Celkově jsem na akci působil lehce rušivě, protože občanské sdružení, které ji každoročně pořádá, tam mělo vyhlášený zákaz politické agitace. Nicméně zejména díky osobním dlouholetým známostem s organizátory mě nikdo nevyhodil ani otevřeně za účast nekritizoval - nicméně jsem se zařekl, že to bylo naposled, kdy jsem MMM zneužil k osobní politické prezentaci, protože ta akce je svým způsobem vyjímečná ve svém každoročním propojování různých svobodomyslných subkultur, které se jinak spíše míjí.
Řada lidí věděla, o co jde, řada sama aktivně chtěla podepsat petici, na tričko za 250 neměli všichni zájemci u sebe dost peněz, později odpoledne
Za pozornost podle mě stojí tyto zajímavé postavy české alternativní politické scény, které kolem mého stánku prošly:
- Ondřej Slačálek - vydavatel anarchistického plátku http://a-kontra.net/, a současně VŠ učitel na FF UK, pokud se nepletu (učí něco co souvisí s politikou) - překvapil mi tím, že tričko si koupil (bílé
- Jiří X. Doležal - z Reflexu a tuším teď i televize Z1 - ten se naopak nebyl schopen vůbec vyjádřit (no, když mě na MMM potká, tak vždy radši chodí kanálama a mlčí, protože v roce 2001 když jsem to spolupořádal na Letné a současně jsme neměli všechna potřebná úřední povolení, tak se od celé akce okamžitě hlasitě distancoval, a od rána do večera policajtům zdůrazňoval, že s tím nemá nic společného
- Daniel Solis, který bude kandidovat za Demokratickou Stranu Zelených (Zubová, a mastičkářka Bushka Bryndová ... ) - připustil, že do Europarlamentu kandidují TŘI různé Strany Zelených (ještě Hnutí Zelení) - a že to je blbost. V podstatě si třeba nedokázal připustit, že za potopení vlády uprostřed předsednictví je na Zubovou spousta lidí naštvaná. Víceméně většina lidí kteří prošli kolem mého stánku se shodovali, že podporovali ve volbách Stranu Zelených, že jsou teď znechuceni jejím rozkladem, a že si nehodlají vybírat která z těch 2-3 Stran Zelených je ta správná. Dokud si tito lidé nevyřeší svůj kariérismus, aktivismus a paranoiu, a neuvědomí si, jaké bylo zadání od voličů, tak se prostě do Parlamentu nedostane ani jedna z těch stran.
Dále jsem se ale bavil celkově s větším množstvím lidí, řada z nich zná web pirátské strany, podepsala online petici,min.jeden má i login tady na fóru. MMM je v Praze celkem pojem - je to taková náhrada prvomájové manifestace pro lidi, kteří se pokládají za politicky radikální a dejme-tomu svobodomyslné, ale současně se až tak jednoznačně nehlásí k radikální levici, která pořádá anarchistické a proti-rasistické 1.máje (ale časově se MMM v posledních letech odsunulo, aby tyto akce nebyly ve vzájemném protikladu).
Osobně si myslím, že se o existenci Pirátské Strany řada mladých lidí poprvé dozvěděla na MMM - a zejména mladší lidi moc dobře věděli o co jde. Dělily se překvapivě na dvě skupiny "ano, filmy stahuju" a potom "ne, mě ty filmy stahuje někdo jiný". A právě na city té druhé skupiny by podle mě bylo dobré hrát - slogan trochu ve stylu "Víte, že vaši kamarádi, které vám zadarmo nosí filmy stažené z Internetu, by také třeba mohli jít sedět ?".
Jinak řada dalších lidí název strany vnímala v podstatě jako recesi - ale vysvětloval jsem, že to je recese maximálně napůl - že to myslíme docela dost vážně a že jde o potenciálně velký problém... Nicméně v souvislosti s tím, jak lidem připadal název strany vtipný (a to je dobré - myslím, že jsme udělali dobře, že jsme se pojmenovali takhle...), mě napadlo, že dobré předvolební heslo by bylo Cimrmanovské "Lipany, Chlumec, Bílá Hora" - tedy, dělat si předem legraci z našich relativně malých šancí ve volbách uspět. Český národ instinktivně sympatizuje se slabými a často byl na straně poražených - tedy cosi, co by ve většině západních zemích s imperiálními a koloniálními tradicemi rozhodně nezafungovalo, to podle mě má šanci zafungovat mezi námi Čechy, kteří přeci jen máme poněkud specifický smysl pro humor...
Celé hlášení o účasti na MMM bych shrnul takto: podle mě jednoznačně přínos, protože lidi mimo dosah akce MMM se absolutně nedozví o účasti stolečku Pirátské Strany na MMM - ale lidi co na akci byli, se dozví, že jakási Pirátská Strana existuje, a že s nimi potenciálně sympatizujeme.