Eurovolby

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 10263
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 25701 poděkování
Dostal poděkování: 12257 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 13 kvě 2019, 07:12

Kampaň ANO patří svým zpracováním k těm nejzdařilejším – společně s klipem Pavla Teličky, ODS, pirátů a starostů.
13 May 2019 Hospodářské noviny Filip Rožánek
VOLEBNÍ KLIPY POD ČERVENOU ČEPICÍ. BABIŠ JE VŠUDYPŘÍTOMNÝ

Běžný chytrý telefon už dokáže natočit cokoliv, ale inteligentní volební spot vám nezaručí. To je hlavní dojem, který si můžete odnést ze série předvolebních klipů do Evropského parlamentu. Mnoho kandidujících subjektů nemělo peníze nebo vědomosti na to, aby dodržely alespoň základní pravidla střihu a obsahu. A když je měly, nedokázaly sdělit něco, co by dávalo smysl.

Teplé jarní počasí umožnilo, aby se kandidáti procházeli v přírodě. Poslalo je tam hnutí Hlas, Moravské zemské hnutí, Cesta, lidovci, Aliance národních sil i Strana soukromníků. Viděli jsme Říp i vinice, zahradu v klipu ODS, nebo dokonce jeskyni. Objevila se společně se zlou čarodějkou a hodným kuchařem ve spotu kandidátky Jsi pro?, kde kuchařem je Petr Erin Kováč, který se už proslavil bizarním videem při kandidatuře do Senátu.

Několik klipů je jedinečných – ODS jako jediná titulkovala rozhovor svých představitelů, takže nezapomněla na neslyšící voliče. Petr Cibulka jako jediný použil vulgarismus a měl také nejvíc textu na nejmenší ploše. Svobodní se jako jediní vznesli do vzduchu. A SPD jako jediná vůbec neukázala volebního lídra Ivana Davida, protože celou stopáž obsadil Tomio Okamura a jeho nadávání na Evropskou unii.

Jasná témata letošních voleb jsou tři: kvalita potravin, migrace a Andrej Babiš. O kvalitu výrobků na našich stolech má starost Agrární demokratická strana, hnutí Pro zdraví a sport, Tomio Okamura, hnutí ANO i satirický Tvůj kandidát, který by Německu zabral pár spolkových zemí a prohodil si s nimi potraviny.

Tvůj kandidát není v politickém humoru sám, youtuberka s přezdívkou Sejroška vytvořila uskupení Ano, vytrollíme europarlament. Jednoduché podmínky kandidatury a nízký příspěvek na volební náklady (19 tisíc korun) vedly k tomu, že se o křeslo v Evropském parlamentu ucházejí desítky subjektů, takže ani recesisté nemohou chybět. A popravdě, ve světle toho, co ve svých klipech předvedly různé antimigrační strany, můžeme být vděční za každého, kdo ironicky požaduje dotace na okurkový salát nebo dotované kupony na pivo.

Česká Suverenita zase vyndala ze skříně burky a David Rath před Pražským hradem s trikově přidělanými minarety naléhá, jestli vážně chceme takovou budoucnost. Zvuk i kamera jsou tak mizerné, že kandidát skoro není vidět. Astrolog Antonín Baudyš horuje mezi kvetoucími stromy proti Angele Merkelové. František Matějka ze Strany nezávislosti tvrdí, že reforma Evropské unie není možná, Miroslav Sládek straší bruselskou totalitou za doprovodu něžné melodie, Patrioti mají pocit, že přicházíme o svobodu slova, a BOS chce svobodnou zemi pro potomky.

Přímo nebo nepřímo se několik subjektů navezlo do favorita voleb, hnutí ANO. Svobodní shazovali z letadla účtenky na Čapí hnízdo, že prý se s nimi má „bolševický nok“udusit. ODS nechce, aby nám to v Evropě „pohnojili oligarchové“, piráti chtějí dotace pro malé zemědělce, a ne velké „agrokoncerny“, KAN slibuje kandidáty bez „ komoušů a estébáků“.

Samotné Babišovo hnutí v průběhu kampaně sklidilo posměch za červenou kšiltovku, kterou okopírovalo od Donalda Trumpa, a slogan Silné Česko, který okopírovalo pro změnu od ODS. Volební klip je ve stylu facebookové konverzace mezi Andrejem Babišem a kandidátkou Ditou Charanzovou. Kdekdo se k tomu vyjadřoval, ať už ironicky, nebo pozitivně. Čímž se ovšem tato kampaň liší od těch, jež jsou každému lhostejné. Ostentativní vymezování vůči předsedovi vlády mu jen nahrává, obsazuje tím další mediální prostor, aniž by musel hnout prstem. Výsměch za červenou kšiltovku unese, zatímco jiní jsou k smíchu spíš neplánovaně.


Kampaň ANO patří svým zpracováním k těm nejzdařilejším – společně s klipem Pavla Teličky, ODS, pirátů a starostů. Sociální demokracie použila docela hezký motiv sportovního utkání, ale nedotáhla ho a stranický tým za Pavlem Pocem vypadá spíš jako skupina, která šla zrovna kolem. Zbytek se topí v šedi, oživlé transparenty deklamují hesla, ale nepředávají žádnou emoci. Snad jen nejistotu, že kdyby je někdo zvolil, stěží by sami našli cestu do kanceláře v europarlamentu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
YjM, Michal.Lupecka
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 10263
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 25701 poděkování
Dostal poděkování: 12257 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 15 kvě 2019, 10:14

Piráti jsou stranou, která se vyjadřuje nejméně dogmaticky.

Před volbami do Evropského parlamentu nejvěcněji komunikují Zelení, Piráti a STAN
https://feedit.cz/2019/05/14/pred-volba ... ti-a-stan/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 8):
Lukas.Dolezal, Janka.Michailidu, Jiri.Ulip, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek, Zbynek.Janoska, YjM, Jan.Licka
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 303
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, student
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 496 poděkování

Re: Eurovolby

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 15 kvě 2019, 20:51

Experti a expertky Hnutí DUHA vyhodnotili volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách, a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO.

S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří hodně témat vynechávají. Program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení prostředí pro život lidí (a to i kdybychom dali stranou, že chtějí zrušit EU) :). http://hnutiduha.cz/sites/default/files ... final4.pdf

Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky, jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů. Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety http://hnutiduha.cz/sites/default/files ... final4.pdf potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavili za ekologické řešení.

Podrobné výsledky analýzy hlasování, hodnocení volebních programů a předvolební ankety jsou ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files ... final4.pdf

Infografiky najdete zde: http://hnutiduha.cz/publikace/ekologick ... -predeslem

Celý článek: http://hnutiduha.cz/aktualne/nejvice-pr ... zSIteco4cw
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Zbynek.Janoska, YjM

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 303
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, student
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 496 poděkování

Re: Eurovolby

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 16 kvě 2019, 12:40

Jak se jednotliví kandidáti a kandidátky staví k manželství pro všechny a možnosti osvojení dětí duhovými páry se Jsme fér snažili zjistit v průzkumu mezi jednotlivými stranami:
https://www.jsmefer.cz/eurovolby

Negativní odpovědi u SPD (Hynek Blaško, Kamil Běrský) nebo KDU-ČSL (Vojtěch Marek) nepřekvapí. Nicméně, po jejich bok se řadí i kandidáti KSČM (Kateřina Ambrožová Srncová, Zdeněk Ondráček) nebo ČSSD (Lucie Svobodová ).

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 10263
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 25701 poděkování
Dostal poděkování: 12257 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 20 kvě 2019, 05:44

20 May 2019 Lidove noviny

Kdo uzme 21 českých křesel?

Podle odhadů serveru Politico si ANO polepší na šest europoslanců, uspějí i Piráti se čtyřmi a ODS se třemi
PRAHA Již tento pátek se otevřou hlasovací místnosti a voliči začnou rozhodovat o tom, kteří z kandidátů obsadí 21 křesel v Evropském parlamentu určených pro Česko.

Dnešní den je přitom poslední, kdy se v médiích smí objevit předvolební průzkumy. Všechny dostupné z jednotlivých zemí shromáždil server Politico a na jejich základě publikoval o víkendu odhady, v jakém složení by mohl po volbách europarlament fungovat.

Co se Česka týče, podle serveru si vládní hnutí ANO proti posledním eurovolbám v roce 2014 polepší o dvě křesla. Celkem může získat šest míst a 21,74 procenta hlasů. To je méně, než hnutí přisuzují české průzkumy. Například podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které výsledky zveřejnilo koncem dubna, by hnutí Andreje Babiše volilo 28 procent voličů.

Výsledek závisí na volební účasti

Agentura Median pak zmapovala výsledkové scénáře podle toho, jaká bude volební účast. „Při účasti okolo 30 procent ANO drtivě vyhrává s výsledky okolo 25 procent. Při 15procentní účasti by ale jeho zisk pravděpodobně poklesl k 22 procentům,“uvádí.

Že by se volební účast vyhoupla až ke třiceti procentům, se jeví odborníkům jako nepravděpodobné. Při minulých volbách v květnu 2014 využilo práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů.

Která politická strana získá druhý a třetí nejvyšší výsledek, se volební průzkumy neshodují. Server Politico přisuzuje čtyři křesla a 15,38 procenta hlasů Pirátům, kteří v současnosti žádného zástupce v Evropském parlamentu nemají. Na třetím místě bude podle serveru ODS se třemi mandáty a 12,35 procenta hlasů. Aktuálně má dva mandáty.

Průzkum CVVM uvádí pořadí těchto stran opačně. Podle něj by druhou příčku získala ODS s 12 procenty a třetí Piráti s 10,5 procenta. Hned za nimi bude podle průzkumu KSČM s deseti procenty. Sociální demokraty by volilo 8,5 procenta lidí. Podpora hnutí SPD, koalice STAN s TOP 09 a Zelenými se pohybovala na konci dubna kolem pěti procent, stejně jako u lidovců.

Šance mají i hnutí známých tváří

Průzkum agentury Median vidí šance Pirátů kolem 14 procent a ODS kolem 13 až 14 procent. Koalice TOP 09 se STAN a Zelenými by měla v závislosti na účasti devět až 11 procent, SPD kolem deseti procent a lidovci sedm až devět procent hlasů. Komunisté a sociální demokraté by dostali pět až šest procent hlasů.

Odhady serveru Politico vidí šance SPD lépe – konkrétně na čtvrtém místě s dvěma křesly a 11,14 procenta hlasů.

Šanci uspět ve volbách do Evropského parlamentu mají podle agentury STEM/MARK díky známosti svých lídrů a současných europoslanců i neparlamentní subjekty – hnutí Hlas v čele s Pavlem Teličkou nebo Evropa společně, které vede Jaromír Štětina.

Předvolební kampani zatím dominují témata dvojí kvality potravin a migrace, s níž je spojená i ochrana vnějších hranic.

Obé rezonuje napříč společností, bez výrazných rozdílů věkových, genderových a vzdělanostních. tma, čtk
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Jiri.Snizek
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 303
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, student
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 496 poděkování

Evropský parlament a ochrana zvířat

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 20 kvě 2019, 11:31

Takhle krásně jsme dopadli v předvolební anketě ve facebookové skupině Vegan CZ & SK:

Obrázek

https://www.facebook.com/groups/vegancz ... ent_follow

Viz. také diskuze:

https://www.facebook.com/groups/vegancz ... on_generic

Evropský parlament a ochrana zvířat

Obrázek

https://www.facebook.com/Svobodazvirat/ ... =3&theater
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
Janka.Michailidu, Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora

Uživatelský avatar
klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 1179
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 639 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od klivan » 22 kvě 2019, 11:45

Velkým tématem v Eurovolbách je dvojí kvalita potravin. Je to trochu uměle nafouklé téma, díky kterému například uniká pozornosti " Dvojí kvalita léků". 2 roky se slibuje reforma primární péče, ale díky nečinnosti ministerstva se nic neděje. Takže například dostupnost nových léků proti srážlivosti krve již roky stagnuje. Vázne uvolnění preskripce mnoha léků pro praktiky a silná regulace ze strany pojišťoven brání dostupnosti nových moderních léků.
Například v Německu již nová antikoagulans užívá okolo 40% pacientů, kteří dříve užívali Warfarin. U nás stále používá nová antikoagulans jenom kolem 10% pacientů. Podobné rozdíly v léčbě našich diabetiků a diabetiků v Západní Evropě jsou v dostupností nových antidiabetik. Jsou snad naši pacienti méněcenní nežli pacienti v Německu.?
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jan.Licka
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 10263
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 25701 poděkování
Dostal poděkování: 12257 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 24 kvě 2019, 07:21

23 May 2019 Hospodářské noviny Ondřej Houska

NEVÍTE, KOHO VOLIT V EUROVOLBÁCH? TADY JE NÁVOD

Představme si aspoň na chvíli, že by evropské volby byly opravdu o Evropské unii a o Evropském parlamentu. Nikoliv o tom, jestli máte rádi Babiše.

Zeptejte se zástupců českých firem, diplomatů nebo třeba úředníků, kteří se věnují Evropské unii. Všichni vám řeknou, že čeští europoslanci dělají dobrou práci a mají vliv. Samozřejmě se najdou výjimky. Celkově vzato ale makají, tvrdě a nekompromisně, jak by řekl klasik. Sorry jako.

Směr Brusel O tom, kdo bude zastupovat Českou republiku pro příštích pět let v Evropském parlamentu, rozhodnou voliči tento týden.

Ne, evropské volby zítra a pozítří nebudou o tom, jak si jednotlivé strany představují českou roli v Evropské unii, jak by chtěly EU změnit a kde by proto chtěly najít spojence. Dominují domácí témata. Případně dvojí kvalita potravin, přičemž debata o ní je hodně zkreslená. Představme si ale aspoň na chvíli, že by evropské volby byly opravdu o Evropské unii a o Evropském parlamentu. Nikoliv o tom, jestli máte rádi Babiše, nebo ho nenávidíte, nebo jestli si myslíte, že za všechno může Kalousek. Pro tento případ nabízím stručný návod, jak se rozhodnout. Pro a proti u stran, které mají aspoň nějakou šanci, že jejich kandidáti překročí pětiprocentní hranici. Jsou seřazeny podle jejich síly v české Poslanecké sněmovně.

Hnutí ANO

Pro: Dita Charanzová a Martina Dlabajová, současné europoslankyně za ANO, jsou nepochybně velmi kvalitní. I další kandidáti jsou skutečně kompetentní, například Ondřej Kovařík, číslo šest. Dopředu se vesměs dostali lidé, kteří EU rozumí, nikoliv ti, kteří s ní nikdy neměli co do činění a volitelná místa by si „vyšlapali“na náměstích dlouholetým rozdáváním koblih. Pokud ANO získá hodně mandátů, bude hodně silné v liberální frakci ALDE, jejímž je v Evropském parlamentu členem. ALDE přitom bude téměř jistě součástí většinové koalice, nejspíš se spojí s europoslanci francouzského prezidenta Macrona. ANO má celkem slušný evropský program. Respektive, mohlo to dopadnout mnohem hůře, říkají zasvěcenci.

Proti: Výše zmíněné je teorie. Jak ale bude vypadat praxe? ANO není standardní politickou stranou. Když Andrej Babiš zavelí, ANO se může z ALDE rychle odebrat jinam. Není tajemstvím, že Babišovi imponuje Viktor Orbán. Pokud Orbána vyloučí jeho frakce Evropská lidová strana, nebo z ní odejde, jistě bude hnutí ANO lákat k sobě. Babiš tento týden HN řekl, že v ALDE zůstane. Netají se však tím, že s ostatními premiéry, kteří do této frakce patří, se na spoustě věcí neshodne. Namátkou jde o migraci nebo o boj s klimatickými změnami. Tyto spory se mohou vyhrotit až k roztržce. I kdyby ANO z frakce neodešlo, jeho vliv se sníží, pokud bude zastávat postoje, které budou v rozporu s většinovým míněním ve frakci.

ODS

Pro: Většina v Evropském parlamentu je tradičně naladěná velmi prointegračně. Když Evropská komise navrhne třeba snižování emisí CO2, europoslanci chtějí víc a rychleji. „Musíme být ambiciózní,“zní mantra. Pokud si myslíte, že je to kontraproduktivní a integrace jde příliš rychle a příliš daleko, je pro vás ODS tou správnou volbou. V kampani navíc utlumila hlasy, které buď otevřeně zpochybňovaly smysl českého členství, nebo s tímto nápadem aspoň flirtovaly.

Proti: Bez ohledu na konkrétní ideový obsah je tu otázka, s kým ho ODS bude prosazovat. Z frak CEECR, v níž v Evropském parlamentu sedí, po brexitu zmizí britští konzervativci. Zůstane ultrakonzervativní polská strana Právo a spravedlnost a pár více či méně okrajových jednotlivců. Z ECR bude „polská“frakce, navíc Právo a spravedlnost má kromě odporu k migraci s ODS jen velmi málo programové shody. Do frakce už vstoupila fašizující italská strana Bratři Itálie nebo nizozemské Fórum pro demokracii, které chce odejít z EU. Vliv takového slepence bude pramalý.

Piráti

Pro: Piráti se jasně staví proti tomu, aby EU tolerovala porušování zásad právního státu, což můžeme nyní sledovat v Polsku a v Maďarsku. Trvají taky na čtyřech základních svobodách nebo na tom, aby velké internetové firmy platily daně tam, kde podnikají, což se dnes v podstatě neděje. Jednou z jejich priorit je boj se změnami klimatu. Program pirátů tedy není jen o svobodném internetu nebo o podpoře moderních technologií.

Proti: Piráti nechtějí říct, ve které frakci v Evropském parlamentu usednou. To je skoro až podvod na voličích, protože to, v jaké frakci strana sedí, do značné míry určuje, jaký má vliv. Piráti nejspíš skončí u Zelených, kteří jsou na evropské úrovni hodně vlevo. Jsou například velkými kritiky volného obchodu, což je přitom pro českou ekonomiku, závislou na vývozu, jedno ze zcela klíčových témat.

SPD

Pro: Fakt se snažím přijít na nějaký argument. Četl jsem, co má strana o EU na svém webu, co o ní říká Tomio Okamura a další představitelé. Jde ale o snůšku nesmyslů a nepravd.

Proti: Pomiňme teď ty nesmysly an epravdy. Je faktem, že SPD je momentálně radikálnější než její spojenci v Evropské parlamentu, tedy Marine Le Penová nebo Matteo Salvini. Ti už dávno nehlásají, že by jejich země měly z EU nebo z eurozóny odejít. Ta frakce bude jistě krásně fungovat, třeba až Salvini předloží požadavek, aby ostatní země od Itálie povinně převzaly všechny migranty včetně těch ekonomických. Ale co, SPD si v Evropském parlamentu zanadává na EU a fakt, že nic neprosadí, svede na Sorose.

KSČM

Pro: Stejně jako římský bůh Janus i KSČM má v Evropském parlamentu dvě tváře. Produkuje obvyklou dávku rétorických cvičení o EU ovládané velkokapitálem a lobbisty, jež zadupává do země pracující, kteří v potu tváře za směšnou mzdu dřou, aby nasytili rodinu. V realitě ale komunistická lídryně Kateřina Konečná funguje velmi pragmaticky. Unii rozumí a české firmy i diplomaté si pochvalují, že je s ní velmi dobrá spolupráce, když jde o pozměňovací návrhy ohledně konkrétní legislativy.

Proti: KSČM se nám, zdá se, radikalizuje. Konečná před volbami prohlásila, že dává unii tři roky – pokud se zásadně nezmění k lepšímu, byla by prý pro czexit. Věřme, že to je jen výkřik v žáru předvolební kampaně. Za Konečnou jsou navíc na kandidátce KSČM lidé, kteří, obávám se, skutečně věří na třídní boj a svržení kapitalismu. KSČM je v Evropském parlamentu v radikál‑ ně levicové frakci GUE/NGL. Shoda jejich postojů s prioritami české evropské politiky je ještě nižší než u evropských Zelených.

ČSSD

Pro: Od sociálních demokratů nehrozí žádné nepříjemné překvapení. Je jasné, že zase usednou do vlivné socialistické frakce S&D, kandidují za ně lidé, kteří se v Evropském parlamentu osvědčili– to platí o jedničce kandidátky Pavlu Pocovi i dvojce Olze Sehnalové. Lídr z minulých eurovoleb Jan Keller odchází tam, kam patří, tedy do zapomnění. ČSSD bude prosazovat své tradiční priority, například větší zdanění internetových gigantů, ochranu spotřebitele nebo důraz na sociální dimenzi evropské integrace.

Proti: Strana oproti minulosti určitě oslabí a ve velké socialistické frakci se bude ztrácet. Kolik bude mít europoslanců, jednoho, dva? Nebo tři, kdyby se stal zázrak? To bude mezi více než 150 ostatními socialisty zanedbatelné.

KDU-ČSL

Pro: Strana je pevnou součástí Evropské lidové strany, tedy největší a nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu. A, jak bylo řečeno, v europarlamentu mají vliv jedině ti, kteří sedí ve vlivné frakci. Lídr lidovecké kandidátky Pavel Svoboda má velmi dobré renomé. Koneckonců, podařilo se mu to, co zatím žádnému českému europoslanci – celé volební období předsedal jednomu z parlamentních výborů, konkrétně výboru pro právní záležitosti.

Proti: Podobně jako v případě ČSSD i lidovců bude málo. V Evropské lidové straně tak budou ještě ztracenější než sociální demokraté u socialistů. V tomto volebním období měli lidovci ve své frakci společný klub s TOP 09, což samozřejmě jejich vlivu velmi napomohlo. Pokud ale tento klub vznikne znovu, jak funkční bude, když se tyto strany nedokázaly domluvit na společné kandidátce a do voleb jdou každá zvlášť? Spory mezi malými bývají, jak víme, ty nejostřejší.

TOP 09 a STAN

Pro: Tyto strany kandidují společně, což je na dnešní do krve rozhádané politické scéně samo o sobě hodnotou. Jejich program pro evropské volby patří mezi ty nejpropracovanější. Oslovit by měl ty voliče, kteří jsou pravicoví, pro volný obchod a podporu podnikání, ale přitom si nemyslí, že EU je novým Sovětským svazem. Protože vědí, že ta nejhorší regulace, která svazuje byznys, je domácí a nemá s EU nic společného.

Proti: Argumenty proti jsou podobné jako u lidovců. Pokud by s nimi TOP 09 a STAN opět vytvořily společný klub, budou mít v Evropské lidové straně jistý vliv. Pokud ne, budou zcela nevýznamní. Lídr kandidátky Jiří Pospíšil rozhodně nepatřil mezi nejvýkonnější české europoslance. Na druhou stranu to otevřeně deklaroval už na začátku mandátu, když řekl, že pro něj primární zůstává česká politická scéna, nikoliv evropská.

Hlas

Pro: V jednom z průzkumů Hlasu vyšlo, že by ho volila čtyři procenta lidí, takže ho do přehledu v rámci korektnosti taky zahrneme. Pavel Telička a Petr Ježek, oba europoslanci za Hlas, patří k nejlepším. Hlas má taky asi nejpropracovanější program ze všech stran. O kompetenci jeho hlavních kandidátů nemůže být pochyb. Hlas by zamířil do frakce ALDE posílené o Macrona, která, jak už bylo řečeno, bude v rámci Evropského parlamentu velmi vlivná.

Proti: Pokud Hlas uspěje, bude nejspíš mít jednoho, maximálně dva europoslance. To je málo. Telička s Ježkem dřív reprezentovali hnutí ANO, ale rozešli se s ním. Teď nechme stranou, jestli mají pravdu oni, nebo Babiš. Faktem však je, že z dřívějších hlavních evropských tváří hnutí se najednou stali tvrdými kritiky. Buď tedy jejich postoje nejsou úplně konzistentní, nebo jim začalo vadit něco, co jim dřív nevadilo. Anebo se prostě jen nevyznají v lidech, s nimiž se spojují. Ani jedno není příliš pozitivní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
YjM
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 1179
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 639 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od klivan » 27 kvě 2019, 11:09

21% vzhledem k materiální a mediální síle to je "nevítězství" ;) 28% proti minulým 18 % je pozitivní trend. Negativa: volby vyhrála dvojí kvalita potravin tj. 1% všech potravin. ;)
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1571
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1523 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: Eurovolby

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 28 kvě 2019, 00:53

David.Wagner píše:
27 bře 2019, 21:09
Julia Reda jasně doporučila nevolit Piráty ...
He!?!?
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jiri.Snizek, Ondra.kl a 2 hosti