Návrh jednacího řádu

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno

Souhlasím s Jednacím řádem, který je uveden v posledním postu J. Rezka

ANO
14
78%
NE
4
22%
 
Celkem hlasujících: 5 - Celkem hlasů: 18

Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Republikový výbor
Příspěvky: 5005
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1697 poděkování
Dostal poděkování: 2635 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Jiri.Rezek »

kdopa to sem dá?
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Kamil Horky »

Já mám doma řád z UF, ale jsou v něm chyby z opisování a chce doplnit. Jednací řád navrhuji odhlasovat elektronicky.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Republikový výbor
Příspěvky: 5005
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1697 poděkování
Dostal poděkování: 2635 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Souhlasím, do zasedání CF ho musíme mít alespon předběžně schválen (abychom se pak pul dne nedohadovali). Dej sem návrh, budme ho připomínkovat a v zápětí uděláme anketu.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Kamil Horky »

Lubomir Kubat píše:
Kamil Horky píše:Já mám doma řád z UF, ale jsou v něm chyby z opisování a chce doplnit. Jednací řád navrhuji odhlasovat elektronicky.
Nelze elektronicky odhlasovat jednací řád (respektive úpravu elektronického hlasování) jestliže tato ještě není v platnosti. Takové hlasování by bylo neplatné, respektive napadnutelné, což bych také okamžitě udělal z důvodu nedůvěryhodnosti výsledků.
Elektronické hlasování je v současném jednacím řádu, který jsme schválili na ustavujícím fóru.
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Kamil Horky »

Zde http://www.ceskapiratskastrana.cz/media ... _f%C3%B3ra
je jednací řád schválený na ustavujícím fóru. Stejně jako stanovy je třeba ho doladit na základě zkušeností z posledních měsíců.


Další dokumenty, které bychom měli přijmout:
povinnosti člena
sankce za porušování stanov
způsob udělování plných mocí
používání a administrace systémů strany
statuty komisí, kterí budeme chtít založit.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Republikový výbor
Příspěvky: 5005
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1697 poděkování
Dostal poděkování: 2635 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Takže sem vytáhnu aktuální znění Jednacího řádu a dávám o něm hlasovat. Ať se na CF příliš nezdržujeme:
Jednací a volební řád Celostátního fóra České pirátské strany Článek I. Úvodní ustanovení

1. Tento jednací a volební řád upravuje přípravu, průběh jednání, usnášení a ukončení jednání celostátního fóra (CF) České pirátské strany (ČPS).
2. Dále upravuje vztah k orgánům strany (komisím, předsednictvu a republikovému výboru).
3. Jednání celostátního fóra se řídí zákony České republiky v platném znění, stanovami ČPS a tímto řádem.

Článek II. Obecná ustanovení

1. Celostátní fórum je nejvyšším orgánem strany.
2. Rozhodování na celostátním fóru se podle možností zúčastní každý člen strany.
3. Celostátní fórum svolává předseda strany nejméně jedenkrát za rok.
4. Do dvou měsíců svolá celostátní fórum předseda strany, pokud jej o to požádá předsednictvo strany, republikový výbor, nebo alespoň jedna pětina členů strany.
5. Celostátní fórum ve výlučné působnosti:
1. volí a odvolává předsedu a čtyři místopředsedy strany v přímé tajné volbě,
2. rozhoduje o vytvoření nové komise nebo zrušení existující komise, pokud není uvedeno jinak,
3. volí a odvolává tři až sedm členů každé komise,
4. volí a odvolává deset až třicet členů republikového výboru,
5. schvaluje změny stanov,
6. projednává a schvaluje výroční zprávu předsedy strany,
7. projednává a schvaluje výroční zprávu o hospodaření strany,
6. Celostátní fórum dále:
1. schvaluje další předpisy k úpravě vnitrostranických poměrů,
2. ukládá úkoly republikovému předsednictvu a výboru,
3. může projednávat a schvalovat základní programové a ideové dokumenty.

Článek III. Příprava Celostátního fóra

1. Za přípravu Celostátního fóra odpovídá předseda strany. Vychází přitom zejména z:
1. úkolů a usnesení Celostátního fóra a Republikového výboru
2. dopisů, žádostí, stížností a jiných podnětů členů strany
2. Předseda strany informuje členy o konání schůze nejméně 14 dní předem a to elektronicky prostřednictvím Internetu.
3. Pozvánka pro členy na CF musí obsahovat způsob konání (fyzicky nebo elektronicky)
4. Za odborné zpracování materiálů a podkladů pro jednání Celostátního fóra odpovídá příslušný předseda komise, do jehož působnosti předkládaný materiál spadá. Jinak odpovídá předseda včetně doručení všech materiálů členům strany nejpozději 7 dní před konáním CF. Není-li předseda přítomen, za jeho úkoly odpovídají místopředsedové ve stanoveném pořadí.
5. Materiály pro CF obsahují zejména:
1. název
2. jméno a funkci předkladatele
3. jméno a funkci zpracovatele
4. důvod předložení
5. návrh usnesení
6. důvodová zpráva (odůvodnění navrhovaných opatření a jejich dopad)

Článek IV. Celostátní fórum – fyzická varianta

1. CF řídí předseda, místopředseda nebo jim pověřený člen Republikového výboru.
2. Po zahájení CF zjistí předsedající počet přítomných a předloží k odsouhlasení program jednání.
3. Předsedající provede kontrolu plnění úkolů vyplývajících z předchozích jednání CF.
4. O každém materiálu (bodu programu) se vede rozprava. První v rozpravě vystupuje předkladatel. Po ukončení rozpravy se hlasuje o návrzích usnesení.
5. O slovo se členové hlásí zvednutím ruky a slovo jim udělí předsedající v pořadí, v jakém se do diskuse přihlásili. Předsedající si vezme slovo kdykoli i mimo pořadí.
6. Z fóra se pořizuje zápis. Zápis pořizuje předsedou určený člen strany a podepisuje jej předsedající spolu s místopředsedou, popřípadě s jiným členem Republikového výboru.
7. Zápis musí obsahovat:
1. jména přítomných členů předsednictva
2. program fóra
3. průběh diskuse
4. výsledek hlasování
5. přijaté usnesení
6. případně stanovení úkolu a termínu jeho splnění
8. Písemný zápis obdrží všichni členové strany do 7 dnů od konání fóra.
9. Členové strany mohou případné námitky proti znění zápisu uplatnit na Internetovém fóru.

Článek V. Celostátní fórum – Internetová varianta

1. CF moderuje předseda, místopředseda nebo jim pověřený člen Republikového výboru.
2. Internetová varianta CF slouží k hlasování o věcech, u kterých by odložení rozhodnutí na fyzické CF bylo nepraktické.
3. Hlasování pomocí Internetové varianty CF trvá vždy 48 hodin od zpřístupnění.
4. Výsledek hlasování obdrží všichni členové strany do 7 dnů od ukončení hlasování.
5. Členové strany mohou případné námitky proti znění zápisu uplatnit na Internetovém fóru.

Článek VI. Hlasování

1. Fórum je usnášeníschopné, je-li přítomna nadpoloviční většina členů strany. V případě Internetové varianty je usnesení přijato v případě, že během 48 hodin bude hlasovat nadpoloviční většina členů strany.
2. Pokud není uvedeno jinak, je k přijetí usnesení třeba nadpoloviční většina z přítomných/hlasujících členů.
3. Ke změně stanov je třeba tří čtvrtin ze všech členů strany.
4. Jsou-li k návrhu pozměňující doplňky, hlasuje se nejprve o těchto doplňcích, a potom o celém návrhu.
5. Je-li více variant řešení, hlasuje rada o každé variantě zvlášť v pořadí, v jakém byly přeloženy.

Článek VI. Volby

1. Celostátní fórum volí a odvolává předsedu a čtyři místopředsedy strany v přímé tajné volbě.
2. Kandidáty na předsednictvo jmenují krajská fóra.
3. Před volbou předsedy může každý kandidát přednést projev.
Opět prosím pouze o věcné připomínky.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Kamil Horky »

V jednacím řádu je třeba popsat pravidla chování na fóru a případně sankce za jejich porušení.
Dále, pro internetovou variantu jsou lhůty možná příliš dlouhé, mělo by se lépe popsat jednorázové hlasování o prkotinách.
Je to málo detailní, protože v době, kdy jsem to psal, ještě spousta věcí nefungovala.

Oznámení a zápisy by se měli zasílat jako odkaz na web pomocí SZ (dnes běžná praxe). Článek II bude vhodné změnit podle stanov, až budou hotové, nebo udělat odkaz. Nechal bych to zase na právníkovi.

EDIT:volby jsou také popsané dost obecně, na základě zkušeností s volbami na UF bychom měli tento systém popsat a používat nebo zvolit jiný.

Mě to celkem vyhovovalo, ale mám obavu, jak to bude vypadat ve výce lidech.

V obyčejnému hlasování by bylo vhodné přesně popsat způsob sčítání hlasů. Kdo má právo sčítat hlasy a podobně. Ve sto lidech už to nebude sranda, budeme potřebovat několik skrutátorů, aby to netrvalo věčnost.
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Mediální odbor
Příspěvky: 14052
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 11388 poděkování
Dostal poděkování: 19571 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

pozor na ty 3/4 vsech clenu u stanov... jestli tohle bude platit, tak je nezmenime...
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Kamil Horky »

Mikulas Ferjencik píše:pozor na ty 3/4 vsech clenu u stanov... jestli tohle bude platit, tak je nezmenime...
hmm, možná by tam mělo být všech přítomných.
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh jednacího řádu

Příspěvek od Robert.Adamek »

To je bohužel problém, na který narážíme i uvnitř stanov. Na druhou stranu v případě členů by se to dalo delegovat za kraje, tím myslím ne systém plných mocí, ale ukotvení jednacího řádu tak, aby řekněme 2 lidi z kraje byli schopni po odhlasování interpretovat přání kraje bez nutné fyzické přítomnosti ostatních členů daného kraje na CF.

V případě, že budeme mít ve straně např. 5000 lidí, je zcela nereálné, abychom fungovali bez tohoto či jiného opatření.
Co se návrhu "přítomných" týče, tak takhle to být nemůže, protože změnu stanov by pak byli schopni odhlasovat i 4 lidi pokud by se dostavili.
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“