Jádro

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno

Jaký je Váš názor na jadernou energii?

Jádro je super!
128
47%
Jádro není suer, ale je to jediná rozumná volba.
131
49%
Jádro bychom měli úplně zrušit, nebo alespoň nestavět další jaderné elektrárny.
11
4%
 
Celkem hlasujících: 46 - Celkem hlasů: 270

Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 2 poděkování

Jádro

Příspěvek od Kamil Horky »

Jaký je Váš názor na jadernou energii?

Anezka Bubenickova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 434
Registrován: 22 dub 2009, 12:29
Profese: 0
Bydliště: Velké Přílepy
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Jádro

Příspěvek od Anezka Bubenickova »

Jádro je velice sporné téma. Jako člověk, který měl a občas ještě pořád má cuky studovat jadernou a subjadernou fyziku (s tím, že jsem uvažovala, že místo v IT bych si mohla budovat karieru buď v jaderném výzkumu nebo jaderné energetice) musím říci, že je velice složité odpovědět na takovou otázku jednou větou.
Fyzika za jadernou problematikou je bez diskuze naprosto úžasná a neskutečně složitá, ale využití jádra v energetice je výrazně problematičtější. Hlavní ppotíží je, že o něm nevíme dost, abychom dokázali potenciál, který v něm je, využít. Na druhou stranu energetické nároky naší civilizace neustále rostou, uhlí a ropa docházejí, „ekologické“ zdroje energie (voda, vítr, slunce) jsou buď velmi drahé, nejsou tak ekologické jak to na první pohled vypadá, jsou závislé na momentárních podmínkách... Nevidím jinou pořádně použitelnou možnost pro naše děti a vnuky než investovat do výzkumu efektivního využití zdrojů o kterých víme a nalézání nových zdroů. Jaderný rozpad patří zcela jistě k zdrojům, ke kterým v současné době máme přístup, nemluvě o výzkumu jaderné fúze, která by buď vyřešila problém s energií do doby než lidstvo vymře, nebo by nám poskytla dostatek času zjistit jak přežít bez vodíku a helia (tohle je uvažování v rámci věku vesmíru, takže můžete v klidu ignorovat). Bez energie se naše civilizace rozpadne a to velmi rychle. Někde jsem slyšela velmi pěkné a domnívám se, že i pravdivé vyjádření: „Naše civilizace je dvě jídla od barbarství.“

No a závěr: Jaderná fyzika a jádro jako takové je super. Jaderná energetika je složitější, ale zatím nevidím jinou možnost.

Ondrej Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 419
Registrován: 22 dub 2009, 22:48
Profese: _
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jádro

Příspěvek od Ondrej Malek »

Pokud to vezmu vylučovací metodou obnovitelné zdroje v ČR v nejbližších desítkách let budou mít jen zanedbatelný význam v energetice. Uhlí časem dojde. Těžko říct kdy, protože dle mého názoru jeho zásoby jsou nadsazovány, aby se zvýšila hodnota dolů a těžebních společností. Pak ještě zbývá výroba elektřiny z ropy a zemního plynu, což by už dnes bylo velmi drahé a v budoucnu se dá předpokládat výrazné zvyšování cen.
Při současném vývoji vědy a techniky se tedy do budoucna s jadernými elektrárnami počítat musí. Jsem ale pro to, aby bylo investováno do těch nejlepších a nejnovějších technologií. Moc tomu sice nerozumím, ale mám takový pocit, že nové generace jaderných reaktorů, které jsou v tuto chvíli ve fázi zkoušek, budou schopné využít i dnešní vyhořelé jaderné palivo. Budou tedy mnohem efektivnější, což se promítne v nižší spotřebě surovin a nižší produkci odpadu na vyprodukovanou jednotku energie.

V souvislosti a jadernou energetikou nechápu činnost některých "zelených" organizací, které jsou proti jaderné energetice. Proč raději víc neprotestují proti elektrárnám na fosilní paliva, jejichž negativní dopad na životní prostředí je každodenní realitou.

Bezpečnosti jaderných elektráren se nebojím, pokud budou dodržována všechna bezpečnostní opatření. V současné době existují stovky jaderných reaktorů v elektrárnách a jedinou opravdu vážnou katastrofou byl Černobyl, ve kterém nedošlo ani tak k jadernému výbuchu, ale spíš konvenčnímu výbuchu (rozpínáním páry vzniklé při hašení požáru grafitu, který byl použit jako moderátor v reaktoru), který rozmetal jaderné palivo do okolí.

Abych to shrnul, v současné době jadernou energetiku jednoznačně podporuji.

Uživatelský avatar
Tomas Fuksa
Příspěvky: 845
Registrován: 21 dub 2009, 15:39
Profese: programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 155 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jádro

Příspěvek od Tomas Fuksa »

Jádro není ideální, ale asi to nejlepší/nejvýkonnější co v současné době máme.
Chtěl jsem napsat něco podobného co už zaznělo přede mnou a jen dodám, že nechápu, proč neustále roste cela elektřiny (cosi jsem zaslechl, že akcionáři ČEZu chtějí větší zisky - co je na tom pravdy nevím) ale tady bych chtěl taky vidět transparentnost. A protože elektřina s IT a internetem souvisí možná by její zlevnění byl pěkný (a opět idealistický nesplnitelný) cíl...

Jinak ohledně ropy a elektřiny jsem před časem spočítal takovou zajímavou věc (berte to s rezervou, bylo to jen taková rychlovka bez ověřování zdrojů a dat, když tak mi to někdo potvrďte nebo vyvraťte):
USA spotřebuje za rok 943,1 mil.t ropy což je 1 098 947 369 310 litrů. Výtěžnost benzínu je 5-25% tzn. že kdyby z veškeré ropy vyrobili benzín při průměrné výtěžnosti 12l ropy na 1l benzínu tak získají 91 578 947 442 l. Při průměrné spotřebě auta 7l na 100 kilometrů tedy mohli "ujet" 1308 miliard kilometrů. Jaderná elektrárna o velikosti Temelína dodá za rok 350 tisíc MWh. Při průměrné spotřebě elektromobilu např. 12kWh na 100km může za rok "ujet" skoro 3 miliardy kilometrů. Což znamená, že aby pokryli energetickou spotřebu JEN na pohánění vozidel museli by na území USA postavit 436 NOVÝCH jaderných elektráren (o výkonu Temelína), protože nemůžou jen tak omezit spotřebu elektřiny z průmyslu a domácností. (Na světě je celkově přibližně 440 j.e.)

sumix
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 160
Registrován: 21 dub 2009, 19:48
Profese: -

Re: Jádro

Příspěvek od sumix »

Tomáš Fuksa píše:Jádro není ideální, ale asi to nejlepší/nejvýkonnější co v současné době máme.
Chtěl jsem napsat něco podobného co už zaznělo přede mnou a jen dodám, že nechápu, proč neustále roste cela elektřiny (cosi jsem zaslechl, že akcionáři ČEZu chtějí větší zisky - co je na tom pravdy nevím) ale tady bych chtěl taky vidět transparentnost. A protože elektřina s IT a internetem souvisí možná by její zlevnění byl pěkný (a opět idealistický nesplnitelný) cíl...
Taky se přidávám k jádru - tedy do doby, než bude vymyšleno něco lepšího (v současnosti to je jediná volba). Co se týče zisků ČEZu (a nejenom jeho, ale i eonu), byl bych pro důraznou regulaci cen - tohle je de-facto monopol a ten je třeba regulovat (ten prostě bude vydělávat tak jako tak, takže to musí mít nějaké meze). Navíc je krásně vidět, že i když se lidi snaží energií šetřit (což je jednoznačně dobře, protože to šetří přinejmenším životní prostředí), stejně nic neušetří, protože zase dojde ke zdražení (ať mi nikdo neříká, že všechna ta zdražení energií, co poslední dobou zažíváme, jsou proto, abych chudáci distributoři a výrobci energie nezkrachovali).
Chtěl bych tu ale ještě k těm jaderným elektrárnám připojit jednu důležitou věc (už jsem to tu někde psal) - tady je problémem centralizace. Já bych proto byl pro jádro jakožto zásadní zdroj energie, ale zároveň pro podporu lokálních zdrojů energie, které by v případě nějakého zásadního problému v energetice zachovaly aspoň úplně nejnutnější (základní) dodávky elektřiny (protože všechno dneska řídí počítače a bez el. proudu tudíž nebude spousta věcí fungovat, byť se to na první pohled nezdá). To by se týkalo především komunikační infrastruktury (při výpadku to UPSky moc dlouho nepodrží ;-) )

Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Jádro

Příspěvek od Kamil Horky »

Lokální zdroje přetěžují síť. Je to zjednodušené, ale je to tak.
Stejně jako větrníky, a solární kolektory.
Spousta energie se ztratí při transferu.

Co se zisků týče, osobně nemám nic proti ziskům ČEZu a paltům jeho managerů, pokud není potřeba dotovat ho ze státní kasy.
Narozdíl od toho nemám rád dráhy, jejich manageři na tom taky nejsou finančně špatně a celý ten podnik jen ždímá ze státního rozpočtu prachy.

Navíc většina zisků ČEZu je ze zahraničí. Kdyby dali na domácím trhu nižší ceny než na mezinárodním, někomu by se to nemuselo líbit.

sumix
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 160
Registrován: 21 dub 2009, 19:48
Profese: -

Re: Jádro

Příspěvek od sumix »

Kamil Horký píše:Lokální zdroje přetěžují síť. Je to zjednodušené, ale je to tak.
Stejně jako větrníky, a solární kolektory.
Nechápu, jak lokální zdroje můžou zatěžovat síť? To spíš naopak - do místa spotřeby je energie z části dodávána lokálním zdrojem, takže síti naopak ulevím.
Kamil Horký píše:Co se zisků týče, osobně nemám nic proti ziskům ČEZu a paltům jeho managerů, pokud není potřeba dotovat ho ze státní kasy.
Není jedno, jestli je dotuje státní kasa nebo spotřebitelé - občané ČR, kteří v postatě všichni dohromady část ČEZu vlastní (stát vlastní jeho podíl)? :)
Kamil Horký píše:Navíc většina zisků ČEZu je ze zahraničí. Kdyby dali na domácím trhu nižší ceny než na mezinárodním, někomu by se to nemuselo líbit.
Mně se zase nelíbí, že my platíme za energii ČEZu víc jak v zahraničí. To je taky špatně. Osobně si myslím, že bychom měli platit méně, nebo - budiž - aspoň stejně.
Naposledy upravil(a) sumix dne 29 dub 2009, 12:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 3233
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4992 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jádro

Příspěvek od next_ghost »

Management ČEZu má úkol maximalizovat zisk přímo od státu (většinového vlastníka). A vzhledem k postavení ČEZu na trhu to někdo komentoval slovy, že dostávají odměny v podstatě za to, že přes den svítí slunce.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Kamil Horky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3167
Registrován: 21 dub 2009, 12:08
Profese: IT Manager
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Jádro

Příspěvek od Kamil Horky »

sumix píše: Nechápu, jak lokální zdroje můžou zatěžovat síť? To spíš naopak - do místa spotřeby je energie z části dodávána lokálním zdrojem, takže síti naopak ulevím.
Jenže větrníky většinou nestojí vedle továren. Doporučuji nastudovat.
Navíc způsobují problémy, které řešíme ukládáním energie do nádrží v Dukovanech.
Většinou není potřeba vyrábět elektřinu jen když fouká, ale když ji někdo spotřebovává.
A turbíny v JETE se tak rychle nezastaví/neroztočí.
sumix píše: Není jedno, jestli je dotuje státní kasa nebo spotřebitelé - občané ČR, kteří v postatě všichni dohromady část ČEZu vlastní (stát vlastní jeho podíl)? :)
Mě ne, ale to je samozřejmě věc názoru.
sumix píše: Mně se zase nelíbí, že my platíme za energii ČEZu víc jak v zahraničí. To je taky špatně. Osobně si myslím, že bychom měli platit méně, nebo - budiž - aspoň stejně.
Nevím. Kolik se platí za elektřinu v Rakousku?

jiri.jakes
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Jádro

Příspěvek od jiri.jakes »

sumix píše:
Kamil Horký píše:Navíc většina zisků ČEZu je ze zahraničí. Kdyby dali na domácím trhu nižší ceny než na mezinárodním, někomu by se to nemuselo líbit.
Mně se zase nelíbí, že my platíme za energii ČEZu víc jak v zahraničí.
Probůh, kam na tohle, lidi, chodíte? Česko má jednu z nejnižších cen energií v Evropě, suverénně nejnižší v regionu: http://www.energy.eu/#domestic. A nelze přeci ani porovnávat ceny, za které nějaký zahraniční subjekt vykupuje eletřinu od ČEZu a dalších společností ve velkém, s cenami maloobchodními. Nebo má někdo z vás informace, za jakou cenu vykupují místní a zahraniční obchodníci elektřinu od ČEZu?

Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů