Stránka 3 z 8
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 20:00
od masa
machix píše:Chtěli poradit, tak jsem poradil. Nemusíte to číst.
Ale jinak s Vámi souhlasím, ty odpovědi měly vypadat nějak takhle. Ještě bych do každého vyjádření tlačil, že kopírovaní máme již zaplacené, protože odvádíme OSE výpalné + plus podrobnosti. Tohle drtivá většina lidí ani neví!
Jestli to vyznělo jako odpověď na tebe, tak se omlouvám, ty jsi to napsal dobře.
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 20:27
od dharmapala
>Ale jinak s Vámi souhlasím, ty odpovědi měly vypadat nějak takhle. Ještě bych do každého vyjádření tlačil, že kopírovaní máme již zaplacené, protože odvádíme OSE výpalné + plus podrobnosti. Tohle drtivá většina lidí ani neví!
Takhle priblizne to melo vypadat. Je dobre mit pripravenych hodne analogii, vcetne absurdne extremnich, na nichz dobre vynikne nesmyslnost tezi/zakonu tak, aby to pochopila i lama obecna.

Argument, ze vsichni jsme a priori pirati, by mel mit prioritu vzdy a vsude.
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 21:13
od OndraNY
Dobry den vsem,
J jsem jazzovy muzikant a skladatel, je mi 25 let, jsem pomerne pracovity - hodne hrajeme a mame uz tri CD, hudbou se jiz 7 let zivim. Od ledna ziji v New Yorku a tudiz se kem me informace i pres soucasnou internetizaci Sveta dostavaji s jistym zpozdenim. Po precteni rozhovoru ve vcerejsi MF DNES jsem trochu zpanikaril, jelikoz je mi jasne, ze Ceska spolecnost (ktera po svete pomerne znama svoji, pro mnohe absurdni, kleptomanii ve vztahu k autorskym dilum) po nejake takoveto strane prahne.
Abych to cele zkratil - nepopiram zatacky v autorskem zakone, ale jak tu jiz nekdo psal, to by bylo na samostatnou knihu. Uvedu proklad ze sveho zivota. Kdyz napisu skladbu a nahlasim ji OSA, za kazde jeji uziti (mezi coz se pocita i prodej nosice na nemz je skladba nahrana) dostanu byt mizivy, ale honrar. Na to abych skladbu mohl napsat, jsem cely zivot studoval a trenoval, na to abych mohl natocit a vydat album autorskych veci, potrebuju priblizne 200 tisic korun (a to je velmi skromny rozpocet). Pripominam, ze hudba je moje zamestnani, to znamena,ze NEMAM JINE PRIJMY. Jak vsichni vime, CD se dnes moc neprodavaji a tim, ze si je nekdo nekoupi, ale vypali ci stahne me pripravi i o ty male penize, ktere mi maji vratit naklady a zivit me (opet pripominam, ze koncertni a autorske honorare jsou muj jediny prijem. Takto to maji de facto vsichni umelci).
Pokusim se o primer, mozna bude kulhat, ale nic jineho me ted nenapada. Predstavte si, ze mate softwarovou firmu plnou studovanych a ZKUSENYCH programatoru. Vyvinou genialni software na vedeni rozpoctu prumerne domacnosti pro hospodynky (nebo neco, co by se mohlo kademu hodit, ale prezije to bez toho - jako hudba) a firma potrebuje na ten vyvoj vydelat prodejem toho softwaru. No ale je tu zakon, ktery rika, ze za ten SW se plati pouze v kamennem obchode. Na internetu je ke ztazeni zdarma. A firma zkrachuje, programatori jdou ridit taxiky a nikdo zadny SW psat nebude, anebo pokud ano, cely ho prospikuje reklamama aby si na sebe vydelal. Tak to totiz dopadne - vsechna autorska dila budou zadarmo, ale preplnena "product placementem" ,popripade primyma reklamama.
V rozhovoru pro MF Dnes hovori pan Horky o velkych zajmovych skupinach a firmach - vzdyt ty jsou skoro vsechny pred krachem a jediny kdo to doopravdy odnasi jsou autori del a interpreti, jelikoz se jejich na vyrobu draha CDcka a DVDcka neprodavaji.
Mozna jsem jen neinformovany, ale pro kterou skupinu lidí jsou nové technologie cestou k ohromným ziskum? A co se tyce obrazu (uzivatel "Masa") - az se bude 1 CD prodavat treba za 50 tisic korun a prodam jej zakaznikovi primo ja, nemam problem s tim, ze budou jeho kopie vsude na svete zadarmo. Dalsi problem je v tom, ze z poslechu kopie hudby ma kazdy uplne stejny pozitek jako z poslechu originalu, u obrazu to tak opravdu neni.
K argumentu o reklame mala poznamka: jak casto si stahujete CD nekoho, koho neznate v pomeru s temi znamymi interprety? Reklama ma snad lidi privest k necemu, k cemu by sami neprisli, nebo se pletu?
Na zaver jeste jeden primer k tematu snahy potlacovat kradeze autorskych del na internetu, zatimco v realnem svete nikoli (paleni DVDcka pro kamarada). Je to jako snaha o redukci kriminality v beznem zivote. Zkuste omezovat kradeze v ghettu...tam to proste nejde, tak se to nedela a kradeze se potlacuji v centrech mesta kamerami a policajty. Proste proto, ze tam jedine to jde. Stejne tak je tomu s internetem.
Dekuji za pozornst a omlouvam se za absenci diakritiky - nemam tu CZ klavesnici.
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 21:31
od next_ghost
OndraNY píše:Jak vsichni vime, CD se dnes moc neprodavaji a tim, ze si je nekdo nekoupi, ale vypali ci stahne me pripravi i o ty male penize, ktere mi maji vratit naklady a zivit me (opet pripominam, ze koncertni a autorske honorare jsou muj jediny prijem. Takto to maji de facto vsichni umelci).
Pro začátek bych navrhnul zkusit prodávat jednotlivé písničky na Internetu přímo s platbami třeba přes paypal. Za poklesem prodejů CD stojí i to, že je to zastaralé médium a je mnohem pohodlnější stahovat/nakupovat po Internetu než chodit do kamenného obchodu. Když je možnost stáhnout si písničku hned po vydání za nějakých 20Kč/$1 z webu autora, tak většinu lidí ani nenapadne shánět jí někde jinde.
Pokusim se o primer, mozna bude kulhat, ale nic jineho me ted nenapada. Predstavte si, ze mate softwarovou firmu plnou studovanych a ZKUSENYCH programatoru. Vyvinou genialni software na vedeni rozpoctu prumerne domacnosti pro hospodynky (nebo neco, co by se mohlo kademu hodit, ale prezije to bez toho - jako hudba) a firma potrebuje na ten vyvoj vydelat prodejem toho softwaru. No ale je tu zakon, ktery rika, ze za ten SW se plati pouze v kamennem obchode. Na internetu je ke ztazeni zdarma. A firma zkrachuje, programatori jdou ridit taxiky a nikdo zadny SW psat nebude, anebo pokud ano, cely ho prospikuje reklamama aby si na sebe vydelal. Tak to totiz dopadne - vsechna autorska dila budou zadarmo, ale preplnena "product placementem" ,popripade primyma reklamama.
Příměr s vývojem software tu bohužel moc dělat nejde. Dnes vzniká podstatně víc software jako zdarma dostupný open source než komerčně. Většinou se vývoj financuje nějakou související činností - například drtivá většina open source vývojářů podle průzkumu provedeného před pár lety pracuje jako administrátoři a správci systémů, kteří daný software vyvíjejí pro svou pracovní potřebu, a čistě vývojové open source firmy zase vydělávají prodejem služeb, například certifikací a technické podpory.
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 22:08
od OndraNY
Dobry den, dekuji za reakci. A jsme u toho: jakym zpusobem privedu "zakaznika" k tomu aby si mou pisnicku stahnul z webu za 20Kc, kdyz mu staci napsat do googlu "nazev pisnicky-torrent" a navic bude vedet ze tim necini nic zleho?
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 22:10
od G.all
Qndro z NY - to, že se panu Horkému rozhovor se zkušenou televizní matadorkou nevyvedl, to všichni víme - možná by bylo lépe, kdyby jste si si přečetl to co je ve Volebním programu ČPS
(
http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages ... rogram.php ) - tam je to napsáno mnohem lépe.
Pokusím se Vám však i zde velmi zkráce objasnit problém, o kterém píšete z mého pohledu (nejsem členem ČPS). Sám píšete, že vydání CD je pro Vás nákladná záležitost a stejně to nikdo moc nekupuje - nemáte pocit, že přesně tohle je ten "kámen úrazu"? Mně vadí na OSA to (tedy v českém provedení - a nenamlouvám si, že to jinde ve světě je o moc lepší), že místo aby se vydavatelské společnosti snažily získat si zákazníky svými obchodnickými schopnostmi a kvalitou svého zboží, tak ustrnuly v době krátce po vzniku CD a před rozmachem internetu. Co brání vydavatelským společnostem aby nabízely písničky, hudbu, filmy a kdoví co ještě na internetu za rozumný peníz? Nikdo po nich nechce aby vyráběly ty placky.
Na příklad: Když si jednoduše zaplatím třeba 100 korun s tím, že si mohu z kvalitního serveru vydavatelské firmy stáhnout libovolných 50 písniček ve volitelném formátu a nebo 25 videoklipů s vícejazyčným překladem to vše starší 1 roku a nebo 20 nových písniček či 10 klipů... Ale to jsem jen teď střelil příklad (ty ceny a co a jak by měl určit trh). V okamžiku, kdy to bude takto uděláno, pohodlně dostupné a jednoduše platitelné, tak to co byste Vy nazval "kradením" klesne na minimum. V mou uvedem případě náklady na provoz a distribuci budou nepochybně mnohem nižší než na to stejné ve fyzické formě nejrůzněších kotoučků, které se ztrácejí, překážejí atd... Bohužel vydavatelské společnosti se vydali jinou cestou - možná pro ně jednodušší - ohnuli si zákony ve svůj prospěch a s pomocí OSA a spol. vyloženě parazitují na globálním kulturním dědictví celého lidstva. Místo aby nabízely kvalitní zboží a dostupné kvalitní služby, tak se snaží zpoplatnit kde co "ze zákona". Když si dnes nahraji kus Vaší melodie místo zvonění mého mobilu, tak jsem pirát - ale proč? Když jsem si koupil patřičnou skladbu na CD? Vždyť Vám tím dělám reklamu! ...atd. Toho co je špatně je mnoho. To čeho chceme dosáhnout je, aby se i tyto produkty globalizované kultury daly získat za rozumnou cenu. Nikoli, že mne někdo donutí platit, protože na to je "zákon" a nebo ze má "ze zákona" monopol na danou skladbu, ze zákona který si "koupila" nějaká lobby. Nic víc nic míň. Chceme jen to aby zase fungoval trh "normálně" a nebyl zmrzačen zákony ve prospěch určitých zájmových skupin.
-----------------------
Nejsem členem ČPS - takže Piráti - pokud sem to napsal blbě, tak mne opravte.
P.S. - taky Vám Ondro z NY doporučuji přečíst si tohle :
http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/200 ... legalne-cz
Třeba Vás to uvede do reality...
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 22:20
od G.all
OndraNY píše:Dobry den, dekuji za reakci. A jsme u toho: jakym zpusobem privedu "zakaznika" k tomu aby si mou pisnicku stahnul z webu za 20Kc, kdyz mu staci napsat do googlu "nazev pisnicky-torrent" a navic bude vedet ze tim necini nic zleho?
To co jste popsal už vyžaduje určitou míru znalostí internetu a tu 80-90% běžných uživatelů internetu nemá. Na to abyste si stáhnul písničku už musíte znát název a vědět jak - ale ruku na srdce - kolik lidí z ČR zná názvy Vašich písniček/hudby? Představte si ale, že je máte umístěné v přehledném intraktivním e-shopu. S vašim obrázkem, s CV, s diskografii a odkazy kde objednat a zakolik Vaše CD/DVD, možností poslechu ukázky... Dnes tu v ČR o Vas nejspíš ví jen hrstka vašich známých...takhle by si Vás mohl najít kdokoliv a je jedno zda z ČR, JAR či nějaký Laponec z Kamčatky...
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 22:51
od Návštěvník
Dobry den, malinko se ohradim - o par znamych se skutecne nejedna, hraji po celem svete, ale to sem nepatri, cele jmeno uvadet nechci, jelikoz vim presne kam to povede. O problemu pisi proto, ze prestoze hudba kterou delam (jazz) neni velmi popularni, nasel jsem vsechny sve desky na nejakych HUBech a v ruznych stahovacich vyhledavacich. Jednou jsem na koncerte upozornoval na to, ze mame k prodeji u listku CD a nekdo dost nahlas prohodil neco o tom at si to jeho kamaradka nekupuje, ze ji to vypali. Kdyz jsem se ho do mikrofonu zeptal jak to mysli, delal, ze tam neni. Vite ono to ma mnoho stran, pro revizi autor. zakona jsem velmi, ale je potreba pochopit, ze profesionalni umelci se hudbou zivi - kdyz jim seberete prijem, pujdou do prace jako vsichni a jejich hudba bude stat za prd, protoze na ni nebudou mit tolik casu. Nebylo by od veci, kdyby v Piratske strane byl take zatupce umelcu - je jedno jakeho zanru ci oboru.
Model, ktery jste tu popsal, jsou ve sve podstate iTunes (ci jejich "klony"), coz je model, ktery se mi libi velmi a neni to nic noveho. Vetsina svetovych firem, ale i malych umelcu na iTunes prodava. Ale problem je sirsi a - jak jste sam napsal -"zachranuje" jen ty nezname. Ty znamejsi umelci, je jedno v jakem oboru, na tom budou vzdycky o neco hur, protoze si je nekdo najde na iTunes, poslechne ukazku a pak zada do googlu onu magickou formuli.
Jen jeste jeden dotaz - jak to presne myslite s poznamkou o OSA?. Rikate ze vam na OSA vadi, ze Vydavatelske spolecnostiu atd atd.. Dovolim si malou klarifikaci. OSA a vydavatelska firma jsou dva rozdilne subjekty, stojici de facto proti sobe. Vydavatel musi OSA platit za kazdy prodany nosic, tzn. je to pro nej poplatek NECHTENY, nikoli jim uzakoneny... Osa pak tyto poplatky prerozdeluje autorum. Je to proto, ze individualne by to zadny autor sam nezvladl a nema na to cas. V tomto trochu tkvi problem - lide moc nevedi jak to funguje a proc to je.
A ad "vypalne" na CDckach.... Za prve: kolik prazdnych medii je pouzito pro prenos originalniho obsahu a kolik pro kopie del? Ja to nevim, ale odhaduju to tak na pomer 30:70. Dalsi vec je, ze dnes je cena prazdneho nosice tak miziva, ze autorsky poplatek neni skoro videt. Navic CD jako medium umira, takze vlastne podle me neni moc o cem....
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 22:59
od next_ghost
OndraNY píše:Dobry den, dekuji za reakci. A jsme u toho: jakym zpusobem privedu "zakaznika" k tomu aby si mou pisnicku stahnul z webu za 20Kc, kdyz mu staci napsat do googlu "nazev pisnicky-torrent" a navic bude vedet ze tim necini nic zleho?
Pro spoustu zákazníku bude stačit už jen to, že tahle možnost bude bez nesmyslných omezení. Najít funkční torrent totiž zdaleka nemusí být tak snadné, jak se zdá (hlavně později od vydání, kdy prvotní vlna zájmu opadla a nikdo už neseeduje). Nalákat ty ostatní je pak záležitost marketingu, například nabídnout za koupení aspoň 20 písniček nějaký malý fyzický dárek, třeba fotku kapely s autogramy.
Re: Barbora Tachecí - interview
Napsal: 27 srp 2009, 23:06
od OndraNY
Je to tak jak rikate. Timto smerem se vydava vetsina umelcu v Zapadnim svete a funguje jim to. Velmi dekuji za neurazlive, vecne a hlavne zasvedcene reakce. Jen doufejme, ze Pirati toto jasne vypichnou a neomezi se jen na populismus (nazev strany pro mne osobne tento nadech ma). Ono totiz treba udelat film je STRASNE MOC PRACE. Instalater taky nedela zadarmo, zeano...