Progresivní pokutování - ano či ne?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman Kucera píše:Samozřejmě to povede k najímání bezdomovců jako řidičů "Jeď, co to dá, pokuty cáluju" a jsou s tím další problémy, ale myšlenka je to správná. Jen nevím, jak ji realisovat.
Ono by to možná šlo. Veškeré pokuty by vybíral Berňák. Policajti, obecní úřad, celníci, ÚOOZ, dopravní podnik, kdokoliv udělí nějakou pokutu, tak ji udělí jen v "bodech", to pošle na Berňák a tam stanoví její výši v penězích, podle příjmů dotyčného. Jeden pokutový bod by byl např. jedna stotisícina ročního příjmu občana, nebo zisku firmy. Navíc by to umožnilo všechny pokuty na jednoho občana nebo firmu vidět a vymáhat najednou.

Navrhneme to Andrejovi, co? :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, next_ghost, Radek.Holodnak
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Roman.Kucera »

V nějaké zemi maji primitivní variantu - výše pokuty se odvíjí podle objemu (výkonu) motoru. V našich podmínkách možná nejschůdnější varianta.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Petr.Nemecek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Roman Kucera píše:V nějaké zemi maji primitivní variantu - výše pokuty se odvíjí podle objemu (výkonu) motoru. V našich podmínkách možná nejschůdnější varianta.
Už to, že se podle toho platí pojistka je ujetý, ale pokuty, WHY? U pojistek by dával smysl přepočet kW/1000kg, ale modelově Oktávka 2.0 L&K a Mustang GT 5.0, pořizovací cena podobná (možná překvapivé, ale je to pravda), proč by měl majitel Mustangu dostat jinou pokutu? Snad ne protože teoreticky může tu rychlost překročit o daleko víc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvek:
Milan.Muller
Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2087
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3902 poděkování
Dostal poděkování: 3768 poděkování

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Nevázat to na příjem, ale na majetek (což dle mého platí i u daní - většina vysocepříjmových osob dokáže systém očůrávat, majetek se ukrývá hůře, resp. je jednodušší ho najít).
V cizině to občas obcházejí pokutou z hodnoty auta nebo z kubatury, což je opět v jiném gardu výše mnou navrhovaný systém pokut podle majetku a tedy tak, aby pokuta bolela.
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Příspěvky: 1252
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2182 poděkování
Dostal poděkování: 1345 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Podle výkonu motoru je to divný, to už radši podle příjmu. Výkon motoru nemá nic společného s řidičem.. navíc se pořád pohybujeme na úrovni "oficiálních" čísel (kupříkladu moje Honda má papírově 66kW, reálně 102kW).
Nedávno jsem řídil jedno odpoledne půjčenou pětisetkoňovou bestii (slušně, žádný prasárny) a při představě, že se mě policajti pokusí za nějaký bagatelní přestupek vykostit do mrtě, to už radši podpořím progresi pokuty podle příjmu (i když to taky není IMHO úplně optimální).

Další věc je, že bohatší lidé si platí různá pojištění pokut atd., popř. právníka experta na dopravní právo; případný přestupek se nebude projednávat na místě, ale sepíše se oznámení o přestupku, zahájí se správní řízení a právník z toho pachatele vyseká. (já tohle sice dělám taky, ale zadarmo, pro kámoše.. resp. za náklady, které mi tím vzniknou.. už jsem pár lidí zastoupil a jejich přestupky s minimální společenskou nebezpečností se povedlo shodit ze stolu nebo protáhnout do prekluze.)

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2075 poděkování

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Sprška libertariánských argumentů od bráchy:
imho je to kktina

byť to zdánlivě dává smysl

"má vyšší příjmy a tak by mu standardní pokuta tolik "nevadila""...

potud dobrý, ale:

ohrožuje ten člověk někoho/něco vyšší mírou, než člověk s nižším příjmem? Ne. Když ten člověk něco opravdu způsobí, bude to díky jeho příjmům horší? Ne. Jinými slovy výše pokuty by se měla odvíjet od výše ohrožení (a naplnění skutkové podstaty => nepokutoval bych když někdo jede na suchý prázdný silnici 300, pač ohrožuje max. sám sebe (dobře - a majetek, ale kvuli tomu je přece povinný ručení) a tudíž nebyla naplněna skutková podstata ohrožení

ale to je spíš o právním výkladu toho kterýho případu/ zákona, než o výši pokut

pokuta dle výše příjmu je píčovina stejně jako progresivní daň, nehledě na to, že to v mnoha případech nic neřeší, pač největší grázlové budou mít stejně de-jure základní mzdu a peníze k nim choděj "bokem"

takže je to jen populistickej šajsvýmysl typu ČSSD/ANO
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvek:
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Příspěvky: 1252
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2182 poděkování
Dostal poděkování: 1345 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Když už jsme u těch libertartiánů..
http://dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010091203 píše: 2. Vyměření pokuty dle zdvihového objemu motoru (Bártova sogenannte Kubatur!)

P: Pane řidiči, vy se mi tu řítíte šedesát v obci a ještě k tomu z kopce. Kolik pak má ten váš motůrek?
Řidič Tatry 815: (vyklání se z okna): Dvanáct a půl litru.
P: (hvízdne) Tak to budete mít za...počkejte to je až na konci tabulky....za třicet tisíc. Kdybyste ty klády vozil feldou, mohl jste to mít za tři.
Řidič Tatry 815: Můžete mi dojít dozadu omrknout náklad? Jestli je to ok. (mačká páčku KORBA DOZADU)

3. Vyměření pokuty dle majetku nebo měsíčního příjmu

P: ...kdo je vlastníkem vozidla?
O: Můj zaměstnavatel, OP Prostějov.
P: (řve na kolegu) Pepó, kolik měl OP Prostějov za minulý fiskální rok?
K: Mínus...hodně.
P: (k řidiči) Jeďte. Já si zastavím tamhletoho z ČEZu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.dj-bobr.Ulehla za příspěvek:
Radek.Holodnak

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Michal.Schmidt
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 405
Registrován: 27 říj 2013, 16:38
Profese: Technik
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 461 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Michal.Schmidt »

U některých komentářů mi připadá, že pisatel snad ani nemá řidičský průkaz. Za mě tolik. Progresivní pokutování je možná dobrá idea fungující kdesi ve Skandinávii, kde lidé ctí jiné priority než ojebat, ošidit, podvést či obejít. Není to tak dlouho, co se řešila osoba blízká. V praxi to znamenalo pouze to, že stačilo říct hele já to neřídil a byla to právě osoba blízká a byl od pokuty víceméně pokoj. Zjistilo se, že zákon je na hovno a přišla novelizace. Tedy!!! Dnes to funguje tak, že když Vám například na firmu jejímž autem jste se dopustil přestupku přijde oznámení a složenka na pokutu, tak se to prostě zaplatí a nikdo neřeší kdo to řídil.
A tím se blížím k jádru věci. Progresivní pokuta je absolutní píčovina na území ČR. jinými slovy. Můj šéf milionář vlastnící luxusní vozidlo za X milonů, přihlášené na firmu způsobí přestupek. Kdo a jak dokáže, že to řídil on? Stačí říct, že to vezl zaměstnanec do servisu? Bude pokuta stejná, když má zaměstnanec patnáctku hrubou? Bude se zase vyšetřovat, jestli na fotografii ze statického radaru je šéf, nebo uklízečka? I když v tomto mém konkrétním případě by to zase nebylo tak těžké, že? :lol: Musím s politováním konstatovat, že argumenty bratra Radka Holodňáka jsou naprosto správné. A teď do mě v rámci členství u Pirátů. :lol: :lol: :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Schmidt za příspěvek:
Roman.Kucera
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Příspěvky: 1252
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2182 poděkování
Dostal poděkování: 1345 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Tak ono úplně stačí, že v nedávné novele stanovili naši posranci objektivní odpovědnost provozovatele vozidla za přestupky, které jsou s vozidlem páchány a není zjištěn řidič; ve správních řízeních se tě úředník zeptá "kdo řídil tvoje vozidlo 4.6.2014 v 18:30?" a když řekneš, že nevíš, tak to máš za deset tisíc, protože nevíš, kdo tvoje auto řídil.. (a není definováno, jak dlouho dozadu tohle máš vědět, řidiče máš udat včetně místa trvalého pobytu a data narození atd..)

Anketní otázka: kolik pokut jste v životě dostali výchovných, a kolik buzeračních?

(moje skóre je 0 : 2)

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2075 poděkování

Re: Progresivní pokutování - ano či ne?

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Já s těmi argumenty od bráchy taky v podstatě souhlasím.

Pokutovat by se mělo dle závažnosti přestupku, ne podle majetku nebo kubatury.


Do ankety: Zatím mám na účtu jen jedinou pokutu - kilíčko za parkování na magistrále. Fair enough.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvky (celkem 2):
Michal.Schmidt, Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“