Hele já dělal friendbook svého času (klon FB), nefungovalo to úplně dle mých představ, doufal jsem, že mi s tím pomůžou aspoň lidi z kraje, nestalo se, své fans si to našlo, ale bez supportu dalších lidí a programátorů, v jednom člověku je to prostě nemožné a se supportem strany je to nemožné taky, protože ve chvíli, kdy do toho začnou různí i nezasvěcení lidé kafrat
(jinak se tomu taky říká vyjádření vlastního názoru, ovšem to funguje, jen pokud lidé ví o čem mluví a nemotá se do toho každý kdo si myslí, že jeho názor je ten jediný správný, a ten pocit tu má bohužel každý) a začnou se do toho montovat nekompetentní stranické orgány, tak je hotovo a vymalováno, síť začne být použitelná asi jako tohle fórum.
Stojí to konkrétní lidi spoustu času a práce, vybudovat to jde, ale nemůže to být pod kontrolou Pirátské strany, jinak to shoří jak papír, nikdy to nebude náhražka FB, nikdy tam nenatáhneme víc jak pár stovek uživatelů online (ve finále jsem měl něco přes tisíc registrovaných uživatelů) pokud se tomu nevěnujete opravdu téměř na profesionální úrovni (a na to tu nikdo čas nemá), začne to upadat a nakonec to bude k ničemu podobně jako pirátská síť.
Dá se to dělat v několika lidech, nezávisle na rozhodování stranických orgánů. Vím, že tenhle způsob vám bude proti srsti, ale takový projekt nejde řídit 20ti nebo 50ti lidmi co o tom nic nevědí ač si myslí že ano, nebo hlasují prostě jen aby bylo odhlasováno. Ostatně například Pirátské Noviny se povedly v podstatě jen díky tomu, že měly poněkud "jiné" vedení než strana, protože v určitých věcech nelze fungovat demokraticky na základě hlasování a názorů všehomíra.
No a samozřejmě v neposlední řadě jsem to spustil já za sebe (což je samozřejmě nejvyšší zlo když se Adámek do něčeho pustí bez konzultace a celé řady různých povolení a konzultací a obstrukcí, ale bylo lepší to risknout za sebe, než neudělat vůbec nic a čekat než se někdo nějak vymáčkne), nemohl jsem použít loga strany, nemohl jsem nic ale ve finále to straně udělalo docela dobrou reklamu, sice ne v médiích, "jen" mezi lidmi, ale účel to splnilo.
Mimochodem tohle už běží mrtě dlouho a je to zbytečné (k čemuž jsem sám dospěl, ale prostě to tam je a spuštění někde jinde trvá tak 20 minut)
http://www.pirateportal.cz/piratetweet/
Jinak u různých aktivistů vidím tendence vymýšlet nové systémy, které lidé neznají, neumí s nimi pracovat a proto je často odmítají. Jsme toho názoru, že pokud chceme uspět, měli bychom využít toho, co lidé znají a příjde jim to důvěryhodné a známé a samozřejmě přehledné (viz například využití pirati.cz &seznam.cz) to vidím jako dobrou cestu. Samozřejmě představivosti se meze nekladou, ale prorazit s něčím neznámým je zdlouhavé a ve finále neefektivní. Je třeba chápat, že nemusíme lidem nabídnout vlastní geniální systém, který splácal nějaký programátor k obrazu svému a nevyzná se v něm ani prase, ale bezpečný systém, který uživatelům nabídne to, co potřebují, je vyzkoušené, znají to a mohou tomu o dost více důvěřovat, protože i tak budou velmi nedůvěřiví.