Schůze MS Olomouc 19. 2.

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů místního sdružení.

Moderátoři: PKS Olomoucký kraj, Administrativní tým - OlK, Krajsti predsedajici, PMS Olomouc

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
    • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
    • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
    • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
  • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hynek.Melichar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 300
Registrován: 24 led 2018, 11:13
Profese: odborný asistent na FF UP
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 309 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Hynek.Melichar »

Vážení,

vyhlašuji veřejnou schůzi MS OLomouc, která proběhne ve středu 19. 2. od 18:00 v Picolu.

Návrh programu:
1. Kontrola úkolů z minula
2. Fungování, kompetence a organizace MS
3. Report zastupitelského klubu
4. Lokální témata - Komise místních částí
5. Představení zájemců o členství (budou-li nějací)
6. Přijímání nových členů (bude-li relevantní)
7. Senátní volby 2020 (neveřejný bod)
8. Krajské volby 2020 (neveřejný bod)
9. Různé

Jako hlavní téma bodu "Lokální témata" pro tuto schůzi volím "model fungování KMČ", což je záležitost, jíž se ZK intenzivně zabývá. Prosím o případné návrhy dalších bodů programu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hynek.Melichar za příspěvky (celkem 5):
Martin.Elias, Jan.Bednarik, Stepan.Tracik, Viktor.Tichak, Zdenek.Zak
"But I tried, didn't I? Goddamnit, at least I did that." Randle P. McMurphy, One Flew Over the Cuckoo's Nest

předseda MS Olomouc
předseda zastupitelského klubu Piráti a Starostové Olomouc
člen KMČ 18 Olomouc - západ
Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Prosím přidat bod PARO 2020.

Událost zde:
https://www.facebook.com/events/1553325828165802/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milos.Zmeskal za příspěvky (celkem 2):
Hynek.Melichar, Jan.Bednarik
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Uživatelský avatar
Zdenek.Zak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 441
Registrován: 10 bře 2018, 17:48
Profese: firemní bankéř v ČS
Dal poděkování: 1112 poděkování
Dostal poděkování: 600 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Zdenek.Zak »

Navrhuji bod programu: Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020 (jarní temín 4.4.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Zak za příspěvky (celkem 3):
Hynek.Melichar, Jan.Bednarik, Vojtech.Pikal

II. místopředseda MS a zastupitel v Olomouci,
člen krajské a městské dopravní komise,
zdenek.zak@pirati.cz, telefon: 777 080 459

Stepan.Tracik
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 55
Registrován: 03 pro 2017, 15:07
Profese: KÚ MSK, OŽP
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Stepan.Tracik »

Neměli byste nějaké doplňující informace k tomuto článku o žalobě kvůli Šantovka Tower? https://olomoucka.drbna.cz/z-kraje/olom ... rmace.html
Bude stačit do různého.
"Já věřím ve vše, ale zároveň o všem pochybuji. Když něčemu nerozumím tak věřím."
<<"Tak já vám teda věřím.">>
"A ono je to úplně opačně. "

(P. Dostál + P. Čtvrtníček - Česká soda)
Uživatelský avatar
Richard.Panek
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 2
Registrován: 24 zář 2019, 22:39
Profese: Student IT
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Richard.Panek »

Zdravím,
omlouvám se z dnešní schůze. Jsem bohužel nemocný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Richard.Panek za příspěvek:
Milos.Zmeskal
Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milos.Zmeskal za příspěvky (celkem 2):
Martin.Elias, Jan.Bednarik
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Schůze MS Olomouc 19. 2.

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Zápis:
Schůze MS Olomouc, středa 19.2.2020 od 18:00 v Picolu

Přítomní: Jan Bednařík, Vlastimil Bednařík, Miloš Zmeškal (do 19:55), David Novák, Jan Rakovský, Jan Dvořák, Štěpán Tračík, Viktor Tichák, Zdeněk Žák (Jitsi), Hynek Melichar, Martin Morong, Jaromír Horký (Jitsi), Jakub Knápek, Zdeňka Dvořáková Kocourková, Petr Bartoň, Lucie Spáčilová (Jitsi)
Hosté: Nela Chudová, Radek Eliáš, Ivo Hlisnikovský

Předsedá: Hynek Melichar
Zapisuje: Jan Bednařík

Program:

1. Kontrola úkolů z minula
2. Fungování, kompetence a organizace MS
3. Participativní rozpočet
4. Ukliďme česko
5. Report zastupitelského klubu
6. Lokální témata - reorganizace KMČ
7. Zájemci o členství
8. Přijímání členů
9. Volby krajské, senátní 2020 (neveřejný bod)
10. Různé

Schůze začala v 18:00

Program schválen konsenzuálně

1. Kontrola úkolů z minula

(asi nebyly)

2. Fungování, kompetence a organizace MS

Melichar: Chybí nám ověření několika členů.

3. Participativní rozpočet

Zmeškal: PaRo vyhlášeno, rozmýšlejte projekty, limit 300 000. Nutný přesah.
Melichar: I třeba sázení stromů je možné.
J. Bednařík: Projekt má rozpětí dolní a horní limit, klidně se dá využít celé PaRo na jeden dobrý projekt.

4. Ukliďme česko

Žák: Pokud nebude zájemce, vezmu si na starost. Musíme vybrat lokalitu, Minulá se osvědčila. Založím vlákno na fóru.
Melichar: Je třeba zorganizovat to včas. Přemášlejte o lokalitě. Zapojte PR faktor ať jsme i vidět.
Žák: Minule byla dobrá zpětná vazba od členů.
Melichar: Je někdo proti tomu, aby si to vzal Zdeněk Žák na starost? Ne. Úkol přidělen.
Horký: Od 2. března běží žádosti o balíčky (rukavice apod.). Je třeba být připraven, rychle se rozeberou.

5. Report zastupitelského klubu

Tichák: Převolen zástupce v dozorčí radě Flory. Proběhlo výběrové řízení a zvítězil "Hynek M.". 9. března bude zatupitelstvo. Dnes se projednávala ulice 8. května, bude se řešit oprava mostu na Masarykově třídě. Příští týden mám finanční výbor. Budu s paní Zálešskou ohledně Moravské filharmonie, která je v ČR nejméně efektivní. V Moravském divadle vyhodili všechny sólisty, aby ušetřili, 3m ročně, budou kontraktoři.
Melichar: Budeme se chystat na zastupitelstvo. V zásadě se nic zásadního neděje.

6. Lokální témata - reorganizace KMČ

Tichák: Současný model je disfunkční, zejména ohledně financování. Každá KMČ dostane 300tis na chodníky a 300tis na estetizaci a 150tis na akce a platy členů. Dohromady to stojí moc peněz, a funguje to neefektivně, protože nelze peníze převádět do dalšího období. Řešíme nový model komunikace KMČ s městem. Navrhli jsme online systém na komunikaci, zápisy, číselníky členů, a časem i financování. Narážíme na nevoli úřednictva, které je zvyklé na neefektivní práci přes emaily apod. Chytil se toho nejvíc radní Tichý, organizačně tomu šéfuje, posunuje se to kupředu.
Rakovský: Kdo je autorem aplikace? Kdo přišel s nápadem?
Tichák: Nikdo. Nápad je od nás. Původně to měl být úkolovník. Společně s dalšími jsme to rozvinuli. Je 27 komisí, kde je v každé spousta lidí, chtěli jsme to vyřešit efektivně v menším počtu lidí.
Rakovský: Bude tam ověřování zápisů?
Tichák: Ano.
Rakovský: Pan Pešata rozesílá info o záborech bez příloh o co se jedná. Z odborů to odchází kompletní. 2x jsem mu psal.
Tichák: Cíl je, že konkrétní odbory mají přístup do intranetu. Pro všechny lidi, kteří řeší požadavky KMČ.
Rakovský: Co stav úkolu?
Tichák: Bude tam vidět celá historie úkolů.
Rakovský: Co přístup do systému? Nebude podmíněn autorizovaným počítačem apod.?
Tichák: Jsme ve fázi testování. Někde bude problém zajistit vůbec přístup k internetu. Teď to leží u komise Smart city.
Rakovský: V létě by to mohlo běžet v pilotu?
Tichák: Ano.
Melichar: Co participativní rozpočet?
Tichák: Primátor říká, že je lepší estetizace než participace.
Knápek: U nás je estetizace zcela náhodná. Nelze vyčlenit balíček a udělat z toho PaRo stylem že se třeba žáci ze škol osloví třeba výtvarnou soutěží?
Tichák: Asi je lepší začít s běčím takovým z pozice KMČ než celolomoucky.
Melichar: Dva problémy. Žáci budou vymýšlet fantasmagorie. Často je těžká realizace. Jakákoliv kravina musí projít přes příslušný odbor. Který to zkomplikuje.
Knápek: Chápu, že to může vygenerovat spoustu balastu. Když se objeví pár projektů, které se zmedializují, tak bude náročnější říct že to nejde.
Tichák: Cílem je další rok estetizaci nemít. Je to zbytečně byrokraticky náročné v rozpočtu. Zajímavé je, že peníze na estetizaci lze dát na chodníky. Naopak ne. Peníze fixované na chodníky nelze využít jinak než na chodníky, i když nejsou rozbité, a je rozbitá třeba cesta.
Melichar: Řeší reforma rozpočtu peníze na údržbu?
Tichák: Teď má každá KMČ celkem 750tis, účelově vázaných. Chceme ušetřit a dát každé KMČ celkem 600tis, které může využít jakkoliv.
Rakovský: Chtělo by to udělat PR, že Piráti v systému KMČ něco dělají.
Chudová: Jak mají občané, kteří se o KMČ nezajímají, vědět že Piráti v KMČ něco dělají?
Melichar: KMČ mají být apolitické. Spousta věcí je přijatá kolektivně a na základě společné diskuse.
(off topic: veselé historky z žovota KMČ)

Melichar: Co se týče feedbacku k Vánočním trhům z minula, s našimi připomínkami nebyl problém. Připravuje se koncepce pro koncesi. Argumentují že čtyři roky zpět nebyla zkušenost, nevědělo se jestli se to vyplatí, apod. Co se týče připomínek, prakticky všechno bylo bráno v potaz. Se vším se snad bude dát něco dělat. Základní ideová koncepce by měla být součástí zadání - koncese. Hýbe se to kupředu.

7. Zájemci o členství

Ivo Hlisnikovský: V Olomouci žiji od 90. roku. Piráty sleduji od vzniku. V minulosti jsem naivně volil ANO. Chci podpořit Piráty v MS a případně v kraji. Na Nákle dokážu udělat rozruch pro Piráty. Mám tam dobré vazby i se starostou Nákla. Není mi lhostejný bordel co se u děje.
Melichar: Chceš být členem?
Hlisnikovský: Ano.
Tračík: Co je tvá profese? Koníčky a zájmy? V čem se chceš angažovat?
Hlisnikovský: Vystudoval jsem rekreologii. V současné době rozjíždíme zakázkovou kovovýrobu. Záliby - voda, slunce, příroda. Není mi lhostejné jak okolo padají lesy. Zajímá mě sport, vzdělávání i mimoškolní. Jsem aktivní.
Novák: Jsi na fóru?
Hlisnikovský: Na fóru jsem registrovaný.
Novák: Co kandidatura do kraje?
Hlisnikovský: Mám zájem. Můžu udělat rozruch.
Tichák: Rozruch?!
Hlisnikovský: Mám kamarády co to umí mediálně rozjet.
Melichar: Jak často tě uvidíme?
Hlisnikovský: Chci se angažovat v politice. Potřeboval jsem si uspořádat osobní a pracovní věci. Chci se účastnit.
Melichar: Rádi tě uvidíme na akcích.
Chudová: Je možné využít Picolo na přednášky, akce, apod. Je možné se zapojit do Picolo týmu, co ty na to? Máš zkušnosti s grafikou?
Hlisnikovský: Co se týče IT moc zkušenosti nemám. Co se týče přednášek, mohl bych udělat něco na téma fungování družstevní ekonomiky.
Rakovský: Já jsem mezi Piráty černá, nebo bílá ovce. Mám problém podpořit člověka, který přijde bez minulosti. Angažoval ses někdy dříve pro veřejnost?
Hlisnikovský: Před 3-4 lety jsme založili FB stránku ve stylu ukliďme česko a angažuji se v úklidu.
Spáčilová: Jsi RegP a máš ověřenou identitu? Co se ti líbí a nelíbí na programu?
Hlisnikovský: PegP nejspíš nejsem. Na programu se mi zamlouvá efektivita - proti plýtvání.
Spáčilová: A konkrétněji?
Hlisnikovský: Nedokážu teď odpovědět, protože dlouhdobý program jsem četl, ale nemám uložen v mozkovně.
Spáčilová: Doporučuji nastudovat.
Melichar: Něco co tě na Pirátech štve?
Hlisnikovský: Že nekandidují v koalici se STAN do kraje.

8. Přijímání členů

(nic)

10. Různé (předřazeno)

Šuntovka Tower
Tračík: Ombudsmanka podala žalobu na rozhodnutí magistrátu. Porušeno několik zákonů. Máte někdo podrobnější informace?
Melichar: Šantovka Tower je dlouhé téma, které rozumí jen David Helcl a pán Bůh. Dlouhodobě upozorňovali na porušování zákona. Už se to zdálo být uzavřeno. Teď přišla žaloba.
Tichák: Žaloba bude na nečinnost zatupitelstva a úředníků, které účelově zdržovalo schválení územního plánu.
Novák: Změna, která měla být schválená dle rozhodnutí soudu neprodleně, trvala 3-4 roky. Další je ale rozhodnutí stavebního úřadu, které nepřihlíželo k zákonům o památkové péči.
Tichák: Zákonně je problém s územním plánem, ne s památkovou péčí.
Novák: Je problém v obojím.
Tračík: Asi počkáme na soud.
Melichar: Uvidíme jak s tím zamíchá nový ombudsman.

Budova bývalé Tržnice
Tračík: Viděl jsem že probíhají stavební práce. Nezjistil jsem co se děje.
Melichar: Budova patřila Morávkovi. Mělo to být součástí centra Morava. Nakonec se realizovala Šantovka. V budově mělo být zábavní centrum na kolečkových bruslích. Morávek to prodal manželům Širokým. Pan Široký tam chce udělat tržnici. Odstranit pozdější nánosy. Udělat z toho lokální tržnici pro regionální prodejce.
Novák: Jednali jsme o tom na KMČ minulý rok. Přišel pan Široký i se svým architektem, který je kvalitní. Jde jim o obnovu historiské struktury. Chtějí z toho mít industriální halu pro různé účely, kulturní apod., nejen prodejní. Byl by rád, kdyby vznikla smlouva s městem a okolí se rozvíjelo taktéž. Pro město je problém smlouva se soukromým investorem.
Melichar: Město by mělo být nadšeno, že to někdo koupil a spraví a dostane do původní podoby.
V. Bednařík: V roce 85 jsem tam byl na brigádě, když se zvedalo patro. Bylo to naprasené. Bude oříšek to rozdělat.

Nový člen Picolo týmu
Chudová: Odchází Marek Valko. Lucie dlouhodobě nestíhá. Potřebujeme cca dva nové lidi. Cca 5 hodin měsíčně práce na tvorbu programu. Pak správa FB akcí. A pak někdo kdo bude operativně schopen zaskočit když tu bude akce.
Rakovský: Proč to není v gesci MO?
Zmeškal: Tam jsou taky dobrovolníci co.
Spáčilová: Jsem v rámci centrály zasekaná. I díky nemoci jsem postupn z Picola vymizela. Ale už na to nebudu mít čas.
V. Bednařík: Můžu dělat klíčníka.
Rakovský: Efektivita akcí není je mizerná.
Chudová: Třeba včera tu bylo asi 20 lidí na akci o zubech.
Rakovský: A zlepšuje se to dlouhodobě?
Chudová: Místně příslušné akce často nemají moc zájem. Ale obecné ano.
Zmeškal: Nemůžeme to vzdávat jen proto, že něco zdá neefektivní.
Spáčilová: Je to problematické v celé republice.
Tichák: Není cílem pouze dělat natřískané akce. Věci typu protipovodňová opatření zaujmou pár lidí, ale má to smysl.
Melichar: Jsme malé město. Pár lidí odradí "Pirátské" centrum. Myslím že průměrná účast je dobrá.
Kocourková: Děláme reklamu na akce v Picolu?
Chudová: Zkoušeli jsme to, ale nemělo to výraznější vliv. Spíše to neděláme.
Melichar: Vždycky přijdou jiní lidi, podle tématu. A je to i důkaz, že nějaké informace proudí do různých sociálních bublin.
Kocourková: Dobře cílená reklama může naplnit kulturák za pár korun.
(diskuse o Picolu a akcích)

9. Volby krajské, senátní 2020 (neveřejný bod)

(zápis v uzavřené sekci fóra)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 4):
Martin.Elias, Marika.Rehova, Zdenek.Zak, Jakub.Knapek

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Olomouc“