatně a 2) neshoduje se to se stavem mysli většiny společnosti, ten lze definovat přibližně takto: a) zajistit si peníze z dotace, b) správně administrativně vykázat peníze z dotace a c) pojistit si peníze z další dotace. A zároveň moc nevystrkovat růžky, moc se neunavovat a (abych to vnitřně ustál) radši toho moc nechápat. V takovém prostředí bude nedogmatický středoškolský učitel (ale i vedoucí katedry VŠ nebo ředitel ústavu AV) mít problémy jak s nadřízenými, tak se sobě rovnými i s podřízenými.Ondrej Profant píše:Tohle mě docela dost vyděsilo. Toto je přeci jasným pravidlem od prolomení dogmatů církve. Posledních 200 let se vše vyvíjí tak rychle, že v rámci jednoho života se skoro každý obor změní k nepoznání.Petr Bajgar píše:Profesor Jan Sokol v jedné ze svých přednášek uvádí že jednotlivé obory se dnes vyvíjejí tak rychle, že dnes je hlavním posláním pedagogů podporovat nadšení a předpoklady studentů tak aby se mohly ve svých oborech vzdělávat po celý svůj život.
I když vím, že to neplatí. Problém je to zvláště u SŠ učitelů, kteří se naivně domnívají, že špatná pajda je k něčemu kvalifikuje... Na VŠ je snad tohle všude pravidlem (nebo už jsou i tak špatné VŠ?)
Buď to změní vědci sami - začnou sloužit své zemi a ne svému egu - nebo to za ně někdo změní, momentálně to vidím na inženýry a majitele firem.