O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3434
Registrován: 11 črc 2012, 12:48
Profese: Rebel
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Michal Wagner »

Petr Kopac píše:
Michal Wagner píše:...jdeme do koaličního senátora. Je to lautr to samé a udělali jsme to proč?
Protoze to schvalila clenska zakladna cca 85% vetsinou ;) Nestranik-osobnost pod piratskou vlajkou (v koalnicni podpore) je lepsi nez loutka spolku KSCSSODS.
Já nechápu tu logiku právě - tak necheme ko koalice, ale 75% strany je pro koaličního senátora? WTF? Nějaká názorová ucelenost třeba?
Petr Kopac píše:Mate nekdo skutecne (ne pocity prosim) protiargumenty?
Řekl bych, že tady všichni souhlasíme ;o)
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Je zásadní rozdíl, mezi koalicí předvolební a povolební.
Povolební je nutný kompromis, s nímž voliči nepočítali a je třeba ustoupit z deklarovaného programu.
Koalice předvolební je nástroj, jak mohou subjekty s podobným či stejným programem prorazit přes omezení volebního systému. Volič o ni ví předem a měla by být jasně definovaná volební i případná povolební spolupráce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 9):
MilanM, Petr.Vileta, Pavel.Cisar, Petr Stehlik, Petr.Kopac, Tomas.Klapka, Ivo.Vasicek, Adam.Zabransky, Devilkin
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od next_ghost »

Petr Kopac píše:Mate nekdo skutecne (ne pocity prosim) protiargumenty?
Těžko, protože předem se paušálně zavázat ke schvalování cizích návrhů je prostě pro malou stranu jako my sebevražda. Řešit každý návrh zvlášť z opozice je prostě jediná rozumná možnost.

Zároveň se ale i na tom dá hodně zkazit. Menšinová vláda se bude určitě snažit vymlouvat, že ona za nic nemůže, že opozice jí nic nedovolí. Proti tomu se dá bránit jedině tím, že ke každému návrhu budeme zveřejňovat seznam věcných připomínek nebo případně důvodů, proč je návrh špatný jako celek. Nestačí jen předat připomínky vládě, taky je potřeba ten seznam ukázat voličům a jasně říct, že když vláda tyhle problémy opraví a nevyrobí při tom žádné další, tak pro návrh ruku zvedneme.

Na druhou stranu by ale nebylo na škodu vládu tlačit do dialogu i se zbytkem opozice. Když se vláda odmítne se zbytkem opozice bavit úplně, tak je možnost buď návrh shodit bez ohledu na vyřešení našich připomínek (pak ale riskujeme výmluvy vlády na opozici), nebo si vyžádat další připomínky od zbytku opozice a ty dobré a věcné vzít za vlastní. Když se dvě největší strany v parlamentu odmítají shodnout i na tom, co je zrovna za den, tak je to pro občany katastrofa. To se velkým stranám musí pořádně omlátit o hlavu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 7):
Petr Stehlik, Petr.Kopac, Vojtech.Pikal, Tomas.Klapka, Ivo.Vasicek, Devilkin, Petr.Vileta
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Roman.Kucera »

Já myslím, že důležitější než samotné koalice a nekoalice je to, držet se striktně svého programu a základních idejí. Veverky se rozpadly ani ne tak proto, že byly v koalici, ale proto, že žádné ideje neměly, takže se ani nemely čeho držet. Zelení pohřbili sami sebe tím, že hrubě zradili svůj program a tím i voličské jádro.
Ale v prvním období bych do vlády nešel, to je prostě kravina. Nejdřív se musíme v parlamentu otrkat, to je jasný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Petr.Kopac, Vojtech.Pikal, Jindrich.Bartek, Petr.Vileta
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Ondrej.Profant »

IMHO vůbec není jasné, co je to vstup do vlády. Například, když se dohodneme s někým, že podpoříme jeho klíčovou reformu tvaru jablek (a tím podržíme jeho vládu) a on nám za to slíbí klíčové náměstky (stále víceméně politická pozice) v oblasti IT na 2 ministerstvech a klíčového náměstka na ministerstvu kultury, tak je to co? Fakticky nám to dá neuvěřitelnou možnost jednat a prosazovat naše myšlenky a mít informace z první ruky. Ale také "nesedíme ve vládě". A mě tohle třeba připadá 100x lepší a přiměřenější než bojovat o post ministra. Tohle považuji za konstruktivní. Šaškovat s jednou ministerskou trafikou je ubohost (pro příklad).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
Vojtech.Pikal

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3434
Registrován: 11 črc 2012, 12:48
Profese: Rebel
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Michal Wagner »

To se přeci nedá až tak jednoznačně říct. Nedokážu si ale představit ZADNOU stranu, která by měla takový program, že by jsme nikdy neustoupili z našich pozic. Jestli taková bude a bude mít v programu třeba zelenou kačenku do znaku ČR a jinak nic, tak jistě, proč ne. Ale říkám, nikdo takový nebude. Už ten Michálek je nešťastný v tomhle. Takže pojdme se bavit o alespon trochu reálné možnosti. Pravda je, že spojence si najít musíme, ale přece jen tyhle vztahy budou o důvěře. A v tom případě nevidím jediný důvod, proč s někým podepisovat jakkoukoliv dohodu.

Hlavně se pojdme bavit jak se do toho parlamentu dostaneme nejdřív, podlemě říkáte hop a neskáčete ...
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock
Uživatelský avatar
Petr.Kopac
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2944
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Profese: Software engineer
Bydliště: Benešov nad Ploučnicí
Dal poděkování: 5494 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Petr.Kopac »

Michal Wagner píše:Hlavně se pojdme bavit jak se do toho parlamentu dostaneme nejdřív, podlemě říkáte hop a neskáčete ...
Souhlasim, ale to by bylo v tomhle vlakne offtopic ;) Tady se proste probira teoreticka situace, co kdyby, to se da pochopit a je to legitimni. Diskuse, kterou zminujes, probiha nekde jinde.

IMHO zatim nikdo nevyvratil moje argumenty.

Ondrejovi "namestci" nejsou ucast na vlade, ale je to zodpovedna urednicka pozice viz:
http://www.prace.cz/poradna/encyklopedi ... /namestek/
Muzeme explicitne pozadat vladu, aby nam poskytla namestka na tolika ministerstvech, kolik uvazime, abychom mohli vrtat do vseho jeste vic :D Ale jak rikam, je otazka, co zvladneme a za 2. uz je to funkce s dost velkou zodpovednosti -> blizi se to problemum ucasti na vlade (prus*ry za ktere nemuzete se vam nalepi na paty). Navic jsem zvedavy na to, jak budou ochotni neco takoveho udelat ;) Zalezi to proste na vyjednavani. Navic samozrejme nase strana nemuze narizovat svym poslancum jak maji hlasovat, tudiz pokud takovou dohodu dojedna predsednictvo, budou s ni muset souhlasit i nasi poslanci + RV a pokud si hlasovani vyzada dostatecny pocet clenu, tak hlavne CF.
Softwarový inženýr. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Petr: Přesně o to mi jde. Nechci náměstka zbavovat odpovědnosti - naopak. Ale náměstek může mít přesněji určenou působnost jako např. "náměstek pro e-government" nebo "pro kolektivní správu autorů" a to jsou témata, která nás bytostně zajímají.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3434
Registrován: 11 črc 2012, 12:48
Profese: Rebel
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Michal Wagner »

Petr Kopac píše:IMHO zatim nikdo nevyvratil moje argumenty.
Ok, takže situace. Někdo typu ODS, CSSD bude mít vládu, bude nás potřebovat, naslybuje nám, že za rok a něco až se dostanem k našim návrhům nás podpoří, ale že nejdřív zavedou něco svýho. Udělají to a pak nasadí taktiku "Příliš horlivý ministr" (Machiavelli, Vladař) - tzn. shodí na něj random špínu, za kterou bude moc nejspíš sám ministr.

A budem za kosočtverce ...
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock
Uživatelský avatar
Petr.Kopac
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2944
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Profese: Software engineer
Bydliště: Benešov nad Ploučnicí
Dal poděkování: 5494 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: O povolební KOALICI aneb jak tedy prosadit náš program?

Příspěvek od Petr.Kopac »

Michal Wagner píše:Ok, takže situace. Někdo typu ODS, CSSD bude mít vládu, bude nás potřebovat, naslybuje nám, že za rok a něco až se dostanem k našim návrhům nás podpoří, ale že nejdřív zavedou něco svýho. Udělají to a pak nasadí taktiku "Příliš horlivý ministr" (Machiavelli, Vladař) - tzn. shodí na něj random špínu, za kterou bude moc nejspíš sám ministr.
Jednoduchy protiargument - pokud jim nebudeme duverovat (coz ODS a CSSD tezko), muzeme pozadat, aby se ty veci hlasovaly najednou. To jde uplne normalne ;) Budto se schvali oboji nebo ani jedno.

Vladare jsem taky cetl :twisted: ale to, co zminujes, jsem zminil uz o nekolik prispevku vyse (zodpovednost + nekaly partner -> spina ulpi i na nas) a pozdeji dodal, ze to hrozi i namestkum. Tvoje pointa?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopac za příspěvek:
next_ghost
Softwarový inženýr. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“