MF P1 1/2018 Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řeči

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - doprava

Příspěvek od Michal.Stepan »

Adam.Zabransky píše: 06 dub 2018, 11:14
Fakt? Já měl za to, že MČ může zřizovat třeba zóny 30, ovlivňovat možnosti parkování (třeba nastavování ZPS, rušení parkovacích stání), zřizovat cyklopruhy, umisťovat cyklostojany, nastavovat průjezdnost ulic atd. atd., prostě docela hodně si hrát s místními komunikacemi. Ne že bych si tím byl nějak extra jistý, ale jestli to tak je, tak mi to přijde jako celkem velké pravomoce.
Zřizování cyklopruhů považuji za součást podpory průjezdnosti cyklistů. Když radnice zakáže průjezd cyklistů, pak nedává smysl umísťování cyklostojanů, zachování průjezdnosti je pro podporu cyklistů naprosto klíčové.

Rušení parkovacích stání nepovažuji nejen na Malé Straně za příliš kompatibilní se snahou o vyhrání voleb. Momentálně na Malé Straně probíhá výměna kabelů VN a oprava kanalizace, lidi jsou dost naštvaní, chtěli by volit někoho, kdo jim to parkování zlepší (strážnici zneužili situace k vybírání pokut). Jitka bydlí v místech, kde je v noci plno prázdných parkovacích míst, tam opravdu podzemní parkoviště nepotřebují. Lidi potřebují mít kam dát auto, mit kam dát dítě, mít kam dát babičku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Stepan za příspěvky (celkem 2):
David.Bodecek, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
David.Bodecek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 545
Registrován: 07 úno 2018, 20:42
Profese: Pedagog a metodik
Bydliště: Praha 1
Dal poděkování: 371 poděkování
Dostal poděkování: 369 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od David.Bodecek »

Adam.Zabransky píše: 06 dub 2018, 11:14
David.Bodecek píše: 04 dub 2018, 13:50 MČ by se neměla zbavovat svého majetku. (...) Protiřečím si prosazením diskuze vedoucí k možnému prodeji nebytových prostor SVJ. Tyto prostory by zůstaly pouze v majetku daného SVJ a členové by si část zisku rozdělovali a část by investovali do zlepšení prostor, ve kterém žijí. Hodnota jejich bytů by pak stoupla. (...) U nebytových prostor na Praze 1, jejich pronájmů, je podle mne důležité vytvářet strukturu firem, které budou v nájmu. Nejde jen o finanční zisk, ale již uvedenou kvalitu bydlení pro ty, kteří na Praze 1 bydlí. Pokud budou v centru chybět základní služby pro lidi, tak zde nikdo nebude chtít bydlet a vychovávat své děti. To může město velice dobře ovlivňovat, neboť vlastní velkou část nebytových prostor (zde to jde trochu proti diskusi o privatizaci nebytových prostor směrem k SVJ).
Jak sám říkáš, v tomhle si trochu protiřečíš. :D Nějak moc nechápu, proč by P1 měla prodávat nebytové prostory, které jí mohou dlouhodobě vydělávat hodně slušné peníze (pokud je bude pronajímat skrze férová výběrka), případně skrze ně může zajišťovat základní služby pro místní občany. Navíc nechápu, v čem je výhoda, že by se zvýšila hodnota bytů. Neprohluboval by se tím jen problém, že bydlení v centru je pro většinu lidí cenově nedostupné?

Ahoj Adame. Reaguji na tvoji poznámku k mnou prezentované úvaze prodeje nebytových prostor. Raději jsem se se ještě jednou podíval, jak jsem to napsal. Není uvedeno, že jsem pro prodej nebytových prostor v majetku městské části. Napsal jsem, že bych prosazoval diskuzi nad touto možností. A to proto, že po setkání s některými sousedy z Prahy 1, navíc mnozí jsou členy SVJ a zástupci jejich výborů, je tato záležitost pro mnohé na Praze 1 "třaskavá". Spousta z nich řeší vážné spory s MČ Praha 1 v souvislosti s těmito nebytovými prostory ve správě MČ. Má reakce byla na to, jak zastavit vysídlování obyvatel Prahy 1. Pokud by na základě diskuze s občany převládal názor, že tato problematika je jednou ze stěžejních, která vede k vystěhování občanů, pak si myslím, že by se o této možnosti mohlo diskutovat. Bohužel už v mnohých případech na Praze 1 jsou vytvořeny v rámci SVJ skupiny "velkých" podnikatelů (např. čelních představitelů z ČEZu, přímo pan Beneš u Široké 6, Pařížská 28, ...) ve spojení s Odborem technické a majetkové správy (tj. tetou Zdenou), kteří tvoří dohromady více než 50% členského podílu. Toto spoustě lidem znepříjemňuje život. Chápu, že jednou z náprav může být "zamávat" tetě Zdeně, poděkovat ji za její dlouholetou práci pro některé zájmové skupiny a dosadit na její funkci člověka loajálního k naší MČ Praha 1.

S tím navyšováním ceny bytů jsem to nenapsal příliš šťastně. Mělo to být uvedeno ve smyslu, že by se mohla navýšit kvalita jejich života. Chápu, že pro MČ je ideální prostory pronajímat - dlouhodobě za slušné peníze, nicméně tady trochu uvažuji, že se může jednat o to, co jsem kdysi zmínil. A to, že např. voda ve městě, stejně tak odpad a obecně úklid, by neměly být zajišťovány jen pro výrazný pozitivní hospodářský výsledek. Kdyby v budoucnu byla prováděna realizace prodeje nebytového majetku (znovu opakuji, neříkám, že jsem PRO), tak samozřejmě za tržní cenu obvyklou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Bodecek za příspěvky (celkem 2):
Michal.Stepan, Karel.Kovarik
Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 -

Příspěvek od Michal.Stepan »

Davide, není mi úplně jasné, zda problémem vystěhování občanů myslíš snižování počtu obyvatel, nebo jejich výměnu. A jak to může ovlivnit prodej nebytových objektů. Pokud někdo lituje, že nemá v domě padesát procent (a nikdy je neměl), tak mu ty jeho starosti docela závidím. Nám bolševici sebrali všechno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Stepan za příspěvek:
David.Bodecek
Uživatelský avatar
David.Bodecek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 545
Registrován: 07 úno 2018, 20:42
Profese: Pedagog a metodik
Bydliště: Praha 1
Dal poděkování: 371 poděkování
Dostal poděkování: 369 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od David.Bodecek »

Michale, Rybna 24 je prikladem toho, kdy v dome je cca 40 bytovych jednotek a z nich pouze ve dvou pripadech tam ziji lide s trvalym pobytem na teze adrese. Zbytek majitelu se odstehoval, ale byty si vsichni nechali a pronajimaji je kratkodobe. Proc? Protoze 12 let vedou marny boj v vlastnikem nebytovky, coz je MC Praha 1.
Neda se tam dlouhodobe zit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Bodecek za příspěvky (celkem 2):
Michal.Stepan, Karel.Kovarik
Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od Michal.Stepan »

Takže výměna obyvatel. Taky mám pocit, že tlak na přeměnu bytů v kanceláře ustal, jenom se mění obyvatelé. Původní odcházejí, i když spoluvlastníkem domu není MČ Praha 1. někdy z finančních důvodů, jinde bydlí levněji. Byt, jak říkáš, pronajímají, ať už krátkodobě, nebo dlouhodobě. Nebo ho opustí úplně, když je vlastník domu laskavý, dostanou nějaké odstupné, když není, tak je vyštve pomocí justiční mafie, nebo jim třeba odpojí vodu. Roste počet lidí, kteří bydlí někde jinde, ale jezdí volit do centra Prahy, naopak nově příchozí často nevolí, protože buď bydlí kratkodobě, nebo často ani nejsou občany ČR. Divadlo v našem domě hraje představení v ruštině a angličtině. Nově přichozí jezdí mnohem víc auty, v rekonstruovaných domech mají garáže. Ruštinu slyšíš víc na dětském hřišti, než na zastávce tramvaje. Spousta nově zrekonstruovaných bytů je prázdných. Myslím, že kdyby se změnilo vedení radnice, tak by na tom mohli být obyvatelelé domů ve vlastnictví, nebo spoluvlastictví MČ líp, než v jiných domech, teď na tom většinou nejsou hůř. S jinými vlastníky taky často vedou marný boj. S toho hlediska bych ty nebytové prostory neprodával. I když se v poslední době objevují různí bohatí mecenáši, zatím jsem neviděl, že by s soukromém domě byla klubovna Junáků. Nabídněme těm lidem, že až převezmeme radnici, MČ s obyvateli bojovat nebude, ale bude se o ně starat, dělat to, co voliči potřebují.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Stepan za příspěvky (celkem 2):
David.Bodecek, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
anonym64374
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 186
Registrován: 25 črc 2014, 17:04
Profese: architekt
Bydliště: Praha 1
Dal poděkování: 406 poděkování
Dostal poděkování: 389 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od anonym64374 »

Adam.Zabransky píše: 04 dub 2018, 00:24 Chtěl bych se všech kandidátů (již přihlášených i budoucích, hlavně na čelní místa kandidátky) zeptat, jak byste chtěli řešit následující problémy, které jsou pro Prahu 1 podle mě zásadní:
- doprava (parkování, průjezdnost auty i na kole, pěší doprava, MHD)
- bydlení (úbytek obyvatel), privatizace bytového fondu
- nakládání s nebytovými prostory
- dostupnost služeb (obchody atd.)
- životní prostředí

Případně jaké největší problémy Praha 1 podle vás má a jak byste je chtěli řešit.

A trochu tvrdší otázka (ať je sranda :)): dokážete si sebe sama představit v následujících rolích: a) vyjednáváte s ostatními politickými stranami koalici, b) studujete tisky na zasedání, které se týkají různorodé agendy (veřejné zakázky, prodej majetku, přidělování dotací atd.). Myslíte si, že máte dostatek zkušeností/schopností, abyste tyhle role zastávali dobře?
Adame,
tady v maximální stručnosti odpovědi, podrobně je rozpracováváme v pracovních skupinách, já mám na starosti architekturu, urbanismus a životní prostředí, kde už jsme rámcově sladěni.

Doprava (parkování, průjezdnost auty i na kole, pěší doprava, MHD):
Centrum Prahy je nejvíce postiženo smogem a je potřeba jej principiálně zklidnit. Máme platný Strategický plán, ZÚR, územní plán, jen je nikdo nebere vážně a místo aby se zklidňovalo, tak se kousek po kousku zvyšují zátěže. Z dokumentů plynou závazky, že je třeba postupně snižovat parkovací místa a průjezdnost přivaděčů, tj. magistrály, nábřeží a Karmelitské. A naopak umožňovat pohodlnou pěší a cyklodopravu, podporovat rozvoj carsharingu, tramvají a místních autobusů.

Bydlení (úbytek obyvatel), privatizace bytového fondu:
Úbytek obyvatel má dva důvody, špatný vzduch na pravém břehu a spekulace s byty, kdy ceny neustále rostou. Kyslík lze docílit zklidněním dopravy a výsadbou stromů. Pro příchod obyvatel, ne turistů, je třeba zajistit pro zde pracující úředníky, učitele a studenty bydlení za přijatelné ceny, tedy nájemní bydlení a koleje.

Nebytové prostory a dostupnost služeb:
Nebytovky je třeba transparentně soutěžit, a upřednostňovat obchody a provozovny pro denní život před turistickým kýčem.

Životní prostředí:
je z hlediska emisí a prašnosti nejhorší v celé Praze! Je třeba snížit dopravní zátěž a zvýšit podíl zeleně na pravém břehu. Ideální varianta je na bývalých hradbách od Štvanice k Muzeu propojit parky: Těšnov s Vítkovem, Vrchlického, Riegrovými a Čelakovského sady do jednoho celku. Jestliže je Petřín levá plíce, pravá plíce bude tento nový pražský Central park.

Největší problémy Prahy 1 a jak je řešit:
Velikou a dlouho zanedbávanou výzvou je racionální a trvale udržitelná organizace území od Štvanice k Muzeu, kde je extrémní horko, hluk a smog. Je třeba spojit Masarykovo, Hlavní a autobusové nádraží do jednoho přestupního a průjezdného dopravního uzlu a uvolněné plochy nezastavět administrativou, jak má v plánu Penta (!), ale území koncepčně vyhradit pro parky a muzea. Na to je třeba vyhlásit mezinárodní urbanistickou soutěž a vítězný návrh převést do závazného regulačního plánu a následně 10-20 let realizovat. Se současným územním (ne)plánem akutně hrozí, že tento brownfield bude divoce zastavěn a prodán čínským investorům ke spekulaci. Praha 1 musí zůstat univerzitní a vládní čtvrtí, ne developerským eldorádem.

Dokážete si sebe sama představit v následujících rolích:
a) vyjednáváte s ostatními politickými stranami koalici? - Ano, těším se na to!
b) studujete tisky na zasedání? - Ano, od roku 2006 se věnuji v občanských spolcích připomínkování nejrůznějších agend, moderuji debaty, jsem zván do panelových diskuzí, od roku 2011 jsem v orgánech České komory architektů, nejprve v dozorčí radě a teď ve Stavovském soudu. Jsem týmový hráč a spolupráce a hledání konsenzu mne baví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym64374 za příspěvky (celkem 4):
Michal.Stepan, David.Bodecek, Jitka.Nazarska, Karel.Kovarik
Tomáš
Uživatelský avatar
Michal.Stepan
Člen KS Praha
Příspěvky: 369
Registrován: 30 zář 2017, 11:16
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha, Malá Strana
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od Michal.Stepan »

Po zprovoznění Blanky se v centru automobilová doprava nezvýšila, ale snížila. Uvolněná kapacita byla částečně zaplněna tramvajovou dopravou,která smog neprodukuje.Bylo zavedeno několik nových tramvajových linek, jenom v Karmelitské dvě. Podpora rozvoje tramvají a snižování průjezdnosti Karmelitské jsou protichůdné požadavky. Po zprovoznění TT Pankrác a TT Václavské náměstí bude Karmelitská nejzatíženější tramvajovou tepnou v Praze, bude součástí tramvajového okruhu. Dotace carsharingu budou kanibalizovat elektrickou dopravu a zvyšovat emise. Snižování parkovacích míst je myšlenka Zelených, které odpovídá jejich volební výsledek. Je potřeba si rozmyslet, jestli chceme být sociálními inženýry a naštvat voliče, nebo vyhrát volby. Připomínám, že stojíci auto žádné emise neprodukuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Stepan za příspěvky (celkem 2):
David.Bodecek, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
anonym64374
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 186
Registrován: 25 črc 2014, 17:04
Profese: architekt
Bydliště: Praha 1
Dal poděkování: 406 poděkování
Dostal poděkování: 389 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primárky Praha 1 - přihlášení a kandidátská řěč

Příspěvek od anonym64374 »

Michale, já bych to raději probíral u stolu, tady je to na celý večer a ty to píšeš tak trochu ultimátně ;-) Obecně je nutno říct, že jsou vize a cíle, pak principy a pak konkrétní opatření, to vše musí fungovat oběma směry, jinak buď máme blbou vizi nebo děláme opatření v rozporu s cílem a lžeme si a voličům. Plánování města je demokratický proces a dehonestovat ho jako sociální inženýrství ho může zahubit. Obecně abychom nebyli mimo zákon, je třeba akceptovat teorii trvale udržitelného rozvoje a v jejím rámci dělat, co uznáme za vhodné, životaschopné a bohu milé.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym64374 za příspěvky (celkem 3):
David.Bodecek, Karel.Kovarik, Michal.Stepan
Tomáš
Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2098 poděkování

Re: Primárky Praha 1 - otázka pro Pavla Nazarského

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Omlouvám se moc, jestli jsem to přehlédla v představení, ale čím konkrétně by ses chtěl zaobírat na radnici a jaké konkrétní kroky bys v dané problematice podnikal? Předem děkuju za odpověď. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Karel.Kovarik

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2098 poděkování

Re: Primárky Praha 1 - otázka pro všechny

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Předpokládejme, že Piráti vyhrají v komunálních volbách na P1 a vy se dostanete do čela vámi vybraných "resortů", co uděláte jako první a čeho by jste za ty 4 roky působení chtěli dosáhnout? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 3):
David.Bodecek, Dalibor.Zahora, Michal.Stepan

Tereza Vovesová
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Praha 1“