Mozna jsem jen neinformovany, ale pro kterou skupinu lidí jsou nové technologie cestou k ohromným ziskum? A co se tyce obrazu (uzivatel "Masa")
Tak já se také přidám, již jsem to psal jinde, písničky, zpěváci, muzikanti baví lidstvo již tisíce let ale pouze posledních pár desítek let existence lidstva mají možnost svou práci zaznamenat, rozmnožit a za pomoci televize, rozhlasu a různých dalších technických prostředků poskytnout obecenstvu bez toho, aby byli přímo účastni. Ale dostanou za to odměnu. No a pokud si vezmu v úvahu opravdu úspěšného umělce, jehož díla hrají mnohá rádia a televize na celém světě, hraje se na milionech discotékách a dalších veřejných produkcích, není to právě ta skupina, které nové technologie dopomáhají k ziskům? A nyní se ještě zeptám, kolik ten umělec zaplatí vynálezcům a technikům za to, že díky jejich nápadům a práci on může tímto způsobem vydělávat. Pokud tu ty prostředky nebudou, nebude ani autorský zákon. Znamená to, že nebudou ani umělci???
CD se dnes moc neprodavaji a tim, ze si je nekdo nekoupi, ale vypali ci stahne me pripravi i o ty male penize, ktere mi maji vratit naklady a zivit me
kolik prosím dostanete z jednoho prodaného CD na autorské odměně, a za kolik se to CD asi prodává?
K argumentu o reklame mala poznamka: jak casto si stahujete CD nekoho, koho neznate v pomeru s temi znamymi interprety? Reklama ma snad lidi privest k necemu, k cemu by sami neprisli, nebo se pletu?
Na toto mohu odpovědět pouze za sebe a pár přátel, před érou internetu jsem neznal téměř nic (v porovnání s dneškem) ze zahraniční, mnohdy i domácí, muziky. Nyní vyrážím na festivaly i na koncerty a vybírám si kam pojedu právě podle internetu. Podíván se na program, najdu povětšinou na Youtube, poslechnu a pokud se mi to líbí, vyrazím a za ta živá vystoupení platím na vstupném +- 1000 kč. Co víc si může umělec přát. A mimo to, pokud je rozumná cena CD či DVD tak si ho také neváhám koupit, než se lopotit s jeho stahováním. Ovšem, nekupuji zajíce v pytli a to díky internetu.
Na zaver jeste jeden primer k tematu snahy potlacovat kradeze autorskych del na internetu, zatimco v realnem svete nikoli (paleni DVDcka pro kamarada). Je to jako snaha o redukci kriminality v beznem zivote. Zkuste omezovat kradeze v ghettu...tam to proste nejde, tak se to nedela a kradeze se potlacuji v centrech mesta kamerami a policajty. Proste proto, ze tam jedine to jde. Stejne tak je tomu s internetem.
Žil jsem v malém lázeňském městě, každý den tam po barech a kavárnách vyhrávali muzikanti a nikdy nevydali jedinou desku, uživili se poměrně dobře. Pokud je někdo v branži významnější, vydává muziku a hraje se v éteru, pořádá koncerty, hraje se prostě všude možně a za vše dostane autorskou odměnu. Tu autorskou odměnu zaplatíme všichni, něco jako takový paušál. Navíc platíme také z těch prázdných nosičů a rozhodně všechny nejsou použity k záznamu nějakého autorského díla. To se opravdu nedá srovnat s kriminalitou v gettu.
tady naváži na G.all
Co brání vydavatelským společnostem aby nabízely písničky, hudbu, filmy a kdoví co ještě na internetu za rozumný peníz? Nikdo po nich nechce aby vyráběly ty placky.
dnes se u nás prodávají CD a DVD na každém stánku a v každém obchodě za cenu do 50 Kč. Také díky tomu Již zmizely videopůjčovny, lidé si to kupují a pokud vím, v té ceně je nejméně odměna prodejci, velkoobchodu, výrobci a autorská odměna, tak toho pro autora moc nezbude, jelikož tu odměnu navíc nedostane autor či tvůrce celou ale OSA si z toho ještě uzme pro sebe. Tak proč to neprodat sám, téměř bez žádných nákladů a třeba jen za celou cenu autorské odměny, (pokud se to bude týkat hudebního CD či DVD tak předpokládám autorskou odměnu tak 10- 15 Kč a při 12ti písničkách to je cena za písničku kolem 1Kč). Problém pirátství je vyřešen. Jasně, že to tak jednoduché není. Ale především ty vydavatelské společnosti se musí vydat směrem k zákazníkovi a ne na něj posílat policajty.
To co jste popsal už vyžaduje určitou míru znalostí internetu a tu 80-90% běžných uživatelů internetu nemá.
Naprostý souhlas,vím z vlastní zkušenosti.