Stránka 4 z 4

Re: Základní příjem a jednotná daň na spotřebě

Napsal: 04 bře 2010, 22:11
od 147
Jedine co bych si doved predstavit, ze obcan muze svoji dan poukazat na konkretni ucet(y) = ucel(y). A nechal bych na jednotlivych uradech jak obcany presvedci, aby jim poslali sve $$$ (samozrejme bez toho, ze by onen urad smel pouzit ony $$$, presvecovani by muselo byt vyhradne ciny, ne placenim reklamy z naseho).
I já dostal tuto ideu, ale vylepšenou o to, že by občan daň do vybrané instituce donesl v hotovosti. Obávám se ale, že by nastal problém se slabšími povahami. Také by se mohlo umožnit daňovou povinnost pod dohledem spálit.

Re: Základní příjem a jednotná daň na spotřebě

Napsal: 13 bře 2010, 13:42
od play3r
Základní příjem všem občanům?

Může poskytování všeobecného základního příjmu garantovat důstojnost člověka a odstranit nezaměstnanost, nebo spíše podporovat lenost? Toto provokativní téma je v posledních letech často diskutováno nejen v západních zemích, ale také v Brazílii, Kolumbii, Kongu, Jihoafrické republice a dalších zemích.

http://www.literarky.cz/index_o.php?p=clanek&id=4476

Všeobecný základní příjem

Jak by se vám líbila myšlenka, že ač bez práce, můžete důstojně žít bez ponižujících procedur úřadů práce a sociálních úřadů? Líbilo by se vám, kdybyste si mohli svobodně zvolit, jestli budete pracovat a kolik hodin denně? Ulevilo by se vám, kdybyste nemuseli brát jakoukoliv práci a žít v hrůze ze ztráty zaměstnání - potažmo - v hrůze, že vás jako živnostníka spolkne velký koncern?

http://drapek.blogy.novinky.cz/1002/vse ... dni-prijem

Re: Základní příjem a jednotná daň na spotřebě

Napsal: 14 bře 2010, 14:58
od jzvc
V tomhle ohledu existuje rozumne reseni zalozene na bazi naturalnich davek. Nevidim jak realne davat vsem lidem $$$. Musi existovat nejaka motivace pracovat a zivit se sam. Takze pokud nekdo nechce/nemuze/... pracovat a nechce/nemuze se podilet rekneme na udrzbe sveho okoli, tak ma narok dostat nejakou stravu (kterou pekne zblajzne na vydejnim miste), ma narok na zakladni osaceni (= rekneme to co se zabavi trhovcum ...) a zakladni ubytovani (= jedna postel, 2x tydne sprcha ... ).
V penezich (a stravenky jsou totez co penize) nedostane ani korunu => nehrozi nejake kseftovani, nehrozi "deti umiraji hlady" ...

Mam totiz nekolik zkusenosti se "zebraky", kterym kdyz nabidnete, ze jim koupite obed, tak jsou jeste sprosti => nezaslouzi nic jineho nez zlomit lopatu o zada.

Re: Základní příjem a jednotná daň na spotřebě

Napsal: 14 bře 2010, 19:28
od play3r
Nemá cenu uvažovat o nějakých naturálních dávkách, to nemá nic společného s filozofií základního příjmu, nemluvě o tom, že to
běžně funguje už dnes v podobě neziskových organizací. Navíc kdyby to měl zajišťovat stát a tak aby to bylo k dispozici pro všechny,
stálo by to mnohem víc než i neskromný základní příjem ;-), který navíc podporuje tržní hospodářstvý.

Problém u základního příjmu je, že se to lidi snaží nacpat do současného světa ve kterém vidí jak si nějaký "žebrák" prolívá hrdlo chlastem
a přitom už proto nemusí ani žebrat... Co je mi po něm? Kdyby se lidi víc staraly o sebe hned by bylo na světě líp ;-).

Blog o základním příjmu: http://jjm.iblogger.org/

Přednáška o základním příjmu z výše zmíněného blogu: http://jjm.iblogger.org/dokumenty/JJM-z ... 090801.pdf
Doporučuji přečíst, obsahuje i schéma koloběhu peněz.

Ještě jednu má ZP výhodu, čím víc stát rozdá peněz lidem tím míň se rozkrade :-).