Návrh nových stanov

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Kamil Horky píše:2. zkušit nadpoloviční většinu a neřešit neaktivní členy.

Obě varianty mají svoje klady a zápory. První je dobrá v tom, že výsledky hlasování budeou lépe odpovídat názorům členů a všichni, kdo jsou členy strany se budou aktivně podílet na naší politice. Druhá nám zajistí více papírových členů (ale chceme je?) a nebudeme mít nikdy problém s usnášeníschopností.
Zvláště v počátku se častokrát stane, že se k nám přidá nový člověk, chvíli mu bude trvat, než se rozkouká a možná zjistí, že ČPS není to pravé pro něj. Někdo zpočátku ani nemusí pochopit procesy a může být zrovna problém na kraji - a než ho kraj podchytí, může to trvat. Někdo může odjet na 2 měsíce pryč. Jak by se měřila ta neaktivita? A jak by se podle té neaktivity vylučovalo? Myslím, že měření aktivity 1x za rok tím, že zaplatil členský příspěvek, je postačující. Maximálně se může ověřovat, zda to není tak, že za něj platí příspěvek i hlasuje někdo jiný.

Kdyby se měli řešit neaktivní členové, muselo by se to všechno definovat. To mi přijde jednodušší definovat nějaké náhradní hlasování či svolávání pokud se na prvním nesejde nadpoloviční většina členů (aby si někdo něco neschválil sám proti všem).
Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Jana Syrovatkova píše: Hlasování (čl. 6):
- v případě, že se přihlásí větší množství lidí, kteří budou jen členy, ale nebudou aktivní, může to absolutně zablokovat hlasování. Asi by tam měla být nějaká možnost - např. pokud není hlasování poloviny, a požádá-li o to ten, kdo ho vyvolal, tak se hlasování prodlužuje o týden a všichni nehlasující jsou upozorněni na e-mail, který uvedli při registraci do strany, o příslušném hlasování. Nebo něco podobného - prostě aby to neskončilo tak, že některá KS budou zcela neusnášeníschopná o ničem.
Souhlas. To je podle mě sytémové řešení hlasování obecně.
Kamil Horky píše: Pokud by se více než polovina členů nescházela na krajských setkáních, tak je asi něco špatně. Na email se dnes upozorňuje téměř při každém hlasování. Podle mě je třeba se zamyslet nad tím, jestli člen, který opakovaně nechodí na schůze, má ještě nárok na členství. To je ale otázka hlavně na ostatní členy, jak to chtějí. Můžeme udělat více variant a hlasovat o nich.
tedy

1. zůstává nadpoloviční většina, je samozřejmě možné udělit plnou moc k hlasování, nekativní členy průběžně vylučovat ze strany.
2. zkušit nadpoloviční většinu a neřešit neaktivní členy.

Obě varianty mají svoje klady a zápory. První je dobrá v tom, že výsledky hlasování budeou lépe odpovídat názorům členů a všichni, kdo jsou členy strany se budou aktivně podílet na naší politice. Druhá nám zajistí více papírových členů (ale chceme je?) a nebudeme mít nikdy problém s usnášeníschopností.
Jak navrhla Jana (viz. citace výše), přimlouvám se ještě za třetí možnost k hlasování. Pokud se nesejde nadpoloviční většina členů (pokus o reprezentativní výsledek selže), opakovat hlasovaní v posunutém terminu (třeba 2-7 dnů) s přítomnými členy (např. minimálně 3).

Tady nejde o neaktivní členy - ti se dají průběžne suspendovat/vylučovat, ale o udržení akceschopnosti např. v době dovolených nebo krizových situacích (živelné pohromy, mobilizace, prohrané volby :) )

takže: 3. nadpoloviční většina členů (1) a pokud není, odložené hlasování přítomnými členy (2)

Co vy na to?
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Mumble status
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Přátelé, děkuji vám mnoho za komentáře.

Jistě se nebudete divit, ale otázky, které napadají vás (Jana et al.) napadly i mne při zevrubném dalším čtení výsledných stanov.
Nadto jsem našel nesrovnalosti nové a nečekané; celková délka se vypuštěním zjevně redundantních pasáží zkrátí. Vaše připomínky ohledně polovičního počtu by mohly vyřešit jednací a volební řády, nicméně já se přimlouvám za institut řádného svolání, který obsahuje můj návrh (zatím písemný), který bude předložen v ohlášeném termínu, tj. dnes, nejpozději v sobotu. Mimo to se některé instituty v dosavadním návrhu (plné moci) přesunou do obecných předpisů strany, které stanovy podrobně rozpracovávají. Určitě se pokusím vyhovět těm komentářů, které dosavadní, zatím nezveřejněný, návrh nezmiňuje.

PS: Podstata členství se podobá podstatě občanství; ta excesivní nároky na osobu nezmiňuje a nevidím důvod, proč stanovovat kvóty na členy a chovat se jinak než u řádných voleb za předpokladu, že každý, kdo by mohl hlasovat, o hlasování věděl, bera v potaz možnost udělit plnou moc zplnomocněnci.
Naposledy upravil(a) Jakub.Michalek dne 26 zář 2009, 00:55, celkem upraveno 1 x.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2087
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3902 poděkování
Dostal poděkování: 3768 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Mám ke stanovám nápad - obecně se mi nelíbí vylučování ze strany a úplně divné mi to přijde kvůli neaktivitě - co v případě dlouhodobé neaktivity "přeřadit" člena, po různých urgencích a výzvách kdy nebude reagovat, na pozici RegP? Šlo by to vůbec ve stanovách ošetřit a byl by zájem na takovém postupu?
Jde mi o to, že vyloučení je "drsný" způsob zacházení s osobou, která může nadále zůstat naším příznivcem ...
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Neaktivita člena nevadí v okamžiku, kdy budou orgány strany usnášeníschopné bez ohledu na počet přítomných členů při zachování podmínky řádného svolání jednání. Tedy nebude vyžadována přítomnost nadpoloviční většiny členů orgánu. Toto jsem navrhoval již u prvních stanov a jak se ukázalo, je to problém.

To samozřejmě neplatí u neaktivity typu převezmu 3000 letáků a zmizím s nimi, jak se nám stalo v Brně/Znojmě.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Kamil Horky »

Musíme do stanov přidat to, že plnou moc k zastupování můžete udělit jen členovi strany.

Na fóru strany je zastupitelnost nepřípustná.
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Jiri Kaderavek píše:Neaktivita člena nevadí v okamžiku, kdy budou orgány strany usnášeníschopné bez ohledu na počet přítomných členů při zachování podmínky řádného svolání jednání. Tedy nebude vyžadována přítomnost nadpoloviční většiny členů orgánu. Toto jsem navrhoval již u prvních stanov a jak se ukázalo, je to problém.

To samozřejmě neplatí u neaktivity typu převezmu 3000 letáků a zmizím s nimi, jak se nám stalo v Brně/Znojmě.
Neaktivita = nikam nechodím, nikdo mě neviděl, nikomu jsem nenapsal, nečtu fórum a hlavně nikomu neslibuji, že něco udělám. Samozřejmě, že pokud někdo něco slíbí a nesplní, tak to vadí - ale to "největší" sesazení, které by se mělo takovému členovi stát je vyloučit ho ze všech komisí, představenstev a skupin a nechat ho jako "obyčejného člena". Nicméně to už je k řešení na předsedech jednotlivých KS či komisí pro případy slibů v krajích či komisích a předsedu či předsednictvo pro případy podobných selhání v rámci předsednictva či RV. V případě neaktivních lidí je samozřejmě vhodné zjistit, zda se s dotyčným nestalo něco vážného (opět zpravidla ten jeho nadřízený, s nímž dotyčný nejblíže spolupracuje).
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Návrh stanov 26. září

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Avizované změny
ponovele2.pdf
Návrh změn
(113.87 KiB) Staženo 27 x
ponovele2b.pdf
Návrh platného znění
(86.64 KiB) Staženo 28 x
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Uživatelský avatar
Dalibor.Placek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 167
Registrován: 30 dub 2009, 23:52
Profese: Kovozemědělec a security.
Bydliště: Kostelec
Dostal poděkování: 5 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Dalibor.Placek »

Je to dlouhé čtení, nečet jsem to celé, ale takhle to má PS PČR.
Odhlasování je možné nadpoloviční většinou přítomných členů.
Jak je možné že tam sedí třetina ze dvou set a odhlasují zákon?
Vyhneme se tomu že:
1) nevejdeme se do sálu.
2) nebude nás polovina z členské základny a nejsme usnášeníschopní.
Dalibor.
Nabízím volnou kapacitu dopravy vozem Ford Transit, CZ i EU. Pro Piráty sleva 5%, pro Pirátky 7%.
Tel: 602227561.
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Mediální odbor
Příspěvky: 14052
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 11388 poděkování
Dostal poděkování: 19571 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Myslím, že by to chtělo aby byl termín pro řádné oznámení delší... Konkrétně pro CF alespoň 2 týdny.

+ drobnost - v jedné pasáži se píše, že kraje mohou zřizovat odborné komise a v další, že je to výlučně v kompetenci CF.
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“