Stránka 6 z 12

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 14:55
od velecky
Jistě, pane premiére:

"Daně z cigaret uhradí plnou třetinu nákladů na státní zdravotní péči. Zachráníme mnohem více životů než by jinak bylo možné díky těm kuřákům, kteří dobrovolně pokládají životy za své bližní. Kuřáci jsou dobrodinci národa." ;)

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 15:04
od velecky
next_ghost píše:
velecky píše:V okamžiku, kdy bude do vztahu lékař-pojišťovna finančně zaangažován i pacient nějakou formou spoluúčasti tak se bude zajímat o to jaké výkony lékař na něj účtuje a bude existovat jakási přirozená kontrola.
Jaká přirozená kontrola? Lékař si napíše výkon, který neudělal, pacient o něm neví a pojišťovna nemá možnost ověřit, jestli lékař ten výkon opravdu udělal nebo ne. Jak tohle řeší poplatky?
Pacient by se o tom samozřejmě musel dozvědět z nějakého výpisu. Dnes je sice možné o něj požádat, ale lepší by bylo kdyby byl posílán automaticky. A když v tom pacient bude mít vlastní prachy (ať už formou poplatků nebo procent +- z pojištění) tak tomu papíru bude věnovat trochu pozornosti.
Samozřejmě netvrdím, že poplatky jsou všeřešící a bezchybné, ale je to dle mého dobrý start k vylepšení systému.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 15:19
od Jiri.Kaderavek
Nevymýšlejme vymyšlené. Banka Vám také vždy k 31.12. posílá kontrolní výpis zůstatku. Stejně by mohla postupovat i pojišťovna. Dostanete výpis, podíváte se do něj. Sedí, nic se neděje, nesedí, reklamujete jej. Proč by se Vám měl snižovat bonus na pojistném proto, že si na Vás nějaký lékař vyrobil body?

To Lucky;-)

To je demagogie. Pokaždé, když někdo poukáže, že by se měla vlastní péče o zdraví vyplácet, tak se ozvou lidé, kteří mají pocit, že oni budou doplácet a že za to nemohou, protože si zdravotní problémy nezavinili sami. Co to mění na faktu, že člověk, které o své zdraví pečuje je v průměru méně nemocný? Vůbec nic. Nechceš snad, aby zdraví platili procentuelně více než nemocní (už tak platí více absolutně, protože zdravý člověk má většinou vyšší příjem - to je holt solidární systém).

Zkusme diskutovat k věci. Já vyjádřil nesouhlas s poplatky a navrhuji pojistné bonusy. Tzn. ten kdo lékaře potřebuje bude platit stejně a bez poplatků, ten kdo jej nepotřebuje dostane bonus. Motivace šetřit zůstane zachována, přibudou výpisy a zruší se administrativně náročné, z hlediska ústavy minimálně pochybné, politicky výbušné a pojištění dublující poplatky.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 15:45
od Jaroslav.Kucera
Jak chcete donutit k šetření lidi, kteří jsou nezaměstnaní nebo jsou v důchodu? Za ně platí pojištění stát...
Poplatky mají regulační efekt, který je okamžitě viditelný a zároveň není likvidační. Jsem pro jejich zachování.

Dobře nastavený systém bonusů však může fungovat paralelně s nimi.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 15:47
od Jiri.Kaderavek
Systém bonusů ale na placení nemá vliv. Bonus se vyplácí bokem spolu s ročním vyúčtováním. Už jsem to zmiňoval, je to o pár příspěvků výše. Takže i důchodce co nic neplatí by od pojišťovny dostal bonus ve formě hotovostní výplaty.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 15:57
od Kamil Horky
V zásadě chápu jak to myslíš, asi by to i šlo, jen bych se zdržel nějakých konkrétních návrhů a skutečně je nechal na posouzení odborníka.
Julínkovi poplatky taky mají nějaká pozitiva, ale mají i nedostatky.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 18:04
od Dalibor.Zahora
kdyz se tu bavime o usporach ve zdravotnictvi, tak piratske strany maji v programu mimo jine i omezeni patentu na leky, coz je mozna podstatnejsi tema nez poplatky, protoze laicky odhaduji, ze se tam toci vice penez nez v 30,- od pacienta
najde se tu nejaky odobrnik, ktery by si vzal toto tema za sve a pomohl nam s nim?

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 21:22
od next_ghost
velecky píše:Pacient by se o tom samozřejmě musel dozvědět z nějakého výpisu. Dnes je sice možné o něj požádat, ale lepší by bylo kdyby byl posílán automaticky. A když v tom pacient bude mít vlastní prachy (ať už formou poplatků nebo procent +- z pojištění) tak tomu papíru bude věnovat trochu pozornosti.
Samozřejmě netvrdím, že poplatky jsou všeřešící a bezchybné, ale je to dle mého dobrý start k vylepšení systému.
Když se v prosinci z výpisu dozvíš, že si tvůj lékař v únoru napsal prohlídku kvůli bolesti v krku a horečce, jak potom dokážeš, žes u něj ten den nebyl? Lékař má orazítkovanou zprávu (a případně nějaký doklad o poplatku, který si zaplatil sám) a ty nemáš v ruce nic. Kromě toho naštvat svého lékaře spousta lidí považuje za hodně špatný nápad, který by se jim mohl vymstít. Proto je potřeba vyřešit tenhle problém nejlépe zcela bez osobní účasti pacienta.
Jiri Kaderavek píše:Tzn. ten kdo lékaře potřebuje bude platit stejně a bez poplatků, ten kdo jej nepotřebuje dostane bonus.
Přece jen si myslím, že četnost návštěv u lékaře není to nejvhodnější měřítko. Spousta faktorů (dědičnost, lokální epidemie...) se ovlivnit nedá. Bonus by se měl týkat věcí, které člověk může vlastním přičiněním objektivně (a nejlépe měřitelně) ovlivnit.

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 22:01
od Lucky_
next_ghost píše:Přece jen si myslím, že četnost návštěv u lékaře není to nejvhodnější měřítko. Spousta faktorů (dědičnost, lokální epidemie...) se ovlivnit nedá. Bonus by se měl týkat věcí, které člověk může vlastním přičiněním objektivně (a nejlépe měřitelně) ovlivnit.
Tohle je přesné vystížení mého postoje...

Re: Poplatky ve zdravotnictví

Napsal: 18 kvě 2009, 22:07
od Jiri.Kaderavek
Jak Váš problém řeší poplatky? Objednaný úkon se nehradí, je to tak? Takže by o bylo stejné, objednaný úkon by bonus nesnižoval. Tím bychom měli tuto věc z krku :-)