Neidetifikovatelné dary

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Petr.Vileta »

V souvislosti s fundraisingovými kampaněmi a vůbec s naší rostoucí mediální známosti, se začínají nebezpečně množit neidentifikovatelné dary. V odkazovaném formuláři je sice možné zvolit "údaje vyplním ihned" a pak je vyplnit, ale ani to mnohdy nezaručuje identifikovatelnost. Když někdo napíše adresu "Hradní 20", ale neuvede město, je to neidentifikovatelný dar. Také mnoho darů je na stejnou částku a pokud dárce chce potvrzení o daru a v průběhu roku daruje znovu, těžko se to pak sčítá.
Ostatně podívejte se sami jen na dary pro Libora Michálka. Jestli nějakého dárce poznáte, dejte mi prosím vědět v SZ.

Domlouvám s Václavem Málkem vytvoření nějaké aplikace nebo pluginu pro evidenci dárců, ale to bude ještě nějakou dobu trvat. Kdysi jsem měl nápad poslat takovému dárci 1 Kč zpět a ve zprávě pro příjemce ho požádat, aby nás kontaktoval. Musím ještě prodiskutovat s účetním, jak to zapsat do účetnictví, ale asi s tím brzo začnu. Doufám, že to nebude považováno za svévolné nakládání se stranickými penězi a někdo mě nedá ke KK :? Nakonec by se ty dary museli stejně vrátit dárcům, nebo dokonce odvést do státního rozpočtu a ještě s úroky.

Pokud máte někdo nějaký další nápad, sem s ním.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8527 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Pokud jde o nevyplnění města apod. dá se to řešit tak že kolonka nebude Adresa, ale rozdělí se to na další povinná políčka jako Město, Ulice, PSČ ... apod.
MilanM
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 435
Registrován: 09 črc 2012, 00:34
Profese: technik
Dal poděkování: 1102 poděkování
Dostal poděkování: 613 poděkování

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od MilanM »

Některé společnosti co přijímají platby od předem neznámích plátců mají zaveden systém, kdy požadují po plátcích, aby do specifického symbolu platby uvedli své telefonní číslo právě pro případ potřeby následné komunikace (a funguje jim to)... Tyto společnosti ovšem na rozdíl od Pirátů nemají transparentní účty- tedy tyto údaje nevystavují na veřejnost.

U Pirátů by to muselo být řešeno tak, že by se specifický symbol v tomto případě nezobrazoval v transparentním účtu - což nevím zda by bylo z hlediska transparentnosti průchozí, ale dávám to k úvaze.

Petr Vileta píše: Kdysi jsem měl nápad poslat takovému dárci 1 Kč zpět a ve zprávě pro příjemce ho požádat, aby nás kontaktoval. Musím ještě prodiskutovat s účetním, jak to zapsat do účetnictví, ale asi s tím brzo začnu.
Má to svá rizika:
- je pravděpodobné, že v záplavě plateb bude na výpisu takováto platba adresátem přehlédnuta a nakonec se bude muset stejně vrátit všechno - v lepším případě ji objeví účetní až koncem roku při zpracování účetnictví - což může být už docela pozdě.
- když pošleš 1,-Kč zpátky banka v některých případech strhne 5,- klidně i 10,-Kč za příchozí platbu, jde o to aby nás dárce nepřestal mít k vůli takovým transakcím rád.

Jinak když z poskytnutého daru pošleš dárci zpět 1,-Kč tak to zaúčtuješ jednoduše jako částečné vrácení daru.
Ani milion těch, co jen mluví, nepřemůže jednoho, který koná.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Nezobrazovalo by se to v transparentním účtu, ale bylo by to ve veřejné výroční zprávě? Jaký to má smysl.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

MilanM
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 435
Registrován: 09 črc 2012, 00:34
Profese: technik
Dal poděkování: 1102 poděkování
Dostal poděkování: 613 poděkování

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od MilanM »

Ondrej Profant píše:Nezobrazovalo by se to v transparentním účtu, ale bylo by to ve veřejné výroční zprávě? Jaký to má smysl.

Specifický stejně jako variabilní symbol platby, jsou v platebním styku nepovinné pouze doplňkové údaje, sloužící pro předání doplňkových informací mezi plátcem a příjemcem.

Opravdu jsem netušil, že tyto doplňkové nepovinné informace zveřejňujete také ve veřejné výroční zprávě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi MilanM za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Ferjencik, Vojtech.Pikal
Ani milion těch, co jen mluví, nepřemůže jednoho, který koná.
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Ondrej Profant píše:Nezobrazovalo by se to v transparentním účtu, ale bylo by to ve veřejné výroční zprávě? Jaký to má smysl.
Tam šlo o telefonní číslo coby specifický symbol - to se do výroční zprávy nedává, nebo snad ano?
Uživatelský avatar
Adam.Soukal
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Příspěvky: 4075
Registrován: 05 črc 2009, 12:49
Profese: právník
Dal poděkování: 1940 poděkování
Dostal poděkování: 2698 poděkování

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Adam.Soukal »

Nevím o tom, že bychom do výroční zprávy dávali jakékoli symboly z bankovních transakcí. Asi Ondra viděl jinou výroční zprávu než já :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Soukal za příspěvek:
Mikulas.Ferjencik
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Jo nějak jsem to přečetl nepozorně - omlouvám se.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
MilanM

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od Petr.Vileta »

Telefonni cislo do spec. symbolu asi fakt dat nepujde, protoze v zobrazeni transparentniho uctu SS vypnout nejde a pokud budou lide vedet, ze je tam tel. cislo, tak to je prusvih.

Vraceni 1 Kc opravdu muze darce prehlednout, to je pravda a s poplatkem za prichozi platbu je take problem. Asi by se mela udelat nejprve jedna velka kampan, kde bychom darce pozadali, aby nam poslali udaje mailem, pokud uz neco darovali a nenapsali pozadovane udaje. Pro tuto kampan bychom meli vyuzit i vsechny nase bloggery a klidne otisknout stejny text vyzvy.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
MilanM
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 435
Registrován: 09 črc 2012, 00:34
Profese: technik
Dal poděkování: 1102 poděkování
Dostal poděkování: 613 poděkování

Re: Neidetifikovatelné dary

Příspěvek od MilanM »

Pokud nejde SS v zobrazení vypnout tak není co řešit.
Předpokládal jsem, že to jde.
Ani milion těch, co jen mluví, nepřemůže jednoho, který koná.
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“