Stránka 5 z 11

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 12:28
od Tomas.Klapka
OFFTOPIC[quote="PUDr Hotas"][quote="Libor Spacek"]Když už se tu (opět) diskutuje o VZP, dovolil bych si něco zmínit. Toto vlákno je založeno na nepsaném předpokladu, že VZP lidem dovolí dělat spoustu vysněných věcí, které momentálně dělat nemohou a že tohle je skvělý argument pro VZP. Třeba se něco učit, či se stát tvořivým umělcem/vědcem/spisovatelem/programátorem....
Ve většině případů to takhle ale v životě nechodí.[/quote]
s tím naprosto souhlasím. znám lidi, co říkali, co by všechno dělali, kdyby měli víc času... a když ho pak mají, skutek utek. na druhou stranu znám lidi, co se věnují práci, rodině, práci na zahradě a spoustě dalších činností, a přestože ráno vstávají do práce, "dokopou" se v 9 večer jít do fitka...[/quote]
ZP není přímo motivační. ZP odstraňuje některé faktory, které mohou být demotivační.

Lze vycházet z toho, že všichni ovlivňujeme svoje okolí a všichni přispíváme už jen tím, že existujeme a interagujeme s okolím.

Míru přispění jedince společnosti posuzujete z pohledu, který není nijak objektivní. Kdyby člověk nic nedělal a pouze vychoval několik dětí, tak z vašeho pohledu nic pro společnost neudělal. Jenže co když ten jeho potomek udělá na základě té výchovy něco, co bude pro společnost prospěšné víc, než by kdy byl schopen on sám? Prostě vaše představa dělání něčeho pro společnost je taková, že to musí být nějaké zaměstnání, jinak to nepočítáte. Nedokážete posoudit, jak moc změní svět jen úsměv bezdomovce, kterého si zrovna všimne náhodný kolemjdoucí.

Přínos jedince společnosti nedokáže objektivně posoudit vůbec nikdo. Proto je nesmyslné lidi dělit na společnosti přínosné a společnosti nepřínosné.

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 12:37
od Jan.Hotarek
mesenger píše: Ja se na to divam z uhlu pohledu lidi ktery podle me maji vuli zit zivot aktivne, OFFTOPICnech si uz pod tim predstavime cokolvek (nemusi vubec jit o to byt na spici v nejakem oboru) ale kvuli okolnostem se im to proste nedari.
podle mě se těmto lidem nebude dařit nikdy a ZP na tom nic nezmění. ti co mají vůli bojovat, bojovali a bojují ;-)
mesenger píše: Je to podle mne takovy jiny pohled nez jaky clovek nabyde z cteni mainstreamovych novin ktere prave podle mne vic ci min razi tu tezi ze kazdy je vyhradne sam zodpovedny za to jak se mu v zivote dari.
už jsem to psal a napíšu klidně znovu. nezastávám názor, že je každý výhradně sám zodpovědný, jak se mu v životě daří a já rozhodně nejsem k těmto věcem lhostejný... jsem však přesvědčen, že ZP to nevyřeší. tečka ;-)

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 12:46
od Martin.Shanil
OFFTOPIC[quote="PUDr Hotas"]
už jsem to psal a napíšu klidně znovu. nezastávám názor, že je každý výhradně sám zodpovědný, jak se mu v životě daří a já rozhodně nejsem k těmto věcem lhostejný... jsem však přesvědčen, že ZP to nevyřeší. tečka ;-)[/quote]

ok. založ si vlákno s návrhem tvého řešení a tam se pokus vysvětlit jeho výhody a přednosti. imho bude výhodnější snažit se ukázat že něco jde (tvé řešení), než jen stále argumentovat proč něco nejde(vzp).

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 15:47
od mesenger
Mozno by pri zamyslani sa nad zivotom ludi na okraji pomohla prave takato skusenost:

http://bratislava.sme.sk/c/7012861/v-br ... movca.html

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 18:41
od Dominika.Michailidu
OT.. U ZP mi nejde o to, jak by změnil můj život, ale život celkově. Já se prostě bojím, že je na to brzo, lidi se demokraticky žít teprve učí (řekla bych, že jsme jako lidstvo tak ve školce - a to mhouřím obě oči) a takováhle systémová záležitost, i kdyby se doladila, s dobrým úmyslem a všechno by běželo jak má.. umíte si představit, kam to povede? podle odpovědí koukám, že je to "podle sebe (svých představ o sobě), soudím tebe (vývoj)" s tím, že někdo má možná trochu růžový brejle..

Každopádně, jakékoli takové snahy o centrálním spasení čehokoliv končí, víme jak.

Z veřejných peněz bych solila jen veřejné záležitosti, tzn. opravdu bych radši viděla, kdyby u nás v Krnsku přistálo o 3 mega ročně víc a jako obyvatelé bychom se dohromady poradili, co s nima uděláme. Jestli je vrazíme do našich nepřizpůsobivých, jestli zadotujem obecní byt, ve kterém bydlí rodina, co na jaře vyhořeli, že se dětem nakoupí školní potřeby nebo vejlety na hory atp.

Já rozumím tomu, že to téma se líbí (vysvětlení podpory), ale za prvý bych se vyvarovala mluvit o nasazení ZP v horizontu řekněme 20let a pokud, tak jako poslední, prakticky za odměnu, za všemi ostatními úpravami státní správy (pokud možno celosvětově, pre to už si nedokážu vůbec představit, že tohle někde bude a někde ne), které by tomu musely předcházet.

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 20:10
od Michal.Havranek
Vůbec, vzal bych si hypotéku a koupil si barák. A tak to udělá dalších x 100tis lidí.

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 20:33
od Ondra.kl
Michal Havranek píše:Vůbec, vzal bych si hypotéku a koupil si barák. A tak to udělá dalších x 100tis lidí.
dobrý postřeh. Právě proto je myslím blbost uvažovat o ZP ve výši 10k a také o jeho skokovém zavádění. Spíš bude vhodné postupné zavádění - začít na 3k (resp. obdobné částce odpovídající současnému životnímu minimu) a po 3-5 letech případně začít navyšovat.

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 21:02
od Tomas.Klapka
Ondra.kl píše:
Michal Havranek píše:Vůbec, vzal bych si hypotéku a koupil si barák. A tak to udělá dalších x 100tis lidí.
dobrý postřeh. Právě proto je myslím blbost uvažovat o ZP ve výši 10k a také o jeho skokovém zavádění. Spíš bude vhodné postupné zavádění - začít na 3k (resp. obdobné částce odpovídající současnému životnímu minimu) a po 3-5 letech případně začít navyšovat.
ZP by se pravděpodobně nezaváděl skokem rovnou na 10 tisíc. Zvedal by se postupně, aby na to trh stíhal reagovat. Taky by se musela změnit daňová soustava a další zákony.
Nemůžeme snadno odhadovat, jaká by byla nabídka bankovních služeb a jejich cena, pokud se dosáhne výše 10k. Proto bych se do těchto fantasií příliš nepouštěl. :)

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 21:11
od Martin.Shanil
OFFTOPICTaky není zcela jasné, zda by se mohl ZP uvažovat jako životní minimum a zda by tedy z něho mohly být vymáhány např. exekuce. (imho částečně ano)

Re: Jak by ZP změnil váš život?

Napsal: 21 lis 2013, 21:45
od Ondra.kl
Tomas Klapka píše: Proto bych se do těchto fantasií příliš nepouštěl. :)
Už se těm fantaziím venujeme 5 stránek ;)