Re: Věda - transparentnost
Napsal: 09 čer 2010, 06:54
To je jedna z nejúspěšnejších urban legends. Jeho články bez matiky nemohly vzniknout, on sám proti této legendě protestoval už za svého života. Pochází to z Minkovského prohlášení "Einstein byl líný pes a neobtěžoval se s matematikou", což bylo všem na zcela jiné úrovni. Einstein matematiku chápal a používal, ale netrápil se s důkazy každé věty. Minkowski byl klasiccký matematik věta-důkaz. Kdo ovšem o matematice neví nic, tomu Minkovského prohlášení zní jako rajská hudba, vidíte, Einstein byl stejně blbý jako já. Nebyl.Petr Čaněk píše:
Jen tak btw - Enstein měl taky čtverce z matiky a z vlastní zkušenosti vím, že samý jedničky != inteligentní či použitelný člověk. Většinou je to ten, kdo má nejlepší taháky... Když už něco, tak hodnotit mimoškolní aktivity - soutěže, tvorbu etc... K tomu přihlíží kupříkladu ČVUT - a docela pěkným způsobem. Buď dobrá matika, nebo dobrý SCIA z matiky či dobrý umístění v soutěži.
To je přesně to, co jsem měl na mysli. Na základkách 1-5 ještě ta protekce tak nefunguje, když je někdo vybrán jako talentovaný, má dostat šanci. Ostatně, první republika fungovala přesně takhle.Petr Čaněk píše: A z osmiletejch častěji chodí na technický, než ze čtyřletých - tam vede právničina
Přijatí na gymnázium z 9. třídy jsou dnes už dokonce vesměs protekční spratci. Bohužel propadnou i talenty, jejichž rodiče ředitelé ZŠ ukecali, at dětem nezkracují dětství. Ti pak mívají sociálně dost smůlu, dostanou po lati.