Piráti a Facebook

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8527 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Dalibor Zahora píše:Oprávněná nedůvěra i prinicipiální odmítnutí FB, jak bylo řečeno v úvodu. Ale pokud chceš FB kritizovat, měl by si mít alternativu.

Pirátská síť by ideálně poskytovala, skutečně svobodny prostor, bez cenzurních omezeni (s vyjimkou DP a podobných trest. postižitelných věcí) bez reklam i shromažďování (a prodávání dat) o uživatelích, zároveň by lákala fanoušky a nové členy. Dále by mohla odfiltrovat některé typy diskuzí a z fora by se mohl stát skutečně pracovní nástroj. ;)
Alternativu FB ti naprogramuje skoro každý za týden. Jde o to, že ve finále jde vždy o to jak moc věříš provozovateli (i když jsou možnosti decentralizace a šifrování p2p). Nicméně FB se opravdu používá hlavně kvůli tomu, že tam je neskutečné množství lidí. Máš několik jiných soc. sítí třeba G+ apod. A co se týká diskusích, tak na ty tady máme chat.
Jde mi o to, že snahu o zprovoznění nějaké pirátské soc. sítě nevidím jako smysluplnou, pokud tam nebude opravdu velká přidaná hodnota. Raději se zabývám momentálně vývojem pseudo-sociální sítě pro monitoring a kooperativní spolupráci politicky aktivních lidí... v něčem co by fungovalo jako FB nevidím smysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 2):
Petros.Michailidis, Michal.Ketner
Adam.Skorepa
Asistent/ka poslance/poslankyně
Příspěvky: 4725
Registrován: 27 dub 2009, 20:50
Profese: živnostník
Dal poděkování: 851 poděkování
Dostal poděkování: 6845 poděkování

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Adam.Skorepa »

Od využívání FB pro kontakt s masami nikdo neodrazuje. Všem nám je jasné, že pro oslovení většiny uživatelů je FB zapotřebí (já si jen dovolím konstatovat, že je to prostě smutná pravda, se kterou se mi nelehko vyrovnává - pro mnoho lidí se Internet smrskl právě na facebook). Resustitace Pirátské sítě a její kombinace s Pirátskými novinami nám ale může přinést opravdu dost. Pár podnětů pro jitření fantazie:
- Blogy (příležitost pro kohokoliv se svobodně vypsat)
- Sociální aspekt (plánování a oznamování akcí, interakce mezi uživateli)
- Kontaktní místo pro fanoušky (něco na způsob vstupní brány do Pirátského myšlení)
- Běžný obsah PN (zprávy, kterým se zvýší odbyt)
- Mediální haló ("Piráti spouštějí novou revoluční sociální síť, která nesleduje své uživatele a nevnucuje jim reklamu!")

Rozhodně nepodceňuji důležitost pronikat i mimo Pirátské kanály, ale mít jednu bytelnou Pirátskou pevnost, kterou můžeme garantovat jako svobodný a necenzurovaný prostor pro uživatele, by rozhodně nebylo na škodu. Existuje Pirátská síť, existuje Friendbook. Jediné, co potřebujeme, je sjednotit své představy a následně se na výsledek naší práce nevysrat a obsah skutečně utvářet. Potom máme šanci velice dobře využít tvůrčí energii, která se bude v takové sociální síti skrývat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Karel.Fuzik, Jan.Podhajsky
Author Sensei Tyrant Pervert
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Petr.Vileta »

Je to sice uz z roku 2011 http://www.lupa.cz/clanky/cesko-a-socia ... v-cislech/ ale Twitter u nas moc priznivcu nema. Me osobne take nezaujal, proto jsem si na nem ucet nezridil. Vadi mi prave tech pouhych 140 znaku, protoze co do toho muzes nacpat? Genius tam dokaze napsat moudrost, dobry komik vlozi vtip, ale vetsina ostatnich tam pise blbosti typu "Boli me zuby", nebo "Jedu tramvaji na prvni rande, drzte mi palce". Ano, uz je tam i Papez a Obama, ale ... :lol: Jiste neuskodi Twitter mit, ovsem jako informacni kanal to bude takove slabsi. Jak pro kratkost sdeleni, tak pro maly pocet specifickych uzivatelu. Naopak FB nebo G+ dokaze oslovit mnohem vice lidi, dokonce snad i ten LinkedIn ma vetsi zasah. Mimochodem, o G+ by se udajne mel starat Lukas Findeis.

Puvodni Piratskou sit nevidim jako reseni. Tak jak fungovala, byla dost nepouzitelna, rozhrani pomerne user-unfriendly a opet to bude jen pro lidi, kteri se budou chtit prihlasit do dalsi socialni site. Ja osobne tohle nerad delam. Tech siti existuji mraky, ale proc se do nich prihlasovat, kdyz ma par desitek nebo stovek clenu? V tomhle ohledu jdu radeji "s davem" a vyberu si par opravdu velkych siti (FB, G+, LinkedIn). Pokud by se mela rozjet Piratska sit, pak jedine mezinarodni, pro vsechny PP, ale to by znamenalo i moznost volby komunikacniho jazyku, pripadne nejaky automaticky prekladac. To uz by davalo smysl, jak pise Adam Skorepa
Piráti spouštějí novou revoluční sociální síť, která nesleduje své uživatele a nevnucuje jim reklamu!
Jo a znate jeste nekdo Network News, tedy protokol nntp?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 12122
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 31215 poděkování
Dostal poděkování: 15933 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Vaclav Malek píše: Raději se zabývám momentálně vývojem pseudo-sociální sítě pro monitoring a kooperativní spolupráci politicky aktivních lidí... v něčem co by fungovalo jako FB nevidím smysl.
Můžeš prosím upřesnit o co jde? Diky

Námitky beru jako relevantní, nemusí se to podařit, mít patřičnou odezvu, ale minimalně z principiálních důvodů bychom takový prostor měli mít. A tipuji, že postupně se jeho důležitost bude zvyšovat - s postupujícím "terorem" FB i přibývajícími případy cenzury, mazání účtů a profilů - proto je dobré mít alternativu a naležitě ji propagovat. (Zrovna tenhle týden zrušili mému kamaradovi účet, kdyby byla síť byla by velká šance ho tam zatáhnout a vzhledem k jeho kontaktům by s sebou přivedl i další zajímavé lidi). Další konkrétní příklad, je možnost tam přitáhnout Svaz nezávislých autorů, který něco podobného postrádá a sám to nevytvoří a našli by se určitě podobné skupiny.

Druhá věc je, že to může vzniknout i jen jako projekt lidí, kteří to považují za smysluplné a Pirati do toho nemusí být zapojeni jako strana (ušetříme si diskuze, schvalování a hlasování a směrnice ;)), ale mohou to podporovat.

Ta Pirátska síť Broocha vyžaduje nějaký restart, bavil sem s ním o tom před časem.

jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1154 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Jednu takovou paralelní úvahu.
Zkuste si představit svět bez Internetu. My Piráti si zařídíme svoji klubovnu (sociální síť), kde se budeme scházet a kde budou platit naše pravidla. Vedle naší klubovny bude existovat velké náměstí (velké socíální sítě FB, G+ atd), kam chodí všichni bez rozdílu rasy a národnosti a řídí se pravidly, která mohou být nastavena zvenčí, nebo taky skupinkově či jakkoliv jinak.
Máme dvě možnosti. Zavřít se v klubovně, která se nám líbí, a čekat, až někdo z náměstí k nám zavítá. Nebo vyrazit ven mezi lidi a žít s nimi. A svoje "problémy" a tužby si řešit ve své klubovně.
Ona tu je sice i třetí možnost, že vyrazíme na náměstí a přesvědčíme co nejvíc lidí, aby s námi došli do naší klubovny a tam s námi žili. Ale ta se mi nejeví nijak funkční, protože naše klubovna má svá pravidla, která my (snad) umíme ctít, ale nemůžeme totéž požadovat po návštěvnících.
Takže zase jsme u klasického "rozhodování", co je lepší. A já říkám, že život je různobarevný a tvrdit, že jedna alternativa je lepší než druhá, je troufalé. Prostě nechme žít FB svým životem, zavítejme tam, hledejme přiznivce, informujme je o nás. Využijme toho, že tam lidé rádi chodí. Ale jako se všemi těmito místy je nutné mít na zřeteli poučku, že "opatrnosti není nikdy dost".
Občas je pozvěme k nám (byť, jak tady bylo řečeno, to není právě "sociálně" přívětivé prostředí) a ukažme jim zblízka, co jsme zač.

Tož tak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petros.Michailidis za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Roman.Kucera
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4825
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: místopředseda Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7257 poděkování
Dostal poděkování: 6950 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Dalibor Zahora píše:Pirátská síť by ideálně poskytovala, skutečně svobodny prostor, bez cenzurních omezeni (s vyjimkou DP a podobných trest. postižitelných věcí) bez reklam i shromažďování (a prodávání dat) o uživatelích, zároveň by lákala fanoušky a nové členy.
Není třeba vymýšlet kolo. Jediná v současnosti správná varianta je provozovat uzly sociální sítě Diaspora a mikroblogovacího systému StatusNet.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 2):
Martin Broz, Robert.Adamek
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Roman.Kucera »

Petros to řekl za mě. Vlastní "sociální" síť je pro oslovení nových uživatelů zcela nesmyslná. Jen k tomu můžu přidat, že na to nemáme kapacity ani lidské, ani technické, železo, které stojí za fejsbůkem, musí stát miliardy. A průšvih s Pirátskou sítí, kde zařvalo spousta našich dat, už nechci zkoušet znova.

Z pohledu marketingu jsou obyvatelé naši "zákazníci", naše "zboží" jsou informace. Pokud je postatná část zákazníků na fejsu, musíme tam jít za nimi, bez ohledu na to, co si o Cukrberkovi myslíme. Jinak nic "neprodáme".
Samozřejmě primárně můžem být na diaspoře a twitru a g+ a kýho čerta :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Robert.Adamek, Petr.Vileta, Petros.Michailidis
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 12122
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 31215 poděkování
Dostal poděkování: 15933 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Nerozumíme si, jde o alternativu, paralelní věc, ne o opuštění FB ani o znovuvymyšlení kola (Marcel). Právě proto sem se na Diasporu ptal, Status.net neznam, kouknu, diky. Vidim u nich jediny rozdil, ze Piratska sit je domacimu publiku blizsi, jak domacim provozovatelem, tak i jasnou identifikací (někdy to mlže být naopak problem). Ale pokud to na to nejsou sily, jak píše Roman, tak nic nebude. Nicméně opomíjíte principy, kvůli kterým ta debata vznikla, i to, že FB riziko smazání dat je u FB rovněž vysoké.

jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti a Facebook

Příspěvek od Robert.Adamek »

Hele já dělal friendbook svého času (klon FB), nefungovalo to úplně dle mých představ, doufal jsem, že mi s tím pomůžou aspoň lidi z kraje, nestalo se, své fans si to našlo, ale bez supportu dalších lidí a programátorů, v jednom člověku je to prostě nemožné a se supportem strany je to nemožné taky, protože ve chvíli, kdy do toho začnou různí i nezasvěcení lidé kafrat OFFTOPIC(jinak se tomu taky říká vyjádření vlastního názoru, ovšem to funguje, jen pokud lidé ví o čem mluví a nemotá se do toho každý kdo si myslí, že jeho názor je ten jediný správný, a ten pocit tu má bohužel každý) a začnou se do toho montovat nekompetentní stranické orgány, tak je hotovo a vymalováno, síť začne být použitelná asi jako tohle fórum.

Stojí to konkrétní lidi spoustu času a práce, vybudovat to jde, ale nemůže to být pod kontrolou Pirátské strany, jinak to shoří jak papír, nikdy to nebude náhražka FB, nikdy tam nenatáhneme víc jak pár stovek uživatelů online (ve finále jsem měl něco přes tisíc registrovaných uživatelů) pokud se tomu nevěnujete opravdu téměř na profesionální úrovni (a na to tu nikdo čas nemá), začne to upadat a nakonec to bude k ničemu podobně jako pirátská síť.

Dá se to dělat v několika lidech, nezávisle na rozhodování stranických orgánů. Vím, že tenhle způsob vám bude proti srsti, ale takový projekt nejde řídit 20ti nebo 50ti lidmi co o tom nic nevědí ač si myslí že ano, nebo hlasují prostě jen aby bylo odhlasováno. Ostatně například Pirátské Noviny se povedly v podstatě jen díky tomu, že měly poněkud "jiné" vedení než strana, protože v určitých věcech nelze fungovat demokraticky na základě hlasování a názorů všehomíra.


No a samozřejmě v neposlední řadě jsem to spustil já za sebe (což je samozřejmě nejvyšší zlo když se Adámek do něčeho pustí bez konzultace a celé řady různých povolení a konzultací a obstrukcí, ale bylo lepší to risknout za sebe, než neudělat vůbec nic a čekat než se někdo nějak vymáčkne), nemohl jsem použít loga strany, nemohl jsem nic ale ve finále to straně udělalo docela dobrou reklamu, sice ne v médiích, "jen" mezi lidmi, ale účel to splnilo.

Mimochodem tohle už běží mrtě dlouho a je to zbytečné (k čemuž jsem sám dospěl, ale prostě to tam je a spuštění někde jinde trvá tak 20 minut) http://www.pirateportal.cz/piratetweet/

Jinak u různých aktivistů vidím tendence vymýšlet nové systémy, které lidé neznají, neumí s nimi pracovat a proto je často odmítají. Jsme toho názoru, že pokud chceme uspět, měli bychom využít toho, co lidé znají a příjde jim to důvěryhodné a známé a samozřejmě přehledné (viz například využití pirati.cz &seznam.cz) to vidím jako dobrou cestu. Samozřejmě představivosti se meze nekladou, ale prorazit s něčím neznámým je zdlouhavé a ve finále neefektivní. Je třeba chápat, že nemusíme lidem nabídnout vlastní geniální systém, který splácal nějaký programátor k obrazu svému a nevyzná se v něm ani prase, ale bezpečný systém, který uživatelům nabídne to, co potřebují, je vyzkoušené, znají to a mohou tomu o dost více důvěřovat, protože i tak budou velmi nedůvěřiví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Petros.Michailidis
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“