To by me opravdu zajimalo, NIH ma jen na hlavnim kampusu 30 000 zamestnancu. Da se nekde najit kolik jich ma AVCR?stys píše: S tím srovnáním bych brzdil - NIH je relativně mnohem menší, napojené na kokrétní nemocnici (= aplikovaný výzkum v pravém slova smyslu), jen jedno z mnoha podobných zařízení.
Věda - transparentnost
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
- Evzen.Boura
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 348
- Registrován: 11 srp 2009, 08:10
- Profese: molekularní biolog
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 236 poděkování
- Dostal poděkování: 299 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Scientometrie, citační indexy
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Scientometrie, citační indexy
Relativně, tím myslím vůči celkovému počtu v dané zemi.Evzen Boura píše:To by me opravdu zajimalo, NIH ma jen na hlavnim kampusu 30 000 zamestnancu. Da se nekde najit kolik jich ma AVCR?stys píše: S tím srovnáním bych brzdil - NIH je relativně mnohem menší, napojené na kokrétní nemocnici (= aplikovaný výzkum v pravém slova smyslu), jen jedno z mnoha podobných zařízení.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věda - transparentnost
AVČR má cca. 7000 zaměstnanců (čili i nevědeckých), viz. http://www.avcr.cz/o_avcr/zakladni_informace/
Nicméně ještě se hodně míchá s Karlovkou, protože v tomto kontextu budou zaměstnanec = úvazek, a na ústavech, kde se pohybuji mají lidé velmi často půlúvazek u AVČR půl u Karlovky...
Nicméně ještě se hodně míchá s Karlovkou, protože v tomto kontextu budou zaměstnanec = úvazek, a na ústavech, kde se pohybuji mají lidé velmi často půlúvazek u AVČR půl u Karlovky...
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Věda - transparentnost
Bývá to spíš 100% AVČR, 40% UK nebo naopak. I tak to dohromady není kompetitivní plat.Ondrej Profant píše:AVČR má cca. 7000 zaměstnanců (čili i nevědeckých), viz. http://www.avcr.cz/o_avcr/zakladni_informace/
Nicméně ještě se hodně míchá s Karlovkou, protože v tomto kontextu budou zaměstnanec = úvazek, a na ústavech, kde se pohybuji mají lidé velmi často půlúvazek u AVČR půl u Karlovky...
Jinak to srovnání jsem myslel takto: USA 300 mil - NIH 30 000, Česko 10 mil. - AVČR jako NIH ekvivalent 210 000
Takže radši mechanicky nesrovnávat. Správnější srovnání by bylo třeba NIH = UMG+FzU+UEM+IKEM a návazností na Thomayerovu nemocnici. Jenže to by někdo musel tyto věčně rozhádané instituce sehnat dohromady a za/nařídit jim jednotné financování.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
- Evzen.Boura
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 348
- Registrován: 11 srp 2009, 08:10
- Profese: molekularní biolog
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 236 poděkování
- Dostal poděkování: 299 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věda - transparentnost
nechapu 300 : 30 000 = 10 : 1000 (300: 30 000 = 10: 210 000 to mi nak nesedistys píše:
Jinak to srovnání jsem myslel takto: USA 300 mil - NIH 30 000, Česko 10 mil. - AVČR jako NIH ekvivalent 210 000
to mate pravdu, pak je relativni velikost AVCR (prirodovednych a biomedicinskych ustavu) : NIH ~ 1:1stys píše: Správnější srovnání by bylo třeba NIH = UMG+FzU+UEM+IKEM a návazností na Thomayerovu nemocnici.
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Věda - transparentnost
Myslím, že dělení musí být jemnější a zahrnovat všechny státem dotované instituce v oboru. Biomedicína je v zásadě aplikovaná disciplína, stejně jako zemědělství k nemuž inklinuje zbytek bio-ústavů AVČR. Myslím, že při sčítání po sektorech bychom došli k číslu na počet zaměstnanců 2-3x vyššímu. Ale to není podstatné - viz bod 1.Evzen Boura píše:to mate pravdu, pak je relativni velikost AVCR (prirodovednych a biomedicinskych ustavu) : NIH ~ 1:1stys píše: Správnější srovnání by bylo třeba NIH = UMG+FzU+UEM+IKEM a návazností na Thomayerovu nemocnici.
(Mimochodem, skutečná teoretická biologie živoří na okraji a fakticky ji dělá minimum lidí vesměs navázaných na univerzitní matematiky).
Zásadní rozdíly mezi fungováním biomedicíského výzkumu v ČR a NIH jako vzor:
1) Počty lidí moc nevypovídají. USA do NIH natahuje lidi z celého světa, náročně je vybere a exkluzívně je platí. Dává jim tenure track position a případně tenure. Není objektivnejšího posuzovatele než profesora nad 50 let se zajštěnou pevnou pozicí a platem poskytujícím nezávislost.
2) Ústavy v ČR nejsou jednotně financovány (zdroje AVČR, MZ a MŠMT) a nejsou nuceny ke spolupráci,
3) Neplní funkci odborného posuzování projektů "extramural research". Místo toho máme biomedicínskou sekci na GAČRu, grantovou agenturu ministerstva zdravotnictví, TP MPO, TAČR atd. Mimoto ten extramural reserch NIH bývá většinou cílený na určitou chorobu nebo medicínkou techniku. Přihlásí se málo zájemců a ti jsou posuzování skutečnými kapacitami oboru. Neboli kvalitně.
4) Neplní normotvornou funkci, stanovení a posuzováni standardů péče. To se dohaduje úplně mimo a lobbyisticky.
Dalo by se pokračovat.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Věda - transparentnost
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen
- Evzen.Boura
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 348
- Registrován: 11 srp 2009, 08:10
- Profese: molekularní biolog
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 236 poděkování
- Dostal poděkování: 299 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věda - transparentnost
Miroslava Kopicova:
"Už dnes zákon říká, že vysoká škola má... pedagogický pracovník má z 50 % učit a z 50 % dělat výzkumnou činnost."
Zabavne, z moji zkusenosti vidim, ze dela vetsinou urednicinu
Jinak vtipne cteni...
"Už dnes zákon říká, že vysoká škola má... pedagogický pracovník má z 50 % učit a z 50 % dělat výzkumnou činnost."
Zabavne, z moji zkusenosti vidim, ze dela vetsinou urednicinu
Jinak vtipne cteni...
-
asgard
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 169
- Registrován: 30 kvě 2009, 19:48
- Profese: Programator
Re: Věda - transparentnost
Nejsem expert, ale prijde mi divne, ze pan Svejnar jako ekonom nechape, ze pocet nejlepsich univerzit nelze v ruznych zemich srovnavat. Je prece jasne, ze velka zeme (jako USA) bude mit daleko vice lepsich univerzit na hlavu, protoze ma proste daleko vetsi pool lidi, z kterych si muze vybirat (a je vseobecne zname, ze koncentrace dobrych lidi na jednom miste jejich kvalitu jen posiluje). Stejne tak ovsem bude mit daleko vice horsich univerzit. Stejne chyby se dopousti o kus dal s Cinou. Cina by vzhledem ke svoji populaci mela ten zebricek vest; pokud je kdekoli jinde, je na tom spatne.stys píše: http://iforum.cuni.cz/IFORUM-8984.html
- stys
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 407
- Registrován: 24 dub 2009, 06:03
- Profese: profesor aplikované fyziky
- Bydliště: Vilová čtvrť 197, Nové Hrady
- Dostal poděkování: 11 poděkování
Re: Věda - transparentnost
Uředničinu dělá, protože má příliš mnoho studentů a příliš mnoho kolegů. Tak velké skupiny se dají zvládnout jen byrokraticky nebo, jinými slovy, mohou si klást jen byrokratické, nikoliv věcné cíle. Což, bohužel, v této diskusi (a ani v celé diskusi o hodnocení vědy) nebylo pochopeno. Nic proti byrokratickým cílům, moderní společnost by se bez nich rozpadla, ale věda s jejich pomocí popsat nejde.Evzen Boura píše:Miroslava Kopicova:
"Už dnes zákon říká, že vysoká škola má... pedagogický pracovník má z 50 % učit a z 50 % dělat výzkumnou činnost."
Zabavne, z moji zkusenosti vidim, ze dela vetsinou urednicinu
Jinak vtipne cteni...
Podstatný pro mne je poznatek, že v Číně a indiii dohromady se rodí víc talentů než v severní Americe všech dětí dohromady. (A, řekněme si otevřeně, děti se na západě rodí hlavně v rodinách s méně nadějnou genetickou základnou). Když navíc talenty nehledáme a nepodporujeme...
Jediná naděje zbývá v tom, že věda převoditelná do zásadně nové technologie je úplně něco jiného než jakkoliv byrokraticky hodnotitelný výzkum, že je do značné míry společenským fenoménem který je vlastní západní civilizaci. Ale nejspíš to není pravda.
Švýcarsko má 7,4 mil obyvatel a přesto má ETH, nejlepší univerzitu v neanglicky mluvících evropských zemích. Univerzita má být schopna a zároveň mít povinnost být otevřená celému světu. Což české univerzity neumí, jsou to národní univerzity. Z důvodů vnitropolitických i obecně společenských. O čemž už taky byla řeč.asgard píše:Nejsem expert, ale prijde mi divne, ze pan Svejnar jako ekonom nechape, ze pocet nejlepsich univerzit nelze v ruznych zemich srovnavat. Je prece jasne, ze velka zeme (jako USA) bude mit daleko vice lepsich univerzit na hlavu, protoze ma proste daleko vetsi pool lidi, z kterych si muze vybirat (a je vseobecne zname, ze koncentrace dobrych lidi na jednom miste jejich kvalitu jen posiluje). Stejne tak ovsem bude mit daleko vice horsich univerzit. Stejne chyby se dopousti o kus dal s Cinou. Cina by vzhledem ke svoji populaci mela ten zebricek vest; pokud je kdekoli jinde, je na tom spatne.
Jen jako perličku: proč např. Sorosova Středoevropská univerzita nezůstala v Praze a proč nevytvářela elitní prostředí výzkumu a vzdělávání (minimálně) ve společenských vědách - český stát jim neposkytl ani budovu. V roce 1990 šance byla, startovací okno se zavřelo s první desítkou daňově zvýhodněných montoven.
Ehrgeiz is der Tod des Denken. Ludwig Wittgenstein: Vermischte Bemerkungen