Návrh nových stanov

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Změna místních sdružení

Příspěvek od Kamil Horky »

Jakub Michalek píše:Možnost přijímat členy jde vyřešit tím, že se vypustí výlučnost přijímání členů a přidá se kraji možnost převést tuto pravomoc na místní sdružení. Změněné viz přílohy.
vysl.pdf
ponovele.pdf
Co se týče přechodných ustanovení, vypuštěné normy jsou již vykonané, neúčinné, v budoucnu nevykonatelné a kvůli jejich vypuštění (proto neříkám zrušení v novele) tím právní moc již učiněných rozhodnutí netrpí. Rozumím tomu, že v zákonech se nechávají (spíš protože se tím nikdo nechce zabývat, aby nebyly zákony často zbytečně novelizovány), ale bral jsem ohled na lidi, kteří budou číst stanovy a nezajímá je, co se dělo v roce 2009, když se zakládala strana.

takže:
čl. II, bod 3.c - nesouhlasím, o vyloučení člena rozhodne RV, protože je to v době, kdy nezasedá CF nejvyšší orgán strany. Můžeme tam přidat, že rozhodne na základě návrhu rozhodčí/kontrolní komise. Tyto komise musíme nějka zřídit. Ovšem rozhodčí komisi je vhodné zžizovat ad hoc, aby v ní byly zastoupeny obě strany sporu. Možná bychom tedy mohli pravomoc zřízení rozhodčí komise přesunout na RV

čl. V bod 5 - nesouhlasím, chceme elektronické hlasování a reezignovat může člověk jen osobně? Rezignaci určitě ne CF, ale předsednictvu, aby to bylo pružnější. Rezignující už bude eventuelně chtít mít od nás pokoj, to je třeba zohlednit.

čl. VIII bod 5.h - nepěkné cizí slovo, nahradit českým ekvivalentem

čl VII - je nutné popsat, že krajská předsednictva můžou založit místní sdružení stejně jako rep. předsednictvo krajské

obecně je do stanov třeba doplnit, jak se o čem hlasuje
tj - k volbám není třeba nadpoloviční většina, vždy vítězí nejvyšší počet hlasů (aby nehrozilo zablokování strany při volbě předsednictva) předsedu můžeme teoreticky volit dvoukolově, nebo pomocí hlasů s váhou, aby nejdůležitější funkce ve straně měla mandát od maximálního počtu členů.
ke změně stanov je třeba 3/4,2,5,7/10, budeme hlasovat
ke změně programu je třeba podobná většina, je třeba nadefinovat další věci, které se musí volit více než nadpoloviční většinou
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jakub.Michalek »

K obecné části
Téze, že nejvyšším orgánem v době, kdy celostátní fórum nezasedá, je republikový výbor, se mi zdá neudržitelná; jako kdyby v ústavě bylo napsáno v době, kdy nejsou volby je nejvyšším orgánem Parlament, takže se ignoruje princip demokratického státu o svrchovanosti lidu a ústavních institucí dělících se o moc; pochopitelně tím není vyloučeno, že některá moc dominuje (zde například RV). V ústavním státě je suverénem lid projevující svou vůli v ústavě, ve straně jsou to ex lege stanovy strany. Zde mi jde o to, že v případě vyloučení člena, skutečně záleží na tom, aby byly dodrženy řádné procedury a ad hoc komise alá lidový soud po druhé světové válce tomu jistě nesvědčí.

Krátce, celostátní fórum vykonává svou pravomoc nejen na zasedáních, ale i elektronicky (jak často zdůrazňuješ), pokud se takové hlasování řádně vyhlásí; i v těch případech vykonává pravomoc nejvyššího orgánu. Protože celostátní fórum je ipso facto nejvyšším orgánem, suverénem, navrhl jsem pravomoc atrahování rozhodnutí; striktně řečeno to není atrahování, ale mix mezi atrahováním a mimořádným opravným prostředkem.

Dále ke zvláštním připomínkám:

1) Role RV a rozhodčí komise - Myšlenku, že v rozhodčí komisi mají být zastoupeny obě strany sporu považuji za protikladnou názvu rozhodčí ve slově rozhodčí komise. V žádném systému není užitečné pravidlo, že orgány rozhodují samy ve své věci. Komisi rozhodčí musí rozhodovat o návrhu, který jí podá kontrolní komise, a to buď v roli "státního zastupitelství" (v řízení o vyloučení člena) nebo v roli "oprávněného orgánu v zákoně o Ústavním soud" (v řízení na neplatnost aktů). Abych ti, Kamile, řekl pravdu, bojím se, že v systému, který navrhuješ, se akorát nahrává "problémovým členům", kteří se ve věci vyloučení obrátí na soud, a ten jim nejspíš dá za pravdu. Navíc se tím dává záminka ministerstvu, které může navrhnout zákaz strany pro nedodržení demokratických procedur, jakkoliv extrémní prostředek to může být. Systém, v němž si RV navrhuje vyloučení členů a vylučuje je nikoliv proto, že by porušili předpisy, ale pouze kvůli osobním záštím, nahrává zbrklosti a zavání svévolí.

2) Rezignace - viděli jsme několikrát, jak lidé na fóru rezignovali na funkci a pak si to rozmysleli, což by podle tvého návrhu možné nebylo. Jde mi o to, že výkon funkce představuje závazek svého druhu, a člověk nemůže rezignovat například na vrcholu kampaně, aniž by za něj byla náhrada. Pokud se týká nenapravitelného odporu ke straně, může funkcionář ukončit členství, čímž zanikají i jeho funkce. Nicméně s tebou souhlasím, že i ve věcech voleb by bylo možné udělat elektronické hlasování. Že rezignace probíhá na schůzích dotyčného orgánu se uplatňuje např. ve sněmovně. Způsob rezignace by šel eventuálně sjednotit s ukončením členství: prohlášením zaslaným předsednictvu podle příslušnosti orgánu (v případě členství krajského nebo místního sdružení, v případě funkce republikového předsednictva).

3) ke slovu atrahuje - jde mi o význam a pokud se některá slova někomu nelíbí, určitě se budu snažit najít lepší. Zde jsem vycházel ze Sdělení Ústavního soudu č.446/2006 Sb., o atrahování působnosti senátů plénem. Význam slova jsem vysvětlil výše.

4) místní sdružení - to měly vystihovat výrazy "působí v rámci" "podléhají krajskému fóru". Pokud to nestačí, může se to přidat do přechodných ustanovení, také lze uvažovat o přenechání pravomoci zakládat místní sdružení krajskému předsednictvu.

5) hlasování - to obsahuje institut zásadního návrhu, který kopíruje institut ústavních zákonů, ale přenáší ho na všechny úrovně. Podíl "víc jak 3/5" jsem zvolil, aby k přijetí zásadních návrhů v předsednictvu byly potřeba 4 hlasy. Pokud se zruší kvórum, s čímž bych souhlasil, protože některá hlasování nemusí vůbec nikoho zajímat, musíme dodat podmínky řádného oznámení. Analogicky, čímž se kruh uzavírá, by bylo možné je rozšířit na oznámení vzdání se funkce a členství.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Kamil Horky »

Jakub Michalek píše:K obecné části
Téze, že nejvyšším orgánem v době, kdy celostátní fórum nezasedá, je republikový výbor, se mi zdá neudržitelná; jako kdyby v ústavě bylo napsáno v době, kdy nejsou volby je nejvyšším orgánem Parlament, takže se ignoruje princip demokratického státu o svrchovanosti lidu a ústavních institucí dělících se o moc; pochopitelně tím není vyloučeno, že některá moc dominuje (zde například RV). V ústavním státě je suverénem lid projevující svou vůli v ústavě, ve straně jsou to ex lege stanovy strany. Zde mi jde o to, že v případě vyloučení člena, skutečně záleží na tom, aby byly dodrženy řádné procedury a ad hoc komise alá lidový soud po druhé světové válce tomu jistě nesvědčí.
Krátce, celostátní fórum vykonává svou pravomoc nejen na zasedáních, ale i elektronicky (jak často zdůrazňuješ), pokud se takové hlasování řádně vyhlásí; i v těch případech vykonává pravomoc nejvyššího orgánu. Protože celostátní fórum je ipso facto nejvyšším orgánem, suverénem, navrhl jsem pravomoc atrahování rozhodnutí; striktně řečeno to není atrahování, ale mix mezi atrahováním a mimořádným opravným prostředkem.
s tím nemám z zásadě problém


Dále ke zvláštním připomínkám:

1) Role RV a rozhodčí komise - Myšlenku, že v rozhodčí komisi mají být zastoupeny obě strany sporu považuji za protikladnou názvu rozhodčí ve slově rozhodčí komise. V žádném systému není užitečné pravidlo, že orgány rozhodují samy ve své věci. Komisi rozhodčí musí rozhodovat o návrhu, který jí podá kontrolní komise, a to buď v roli "státního zastupitelství" (v řízení o vyloučení člena) nebo v roli "oprávněného orgánu v zákoně o Ústavním soud" (v řízení na neplatnost aktů). Abych ti, Kamile, řekl pravdu, bojím se, že v systému, který navrhuješ, se akorát nahrává "problémovým členům", kteří se ve věci vyloučení obrátí na soud, a ten jim nejspíš dá za pravdu. Navíc se tím dává záminka ministerstvu, které může navrhnout zákaz strany pro nedodržení demokratických procedur, jakkoliv extrémní prostředek to může být. Systém, v němž si RV navrhuje vyloučení členů a vylučuje je nikoliv proto, že by porušili předpisy, ale pouze kvůli osobním záštím, nahrává zbrklosti a zavání svévolí.
OK, tedy stálá kontrolní komise která navrhuje vyloučení člena, není to nikdo z vedení ani RV, ani jeden z těchto orgánů tedy vyloučení nemůže navrhnout, ale RV ho musí schválit. RV je řádově demokratičtější orgán, protože v něm je více volených členů a velká část z nich jsou předsedové krajů. Stejně jako každé rozhodnutí RV může jeho platnost napadnout část členů a vynutit si celostátní hlasování.
2) Rezignace - viděli jsme několikrát, jak lidé na fóru rezignovali na funkci a pak si to rozmysleli, což by podle tvého návrhu možné nebylo. Jde mi o to, že výkon funkce představuje závazek svého druhu, a člověk nemůže rezignovat například na vrcholu kampaně, aniž by za něj byla náhrada. Pokud se týká nenapravitelného odporu ke straně, může funkcionář ukončit členství, čímž zanikají i jeho funkce. Nicméně s tebou souhlasím, že i ve věcech voleb by bylo možné udělat elektronické hlasování. Že rezignace probíhá na schůzích dotyčného orgánu se uplatňuje např. ve sněmovně. Způsob rezignace by šel eventuálně sjednotit s ukončením členství: prohlášením zaslaným předsednictvu podle příslušnosti orgánu (v případě členství krajského nebo místního sdružení, v případě funkce republikového předsednictva).
OK, chápu, co jsi tím myslel, také jsem pro nějaké omezení, aby nebylo možné rezignovat jen tak na fóru, ale osobní přítomnost mi přijde zcestná. Nechme dopis nebo osobní přítomnost.
3) ke slovu atrahuje - jde mi o význam a pokud se některá slova někomu nelíbí, určitě se budu snažit najít lepší. Zde jsem vycházel ze Sdělení Ústavního soudu č.446/2006 Sb., o atrahování působnosti senátů plénem. Význam slova jsem vysvětlil výše.
mě jde o obecnou srozumitelnost stanov, ne o to, abych věděl co to znamená. Musí to vědět každý, kdo ty stanovy bude číst.
4) místní sdružení - to měly vystihovat výrazy "působí v rámci" "podléhají krajskému fóru". Pokud to nestačí, může se to přidat do přechodných ustanovení, také lze uvažovat o přenechání pravomoci zakládat místní sdružení krajskému předsednictvu.
Přenechání pravomoci zakládat místní sdružení krajskému předsednictvu je nutnost, víš kolik má ČR měst?
Napiš to tak, aby to člověk nemusel luštit
5) hlasování - to obsahuje institut zásadního návrhu, který kopíruje institut ústavních zákonů, ale přenáší ho na všechny úrovně. Podíl "víc jak 3/5" jsem zvolil, aby k přijetí zásadních návrhů v předsednictvu byly potřeba 4 hlasy. Pokud se zruší kvórum, s čímž bych souhlasil, protože některá hlasování nemusí vůbec nikoho zajímat, musíme dodat podmínky řádného oznámení. Analogicky, čímž se kruh uzavírá, by bylo možné je rozšířit na oznámení vzdání se funkce a členství.
já bych raději předem určil, které věci vyžadují jaký podíl hlasujících. Rozeber prosím podrobně, jak by sis představoval ty zásadní návrhy, v několik apříkladech azkus se zamyslet nad tím, jak může skupina členů zablokovat stranu tím zásadním návrhem, a co proti tomu dělat.
Počítej s počtem členů 100, 1000 a 10.000.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pravomoci některých orgánů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

1) Kontrolní komise má především vyšetřovací pravomoc. Návrh na vyšetření může podat kdokoliv ze strany, kdo se cítí zkrácen na svých právech, tedy i RV a pokud není návrh zjevně neopodstatněný, musí ho Kontrolní komise předložit Rozhodčí komisi.
2) Co se týče demokratičnosti orgánů: RV a Rozhodčí komise i Kontrolní komise jsou v zásadě souřadné orgány, přičemž RV má samozřejmě největší faktickou moc, protože vykonává primárně vše, na čem se usnese celostátní fórum, o tom žádná. Souřadnost vyplývá z toho, že jsou všechny voleny celostátním fórem a počet členů orgánu je pro "demokratičnost" nerozhodný. Ta pojistka proti svévoli (byť procesně téměř nemožné) rozhodčí a kontrolní komise, jakož i RV a předsednictva, spočívá právě v pravomoci atrahování celostátní fórem, kde RV uplatňuje moc silou přesvědčivosti.
3) překlad atrahovat - přisvojit, ale také dokonce vrátit, vzít si zpět, převzít případ, také možno koncipovat jako řádný přezkum na kvalifikovaný návrh, ale jak jsem psal, doktrinálně se jedná o směsku
4) souhlasím se zakládáním místních sdružení předsednictvem kraje; asi se domluvíme, že sdružení zanikne, pokud nemá žádné členy, příslušnost k místnímu sdružení sleduje příslušnost ke krajskému sdružení
5) upravím pravidla řádného svolání a pak se může vypustit kvórum i u zásadních návrhů.

Návrh dodám jakmile bude hotový, protože tu teď pár dní nejsem, tak asi v pátek, společně se minimální novelou AutZ.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Pravomoci některých orgánů

Příspěvek od Kamil Horky »

Jakub Michalek píše: 2) Co se týče demokratičnosti orgánů: RV a Rozhodčí komise i Kontrolní komise jsou v zásadě souřadné orgány, přičemž RV má samozřejmě největší faktickou moc, protože vykonává primárně vše, na čem se usnese celostátní fórum, o tom žádná. Souřadnost vyplývá z toho, že jsou všechny voleny celostátním fórem a počet členů orgánu je pro "demokratičnost" nerozhodný. Ta pojistka proti svévoli (byť procesně téměř nemožné) rozhodčí a kontrolní komise, jakož i RV a předsednictva, spočívá právě v pravomoci atrahování celostátní fórem, kde RV uplatňuje moc silou přesvědčivosti.
nejde o demokratičnost ale o praktičnost. Pokud bude rozhodovat více lidí, tak je menší pravděpodobnost, že se budou lidé odvolávat.
Předsedové krajů jsou členy RV, takže jsou se vším, co RV projednává, podrobně seznámeni a v neposlední řadě jako zástupci krajů přinášejí pohled na věc od členů v kraji.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Republikový výbor
Příspěvky: 5005
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1697 poděkování
Dostal poděkování: 2635 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Kamile, je možno sem sesadit ten nový návrh stanov do jednoho postu? A dát o tom hlasovat? Pokud bude většina proti, ušetří se tím čas při schvalování na sjezdu CF.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Kamil Horky »

Čekám na Jakuba, je někde offline. Až bude, tak to doděláme a necháme o tom hlasovat.

Abych nezapoměl, do stanov je třeba k právům člena přidat, že práva člena mohou být omezena na určitou dobu, pokud poruší své povinnosti a rozhodne o tom RV.

Chci mít pro příště možnost použít nějaký varovný prostředek, než někoho vyloučíme ze strany.
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Proběhla jsem stanovy (snad poslední verzi) a pár přípomínek:

- čl. 16/2 - termín "do voleb" považuji za nešťastný vzhledem k tomu, že se do 3 měsíců po volbách volí nové předsednictvo - což považuji za lepší okamžik než volby do PS (první den voleb? druhý den voleb? vyhlášení výsledků?)

Příslušnost ke KS (čl. 3 - Členství, čl 7 - Krajská sdružení):
- co když se člen KS přestěhuje - stanovy tuto situaci neřeší
- co když se přestěhuje člen předsednictva KS
- stále se mi nelíbí ten pojem "přechodné bydliště", ale po vysvětlení je pro mě zchroustnutelný (protože dle vysvětlení nemá žádnou právní váhu a "zpravidla" místo kde dotyčný bydlí, je zaměstnán, vlastní tam nemovitost... může znamenat v principu cokoli)

Hlasování (čl. 6):
- v případě, že se přihlásí větší množství lidí, kteří budou jen členy, ale nebudou aktivní, může to absolutně zablokovat hlasování. Asi by tam měla být nějaká možnost - např. pokud není hlasování poloviny, a požádá-li o to ten, kdo ho vyvolal, tak se hlasování prodlužuje o týden a všichni nehlasující jsou upozorněni na e-mail, který uvedli při registraci do strany, o příslušném hlasování. Nebo něco podobného - prostě aby to neskončilo tak, že některá KS budou zcela neusnášeníschopná o ničem. Naopak - na některé věci bych dala mandát "správně svolanému" krajskému fóru. Dosti často bývá, že je-li potřeba něco schválit a nesejde se dost lidí, tak se setkání opakuje a to opakované je již usnášeníschopné při libovolném počtu lidí. Při el. hlasování stačí asi informace.

Ve zbytku jsem nic výrazného nenašla. Změna stanov je nutná a žádná s připomínek není taková, že bych stanovy bez jejich odstranění nebyla ochotná odhlasovat - ale výše uvedené mi chybělo.
Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Kamil Horky »

Jana Syrovatkova píše:Proběhla jsem stanovy (snad poslední verzi) a pár přípomínek:

- čl. 16/2 - termín "do voleb" považuji za nešťastný vzhledem k tomu, že se do 3 měsíců po volbách volí nové předsednictvo - což považuji za lepší okamžik než volby do PS (první den voleb? druhý den voleb? vyhlášení výsledků?)
Dobrý postřeh, navrhuji buď nechat do konec roku 2010 nebo toto ustanovení zrušit a při nadcházejících volbách na to myslet. už by nás na to mělo být dost. V republikovém předsednictvu by s tím neměl být problém, jedíné, kde to může skřípat, je republikový výbor. Jeho členové jsou často místopředsedové ve svém kraji. Myslím ale, že by si to měli rozmyslet a vybrat si,

Příslušnost ke KS (čl. 3 - Členství, čl 7 - Krajská sdružení):
- co když se člen KS přestěhuje - stanovy tuto situaci neřeší
- co když se přestěhuje člen předsednictva KS
- stále se mi nelíbí ten pojem "přechodné bydliště", ale po vysvětlení je pro mě zchroustnutelný (protože dle vysvětlení nemá žádnou právní váhu a "zpravidla" místo kde dotyčný bydlí, je zaměstnán, vlastní tam nemovitost... může znamenat v principu cokoli)
ad 1 a 2 to by chtělo skutečně doplnit
ad 3 budeme věřit, že odborníci vědí, co činí. Maximálně nám ty stanovy vrátí k opravě
Hlasování (čl. 6):
- v případě, že se přihlásí větší množství lidí, kteří budou jen členy, ale nebudou aktivní, může to absolutně zablokovat hlasování. Asi by tam měla být nějaká možnost - např. pokud není hlasování poloviny, a požádá-li o to ten, kdo ho vyvolal, tak se hlasování prodlužuje o týden a všichni nehlasující jsou upozorněni na e-mail, který uvedli při registraci do strany, o příslušném hlasování. Nebo něco podobného - prostě aby to neskončilo tak, že některá KS budou zcela neusnášeníschopná o ničem. Naopak - na některé věci bych dala mandát "správně svolanému" krajskému fóru. Dosti často bývá, že je-li potřeba něco schválit a nesejde se dost lidí, tak se setkání opakuje a to opakované je již usnášeníschopné při libovolném počtu lidí. Při el. hlasování stačí asi informace.
Pokud by se více než polovina členů nescházela na krajských setkáních, tak je asi něco špatně. Na email se dnes upozorňuje téměř při každém hlasování. Podle mě je třeba se zamyslet nad tím, jestli člen, který opakovaně nechodí na schůze, má ještě nárok na členství. To je ale otázka hlavně na ostatní členy, jak to chtějí. Můžeme udělat více variant a hlasovat o nich.
tedy
1. zůstává nadpoloviční většina, je samozřejmě možné udělit plnou moc k hlasování, nekativní členy průběžně vylučovat ze strany.
2. zkušit nadpoloviční většinu a neřešit neaktivní členy.

Obě varianty mají svoje klady a zápory. První je dobrá v tom, že výsledky hlasování budeou lépe odpovídat názorům členů a všichni, kdo jsou členy strany se budou aktivně podílet na naší politice. Druhá nám zajistí více papírových členů (ale chceme je?) a nebudeme mít nikdy problém s usnášeníschopností.
Ondrej.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 419
Registrován: 22 dub 2009, 22:48
Profese: _
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dostal poděkování: 10 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh nových stanov

Příspěvek od Ondrej.Malek »

Kamil Horky píše: Abych nezapoměl, do stanov je třeba k právům člena přidat, že práva člena mohou být omezena na určitou dobu, pokud poruší své povinnosti a rozhodne o tom RV.
Naprostý souhlas.
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“