Školství

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Petr.Vileta »

Panove, uplne jste zapomeli na umelecke skoly. Proc by budouci dirigent, herec nebo reziser museli umet derivace? Tam bych spis predpokladal cesky jazyk a dejepis, nez matematiku.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
wert
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Školství

Příspěvek od wert »

jzvc píše:Spatne je spis situace, kdy jde prumyslovak "elektrikar" na elektro VS a musi se tam ucit fylozofii/chemii/...
To je naopak velmi dobře. Úzce zaměřený absolvent je s prominutím totálně na hovno. Pokud se mnou nesouhlasíte, koukněte se na statistiky a zjistíte, že 60% pracující populace nakonec dělá něco úplně jiného, než co vystudovali. Jistý základní přehled by absolvent mít mohl nebo spíše měl.
Petr Vileta píše:Panove, uplne jste zapomeli na umelecke skoly. Proc by budouci dirigent, herec nebo reziser museli umet derivace? Tam bych spis predpokladal cesky jazyk a dejepis, nez matematiku.
Nezapoměli. Co když to otočím? Proč bych měl já skládat maturitu z české literatury? Pojetí tohoto předmětu na českých školách je tak příšerné, že z člověka, který začal číst knihy v 5 letech, a do 15 let jich přečetl stovky, vychovala středoškolská výkuka ČJL jedince, který nenávidí knihu! To je ten žádaný produkt češtiny? Že ten kdo čte, po absolvování tohoto stupně vzdělání knihu nechce ani vidět? To je prostě tragédie! Nedovedete si ani představit, jak těžko jsem se po 10 letech opět přesvědčoval, že číst je fajn.

Pochopitelně český jazyk do maturity patří. Ale jinak, jiným stylem, a všichni současní češtináři by si to meli uvědomit nebo být na hodinu vyhozeni. Současný stav je mnohde příšerný, ale to neznamená, že rozumná maturita z CJL je nesmysl.
Stejně tak nevidím jediný důvod, proč by tam neměla být maturita z Matematiky. Opět podotýkám rozumě. Není přece nutné, aby absolvent musel prokazovat znalost derivací. Ale jisté elementární znalosti by mít měl. Jestliže vámi zmiňovaný dirigent neumí trojčlenku nebo přímou úměru, je to prostě pitomost. Středoškoské vzdělání by přece mělo být jistým stupněm využitelnosti absolventa v praxi a k tomu nějaké vybrané elementární základy matematiky a logiky nepochybně patří.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Petr.Vileta »

wert píše:Jestliže vámi zmiňovaný dirigent neumí trojčlenku nebo přímou úměru, je to prostě pitomost. Středoškoské vzdělání by přece mělo být jistým stupněm využitelnosti absolventa v praxi a k tomu nějaké vybrané elementární základy matematiky a logiky nepochybně patří.
No ja jsem kdysi byl amatersky umelec a par profiku jsem potkal. Tihle lide jsou vetsinou uplne jini, logika jim nic nerika, s pocty ze zakladni skoly maji problem, ale kdyz vezmou do ruky hudebni nastroj, nebo pisou knihu, nebo hraji divadlo, to je koncert. Trojclenku a procenta by mozna znat meli, ale integraly, derivace, pythagorova veta ... na co jim to je? Navic jsou schopni se to pouze nasprtat, ne to pochopit.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
wert
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Školství

Příspěvek od wert »

Petr Vileta píše:No ja jsem kdysi byl amatersky umelec a par profiku jsem potkal. Tihle lide jsou vetsinou uplne jini, logika jim nic nerika, s pocty ze zakladni skoly maji problem, ale kdyz vezmou do ruky hudebni nastroj, nebo pisou knihu, nebo hraji divadlo, to je koncert. Trojclenku a procenta by mozna znat meli, ale integraly, derivace, pythagorova veta ... na co jim to je? Navic jsou schopni se to pouze nasprtat, ne to pochopit.
To je trošku zavádějící dotaz. Na co mi je maturita z češtiny?

Problém bude asi v tom, co definujeme jako standard středoškolského vzdělání. Nevidím důvod, proč by nějaký excentrický exot měl splňovat kolonku středoškolské vzdělání, když ho není schopen! Navíc jako umělec, k čemu mu je maturitní vysvědčení? jidne než v umění bude stejně nepoužitelný. Zaveďme klidne jinou kategorii pro tyto individuality, ale nevidím žádný smysl v tom, že kvůli pár exotům budeme ohýbat standard. Aby bylo jasno, můj kamarád studuje operní zpět, má 2x ukončenou konzervatoř, zpěvu se již profesionálně věnuje, jedzí po světě, a světe div se, tento umělec se bokem živí tvorbou velmi profesionálních webových stránek. Je evidentní, že většina umělců jsou úplně normální lidé, kteří jsou schopni trojčlenku pochopit a používat.

Opět pohled mojí optikou. Možná jsem taky exot. Jsem vzdělán v přírodních vědách a v inženýrství, mám postgraduál a přitom, stačilo málo, a češtinářka kráva jedna pitomá, mě málem zazdila u maturity. Co kdyby se jí to povedlo? Místo vzdělaného člověka by byl gymnazista na pracáku! Zachránila mě pouze 2 ze slohovky, díky které v komisi neprošlo nic horšího než 4 z češtiny celkem, i když se holka snažila. Je to správně? Proč jsem vůbec musel maturovat z češtiny, když čeština mi jenom vzala a nic nedala?
jzvc
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Profese: Admin
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 1013 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od jzvc »

wert píše:
jzvc píše:Spatne je spis situace, kdy jde prumyslovak "elektrikar" na elektro VS a musi se tam ucit fylozofii/chemii/...
To je naopak velmi dobře. Úzce zaměřený absolvent je s prominutím totálně na hovno. Pokud se mnou nesouhlasíte, koukněte se na statistiky a zjistíte, že 60% pracující populace nakonec dělá něco úplně jiného, než co vystudovali. Jistý základní přehled by absolvent mít mohl nebo spíše měl.
Pokud nekdo hodla pracovat v nejakem oboru, tak by se mel vzdelavat prave v tom oboru. To co pisete je prave problem "musim mit ten papir", ktery by mel byt preveden na "musim mit vzdelani/znalosti v oboru". Specielne ve statni sprave je totiz celkem sumafuk zda je dany clovek zemedelec, eketrikar nebo ekonom, hlavne ze ma diplom => muze na danem miste (kteremu vubec nerozumi) pracovat. Nahovno je prave vseznalec, ktery ve finale umi odevseho trochu, ale nic poradne.
Petr Vileta píše:Panove, uplne jste zapomeli na umelecke skoly. Proc by budouci dirigent, herec nebo reziser museli umet derivace? Tam bych spis predpokladal cesky jazyk a dejepis, nez matematiku.
Nezapoměli. Co když to otočím? Proč bych měl já skládat maturitu z české literatury? Pojetí tohoto předmětu na českých školách je tak příšerné, že z člověka, který začal číst knihy v 5 letech, a do 15 let jich přečetl stovky, vychovala středoškolská výkuka ČJL jedince, který nenávidí knihu! To je ten žádaný produkt češtiny? Že ten kdo čte, po absolvování tohoto stupně vzdělání knihu nechce ani vidět? To je prostě tragédie! Nedovedete si ani představit, jak těžko jsem se po 10 letech opět přesvědčoval, že číst je fajn.

Pochopitelně český jazyk do maturity patří. Ale jinak, jiným stylem, a všichni současní češtináři by si to meli uvědomit nebo být na hodinu vyhozeni. Současný stav je mnohde příšerný, ale to neznamená, že rozumná maturita z CJL je nesmysl.
Stejně tak nevidím jediný důvod, proč by tam neměla být maturita z Matematiky. Opět podotýkám rozumě. Není přece nutné, aby absolvent musel prokazovat znalost derivací. Ale jisté elementární znalosti by mít měl. Jestliže vámi zmiňovaný dirigent neumí trojčlenku nebo přímou úměru, je to prostě pitomost. Středoškoské vzdělání by přece mělo být jistým stupněm využitelnosti absolventa v praxi a k tomu nějaké vybrané elementární základy matematiky a logiky nepochybně patří.
Zase spatne, vzdelani by se vubec nemelo posuzovat podle dosazene urovne, ale podle oboru. Pak je logicke, ze technik nejspis nebude umet latinsky a prozmenu historik nebude umet integrovat. Nevidim na tom nic spatneho. Kdyz stavite dum tak si taky pozvete betonare, zedniky, tesare, podlahare, pokryvace .... proc si nezpozvete jednoho cloveka co umi vsechno ?
wert
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Školství

Příspěvek od wert »

jzvc píše:Pokud nekdo hodla pracovat v nejakem oboru, tak by se mel vzdelavat prave v tom oboru.
Což vůbec není v rozporu s tím, že by měl mít nějaký všeobecný přehled. Naopak se to skvěle doplňuje.
Zase spatne, vzdelani by se vubec nemelo posuzovat podle dosazene urovne, ale podle oboru. Pak je logicke, ze technik nejspis nebude umet latinsky a prozmenu historik nebude umet integrovat. Nevidim na tom nic spatneho. Kdyz stavite dum tak si taky pozvete betonare, zedniky, tesare, podlahare, pokryvace .... proc si nezpozvete jednoho cloveka co umi vsechno ?
Pracáky jsou plné těchto odborníků, které nikdo nechce, protože jsou nepřizpůsobiví a umí to, o co zrovna na trhu není zájem.
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od next_ghost »

wert píše:To je naopak velmi dobře. Úzce zaměřený absolvent je s prominutím totálně na hovno. Pokud se mnou nesouhlasíte, koukněte se na statistiky a zjistíte, že 60% pracující populace nakonec dělá něco úplně jiného, než co vystudovali. Jistý základní přehled by absolvent mít mohl nebo spíše měl.
Základní přehled by měl být na základní škole. Tam se člověk musí seznámit se vším, aby se mohl později rozhodnout, co ho baví a co by chtěl dělat dál. Na střední škole by se měl víc zaměřit na svůj vybraný obor, ale nějaká všeobecná část by ještě měla zůstat (čeština, matematika, cizí jazyky a zbytek podle oboru). Na VŠ se ale od začátku musí jet čistě vybraný obor a všechno mimo něj jen volitelně.

Já osobně bych maturitní zkoušky z jednotlivých předmětů navrhoval rozdělit do 3 úrovní: základní (studentovi budou stačit znalosti ze základní školy), střední (obdoba dnešní průměrné obtížnosti) a expert (tohle by obtížností mělo být ekvivalentní bakalářskému titulu v daném oboru, samostudium pro složení zkoušky bezpodmínečně nutné). Jediná podmínka by byla, že student musí aspoň 3 předměty udělat na střední úrovni (ideálně profilové předměty oboru) a zbytek aspoň na základní. Tím se nadaným studentům středních škol umožní odmaturovat bez zbytečných problémů s jedním nebo dvěma všeobecnými předměty, které jim nejdou, a zároveň se umožní rozvíjení jejich hlavního talentu. Také pak bude z maturitního vysvědčení víc jasné, co studentovi jde a co mu nejde (podle úrovně složené zkoušky).
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od Spirit »

Už se možná budu opakovat, ale IMHO by bohatě pro začátek stačilo půlka žáků/studentů na jednoho učitele než dnes a zatraktivnit učitelskou profesi, dnešní nástupní platy jsou naprosto směšné.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Školství

Příspěvek od Marek.Necada »

Spirit píše:Už se možná budu opakovat, ale IMHO by bohatě pro začátek stačilo půlka žáků/studentů na jednoho učitele než dnes a zatraktivnit učitelskou profesi, dnešní nástupní platy jsou naprosto směšné.
No to by nestačilo, trochu mi to připomíná řešení hospodářské krise ve stylu nejmenované oranžové strany (zvýšíme důchody, čímž oživíme ekonomiku).

Mé přirovnání je přehnané a souhlasím, že uvedené je potřeba, ale mnohem podstatnější je třeba dobře vymezit, co má žák umět (a co se bude učit). A co se týče platů, ty není potřeba jenom zvýšit, ale především změnit pravidla ohodnocování učitelů.
Naposledy upravil(a) Marek.Necada dne 30 lis 2009, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Spirit
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Školství

Příspěvek od Spirit »

Vzhledem k již zmiňované směšné nástupní mzdě, spousta kvalitních potenciálních kantorů nikdy učit nezačne a to s sebou přínáší přeplněné třídy, přetíženost současných učitelů a tím horší výuku, ať už jsou osnovy jakékoliv. Pro mě je to alfa omega a s "oranžovým roztočením ekonomiky" to opravdu nemá vůbec nic společného.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“