Piráti a Facebook
Napsal: 08 pro 2012, 13:53
V jiném vlákně, v němž tak trochu vrtám do komunikace s lidmi, kteří byli ale hlavně budou nominováni a zvoleni za Piráty, jsem narazil na následující:
1) Piráti podporují (ba dokonce programově hájí) anonymitu na Internetu a přístup k tam zveřejněným informacím bez omezení (tedy i právo vyjadřovat se k citlivým společenským otázkám veřejně a přesto anonymně).
2) Facebook uplatňuje celou řadu opatření, která znemožňují uveřejňovat informace ale často i jen číst informace bez jasné identifikace uživatele až ke konkrétní fyzické (nebo právnické) osobě.
3) Politiky ad 1) a ad 2) jsou vzájemně v protikladu.
4) Podle mne tedy nelze bez dalšího konstatovat, že diskuse s voliči (pouze !) prostřednictvím Facebooku je "zvládnutou komunikací s voliči".
5) Je ovšem pravdou, že použití Facebooku jako doplňujícího (tedy jedné z více možných alternativ) komunikace voličů může být velmi dobře součástí "zvládnuté komunikace s voliči".
Proč o tom všem tak obšírně hovořím?
Ve zmiňovaném vlákně kritizuji absenci subsekce interního fóra pro komunikaci s námi nominovaným senátorem. Na jiných místech (např. zde) se diskutují jiné cesty komunikace s voliči a sympatizanty strany. Byl bych velmi zklamán (ba znepokojen), kdyby nastala bagatelizace problému "tak udělejme přístup na Facebooku a tím je vše vyřešeno" (pozor, nikomu takový úmysl nepodsouvám!).
V šuplíku mi vzniká esej/blog/studie na téma chybějícího on-line nástroje pro přímou demokracii. Až jej dopracuji, hodlám si jej zde dát veřejně rozcupovat ale hlavně jej chci věnovat straně jako konkrétní námět. Času na "veřejně prospěšnou" práci mám ale málo, takže to může ještě chvíli trvat. A mezi tím jsem viděl třeba i některé pirátské eventy organizované výhradně cestou přihlašování na Facebook event. Proto zvedám varovný prst: vždy by tu měla být stranou exkluzivně kontrolovaná alternativa pro lidi, kteří z jakýchkoli důvodů Facebooku (a jiným sociálním sítím) nevěří.
Protože předjímám námitku, že i zde ve fóru je uživatel identifikován: rozdíl vnímám v tom, že Pirátům jakožto provozovateli (zatím
) důvěřuji, zatímco v U.S.A. provozovanému Facebooku nikoli. Navíc ve zmiňovaném příspěvku otevírám i otázku potřebnosti otevření fóra zcela anonymním příspěvkům a náměty, jak přitom čelit těm zatroleným trollům. Ale to je jasně nad rámec tohoto vlákna.
Jde mi o větičku "Takhle si představuji zvládnutou komunikaci s voliči.". Několik IMHO tezí:Roman Kucera píše:Poc tohle dělá už víc než rok a asi to fakt není jen taková PR aktivita, ale jde s ním takto komunikovat - mám ho v přátelích dýl než rok, velmi dobře to propaguje, vždy se o tom dozvím, že to probíhá. Takhle si přectavuju zvládnutou komunikaci s voliči.Dalibor Zahora píše:Pavel Poc (europoslance ČSSD) Poslanecké hodiny na Facebooku 20:00-21:00 (jako event)
https://www.facebook.com/events/178336838970794/
1) Piráti podporují (ba dokonce programově hájí) anonymitu na Internetu a přístup k tam zveřejněným informacím bez omezení (tedy i právo vyjadřovat se k citlivým společenským otázkám veřejně a přesto anonymně).
2) Facebook uplatňuje celou řadu opatření, která znemožňují uveřejňovat informace ale často i jen číst informace bez jasné identifikace uživatele až ke konkrétní fyzické (nebo právnické) osobě.
3) Politiky ad 1) a ad 2) jsou vzájemně v protikladu.
4) Podle mne tedy nelze bez dalšího konstatovat, že diskuse s voliči (pouze !) prostřednictvím Facebooku je "zvládnutou komunikací s voliči".
5) Je ovšem pravdou, že použití Facebooku jako doplňujícího (tedy jedné z více možných alternativ) komunikace voličů může být velmi dobře součástí "zvládnuté komunikace s voliči".
Proč o tom všem tak obšírně hovořím?
Ve zmiňovaném vlákně kritizuji absenci subsekce interního fóra pro komunikaci s námi nominovaným senátorem. Na jiných místech (např. zde) se diskutují jiné cesty komunikace s voliči a sympatizanty strany. Byl bych velmi zklamán (ba znepokojen), kdyby nastala bagatelizace problému "tak udělejme přístup na Facebooku a tím je vše vyřešeno" (pozor, nikomu takový úmysl nepodsouvám!).
V šuplíku mi vzniká esej/blog/studie na téma chybějícího on-line nástroje pro přímou demokracii. Až jej dopracuji, hodlám si jej zde dát veřejně rozcupovat ale hlavně jej chci věnovat straně jako konkrétní námět. Času na "veřejně prospěšnou" práci mám ale málo, takže to může ještě chvíli trvat. A mezi tím jsem viděl třeba i některé pirátské eventy organizované výhradně cestou přihlašování na Facebook event. Proto zvedám varovný prst: vždy by tu měla být stranou exkluzivně kontrolovaná alternativa pro lidi, kteří z jakýchkoli důvodů Facebooku (a jiným sociálním sítím) nevěří.
Protože předjímám námitku, že i zde ve fóru je uživatel identifikován: rozdíl vnímám v tom, že Pirátům jakožto provozovateli (zatím