Vaclav Klecanda píše:Zasadni otazka: kterou cast stavajiciho fora by "system" mel nahradit? Paklize kecaci, pak je to "jen" vylepsene bb forum. Za coz zaplat pambu, protoze spravovat bb forum - soft, ktery je uz dekady stary a prakticky se nezmenil - je marnotratnost.
Paklize "demokratizacni" cast, pak je IMHO otazka, zda je "kecanicko" tou rozhodujici formou k dobrani se vysledku.
V současnosti je situace taková, že naše procesy kam patří především (ale nikoliv výhradně) komunikace a rozhodování na různých úrovních organizačních skupin a formalizmu vtlačujeme (a redukujeme) do možností datového modelu a aplikační vrstvy (funkčních možností) internetového fóra. To funguje tu více tu méně, nicméně nikdy dokonale. Cílem tohohle projektu je vytvořit systém, který by naopak vycházel z našich potřeb (organizačních, procesních, archivačních atd.), a realizoval by je maximálně efektivní formou. Něco může mít vnější podobu fóra se specifickými vlastnostmi, něco se fóru nebude podobat ani vzdáleně. Lidově řečeno máme to zcela v rukách, a co si uděláme, to budeme mít, a bude to vypadat a fungovat přesně jak chceme.
Je jasné, že základem je datový model, následuje aplikační vrstva. V tuto chvíli se bavíme především o základní koncepci. Ta vychází z datového modelu. Naše činnost produkuje nebo vyžaduje data která jsou svou povahou spíše s volnější strukturou - podobné nebo shodné rysy v určitých kolekcích dat, ale nikoliv striktní formát (formát omezen zdola min. strukturou pro naplnění funkce), navíc vyžadujeme velkou pružnost v přizpůsobování struktury dat (nové položky tu i onde, nové vazby a typy vazeb). Taková data lze jen obtížně vtlačit do relačního modelu (ne že by to nešlo, jen to vyžaduje striktní modularitu, a adaptabilita i škálovatelnost takového modelu je omezená - nad určitou úrověň už se to prostě nevyplatí tlačit). Rovněž čistě nestrukturovaná data nejsou vhodná, protože to není náš případ. Naše data jsou blíže objektovému a/nebo síťovému modelu, jejich nejpokročilejší manifestací jsou RDF/triplestore (triplestore lze ovšem implementovat i pomocí relačního modelu, jen to většinou není optimální).
V okamžiku kdy se shodneme na koncepci, můžeme začít pracovat na datovém modelu. Tedy identifikovat procesy které chceme v systému podchytit (jen od boku mě napadá: organizace práce v rámci skupiny - úkoly, činnosti, rychlá komunikace a rozhodování, dokumenty, tisková služba, formální jednání org. jednotky - podpora/automatizace dodržování JŘ, připomínkové řízení, dokumenty, hlasování apod., diskuze - evidence a vizualizace shody/neshody, zpřehlednění komunikace, dokumenty apod.) a specifikovat data a jejich vazby (+ operace a workflow) nezbytné pro jejich realizaci.