Věda - transparentnost

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Ondrej Profant píše:
Petr Bajgar píše:Profesor Jan Sokol v jedné ze svých přednášek uvádí že jednotlivé obory se dnes vyvíjejí tak rychle, že dnes je hlavním posláním pedagogů podporovat nadšení a předpoklady studentů tak aby se mohly ve svých oborech vzdělávat po celý svůj život.
Tohle mě docela dost vyděsilo. Toto je přeci jasným pravidlem od prolomení dogmatů církve. Posledních 200 let se vše vyvíjí tak rychle, že v rámci jednoho života se skoro každý obor změní k nepoznání.
I když vím, že to neplatí. Problém je to zvláště u SŠ učitelů, kteří se naivně domnívají, že špatná pajda je k něčemu kvalifikuje... Na VŠ je snad tohle všude pravidlem (nebo už jsou i tak špatné VŠ?)
Nalijme si čistého vína: čeští vědci jsou tu především kvůli českým středoškolským učitelům a kvůli výchově českých inženýrů. Kvůli těm prvním aby nebyli dogmatičtí a kvůli těm druhým aby země byla konkurenceschopná. 1) Toto posledních 20 let plní hodně špatně a 2) neshoduje se to se stavem mysli většiny společnosti, ten lze definovat přibližně takto: a) zajistit si peníze z dotace, b) správně administrativně vykázat peníze z dotace a c) pojistit si peníze z další dotace. A zároveň moc nevystrkovat růžky, moc se neunavovat a (abych to vnitřně ustál) radši toho moc nechápat. V takovém prostředí bude nedogmatický středoškolský učitel (ale i vedoucí katedry VŠ nebo ředitel ústavu AV) mít problémy jak s nadřízenými, tak se sobě rovnými i s podřízenými.

Buď to změní vědci sami - začnou sloužit své zemi a ne svému egu - nebo to za ně někdo změní, momentálně to vidím na inženýry a majitele firem.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Evzen.Boura
Zahraniční odbor
Příspěvky: 348
Registrován: 11 srp 2009, 08:10
Profese: molekularní biolog
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 299 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Evzen.Boura »

Stys:

Co jsem se naposled koukal do ucebnic dejepisu (a je to uz davno :) ), tak se pry ve stredoveku mezi vzdelanci hovorilo latinsky.

Latinky neumim :(, zato anglicky, nemecky a spanelsky se domluvim. Cinsktinu vzdavam dopredu, trvalo mi mesic zapamatovat se jmeno me kolegyne (Snezna Hora).
Uživatelský avatar
Evzen.Boura
Zahraniční odbor
Příspěvky: 348
Registrován: 11 srp 2009, 08:10
Profese: molekularní biolog
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 299 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Evzen.Boura »

stys píše: Jenže to znamená, v současném stavu, rezignovat na národní existenci a to nevratně. OK, ale ať se to řekne. A já pro to nehlasuji, z důvodů, které popisuji níže. A to i přesto, že já jsem zrovna ten, kdo je by z tohoto stavu mohl osobně nejvíc těžit (běžně 4 jazyky + Fyzchem + slušný talent na matematiku).

Matematika, Fyzika, fyz. chemie jsou na jazyku hodne nazavisle. O narodni existenci bychom prisli, kdybychom se vykaslali na literaturu, narodni dejiny a Cesky jazyk. Pro tyto obory jsou naopak ucebnice v ceskem jazyce klicove.

Btw. i kdyz si myslim, ze je to zbytecne, je spousta ucebnic matematiky (Jarnik), fyzikalnilni chemie (Brdicka, Moore) v cestine. Zaklada techto oboru se pristich par tisic let nezmeni, mozna se zmeni cesky jazyk, tak je bude treba prepsat. Ale treba cist si Jarnika s jeho archaismy je krasne :)
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Evzen Boura píše:Stys:

Co jsem se naposled koukal do ucebnic dejepisu (a je to uz davno :) ), tak se pry ve stredoveku mezi vzdelanci hovorilo latinsky.

Latinky neumim :(, zato anglicky, nemecky a spanelsky se domluvim. Cinsktinu vzdavam dopredu, trvalo mi mesic zapamatovat se jmeno me kolegyne (Snezna Hora).
Sorry, ale mezi latinou a anglictinou byla právě ta němčina (a francouzština), v době. která je technicky relevantní. Čtení vědeckých textů z let 1812-1830 mne o mnohém poučilo, především o tom, jak děsivě mnoho už tu bylo, bylo to dokonce opublikováno, a my to připisujeme lidem z doby o 100 let pozdější.

Počítám, že s dnešními texty to dopadne pokud možno ještě hůř. V tom šumu se ztratí více-méně všechno. Zato mnohé zůstane v technických řešeních, software, možná cíleně zaměřených sbornících.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Evzen Boura píše:
stys píše: Jenže to znamená, v současném stavu, rezignovat na národní existenci a to nevratně. OK, ale ať se to řekne. A já pro to nehlasuji, z důvodů, které popisuji níže. A to i přesto, že já jsem zrovna ten, kdo je by z tohoto stavu mohl osobně nejvíc těžit (běžně 4 jazyky + Fyzchem + slušný talent na matematiku).

Matematika, Fyzika, fyz. chemie jsou na jazyku hodne nazavisle. O narodni existenci bychom prisli, kdybychom se vykaslali na literaturu, narodni dejiny a Cesky jazyk. Pro tyto obory jsou naopak ucebnice v ceskem jazyce klicove.

Btw. i kdyz si myslim, ze je to zbytecne, je spousta ucebnic matematiky (Jarnik), fyzikalnilni chemie (Brdicka, Moore) v cestine. Zaklada techto oboru se pristich par tisic let nezmeni, mozna se zmeni cesky jazyk, tak je bude treba prepsat. Ale treba cist si Jarnika s jeho archaismy je krasne :)
1) Někdo je napsal.
2) Někdo je musí těm učitelům základních a středních škol a inženýrům odvyprávět. Technický talent se s jazykovým potkává jen zřídka a já vím moc dobře že za to, co vím teď, vděčím inženýrům, kteří jsou chytřejší - či třeba jen soustředěnejší - než já - ale když jsme se sešli, anglicky neuměli skoro vůbec.

Ovšem základ je zcela jistě v tom nesmyslném dabingu. Skoro byhc řekl, že je to záměr, výroba většich ovcí.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Evzen.Boura
Zahraniční odbor
Příspěvky: 348
Registrován: 11 srp 2009, 08:10
Profese: molekularní biolog
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 299 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Evzen.Boura »

stys píše:
Počítám, že s dnešními texty to dopadne pokud možno ještě hůř. V tom šumu se ztratí více-méně všechno. Zato mnohé zůstane v technických řešeních, software, možná cíleně zaměřených sbornících.
Asi jo, i kdyz zalezi na oboru. Napr. sekvenace genomu se ukladaji do verejne pristupnych databazi a nikdo uz znova nesekvenuje, co je v databazi. Stejne tak existuje databaze proteinovych struktur (take volne pristupna). http://www.pdb.org
(vubec volna pristupnost informaci je a nejen ve vede dulezita)


Btw. byl jste se podivat na setkani strukturnich biologu? Tento vikend v Novych Hradech :)
Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Evzen Boura píše:
Btw. byl jste se podivat na setkani strukturnich biologu? Tento vikend v Novych Hradech :)
Já ho kdysi zakládal, jsem spoluorganizátorem většiny ročníků. A taky jsem tam v pátek přednášel. Právě odtud moje statistiky.

A taky kus té otrávenosti - to nebyli strukturní biologové ale strukturní biochemici. I názvy se v zájmu politického zabírání prostor různě vykrádájí. Strukturní biologie = buňka (možná virová částice) a větší. Biochemie - obor chemie, práce s izolovanými objekty, v tomto případě ne úplně jednoznačně sloučeninami v chemickém slova smyslu.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Ondrej.Profant »

stys píše: Nalijme si čistého vína: čeští vědci jsou tu především kvůli českým středoškolským učitelům a kvůli výchově českých inženýrů.
Kvůli těm prvním aby nebyli dogmatičtí a kvůli těm druhým aby země byla konkurenceschopná.
1) Toto posledních 20 let plní hodně špatně a
2) neshoduje se to se stavem mysli většiny společnosti, ten lze definovat přibližně takto:
a) zajistit si peníze z dotace,
b) správně administrativně vykázat peníze z dotace a
c) pojistit si peníze z další dotace.
A zároveň moc nevystrkovat růžky, moc se neunavovat a (abych to vnitřně ustál) radši toho moc nechápat.
V takovém prostředí bude nedogmatický středoškolský učitel (ale i vedoucí katedry VŠ nebo ředitel ústavu AV) mít problémy jak s nadřízenými,
tak se sobě rovnými i s podřízenými.

Buď to změní vědci sami - začnou sloužit své zemi a ne svému egu - nebo to za ně někdo změní, momentálně to vidím na inženýry a majitele firem.
Nechápu proč by to tak mělo být, vybavuje se mi hned třeba prof. Vopěnka, prof. Tichý. S druhou větou lze souhlasit, nicméně beru to jako jednu z oblastí,
pokud je to u vás v oboru jinak, je třeba se zamyslet.

S body lze souhlasit, nicméně se závěry ne. Kdyby věda reflektovala vztah společnosti, tak jsme v moderních inkvizičních kobkách a ne ve světě jak ho známe dnes.
Proto v bodě 2) nevidím příliš relevantních dat směrem k vědě. Jinak u toho vzdělávání SŠ učitelů je to vidět víc, protože ty jednat, jak téměř kdokoliv píská,
čili ty se nechají šikanovat od společnosti, nerozvíjejí své vzdělání etc. - právě proto nesmíme zníčit to nad nimi, abych je mohli nějak slušně "obnovit".

Ano, problémy může mít. Nicméně proto jsou na VŠ a AV různé vědecké rady a senáty, aby se nejméně těm špičkovým dostalo zastání.

Měla by se změnit ta SŠ, aby vědci došli většímu doznání, ne se měnit liberální, nespoustaná a tvůrčí mysl vědců. No nevím, jak si řpedstavot ty inženýry v
takovémto kontextu a majitelé firem, které by zas byli schopni se na tom nějak podílet, jsou obvykle rádi za body 1), 2), a), b), c), protože z toho všeho mají
zisky...

Jinak Leibnitz, Descartes, Spinoza... psali samozřejmě latinsky, pak je zde hodně velkých jmen, které psali v Němčině a ve Francoužštině, ale pokud jste
někdy měl v ruce originály, tak budete vědět, že latina tam je na každém druhém kroku a bez její, alespoň obecné znalosti, jsou mnohé ty texty nečitelné...

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
stys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 407
Registrován: 24 dub 2009, 06:03
Profese: profesor aplikované fyziky
Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od stys »

Ondrej Profant píše:
Ano, problémy může mít. Nicméně proto jsou na VŠ a AV různé vědecké rady a senáty, aby se nejméně těm špičkovým dostalo zastání.

Měla by se změnit ta SŠ, aby vědci došli většímu doznání, ne se měnit liberální, nespoustaná a tvůrčí mysl vědců. No nevím, jak si řpedstavot ty inženýry v
takovémto kontextu a majitelé firem, které by zas byli schopni se na tom nějak podílet, jsou obvykle rádi za body 1), 2), a), b), c), protože z toho všeho mají
zisky...

Jinak Leibnitz, Descartes, Spinoza... psali samozřejmě latinsky, pak je zde hodně velkých jmen, které psali v Němčině a ve Francoužštině, ale pokud jste
někdy měl v ruce originály, tak budete vědět, že latina tam je na každém druhém kroku a bez její, alespoň obecné znalosti, jsou mnohé ty texty nečitelné...
No,a si se neshodneme. Já jako člen těch slavných vědeckých rad a jako šéf těch nespoutaných a liberálních vědců si myslím své. Jednoduše, každá společnost unese těch nespoutaných jen málo a jak je jich moc, musí se pacifikovat. Dovoluji si ocitovat z prof. Komárka: "Starost pozdního středověku o disciplinaci tisíců mnichů měla podobné parametry. Ale to podstatné, co v té době vznikalo, se odehrávalo většinou již za zdmi klášterů nebo středověkých univerzit. " Celý rozhovor je na http://www.lidovky.cz/mendel-by-dnes-ne ... s=100206_0

Ostatně Descartes a Spinoza jsou právě ty příklady, Descartes byl dělostřelec a Spinoza (něco jako) soukromý badatel.

V tom to přesně je: věda, která přináší hraniční poznání, je jen občas ta, která se za ní institucionálně prohlašuje. Ty instituce by si alespoň (nebo právě?) měly dát za úkol tu hraniční vědu evidovat, třídit a předávat dál a tí ji fakticky umožňovat. Nové věci, zákonitě, musejí vznikat systému alespoň trochu navzdory.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věda - transparentnost

Příspěvek od Ondrej.Profant »

[quote="stys"]Jednoduše, každá společnost unese těch nespoutaných jen málo a jak je jich moc, musí se pacifikovat.[quote="stys"]

No velmi liberální názor. Každá společnost unese to, pro co si vytvoří funknční systém (legislativa etc.), cokoliv jiného jsou výmluvy.
Zvlaště pokud se bavíme o normálních svobodách a názorech a ne o myšlenkách typu "vyhladit lidstvo", či "jediné liberální právo je nosit zbraň".

Nicméně samozřejmě si nemyslím, že realizovat lepší systém v pozdním středověku by byla trivialita.

U těch pánů se bavíš o zcela jiné době, snad bys měl vědět, že nelze srovnávat nesrovnatelné...

Souhlasím s hraniční vědou, ale nevidím v tom problém.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“