Stránka 2 z 7
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:10
od Petr.Vileta
Kamil Horky píše:Tak nějak jsem se to snažil Petrovi vysvětlit. Osobně jsem přemýšlel o slibu, kterým by se poslanec zavázal plnit náš program, jak to navrhoval Václav. Ovšem aby to mělo smysl, musela by to být smlouva mezi stranou a kandidátem, podepsaná v době sestavování kandidátek. Musel by to ale řešit právník a jediné, čeho bychom mohli dosáhnout, je jěkaká finanční kompenzace za neplnění smlouvy.
Já asi neumím věci pořádně vysvětlovat

Mě nejde o závazek člena vůči straně, natož pak právně vymahatelný. Mě jde o závazek kandidáta vůči voličům. S formulací podle Václava, že se jedná o
volební program souhlasím.
Abych to k něčemu přirovanl ... pamatujete se na Kalvodu a jeho neexistující titul JUDr, že? Byl členem vlády a nikdo ho zatím nenapadal a nenutil odstoupit. Jenže on jednoho dne sám přišel a řekl "Používal jsem falešný titul, odstupuji ze všech funkcí." A odešel. Kolik našich politiků tohle dokázalo? A my bychom teď slíbili, každý za sebe, že když budeme zvoleni, budeme se takto čestně chovat. Ještě žádný kandidát nikdy neslíbil, že když se se stranou ideově rozejde, že se vzdá mandátu. Vždyť co už jsme těch přeběhlíků a "pátých kolon" zažili.
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:13
od Petr.Vileta
Jiri Kaderavek píše:A co když se rozejde program strany se mnou?
No to je totéž

Byl jsi zvolen za stranu, za nějaký program. Že už se s ním nedokážeš ztotožnit? No to máš smůlu, většina (v ČPS) má jiný názor, tak buď ustup, nebo odstup

Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:14
od Jiri.Kaderavek
To je ale blbost. Pokud jsem zvolen, pak budu prosazovat volební program, ne program, který si třeba odhlasuje skupina pučistů.
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:17
od Ondrej.Profant
Petře, čti. Řekl jsem jasně, že jsou dvě tiskovky od kterých se veřejně distancuji a ukazuje to demokratičnost naší strany. To však neznamená, že bych nepodpořil program! I když samozřejmě záleží na kontextu, není nic snažšího, než vzít nějaký náš návrh, překroutit ho a udělat z něj blbost a průser - takovou věc pochopitelně nepodpořím.
Čili podpořím všechny kroky rozumně vedoucí k realizování našeho programu a u věcí s kterými nesouhlasím jsem ochotný hlasovat po stranické linii pokud ten návrh nebude úplně hloupý, ale víc slibovat nehodlám.
Ten poslanecký slib je správný! Co na tom lidi nechápete?! Kandidátku si sestaví strana tak, aby tam měla své lidi. Lidi volí dle dvou kriterii: a) strana, b) kandidát. Strana udává obecný směr a komplexní problémy - to je jasné. Avšak taky je tu ten kandidát, který může mít jiný názor než ostatní, třeba proto, že o tom ví více...
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:26
od Petr.Vileta
Jiri Kaderavek píše:To je ale blbost. Pokud jsem zvolen, pak budu prosazovat volební program, ne program, který si třeba odhlasuje skupina pučistů.
Vždyť jsem psal, že se to může přeformulovat na
volební program.
BTW: Můžeš to prosím udělat? Já bych editací pravděpodobně zase změnil nastavené atributy tématu.
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 14:31
od Jiri.Kaderavek
Uprav to sám a neboj se. Nicméně to stejně podvazuje. Já mám větší obavy z toho, že někdy by ve sněmovně mohlo sedět jen 5 předsedů než z pár přeběhlíků. Podle mne si plně neuvědomuješ dopady podvázání nezávislosti poslance na externalitách.
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 15:12
od Karel.Fuzik
Petr Vileta píše:Napadlo mě, že by všichni naši kandidáti mohli před volbami učinit následující věřejný slib:
Kód: Vybrat vše
Já, kandidát na poslance za Českou pirátskou stranu, veřejně slibuji, že pokud budu zvolen, budu vždy prosazovat program a oficiální stanoviska své strany. Pokud tak nebudu moci z ideových nebo morálních důvodů činit, nebo budu ze strany vyloučen, pak se vzdám svého poslaneckého mandátu a všech funkcí, které díky svému zvolení získám.[/quote]
Myslím, že je to dobrý nápad, jen by třo chtělo přeformulovat, takhle to zní trochu jak z KSČ.
Návrh k prodiskutování: "budu po celé volební období prosazovat program ČPS, na základě kterého jsem dostal mandát od voličů" nebo podobnou formulaci
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 16:53
od Martin.Potucek
Petr Vileta píše:Já asi neumím věci pořádně vysvětlovat

Mě nejde o závazek člena vůči straně, natož pak právně vymahatelný. Mě jde o závazek kandidáta vůči voličům. S formulací podle Václava, že se jedná o
volební program souhlasím.
Petře, ale to jsem se ti celou dobu v topicu (
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... =89&t=1686 ) na našem krajském fóru snažil vysvětlit. Že dokáži si představit vázanost mandátu na prosazování volebního programu, protože za ten byl zvolen a ten by měl prosazovat. I když i z tohoto bych nebyl zrovna nadšen, protože i tak se může s poslancem nepředvídatelně manipulovat. Slib poslance je jasný. Ústava v tomto mluví taky celkem jasně. Ale dokázal bych to skousnout.
Že se z poslance stane přeběhlík může jen a jen strana. Za prvé ona má odpovědnost, koho si dá na kandidátku (když se tam dostane nějaký poslanec "Kdo dá více", tak je to jenom naše blbost). Za druhé diskuze s jednotlivými poslanci musí být taková, aby poslanci se poslanci cítili, že jsou jejich názory prosazování. Oni jediní mají mandát od voličů. Potom nebudou mít nutkání opouštět při hlasování stranu či poslanecký klub.
Ale pod pojmem
oficiální stanovisko se může skrývat cokoliv. Všestranické hlasování, ale i hlasování RV. Takže by se stali poslanci opravdu loutkami, pokud by se nechtěli vzdát mandátu, v rukách jiných a proto nemohu hlasovat jinak než PROTI.
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 16:58
od Michal.Zdrazil
Se slibama je to trošku passe, ale nevidim problem vymyslet něco rozumného a trošku extravagantního k tomu
Slib za prosazování našich předvolebnich planu, boje proti zkorumpovanosti a prosazování rozumného uvažování ve znamení nejlepšího vědomí a svědomí
Re: Předvolební slib kandidáta
Napsal: 15 zář 2009, 22:15
od Petr.Vyhnal
Karel Fuzik píše:
Myslím, že je to dobrý nápad, jen by třo chtělo přeformulovat, takhle to zní trochu jak z KSČ.
Návrh k prodiskutování: "budu po celé volební období prosazovat program ČPS, na základě kterého jsem dostal mandát od voličů" nebo podobnou formulaci
V zasade jsem pro, ale je potreba brat v uvahu, ze zde existuje predevsim poslanecky slib, kde se hovori o hlasovani dle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi (to ze se tak casto nedeje je vec jina). Proto by bylo z meho pohledu dobre udelat nas poslanecky slib jako jakousi nadstavbu, ktera bude navazovat a rozsirovat tento poslanecky slib, tak aby se pripadne poslanec nemohl dostat do situace (treba ne svoji vinou), ze bude muset jeden jeden ze slibu porusit.