Návrh jednacího řádu
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
- Jiri.Rezek
- Republikový výbor
- Příspěvky: 5005
- Registrován: 23 čer 2009, 19:35
- Profese: výzkumný pracovník
- Bydliště: Sokolovská, Plzeň
- Dal poděkování: 1697 poděkování
- Dostal poděkování: 2635 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
-
Kamil Horky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3167
- Registrován: 21 dub 2009, 12:08
- Profese: IT Manager
- Dostal poděkování: 8 poděkování
Re: Návrh jednacího řádu
Já mám doma řád z UF, ale jsou v něm chyby z opisování a chce doplnit. Jednací řád navrhuji odhlasovat elektronicky.
- Jiri.Rezek
- Republikový výbor
- Příspěvky: 5005
- Registrován: 23 čer 2009, 19:35
- Profese: výzkumný pracovník
- Bydliště: Sokolovská, Plzeň
- Dal poděkování: 1697 poděkování
- Dostal poděkování: 2635 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Návrh jednacího řádu
Souhlasím, do zasedání CF ho musíme mít alespon předběžně schválen (abychom se pak pul dne nedohadovali). Dej sem návrh, budme ho připomínkovat a v zápětí uděláme anketu.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
-
Kamil Horky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3167
- Registrován: 21 dub 2009, 12:08
- Profese: IT Manager
- Dostal poděkování: 8 poděkování
Re: Návrh jednacího řádu
Elektronické hlasování je v současném jednacím řádu, který jsme schválili na ustavujícím fóru.Lubomir Kubat píše:Nelze elektronicky odhlasovat jednací řád (respektive úpravu elektronického hlasování) jestliže tato ještě není v platnosti. Takové hlasování by bylo neplatné, respektive napadnutelné, což bych také okamžitě udělal z důvodu nedůvěryhodnosti výsledků.Kamil Horky píše:Já mám doma řád z UF, ale jsou v něm chyby z opisování a chce doplnit. Jednací řád navrhuji odhlasovat elektronicky.
-
Kamil Horky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3167
- Registrován: 21 dub 2009, 12:08
- Profese: IT Manager
- Dostal poděkování: 8 poděkování
Re: Návrh jednacího řádu
Zde http://www.ceskapiratskastrana.cz/media ... _f%C3%B3ra
je jednací řád schválený na ustavujícím fóru. Stejně jako stanovy je třeba ho doladit na základě zkušeností z posledních měsíců.
Další dokumenty, které bychom měli přijmout:
povinnosti člena
sankce za porušování stanov
způsob udělování plných mocí
používání a administrace systémů strany
statuty komisí, kterí budeme chtít založit.
je jednací řád schválený na ustavujícím fóru. Stejně jako stanovy je třeba ho doladit na základě zkušeností z posledních měsíců.
Další dokumenty, které bychom měli přijmout:
povinnosti člena
sankce za porušování stanov
způsob udělování plných mocí
používání a administrace systémů strany
statuty komisí, kterí budeme chtít založit.
- Jiri.Rezek
- Republikový výbor
- Příspěvky: 5005
- Registrován: 23 čer 2009, 19:35
- Profese: výzkumný pracovník
- Bydliště: Sokolovská, Plzeň
- Dal poděkování: 1697 poděkování
- Dostal poděkování: 2635 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Návrh jednacího řádu
Takže sem vytáhnu aktuální znění Jednacího řádu a dávám o něm hlasovat. Ať se na CF příliš nezdržujeme:
Opět prosím pouze o věcné připomínky.Jednací a volební řád Celostátního fóra České pirátské strany Článek I. Úvodní ustanovení
1. Tento jednací a volební řád upravuje přípravu, průběh jednání, usnášení a ukončení jednání celostátního fóra (CF) České pirátské strany (ČPS).
2. Dále upravuje vztah k orgánům strany (komisím, předsednictvu a republikovému výboru).
3. Jednání celostátního fóra se řídí zákony České republiky v platném znění, stanovami ČPS a tímto řádem.
Článek II. Obecná ustanovení
1. Celostátní fórum je nejvyšším orgánem strany.
2. Rozhodování na celostátním fóru se podle možností zúčastní každý člen strany.
3. Celostátní fórum svolává předseda strany nejméně jedenkrát za rok.
4. Do dvou měsíců svolá celostátní fórum předseda strany, pokud jej o to požádá předsednictvo strany, republikový výbor, nebo alespoň jedna pětina členů strany.
5. Celostátní fórum ve výlučné působnosti:
1. volí a odvolává předsedu a čtyři místopředsedy strany v přímé tajné volbě,
2. rozhoduje o vytvoření nové komise nebo zrušení existující komise, pokud není uvedeno jinak,
3. volí a odvolává tři až sedm členů každé komise,
4. volí a odvolává deset až třicet členů republikového výboru,
5. schvaluje změny stanov,
6. projednává a schvaluje výroční zprávu předsedy strany,
7. projednává a schvaluje výroční zprávu o hospodaření strany,
6. Celostátní fórum dále:
1. schvaluje další předpisy k úpravě vnitrostranických poměrů,
2. ukládá úkoly republikovému předsednictvu a výboru,
3. může projednávat a schvalovat základní programové a ideové dokumenty.
Článek III. Příprava Celostátního fóra
1. Za přípravu Celostátního fóra odpovídá předseda strany. Vychází přitom zejména z:
1. úkolů a usnesení Celostátního fóra a Republikového výboru
2. dopisů, žádostí, stížností a jiných podnětů členů strany
2. Předseda strany informuje členy o konání schůze nejméně 14 dní předem a to elektronicky prostřednictvím Internetu.
3. Pozvánka pro členy na CF musí obsahovat způsob konání (fyzicky nebo elektronicky)
4. Za odborné zpracování materiálů a podkladů pro jednání Celostátního fóra odpovídá příslušný předseda komise, do jehož působnosti předkládaný materiál spadá. Jinak odpovídá předseda včetně doručení všech materiálů členům strany nejpozději 7 dní před konáním CF. Není-li předseda přítomen, za jeho úkoly odpovídají místopředsedové ve stanoveném pořadí.
5. Materiály pro CF obsahují zejména:
1. název
2. jméno a funkci předkladatele
3. jméno a funkci zpracovatele
4. důvod předložení
5. návrh usnesení
6. důvodová zpráva (odůvodnění navrhovaných opatření a jejich dopad)
Článek IV. Celostátní fórum – fyzická varianta
1. CF řídí předseda, místopředseda nebo jim pověřený člen Republikového výboru.
2. Po zahájení CF zjistí předsedající počet přítomných a předloží k odsouhlasení program jednání.
3. Předsedající provede kontrolu plnění úkolů vyplývajících z předchozích jednání CF.
4. O každém materiálu (bodu programu) se vede rozprava. První v rozpravě vystupuje předkladatel. Po ukončení rozpravy se hlasuje o návrzích usnesení.
5. O slovo se členové hlásí zvednutím ruky a slovo jim udělí předsedající v pořadí, v jakém se do diskuse přihlásili. Předsedající si vezme slovo kdykoli i mimo pořadí.
6. Z fóra se pořizuje zápis. Zápis pořizuje předsedou určený člen strany a podepisuje jej předsedající spolu s místopředsedou, popřípadě s jiným členem Republikového výboru.
7. Zápis musí obsahovat:
1. jména přítomných členů předsednictva
2. program fóra
3. průběh diskuse
4. výsledek hlasování
5. přijaté usnesení
6. případně stanovení úkolu a termínu jeho splnění
8. Písemný zápis obdrží všichni členové strany do 7 dnů od konání fóra.
9. Členové strany mohou případné námitky proti znění zápisu uplatnit na Internetovém fóru.
Článek V. Celostátní fórum – Internetová varianta
1. CF moderuje předseda, místopředseda nebo jim pověřený člen Republikového výboru.
2. Internetová varianta CF slouží k hlasování o věcech, u kterých by odložení rozhodnutí na fyzické CF bylo nepraktické.
3. Hlasování pomocí Internetové varianty CF trvá vždy 48 hodin od zpřístupnění.
4. Výsledek hlasování obdrží všichni členové strany do 7 dnů od ukončení hlasování.
5. Členové strany mohou případné námitky proti znění zápisu uplatnit na Internetovém fóru.
Článek VI. Hlasování
1. Fórum je usnášeníschopné, je-li přítomna nadpoloviční většina členů strany. V případě Internetové varianty je usnesení přijato v případě, že během 48 hodin bude hlasovat nadpoloviční většina členů strany.
2. Pokud není uvedeno jinak, je k přijetí usnesení třeba nadpoloviční většina z přítomných/hlasujících členů.
3. Ke změně stanov je třeba tří čtvrtin ze všech členů strany.
4. Jsou-li k návrhu pozměňující doplňky, hlasuje se nejprve o těchto doplňcích, a potom o celém návrhu.
5. Je-li více variant řešení, hlasuje rada o každé variantě zvlášť v pořadí, v jakém byly přeloženy.
Článek VI. Volby
1. Celostátní fórum volí a odvolává předsedu a čtyři místopředsedy strany v přímé tajné volbě.
2. Kandidáty na předsednictvo jmenují krajská fóra.
3. Před volbou předsedy může každý kandidát přednést projev.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
-
Kamil Horky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3167
- Registrován: 21 dub 2009, 12:08
- Profese: IT Manager
- Dostal poděkování: 8 poděkování
Re: Návrh jednacího řádu
V jednacím řádu je třeba popsat pravidla chování na fóru a případně sankce za jejich porušení.
Dále, pro internetovou variantu jsou lhůty možná příliš dlouhé, mělo by se lépe popsat jednorázové hlasování o prkotinách.
Je to málo detailní, protože v době, kdy jsem to psal, ještě spousta věcí nefungovala.
Oznámení a zápisy by se měli zasílat jako odkaz na web pomocí SZ (dnes běžná praxe). Článek II bude vhodné změnit podle stanov, až budou hotové, nebo udělat odkaz. Nechal bych to zase na právníkovi.
EDIT:volby jsou také popsané dost obecně, na základě zkušeností s volbami na UF bychom měli tento systém popsat a používat nebo zvolit jiný.
Mě to celkem vyhovovalo, ale mám obavu, jak to bude vypadat ve výce lidech.
V obyčejnému hlasování by bylo vhodné přesně popsat způsob sčítání hlasů. Kdo má právo sčítat hlasy a podobně. Ve sto lidech už to nebude sranda, budeme potřebovat několik skrutátorů, aby to netrvalo věčnost.
Dále, pro internetovou variantu jsou lhůty možná příliš dlouhé, mělo by se lépe popsat jednorázové hlasování o prkotinách.
Je to málo detailní, protože v době, kdy jsem to psal, ještě spousta věcí nefungovala.
Oznámení a zápisy by se měli zasílat jako odkaz na web pomocí SZ (dnes běžná praxe). Článek II bude vhodné změnit podle stanov, až budou hotové, nebo udělat odkaz. Nechal bych to zase na právníkovi.
EDIT:volby jsou také popsané dost obecně, na základě zkušeností s volbami na UF bychom měli tento systém popsat a používat nebo zvolit jiný.
Mě to celkem vyhovovalo, ale mám obavu, jak to bude vypadat ve výce lidech.
V obyčejnému hlasování by bylo vhodné přesně popsat způsob sčítání hlasů. Kdo má právo sčítat hlasy a podobně. Ve sto lidech už to nebude sranda, budeme potřebovat několik skrutátorů, aby to netrvalo věčnost.
- Mikulas.Ferjencik
- Mediální odbor
- Příspěvky: 14052
- Registrován: 24 dub 2009, 00:25
- Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
- Bydliště: Choltice, okres Pardubice
- Dal poděkování: 11388 poděkování
- Dostal poděkování: 19571 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Návrh jednacího řádu
pozor na ty 3/4 vsech clenu u stanov... jestli tohle bude platit, tak je nezmenime...
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770
-
Kamil Horky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3167
- Registrován: 21 dub 2009, 12:08
- Profese: IT Manager
- Dostal poděkování: 8 poděkování
Re: Návrh jednacího řádu
hmm, možná by tam mělo být všech přítomných.Mikulas Ferjencik píše:pozor na ty 3/4 vsech clenu u stanov... jestli tohle bude platit, tak je nezmenime...
-
Robert.Adamek
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 4035
- Registrován: 22 čer 2009, 21:06
- Profese: Obchodní ředitel
- Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
- Dal poděkování: 935 poděkování
- Dostal poděkování: 1613 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Návrh jednacího řádu
To je bohužel problém, na který narážíme i uvnitř stanov. Na druhou stranu v případě členů by se to dalo delegovat za kraje, tím myslím ne systém plných mocí, ale ukotvení jednacího řádu tak, aby řekněme 2 lidi z kraje byli schopni po odhlasování interpretovat přání kraje bez nutné fyzické přítomnosti ostatních členů daného kraje na CF.
V případě, že budeme mít ve straně např. 5000 lidí, je zcela nereálné, abychom fungovali bez tohoto či jiného opatření.
Co se návrhu "přítomných" týče, tak takhle to být nemůže, protože změnu stanov by pak byli schopni odhlasovat i 4 lidi pokud by se dostavili.
V případě, že budeme mít ve straně např. 5000 lidí, je zcela nereálné, abychom fungovali bez tohoto či jiného opatření.
Co se návrhu "přítomných" týče, tak takhle to být nemůže, protože změnu stanov by pak byli schopni odhlasovat i 4 lidi pokud by se dostavili.