Stránka 3 z 11
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 12:43
od Petr Stehlik
Ondra.kl píše:Petr Stehlik píše:Myslím si, že ty úvahy o splnění snů díky ZP jsou velmi chybné.
Nejsou chybné, vycházejí ze zadání.
Pravda, přehlédl jsem, že jsme v sekci "Próza", myslel jsem, že tohle je ještě vnitrostranická diskuse.
Tak opravuji svou odpověď na: přestal bych pracovat a začal bych na plný úvazek psát svobodný software
Ondra.kl píše:Petr Stehlik píše:Když se tak na to dívám, tak namísto ZP by pro začátek pomohlo, kdyby se pracovní doba zkrátila z 40-45 hodin týdně na 20.
Myslíš ta pracovní doba ke které můžeš/musíš odpracovat dalších oficiálních 150 neplacených přesčasových hodin? A xxx neoficiálních neplacených přesčasových hodin?
Dobrá připomínka, ale stejně se nad tím zamysli: dneska je poloviční úvazek téměř sci-fi. Jak zařídit, aby to byla norma?
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 13:51
od Tempus
Tenhle thread ukazuje v plné nahotě, jak strašlivý nápad ten základní příjem vlastně je. Díky za něj.
Ale abych nebyl tak úplně OT; nevím, jak by ZP změnil můj život, neboť doufám, že se podobné šílenosti nedožiju.
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 13:53
od Ondra.kl
Petr Stehlik píše:Dobrá připomínka, ale stejně se nad tím zamysli: dneska je poloviční úvazek téměř sci-fi. Jak zařídit, aby to byla norma?
současný stav:
1. proti zkrácení: pro zaměstnavatele je dražší sledovat a řídit více lidí. Čím méně lidí udělá danou práci tím je to pro zaměstnavatele lepší
2. proti zkrácení: na zkrácený úvazek si málokdo vydělá tolik kolik potřebuje. navíc nutno přihlédnout k faktu že může být i dnes zadarmo na sociálních dávkách (jen nesmí mít majetek)
jak to změnit:
ad 1. tohle v podstatě nejde změnit, může to vyvážit jen fakt že lidé na kratší úvazek budou mít vyšší efektivitu
2. VZP
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 15:17
od Mikulas.Peksa
Dělal bych to, co dělám teď. Svůj život bych neměnil. Mám ho rád.

Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 18:44
od Jan.Hotarek
Ondra.kl píše: A těch prvních 150 bezplatných hodin přesčas je aktuálně platná právní úprava.
můžeš mi sdělit zdroj? pokud já vím, zák. práce omezuje práci přesčas na max. 150h za rok
(na základě vzájemné dohody to může být výjimečně víc), tzn. 150 hodin přesčasů by oficiálně nemělo být prvních ale posledních. ty hodiny zaměstnavatel samozřejmě platí a navíc se k nim vyplácí příplatek ve výši 25%

Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 18:52
od Jan.Hotarek
Ondra.kl píše:
1. proti zkrácení: pro zaměstnavatele je dražší sledovat a řídit více lidí. Čím méně lidí udělá danou práci tím je to pro zaměstnavatele lepší
i když je tvůj závěr vlastně pravdivý, nemůžu si nerejpnout: proč pořád chceš někoho sledovat? seš ve správný straně?

Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 20:01
od Marek.Necada
Míň bych se stresoval. Namísto hledání zaměstnání (ve smyslu závislé činnosti) bych raději zkusil zrealizovat některý z technologických konceptů, které mi už nějakou dobu leží v hlavě. Zkusil bych rozjet nějaké družstevní podnikání v oblasti technologií.
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 21:10
od Jiri.Kaderavek.sen
Asi by se všichni začali nudit a hledali by si práci. Já vím, že kde kdo řekne, že by chodil hrát tenis, golf, jezdil na lyže, chodil za kočkama do baru atd. atd. No jo, ale ono není nic zadarmo a kde na to vzít? A ať mi ženy prominou ale většina chce mít rodinu a finanční zabezpečení je dosti silný impulz k výběru partnerů, že ano. A tak by byli úspěšní ti majetnější. Holt tak to bylo, je a bude.
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 21:47
od Pavel.Moravec
Pracovat bych nepřestal - práce mne baví:). Vzhledem k mému příjmu bych uvažoval buď o posílání VZP na dobročinné účely anebo zpět státu (pokud ten by svěřenými prostředky neplýtval), anebo bych jej nějak investoval jako další pilíř zajištění na stáří (třeba pravidelným nákupem bitcoinů

).
Re: Jak by ZP změnil váš život?
Napsal: 20 lis 2013, 21:49
od Ondra.kl
PUDr Hotas píše:Ondra.kl píše:
1. proti zkrácení: pro zaměstnavatele je dražší sledovat a řídit více lidí. Čím méně lidí udělá danou práci tím je to pro zaměstnavatele lepší
i když je tvůj závěr vlastně pravdivý, nemůžu si nerejpnout: proč pořád chceš někoho sledovat? seš ve správný straně?

Já chci někoho sledovat? Ale kdeže. Jen si uvedomuji, že když někomu platím za práci tak chci aby ji dělal. Pokud nebudu sledovat co dělá tak nevím co dělá a taky nemusí dělat nic. Fakt si myslíš že cílem podnikání je platit lidi za nic? Sledovat neznamená furt někomu sedet za zadkem s kamerou

Krom toho je třeba zaměstnance sledovat z bezpečnostních důvodů. Asi těžko může uklízečka do zlatnické dílny kde se volně na stole povaluje zlato a diamanty v milionových částkách. Stejně tak těžko můžou všichni zaměstnanci ke všem smluvám, objednávkám a fakturám firmy.