Stránka 5 z 9

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 13:59
od Marek.Necada
Jana Syrovatkova píše:Tak to se buď výrazně změnila situace nebo jsi měl štěstí. U nás bylo v ročníku z průmyslovky jen pár lidí a vesměs studovali s velkými obtížemi a za vydatné pomoci spolužáků. Co my na matickém gymplu dělali v prváku, o tom někteří průmyslováci nikdy ani neslyšeli (jinak běžné osnovy čtvrťáku).
Myslím, že ti stále uniká to, že drtivá většina gymnasií != Jaroška. My jsme fysiku neměli v podstatě na gymplu skoro žádnou (každý rok jiný učitel povětšinou nevalné kvality, zanedbatelná hodinová dotace), matika byla přemizerná (jedna špatná učitelka celou dobu).
Osobně mám kolem sebe dost malý vzorek bývalých průmyslováků (jedna člověk na fysice), ale myslím, že s tím nemá problémy.

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 14:29
od Jana.Syrovatkova
Ach tak, koukám, že v rámci humanizace a sjednocení upravili na gymnáziích osnovy z matiky. Ale pokud průmyslovky zareagovaly a aspoň někde se matika učí pořádně, tak super.

Holt jsem si nepřipadala tak stará, ale asi jsem :-).

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 16:00
od jzvc
Co si pamatuju z FELu ja, tak gymplaci na tom byli obecne ponekud lepe s matikou (beru "prumer") ovsem podstatne hure v odbornych predmetech. Bohuzel, skola byla (alespon kdyz jsem tam byl ja) zamerena prave na gymplaky => neresilo se ze nerozumi tomu co meri, ze neumi zapojit primitivni zesilovac/zjednodusit TTL obvod/... ale umeli odrecitovat definice a vety. Vysledky (opet "prumer") tomu odpovidaji - z VS vyleze clovek, ktery sice teoreticky umi vsechno, ale v praxi nic.

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 18:19
od Jana.Syrovatkova
Marek Necada píše:Myslím, že ti stále uniká to, že drtivá většina gymnasií != Jaroška. My jsme fysiku neměli v podstatě na gymplu skoro žádnou (každý rok jiný učitel povětšinou nevalné kvality, zanedbatelná hodinová dotace), matika byla přemizerná (jedna špatná učitelka celou dobu).
Osobně mám kolem sebe dost malý vzorek bývalých průmyslováků (jedna člověk na fysice), ale myslím, že s tím nemá problémy.
Já se potkávala s dost lidmi z dost gymnázií. Ale asi ne s dostatečným vzorkem. Stejně tak jako jsem se potkávala s průmyslováky (ségra studovala průmyslovku a myslím že jednu z těch lepších). Ale i u těch gymnázií i u průmyslovek jsem se zpravidla potkávala s lidmi, kteří poté šli na VŠ resp. se teď potkávám spíše s lepšími studenty - tzn. z těch kvalitnějších gymnázií.

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 22:07
od wert
Prostředí technické VS jsem opustil tento rok po 8 letech. Za tu dobu jsem potkal velke mnozstvi studentu. Naproste jatka jsou pro ne v prvaku a druhaku matematika a fyzika. A studenti z prumyslovky se v matematice totálně nechytají, fyzika je pak problem, protoze neumi matematiku a nemuzou ji tedy aplikovat.

Osobne nepovazuji za dulezite, jestli student umi integrovat nebo sestavit nejaky obvod. Od toho je ve skole, aby se to naucil. Dulezite je, jak samostatne umi pracovat a jak je schopen se prizpusobit.

Re: Školství

Napsal: 28 lis 2009, 22:08
od wert
A to jsem zapomel na chemii :D

Re: Školství

Napsal: 29 lis 2009, 05:51
od stys
wert píše:Prostředí technické VS jsem opustil tento rok po 8 letech. Za tu dobu jsem potkal velke mnozstvi studentu. Naproste jatka jsou pro ne v prvaku a druhaku matematika a fyzika. A studenti z prumyslovky se v matematice totálně nechytají, fyzika je pak problem, protoze neumi matematiku a nemuzou ji tedy aplikovat.

Osobne nepovazuji za dulezite, jestli student umi integrovat nebo sestavit nejaky obvod. Od toho je ve skole, aby se to naucil. Dulezite je, jak samostatne umi pracovat a jak je schopen se prizpusobit.
Já, jako učitel, mám zas dost opačnou zkušenost, většina našich doktorandů jsou původem průmyslováci (tedy hned po cizincích). Jenže my jsme samozřejmě hodně extrémní jako ústav regionální univerzity s nejlepší vědeckou výkonností v ČR (přepočteno na vědce). Stahujeme si lidi, kteří chtějí v zaměstnání intelektuální výzvy a zároveň bydlet i pracovat na venkově. Ti lidé mívají jiný start do vzdělávání a taky jinou povahu než současná společnost požaduje. Vyskytují se i ve velkých městech. Jsou to takoví ti o nichž se říká, ten je chytrej, nechápu, že má na té vysoké potíže. Jenže on může mít trému a písemku nenapíše ani napotřetí - a konec. Takové lidi dnešní masový systém výuky spolehlivě schroustá a vyplivne, pokud ale prolezou, bývají to nejklidnější pracovníci s obrovskou touhou poznávat.

Problém je, že k nám do prváku (PřF JU, různé tzv. počítačové či měřící obory) už skoro žádní průmyslováci nechodí, jsou to vesměs učňové s maturitou !!!!! Což je problém všech oborů na všech školách, které nejsou buď hodně drsné (MFF, FJFI) nebo na které se kvůli malému počtu zájemců nedělají zkoušky. A na nižší úrovni je to problém, např. všech venkovských gymnázií, která v primě až kvartě průběžne doplňují stav ze základních škol a v maturitním ročníku mají třeba 15 studentů - odešli na průmyslovky a na tzv "lepší" gymnázia. Objektivně je to blbost - často platí, že se na venkově učí, díky menšímu počtu studentů a relativně kvalitnějším učitelům (jiný výběr), lépe.

To je jen sekce celé problematiky. Objektivně vzato, celé je to blbina. Obrovská spousta škol, vysokých i středních, všude spousta lidí a systém vyhledávání talentů žádný. Ono by se taky mohlo ukázat, že nějaký talentík je o hodně lepší než pan profesor. Protože to tak holt je, VŠ nejsou takový soubor elitních mozků, jak se tváří. Zvlášť při dnešních platech a možnostech uplatnění v celém světě.

Dalibor Štys

Re: Školství

Napsal: 29 lis 2009, 18:52
od wert
stys píše:Já, jako učitel, mám zas dost opačnou zkušenost, většina našich doktorandů jsou původem průmyslováci...
Tohle není dobrý příklad. Doktoranda už si vysoké školy zchroustaly k obrazu svému.

Osobně jsem spíše pro vyrovnání úrovně maturit na všech středních školách a povinnou matematiku (na rozumné úrovni). Považuji téměř za zločin, že Český jazyk je povinný a Matematika pouze volitelná. Je to závažná degradace středoškolského stupně vzdělání.

Já měl na gymnáziu derivace, integrály a tak svkělou učitelku, že rozšířit tyto základy v matematice na VŠ bylo vlastně velmi jednoduché. Lidi z průmyslovky se v derivacích úplně utopili, fyzika jim šla špatně a chemie, kterou často viděli naposled v prváku nebo na základce, to byla úplná katastrofa. Tohle je přece špatně. Matematiku by měli umět stejně dobře a je chyba systému, že tomu tak není. Ve výsledku by spousta lidí nešla na obecné gymnázium, ale na průmyslovku, protože by jim poskytla stejně dobrý start na vysokou.

Dneska se alespoň trend gymnázií směřuje do poněkud rozumější úrovně. Mnohde zmizela totální zrůdnost v podobě vícelétého gymnázia, a obecná gymnázia se profilují jako jazyková, matematická, chemická, přirodovědná atd.

Re: Školství

Napsal: 30 lis 2009, 06:48
od stys
wert píše: Tohle není dobrý příklad. Doktoranda už si vysoké školy zchroustaly k obrazu svému.
Pravda je, že formální kvalitu (= např. státnice, obhajoby) táhnou spíš cizinci z východu, čeští doktorandi mívají, například, komunikační problémy. Proto se Češi stávají doktorandy v Česku a nejdou do průmyslu nebo na západ. Je to špatně? Nejspíš je to jediná šance pro udržení alespoň nejakých kvalitnějších Čechů na VŠ. Mluvím teď o fyzikální chemii a oborech od ní směrem do exaktna.
wert píše: Osobně jsem spíše pro vyrovnání úrovně maturit na všech středních školách a povinnou matematiku (na rozumné úrovni). Považuji téměř za zločin, že Český jazyk je povinný a Matematika pouze volitelná. Je to závažná degradace středoškolského stupně vzdělání.

Já měl na gymnáziu derivace, integrály a tak svkělou učitelku, že rozšířit tyto základy v matematice na VŠ bylo vlastně velmi jednoduché. Lidi z průmyslovky se v derivacích úplně utopili, fyzika jim šla špatně a chemie, kterou často viděli naposled v prváku nebo na základce, to byla úplná katastrofa. Tohle je přece špatně. Matematiku by měli umět stejně dobře a je chyba systému, že tomu tak není. Ve výsledku by spousta lidí nešla na obecné gymnázium, ale na průmyslovku, protože by jim poskytla stejně dobrý start na vysokou.
Jo, průmyslovky mívaly podobnou matematiku, jen menší šíři a víc příkladů. Jenže dnes je to tam jako s celým školstvím. nemůžete všechny vyházet, tak máte stále nižší nároky. Na gymnáziích je matematika průmyslovácká, na průmyslovkách učnácká.
wert píše: Dneska se alespoň trend gymnázií směřuje do poněkud rozumější úrovně. Mnohde zmizela totální zrůdnost v podobě vícelétého gymnázia, a obecná gymnázia se profilují jako jazyková, matematická, chemická, přirodovědná atd.
S tím rozhodně nemůžu souhlasit. Gymnázia také trpí naředěním kvality, prostě děti nejsou. A víceletá gymnázia jsou pro talentované děti a rodiče se zájmem o vzdělávání svých dětí poslední šance. Výuka na základních školách (a např. i tzv. elitních gymnáziích mimo matematická a fyzikální) je totálně v zajetí rodičů. Každá trojka je důvodem k obviňování učitelů ze šikany. Na víceletých gymnáziích je poměr rodičů, kteří chtějí aby se děti něco naučily, a těch, kteří požadují dobré známky za nic, v celém systému školství nejvyrovananější.
Neboli: Osmiletá gymnázia jsou poslední elitní vzdělávání pro Čechy v Čechách. Tyhle sociálně-demokratické kecy o jejich rušení jsou absolutní hrůza. :x

Teď ze mne mluví zas rodič s dětmi na základní škole a vyšším gymnáziu.

Dalibor Štys

Re: Školství

Napsal: 30 lis 2009, 08:29
od jzvc
wert píše:
stys píše:Já měl na gymnáziu derivace, integrály a tak svkělou učitelku, že rozšířit tyto základy v matematice na VŠ bylo vlastně velmi jednoduché. Lidi z průmyslovky se v derivacích úplně utopili, fyzika jim šla špatně a chemie, kterou často viděli naposled v prváku nebo na základce, to byla úplná katastrofa. Tohle je přece špatně.
Spatne je spis situace, kdy jde prumyslovak "elektrikar" na elektro VS a musi se tam ucit fylozofii/chemii/... pricemz se zajima o kybernetiku (napriklad). Uplne stejne spatne je, ze kvuli prijmu gymplaku se zacina "pajenim dvou dratku k sobe". U VS bych proste ocekaval, ze pozaduje zakladni znalosti ze zvoleneho oboru, ne ze bude zacinat na ZS. Stejne tak bych ocekaval jiz od prvniho semestru zamereni na dany obor a ne dvou az trilete vseobecne studium. Jiste, posadit 400lidi do auly vyjde o moc levneji nez jim po 20ti poradat laborky.

Co vidim jako jeden ze zasadnich problemu zakladni a strednich skol, ze deti jsou nasledne vseobecne hodnoceny podle znamek. Ale 3ka z jedne skoly neni jako totez z jine. Takze pak clovek s jednickami je hodnocen jako "lepsi", pricemz na tom muze byt vlastne daleko hure nez jiny s trojkami. Ve finale napr takovy clovek "dojede" na vyber skoly u prijimacek na VS, kde je ucen s jednickami prijat bez prijimacek, kdezto gymazista/prumyslovak s trojkami musi prijimacky delat. Tohle castecne resi vsemozne testy, ale pouze castecne.