Zápisy z jednání pro členy RV (pravidelná jisti)

Fórum pro vnitřní organizaci republikového výboru.

Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Republikový výbor

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro organizaci jednání a zasedání republikového výboru. Je takovým organizačním podvýborem.
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Pro účely dlouhodobé archivace kopíruji zápis z padu. Procházel omezenou kontrolou v průběhu zapisování.
Jednání 22. 10. 2019 od 19:00 do 20:55
Zapsali: Jitka Novotná, Lukáš Blažej

Přítomní členové RV: Dan Leština, Lydie Bartošová, Lukáš Blažej, Jitka Novotná, Petr Tkadlec, Andrej Ramašeucký, František Kopřiva (s přestávkou), Petra Smutná, Daniel Halamíček, Daniela Weissová, Vojtěch Pikal (19:40), Tomáš Trčka
Nečlenové RV: Martin Švadlenka, Jaromír Horký

Lukáš: Svolával k legislativě, než se to rezjelo, teď neví, co vlastně - čeká na vyjádření ostatních a pak zřejmě vznikne usnesení.
Lydie: Shrnuje časovou osu kauzy a reakce, které navazovaly. Má pocit, že byly uváděné nepravdivé údaje a ty byly následně měněny. Připomíná své úvodní slovo a odkazuje na diskuzi na fóru a opakuje stanovisko RP. Chce řešit způsob reakce. Je jí divné, že se nevyjádřil magistrát, že Jakub Michálek se vyjadřuje z pozice partnera a je otazné, zda o tom věděl MO. Od kdy se vědělo, kdy už to jsou osobní schůzky
Jak je možné, že v prvním vyjádření byl wislblowering a proč se to stáhlo?
Lukáš: Měl by to řešit RV? Neměla by takovéhle otázky řešit kontrolní komise?
Lydie: Přěd KK by jsme se měli zetpat RP, MO jak se to vyvýjelo? Srovnání s Kacerem a sprejerstvím.
Dan Halamíčěk: To měla Michaela vystoupit ze strany?
Lydie: Ne, mělo se to vyřešit v klidu, s minimalizací mediálního dopadu navenek
Daniela: Vnímám situaci negativně, chápu potřebu obhajovat se, ale tohle bylo hodně nestandartní. Rozjel se takový hnojomet že by jsme měli (RV) zaujmout stanovisko.
Jaké máme na tohle mechanismi?
Lydie: Problém není, že se tyto věci dějí, důležité je, jak reagujeme. Nejsme morální policie, měli bychom řešit hlavně schopnost strany zareagovat, aniž by lhala a měnila své vyjádření nebo se vyjadřoval člověk, který je v partnerském vztahu.
Dan Lešina: nesedí mi jeden moment.. Honza Hora říkal že ho taky kontaktoval ten člověk a skoro ho přesvědčil.
Lydie: Byla to neúplná pravda, Míša se vyjádřila, že schůzky byly za účelem whistleblowingu, pak opravila, že osobní. Ale nezkoumala bych tohle.
Dan: nevydím problém že se vyjádřil Jakub, když zbytek RP mlčí tak beru Jakuba jako vyjádření RP.
Petra Smutná: nepochopila jsem a doteď nechápu, jak to mohl komunikovat přes Pirátské listy Jakub a ne mediální odbor. Doteď jsem neviděla jedinou stopu MO.
Lydie: Jakub to nekomentoval z pozice strany, ale z pozice partnera.
Daniel Halamíček: Podle mě to Jakub napsal jako místopředseda strany, a jen do poznámky napsal, že je přítel.
Lydie: Je tam celý odstavec o vztahu.
Petr Tkadlec: neměl to psát přes piratské listy když to bylo jeho osobní měl to napsat na své sociální média.
Petra Smutná: O tom se bavíme, nikdo neřeší sociální sítě, ale Pirátské listy byly fail. Přečtěte si článek znovu a dosaďte si jinou kauzu, třeba Babiše a jeho manželku. Představte si, jak byste na takový článek reagovali.
Franta Kopřiva: zdraví ze sněmovny na cestě, hlásí se o slovo, dostává ho. Mluvil s ?? ze zastupitelského klubu. Ten o tom nevěděl až do její rezignace. Chce slyšet dalši zástupce klubu mimo Mišu. Neche aby jsme byli inkvizice proti Miši a Jakubovy. Zapis do registru a kalendáře není relevantní pokud šlo o osobní schůzku, randíčka. Možnost požádat RK o vyložení předpisu. Před 4 letmi řešil s Michálkem (tehdy RK)registr a wiseblowery a doporučení tehdy byl uzavřený ukol na redmine. Třetí nejzásadnější věc je mediální komunikace, což je nejkomplikovanější. Část strany vnímala pochybení, ale damage control byl nešťastný, Míša přišla se třema verzema a postupně je updatovala. Nejpodrobnější reakce byla od Jakuba na Pirátských listech, kde nejspíše došlo k obejití MO a pražského zastupitelského klubu. Komunikace od Jakuba tomu nepomohla.
Petra Smutná: tohle jsme řešili. Teď jde o to jak dosáhnout jak v přístí situaci zařídiť ať nekunikují ti co do toho jsou emocionálně zasašeny, ale mediální odbor.
Dan Leština: Nepřijde mi jako hrdelní zločin, že se k tomu vyjádřil Jakub, ale že to udělal dřív než Magistrát nebo strana jako celek. Pokud budeme dělat usnesení, neměli bychom napadat vyjádření Jakubem, ale to, že nedošlo ke koordinaci s Magistrátem.
Lydie: souhlasím s Františkem, místo okamžitého přemýšlení jak upravit předpisy, řešit jak na to reagovat. Přervává spor? mezi magistrátem a RP nemaj.
Vojtěch Pikal: Jednáme uzavřeně?
Andrej: na začátku bylo otevřené
Lukáš: Navrhuji otevřené, je někdo proti?
Andrej: nikdo není proti pokračujeme:
Daniel: od začátku jsou tu nečlenové tak by jsme to neměli měnit.
Lukáš: Chci řešit všechny roviny včetně evidence. "všechny schůzky, které můžou vyvolat dojem" toto tam šlo zapsat i když to byla osobni schůzka
Dan Leština: Oddělme to, řešit bychom to měli
Dan Halamíček: nemáme tady nikoho z MO
Lydie: Z toho co šlo mediálně si můžeme říci, co bylo ok a jak komunikovat.
Dan Leština: spoustu víme a na zbytek se může doptat
Petr: Zajímá mě, jestli to šlo přes MO na Pirátské listy
Dan Halamíček: varuji před cenzurou Pirátskych listů
Dan Leština: Když jsem psal do PL, šlo to nejdřív přes Radka Holomčíka, a pak se ukázalo nejjednodušší poslat to šéfredaktorovi, který to otiskl s vědomím, že to Radek Holomčík ví. Podle mě neexistuje mechanismus schvalování, otiskne se vše, co řekl relevantní člen strany.
Lydie: chcetá bych mit potvrzené jestli s tímto MO souhlasilo
Dan Halamíček: Mluvil jsem o něčem jiném, varoval před cenzurou PL, historicky mi články neuveřejnili, pravděpodobně protože nestíhali
Lydie: tahle kauza je jiný příprad. Měla tam být porada a kontrola toho co jde ven
Dan Halamíček: S kým se má šéfredaktor radit? Jsem teoreticky v redakci, ale ta se nikdy nesešla.
Daniela: je třeba rozlišit několik věcí. Článek o tom jak jsme vysadili stromy nikomu problémy nedělá a otiskne se tam všechno z celé republiky. Tohle je jině. Velká politická kauza s dopadem na celou stranu. Pojďme si říct co máme za mechanizmy. (oddělme osobní rovinu) Byl ten problém medializovaný správně? To je Jakubuv článek jak to bylo. Co kdyby tam jiný člen napsal jinou verzi. To by se taky uveřejnilo?
Dan Leština: Předpokládám že ano, ale to neznamená, že je to dobře
Petra Smutná: Neměli bychom sklouznout do toho, že na základě jedné špatné reakce budeme zpřísňovat přístupy do Pirátských listů. Měli bychom to vrátit zpátky k tématu Mediálního odboru celorepublikového, případně krajů a Magistrátu, a jejich odpovědnosti k této kauze a jak se k tomu postaví, aby se to neopakovalo. V Pirátských listech nebylo vyjádření MO, ale emotivní texty zainteresovaného člověka. Neslyšela jsem od MO jedinou informaci, jejich stanovisko mi v téhle debatě strašně chybí.
Tomáš Trčka: U nás v KvK kauza savo, sedli jsme si a nastavili mechanizmus jak by tohle mělo fungovat, že za mediální výstupy zodpovídá předsednitvo v těchto krizových situacích.
Dan Leština: Nevím, jestli to má být nastavené přesně takhle, ale nějak to nastavené být musí, a příklad vašeho nastavení nám dávalo MO. Musíme se zeptat zda to tak bylo v tomto případě.
Tomáš ano fungovalo
Lydie: nemáme mít jen jednu linii a ostatní mlčet. Ať se lidé vyjádří se svým pohledem, ale ať je i oficiální vyjádření.
Tomáš Trčka: Myslel jsem to tak, že za stranu má být jedno oficiální vyjádření a aktéři si mohou napsat co chtějí na FB. Co napíše strana musí být jasné a jednotné. Při takovémhle průšvihu by RP mělo být krizovým týmem a ve spolupráci s MO pracovat na výstupech. Dokud se nedohodnou, za stranu nepůjde nic ven.
Petra: Co mi jako RV jsme s tím schopni dělat?
Tomáš Trčka: Změnit předpisy
Lydie: Než budeme měnit předpisy, měli bychom udělat nejjednodušší krok, vyjádřit se k tomuhle
Vojta Pikal: hlásí se nově. Tohle nemuselo řešit RP. Primator a PKS jsou blíž a povolané se vyjádrit. Můžeme uložit RP a MO uložit vyprcovat manual na krizovou komunikaci
Dan Leština: Tato školení probíhají, školí to lidé z Prahy a MO pro ostatní kraje, bylo to tam popsaný. Tím pádem bychom mohli pokárat RP, že to nedodržuje. Tvářili se, že postup mají.
Lydie souhlasí s Vojtou. Chápu že se někomu nechce jit za někým kdo reprezentuje magistrát, ale jde někam kde má důvěru větši.
Vojtěch Pikal: I když má někde důvěru větší, pokud jde za orgánem, ten to má konzultovat s příslušnými místními lidmi. Pamatuju si, když jsme bez konzultace rušili RegP, to by zde mělo platit taky.
Lydie jo máš pravdu
Trčka: mluvíme o hrozne rychlých okamžicích, je třeba vědět co dělat hnet. Sít krizových řešení kterj představuji místní a krajské předsednictva.
Lydie: Mě napadá, že kdyby se toho ujal Magistrát, tak by k odstoupení vůbec nedošlo, protože by na to nazíral jinou optikou.
Lukáš: Mediální komunikaci máme probranou a budeme formulovat usnesení?
Trčka: Rád bych o usnesení:
Lydie: Byla bych pro formulaci ve vlákně k zahájenému jednání.
Dan Leština: Jsem také pro, Lydie navrhneš?
Lydie: Projdu si kdo co řekl v zápise a něco navrhnu.
Vojta: chystá se hlasování o uzavřenosti
Petra Smutná: Likujte témata ať máme program do Prahy.
Lydie: Co si myslíte o otevřenosti a uzavřenosti?
Petra: Nevidím důvod pro uzavřenost, nepostřehla jsem tajné informace.
Vojta: vidím důvod pro uzavřeni protože všechno co se utneseme bude propráno v mediich. Zveřějnil bych to až bude klidná voda to bude za ...
Petra: Ok, můžeme vypustit jinou bombu, která to překryje?
Vojta: Nemáš šanci překrýt bulvární věc, pokud nepřijdeš s něčím, co tě podkope ještě víc.
Lydie: mě naopak přijde že čím víc se o tom bavíme tím víc se rozmělňuje ten dojem
Dan Leština: Rád bych pokračoval v tom, že bychom se neměli ohýbat podle novinářů, ale dělat to podle našich vnitřních pravidel. Dnešek by se měl zveřejnit a pokud to někdo napíše v médiích, bude to v pořádku, ukážou se naše vnitřní procesy.
Tomáš Trčka: přesně tak, jestli někdo napíše o dnešku tak to bude prvni kloudná věc k tématu
Lydie: A má to význam do strany, vidět proces.
Lukáš: k mediální komunikace a uzavřenosti asi vše. Chceme ještě něco probrat?
Dan Halamíček: Snažil se někdo získat vyjádření MO?
Franta Kopřiva: Přizvat z klubu i MO, namotivovat je, aby se nebáli to řict. Ondra Profant chce řešit výběrka.
Vojta Pikal: Pokud budeme řešit výběrka, musíme řešit i aktualizaci předpisů o lobbingu. Pokud mám blízký vztah s někým, mám na to upozornit dle pravidel střetu zájmů, ale asi to nemusím říkat všem lidem. Měl by být systém přiměřeného a rozumného hlášení.
Petra: (s nadsázkou) Komu a kde se ve straně hlásí s kým momentálně šukám?
Vojtěch Pikal: Nikomu, ale pokud máme přikázáno nebo si chceme přikázat hlásit předem potenciální střet zájmů, musíme si říci komu, nebo to zrušit jako nevymahatelné.
Petra: narážíme na další téma a to je funkčnost KK
Vojtěch Pikal: Jsi dál než je potřeba, pokud mám příkaz oznamovat střet zájmů, tak to nemám hlásit KK.
Tomáš Trčka: nevíme kam tyto střety zájmu hlásit. To co řekla Míša by šlo říct o kterékoliv schůzce a tohle by šlo říct o každé schůzce
Lukáš Blažej: ten předpis to podle mě říká, že není třeba říkat kdy v kterém hotelu, ale je třeba alespoň obecně říct, že s daným člověkem jsem v kontaktu
Petr: Řekl bych to jen svým nejbližším, ať mám alibi do budoucna.
Daniela: Prosila bych o zdravý rozum, každý dobře dokáže sám za sebe vyhodnotit, jestli daný vztah nebo kontakt je potenciální riziko do budoucna, bez ohledu na současné riziko, a v ten moment tam napíše, že se s tím člověkem znám.
Petra: kdyby tohle fungovalo tak teď tahle schůzka není. Ja tohle řešila rok spátky jestli lidi které znám skrze školku našich dětí mám tam psát. Každý člověk říkal něco jiného.
Petr: Tady byl jasný střet zájmů, člověk z Magistrátu a člověk který dodává věci.
Lydie: Jde to blbým směrem, nejde vymyslet předpis, který toto domrtě eliminuje. Nemá smysl toto pilovat, má to mít nějakou štábní kulturu, ale stejně se to bude dít.
Tomáš: Nemá cenu lidi postihovat předem
Dan: to se nevylučuje může pilonat předpis i řešit reakci. Jakkykoliv předpis je bezzubý když na něj lidi kašlou.
Petra Smutná: Pamatujete na kauzu pelmeně? Tehdy se objevila slavná fotka na FB, první reakce byla, že jsem volala Daně, aby nereagovala na FB a nechala to na nás. Tohle si představuju ve chvíli, kdy udělám průser, a na to se chci zeptat MO. Máme to vychytaný? Tohle je potřeba mít plně pod kontrolou.
Dan Lešina: souhlasím, doufám že usnesení které Lydie navrhne pujde v tomto duchu.
Lukáš Blažej: kdo je pro zahájeni jednání předpisu o lobbingu?
Lydie: Napadá mě že by se to dalo formulovat tak, že se problematické schůzky napíšou pro ochranu člověka.
--- skupina členů se vyjádřila pro zahájení jednání o aktualizaci předpisu o lobbingu ---
Petra: chci nejdřív řešit otázku komunikace. nechci to řešit nejdříve protože sklouzneme k scestným řešení
Lukáš: Akceptovatelné pokud zahájím s lhůtou na návrhy třeba dva měsíce, nebo mám zahájit později?
Dan: zahájil bych to až po ukončění toho právě probýhajícího
Lukáš: Ok, souhlas
Vojtěch: můžěme ho zahájit a přelušit
6 souhlasů
Procedurální hlasování
viewtopic.php?f=486&t=49197
Lukáš: další témata?
Petr Tkadlec: zahájil jsem jednání o ministrech
Andrej a alternativni způsob hlasování
Lydie: body k zařazeni na program
Marek: Krystína psala ohledně nových rozpočtových pravidlech. Prý Petr řekl že to usnesení schválene přěd tím, s učinosti od 2021 ačkoliv pak jsme přijali to že přibýva vliv velikost kraje. Já si myslím že ta 3ka ta starší nikdy nevstoupí v účinnost.
Petr: já jsem si toho byl vědom. Chci tu 51čku zrušit na zasedání nebo se o tom pobavit
Vojta: Rozumím problému, za mě bychom měli doplnit novým usnesením.
Marek Nečata: asi by jsme měli nalést konsenzul, ale přirozená věc je že nové usneseni nahrazuje staré. Chyba byla že jsme nedali zrušení
Lukáš Blažel: dalo by se to vyložit i tak, že nejde vložit nové ustanovení a tím pádem se nic nestane
Marek Nečada: Je to legislativně technická chyba, nevšiml jsem si toho.
Dan Leština: Navrhněme nové znění a odhlasujme ho.
Petra: proč tam nemůžeme v účinnosti dát od i do
Dan: nejjednodušši je napsat ten nový paragraf tak jak si lidé mysleli že jsme to schvali a schválit to na zasedáni většinou členů
Petr: § je dobře napsaný, chybí jen zrušení 51
Vojta: Jsem také pro zrušení 51čky
Petr: ty příspěvky bych řešil i do budoucna.
Marek: je časový limit na schváleni změny rozpočtových pravidel je třeba to vyřešit na zasedání
Petr můžeme znova rozjet jednání o 21
Vojta: Ne, máme moc jednání rozjeto
Petr ať to řeší nové RV
Marek koukám kde bylo to o zásadním návrhu:
Lukáš Blažej tohle potří do jednacího řádu ne do jednotlivých předpisů
Marek ohledeně toho rozpočtu to bylo v pravidlech ještě před tou změnou. mimochem v jednacím řádu rozhodčí komise jsou věci co patři do rozhodčího řadu
Dan Leština: Nedávno jsem zjistil, že usnesení CF o úpravě zřízení komisí a odborů vůbec nebylo zaneseno
Marek: dobrá, teď tam to je tou srandovní formau dva odstave 3 co se vzájemně vylučují
Petr: Počkejme do zasedání
Marek: jestli se to vyřeší na zasedáni tak je to cajk
Dan H: budeme řešit způsob volby RV CFkem?
Petr: To chce řešit Jirka na zasedání
Dan H: poslal k tomu něco?
Petr: ne
Marek: Ještě má teoreticky čas
Dan H. Kdy se vyhlašůje volba RV?
Dan L.: To jsme nedávno řešili, ošéfuje se kdy se RVčko volí. Nevím kdy a kde to bylo.
Marek Nečada: to vyžaduje usnesení o kolektivňi rezignaci
Vojtěch Pikal: Nebo se CF usnese, že odvolává všechny.
Dan Halamíček: A teď se bude volit nebo ne?
Marek Nečada: Bude, jde spíše o zkrácení dalšího mandátu, aby to vycházelo.
Marek Nečada: volební cykli nemůže vychytat dokonale protože se mění. Můžeme vychytat schvalování rozpočtu. Aby byla jistota že rozpočet se bude schvalovat při kompletním republikovém výboru
Dan Halamíček: Když se volba vyhlásí CF, nemůžeme měnit pravidla.
Vojta ale můžěm kdykoliv se RV může usnést o tom že kolektivňe rezignuje
Marek Nečada: O čemž rozhodne až ten budoucí výbor
Vojta: můžěme se rozhodnout že rezignujeme až po převolení (konkrétní datum)
Petra: to je vtipné. Pojďme k tomu rozjet jednání.
Marek CF nemusí naplnit výbor, to je otázka toho volebního systému
Dan: Právě proto měla řešit pracovní skupinu, která se nikdy nesešla, úpravu volebního systému
Petra Smutná: to je problém že lidé neumí volit, že nedávají dost přijatelné
Marek Nečada: To není proto, že neumí volit, ale protože záměrně využívají volebního systému. Ten je motivuje.
Dan: přesně tak, návrh tlačítka u každého dva nebo tři zaškrtávátka pro proti zdržuji se
Marek Nečada: Tudíž každý bude mít vlastní kvórum
Dan Halamíček: Ptal jsem se, jestli se někdo bude chtít zavčasu sejít a řešit to, ne to rozebírat teď
Dan L: Mluvil jsi o skupině, která se měla sejít, kdo ji měl svolat?
Petra Smutná: Neřešme skupiny. Nejde u jmenných hlasování nastavit minimální počet lidí, pro které hlasovat?
Marek Nečada: Technicky by to šlo, ale volební systém to neumožňuje.
Petra Smutná: Tak ho změníme.
Pikal: když jsme se dokázali usnést na volbě místopředsedu tak se můžeme usnést na volbě do RV
Dan Halamíček: K volbě místopředsedů ano, ale tak to musíme navrhnout a formulovat
Marek: kačířská myšlenka volení jednou ročně
Petra Smutná: To už je čirý masochismus
Marek pulka..
Vojta a Lydie 5 v sudých a 5 v lichých letech
Petra Smutná: Víte, že není přesně deset, ale minimálně deset?
Dan Halamíček: Problém není minimum, ale že nejsme schopni ho ani naplnit.
Vojta: ja se nebojím navíc oproti minulé volbě nehrozí že tam bude jen 6 mimo jinj proto že tam zůstanou krajští zástupci
Petra Smutná: Které nenaplní minimální počet členů a nejsou akceschopní
Marek akceschopnj jsou i pokud jsou tam jen lidé z půlky strany
Dan Leština: Po novém roce tam s Markem budeme sami, tak si schválíme cokoliv a bude to ok?
Vojta souhlas, omezeni usnášení je jen to co je většinou všech členů by mělo být alespoň vetšínou minimálního počtu členů RV
Dan Halamíček: Jestli se dříve usneslo, že RV je z části krajské a z části CF, tak se máme snažit to naplnit.
Vojtěch Pikal: Není úkolem RV se snažit, aby bylo naplněno RV. To je úkolem CF, tzn. členů.
Petra Smutná: Hlásili se lidi kteří jsou ve straně týden, proto se nedivím, že uspělo tak málo.
Marek: ale nebyli tam lidé co jsou ve straně týden
Vojtěch: omezili jsem možnosti volby - kaje již nemou nominovat
Dan Halamíček: Nicméně nesouhlasím s tím, že RV se nemá starat o naplnění RV, je to širší vedení Pirátské strany a mělo by se starat o všechno.
Marek Nečada: není to primárním úklem RV ale je obecny úkol dohlížet nad stavem předpisů
Lydie: Vím, že jsem v tom nic neudělala, ale pamatuji si debatu, jestli se tomu nedá pomoct kromě změny předpisů také změnou představení kandidátů.
Vojta řeklo se že bude představovat, a kandidáti kteří se nepředstaví tam nebudou
Petra: Taky vám chybí Tobias? Ten to bral jednoduše, chybí ti něco, nepřipouštím tě do volby.
Lydie: Asi ne.
Dan Leština: už jsem to nesledoval, ale měl jsem za to že jmé to měli strikně vyžadováno
Lydie: myslela jsem to k pozitivní pobítce
Marek: medailonky jako TO
Petra: běžte někam s medailonkama, já jsem omylem nekandidovala protože sytémy
Vojtěch Pikal: Ano, myslím, že lze zavést kategorii kandidát na lide.pirati.cz
Marek Nečada: Nový systém, hurá.
Dan Lešitna: Přišlo mi dobrý, jak jsme to měli do EP. Na CF se lidi představili. Nevím jestli na to máme tolik času jako na EP, ale aktivní formou by RP nebo MO mělo udělat s každým rozhovor a dát to do vlákna, ať je to atraktivní a aktivní představování kandidátů. Takhle jsi to Lydie myslela?
Lydie jo něco takovho
Petra Smutná: Co kdybychom rozložili lednové zasedání CF tím, že se budou představovat kandidáti? :-D
Petr já založuju založit tajnou skupinu na fb :-D
Lydie mlč
Petr: Poslední RV tak bylo, měli jsme tajnou skupinu a bojovali proti Pražákům
Lydie cože?
Vojtěch Pikal: To mi připomíná, není Míša členkou RV?
více lidí: je
Vojtěch Pikal: Kdy naposledy vystupovala?
různé: v hradci, mariánkách
Lydie většinou byla jen s Jakubem na ten jeho program
Tomáš T: V Mariánkách jsem byl poprvé s vámi a od té doby jsem neviděl, že by něco hlasovala nebo psala s vámi.
Daniel H: Říkala prý že ji můžěme zavolat
Lukaš Blažej: dostala SMS že je tohle zasedání
Marek Nečada: Hlasuje vždycky když je návrh předsednictva
Dan Leština: Souhlasím že byla zvána jako členka RV, ale ve vlákně můžeme požádat o její vyjádření.
Petr: Je to na foru a je členka, vyjádřit se může každý.
Lydie navíc to není o Míše, my řešime tu reakci
Dan Leština: Tagnu ji tam.
Lydie: já čekala celý týden jestli dojde k nějakému vyjasnění
Dan Halamíček: Co si o tom myslí Ivan?
Vojtěch: Je smutný a přetížený
Lydie: potvrzuju
Vojtěch: Bavil jsem se s ním tři minuty dnes
Danieala: v místosti jedna je Liberecké krajské forum
Vojtěch: Je smutný z kauzy
Petra: Ivan se odsěhoval od Lidušky k Vojtovy?
Vojtěch: ale houbelec, v jedné místnosti možná, ale přes ten sál..
Dan H.: Nechceme dnes již skončit?
Dan Leština: Co to jednání o rozpočtu, připravuje někdo úpravu?
Petr: Já jo. Před dvěma lety bylo řečeno, že výhled se nebude měnit, kritizoval jsem celou dobu že čtyři roky nemůžeme utrácet stejně, teď jsou nároky vyšší, mně se to nelíbí.
Vojtěch: zjistil jem že poslanecky klub svou rezervu nepoužil a asi letošní taky nevyužije
Dan Leština: Chtěl jsem probrat programový skupiny a resortní týmy a navrhnout rezervu, kdyby resortní tým chtěl takovou skupinu organizovat, tak aby měla základní prostředky na činnosti. Co myslíte?
Vojta: Kdo s tím bude hodpodařit?
Dan L: Garant
Marek: U spousty bodů není garant.
Jitka: (dopiš si)
Dane, na takové věci prý pěžné platí předsednictvo prostřednictvím kancléře. Třeba tematické piratecony a tak proplatí.
Dan L: Marku, máš pravdu. Bude nové RP, můžou se hlásit lidé jako garanti. Jakub nám říkal, že v rámci RP nemají koho řídit a jak to dělat, že je to pod kanceláří, takže nevím jak to technicky navrhnout, ale smyslem je, aby existovala rezerva na programové skupiny nezávislé na resortních týmech, pokud by měly existovat.
Lukáš Blažej: vítám to, resortní teamy by se neměli překrývat s garanty. (dlouhodobá vs kratkodobá činnost)
Vojtěch Pikal: Je úkolem garanta postavit si pracovní skupinu, je právem každého založit si tým. Chci nejdřív vidět aktivitu než budu rozdávat funkce.
Dan Leština: Byl udělán přehled, z čeho mohou garanti čerpat prostředky, bylo to navázáno na resortní týmy a gesční poslance. Chtěl jsem změnit, aby to tak nebylo, aby byla částka připravena.
Vojtěch Pikal: Prachy jsou, musíš přijít s nápadem nebo činností. Pokud vím, tak na životní prostředí se soutěžilo v PaRo, namísto toho, aby to někdo hodil gesčnímu poslanci, garantovi nebo něčemu takovému.
Dan Leština: Vím, že Honza Nezhyba je nasraný, že musí žebrat prostředky na jakoukoli činnost.
Vojtěch Pikal: To by musel dělat tak jako tak.
Marek Nečada: Otázka je, kdo je ta entita, ke které by měl chodit žebrat.
Lydie: ahoj, odcházím
Dan Lešitina: RP, a třeba 10 tisíc a alokovaný čas právního týmu. Něco s čím může hospodařit. Uvědomil jsem si to v Praze, kde byl Honza ohromený, že já jako garant krajský mám rozpočet 10 tisíc ročně, letos pořádáme konferenci, příští rok mikroanalýzy, a dohodli jsme si to v krajském týmu, kde máme 4 aktivní lidi z 20 členů. Kdyby měl takový rozpočet Honza, mnohému by to prospělo, minimálně bychom ho mohli hnát k zodpovědnosti, pokud to dělat nebude.
Trčka: to je hodně peněz navíc:
Vojtěch: a každý garant prostědky k monokratickému hospodaření?
Dan L. garantí dlouhodobých programů (jen 4)
Marek Nečada 5
Marek Nečada: před tím bylo bylo poveřeno víc. argumentovalo se že poslanci jsou přirození nositelé programu a 2018 se přijmulo usneseni kde padli garanti
Dan Leština: Poslední usnesení, které se přijalo, nebylo v tomto duchu, ale co navrhl Vojta, aby kromě gesčního poslance, který vede resortní tým, vedl garant gesční tým.
Marek: je v tom vidět dvojkolejnost
Dan L: návrh zdůlavení toho že ta možnost je, tím že se vytvorí rezerna na toto (rozděluje RP)
Marek Nečada: Vlastně vytvoření té skupiny. Tady je mimochodem gesční poslanec pro mezinárodní vztahy pořád Mikuláš.
Vojta: wiki se nudržuje, web jo
Marek Nečada: Na wiki. Měl by někdo dát alespoň odkaz na aktuální informace.
Petra: Wiki bylo jediné co fungovalo
Vojta: Wiki mohl upravovat každý, proto fungovala, pak přišel web pod správou MO, tak se uzamknula wiki k editaci. Takže už nejsme strana zdola.
Dan L: to je hezké, ale to bude řešit jindy
Vojtěch Pikal: Ptáš se na garanty nebo gesční poslance?
Dan Leština: Oboje, je to jeden seznam na wiki.
Vojtěch: Garanti jsou na wikině, jinde nebudou.
Marek kde jsou gestční poslanci:
Vojta: na webu
Marek Nečada: Na wiki hodím alespoň odkaz, pokud tam mám přístup
Dan L v roce 2017 se to mohlo zdát... ale teď máme europoslanece senátory budou kraje, a možňá by měl být spíš gestni človek
Marek Nečada: já bych to zrušil. Poslanci jsou člený gestčního teamu. Ať jmenuje někdo garanta.
Vojtěch Pikal: Gesční poslanci jsou podle resortů pod Sněmovnou. Je to vázáno na politickou realitu. Garanti jsou podle ideálu, na témata nebo ad hoc.
Marek Nečada: Bavíme se o tématu, ne o resortu. Je přirozené, když gesční poslanec bude členem programových skupin.
Petra Smutná: Marku tohle jsme už řešili před dvěma lety
Dan Leština: Já to také vím, prošel jsem všechny vlákna, skončilo to tím, že se CF usneslo, že se neruší vedoucí úloha garanta, který má mít nadále vedoucí úlohu v programové skupině. Garant se účastní resortního týmu a vede programovou skupinu. To se nestalo.
Vojta takže když máš 5 garantů celkem tak se snadno stane že nikdo neví kdo je garant
Daniela: Musím odejít na krajské jednání
Dan Halamíček: Musím také odejít
Dan Leština: Beru to už jako jednání v bodu různém o tom, co bychom mohli navrhnout. Jsem pro ukončení jednání.
Marek Nečada: Máme ještě něco na programu? Pokud nemáme program, tak se můžeme bavit o tom co se začlo teď.
Vojtěch Pikal: Končím jednání
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Blazej za příspěvky (celkem 3):
Martin.Smida, Marek.Necada, Vojtech.Pikal
Tel. 778702712
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Mumble jednání RV dne 3.12.2019
Přítomni: Vojtěch Pikal, Jiří Rezek, Petra Smutná, Daniela Weissová, Lydie Bartošová, Lukáš Blažej, Dan Leština, Janka Michaillidu, Michal Marciniszyn, Tomáš Trčka, Petr Třešňák
Zapisovala: Kristina Marie Kubcová

Exekutivní souhrn:
- Kristina udělá anketu na únorové termíny zasedání
- Kristina udělá v redmine úkol k zveřejnění uzavřených jednání, domluví předsedající
- Janka nahraje usnesení k pirátskému institutu do redmine a bude shánět podporu členů.
- našla se skupina členů pro zahájení jednání o zkrácení a upevnění volebního období RV
- Vojtěch Pikal vytvoří na wiki registr jednání. Všichni kromě Petry Smutné kývají na zanesení povinnosti předsedajícího zanést své jednání do registru jednání. Účastníci Mumble se domlouvají, že se to udělá v rámci nějaké sběrné novely.
- Daniela navrhuje, abychom si téma přijímání členů do MS a role PKS dali na příští zasedání, Michal souhlasí a zjistí, kolika měst se to týká, poptá se zástupců měst.


Celý zápis níže
OFFTOPIC1. Přivítání nových členů RV a krátka orientace
- noví členové RV Janka Michaillidu a Petr Třešnák byli přivítání do RV

2. Revokace usnesení ke kodexu kandidáta(https://redmine.pirati.cz/issues/25088)
- Vojtěch Pikal: Mikuláš Ferjenčík nemá právo navrhovat. Můžeme to max podat CF a já bych tím pádem chtěl, aby nám to CF vrátilo do gesce.
- Jiří Rezek: Celé to vzniklo kvůli manipulativnímu článku v Hospodářských novinách. Kodex obsahuje explicitní doporučení, že další kumulaci si může udělat každé KS samo a nikdo tomu nebrání.
- Vojtěch Pikal: Věcně, navíc ten problém hejtman-starosta by se měl řešit v rovině střetu zájmů a ten by zrovna tady podle mě byl permanentní.

3. Termín příštího zasedání RV (https://redmine.pirati.cz/issues/24564)
- Tomáš Trčka: Když bude exekutiva v pátek a vzejdou pro RV nějaké návrhy, tak nám to rozhodí program.
- Petra Smutná: Nechte to, až bude dovolené celé RV a bude nový los jednatelů.
- Jiří Rezek: Ten model se mi moc nepozdává, protože by jednací dny měly vycházet na pátek a podstatná část RV si nad rámec dobrovolnické práce nebude chtít brát dovolenou.
- Petra Smutná: Fakt počkejte na leden. RP chce být v pátek, protože v pátek nepracuje.
- Vojtěch Pikal: Nejsem si jistej tím navrženým formátem a určitě bych měl rád zasedání RV dřív než v březnu, kdy je RP navržen první termín exekutivy. Nebylo by lepší, kdyby bylo RV třeba 14 dní po exekutivě? Nechci situaci, kdy se něco rozhodne v pátek a v sobotu se na to bude regovat.
- Michal Marciniszyn: Rozhodujeme tu za členy, kteří ještě nejsou navolení. Navíc v únoru ještě nemusíme být kompletní.
- Tomáš Trčka: Lidem v Plzni by pomohlo, kdyby se ten únor odsouhlasil co nejdřív.
- Petř Třešňák: No a co udělat Doodle?
- ÚKOL: Kristina udělá anketu na únorové termíny

4. Zveřejnění uzavřených jednání
- Lukáš Blažej: Podle mě je to otázka na RK. Ta nám ale řekne, že ta uzavřená jednání zveřejnit musíme, protože jinak to předpis v tuto chvíli neumožnuje.
- Vojtěch Pikal: Už v době přijetí toho usnesení (RV 56/2019) bylo jasné, že se to všechno bude muset zveřejnit. Bylo to už v OŘ. Pokud máme nejistotu, jak postupovat, tak bych bral nesporný věci a ty bych zveřejnil.
- Petra Smutná: Takže nevýbušné věci zveřejníme a zbytek dořešíme s RK?
- Lydie Bartošová: A co si stanovit nějaká kritéria, podle kterých určit výbušnost?
- Tomáš Trčka: To se podle mě nedá říct předem.
- Vojtěch Pikal: Taky je to nyní určeno JdŘ. Udělal bych to tak, že bych u výbušností sehnal předsedajícího. Bude tam politická zodpovědnost a ten člověk dá zároveň účastníkům jednání vědět, že se to bude zveřejnovat. Může to být libovolný člen RV. Nesmí to být člověk ve své věci.
- Daniela Weissová: Kolik je těch jednání, co máme zveřejňovat?
- Petra Smutná: Uděláme seznam jednání, pak se obepíšeme, kdo by se jakých věcí měl ujmout.
- Vojtěch: Doporučuji založit úkol a tam to po jednom přidělovat a řešit.

5. Vyjádření v rozhodčím řízení ohledně kodexu zastupitele
- Jiří Rezek: KK nás žádá o dodání vyjádření, Vojtěch Pikal se tam vyjádřil ve smyslu, že na to stačí vyjádření jednatelů. Usnesli jste se na něčem, než vám skončil mandát?
- Vojtěch Pikal: Prbolém je, že jednatelé budou až 10.12.
- Jiří RezeK: Nebylo by dobré, kdyby KK někdo poslal zprávu, že nestíháme jejich deadline, jestli by posečkali?
- Petra Smutná: Co na tom tak hoří?
- Jiří Rezek: Ono je to už měsíc. Ta deadline je myslím 9.12.
- Vojtěch Pikal: Já bych zkusil postupovat tak, že návrhem postupu v příslušném jednání pověříme zase Jirku. Když to nebude RK stačit, tak s ní půjdeme do sporu. To pověření bych vyřešil na fóru. Já to tam zkusím procedurálně prohnat.

4. Pirátský institut (představení aktuální strategie, "co teď")
- Janka Michaillidu: Chci vám dát update. Vznikla tabulka typových institucí, odkaz dodám. Prosím, abyste se zamysleli nad tím, jak si představujete pirátský institut a pokud máte nějakou přdstavu podobné instituce, taka ji tam napište, můžeme z ní nebudeme vycházet. Také už máme tipy na akademiky a já bych vás chtěla poprosit o další, na tuto tabulku dám také odkaz. Měli bychom se shodnout na tom, kdo bude tvořit ten tým, který má tvořit ty základní dokumenty.
- Vojtěch Pikal: Já myslel, že ted dopilujeme usnesení, to musí být myslím další krok.
- Janka Michaillidu: Také jsem na mrak vykopírovala všechny zápisy zjednání, kde jsme řešili institut.
- Dan Leština: Za mě by bylo fajn tam přidat ještě zápisy i z jednání mimo RV.
- Janka Michaillidu: Mohla bych tam přidat ještě toho Šlerku. Nahraje usnesení do redmine a bude shánět podporu členů.

5. Samodestrukční tlačítko (zkrácení a upevnění volebního období) - https://redmine.pirati.cz/issues/24910
- Vojtěch Pikal: Jde o to do budoucna upravit funkční období RV tak, abychom se nerozpadali během schvalování rozpočtu a aby se to nekrylo s hlasováním o RP. Seženu tu podporu členů?
- Daniela Weissová: Jestli se to teď nepodaří dovolit, tak mimochodem budeme bez funkčního RV a RP.
- Michal Marciniszyn: Já bych chtěl, abychom RV změnili trochu víc. Aby to bylo spíš jako senát a měnilo se třeba po třetinách. Nyní je to jako parlament.
- Petra Smutná: Obvykle 1/4 členů není v RV aktivní.
- Vojtěch Pikal: Větší reforma RV by se musela dít změnou stanov.
- Skupina členů pro zahájení jednání: Vojtěch Pikal, Dan Leština, Daniela Weissová, Petra Smutná, Jiří Rezek, Lukáš Blažej

6. Registr jednání RV
- Vojtěch Pikal: Registr jednání vytvořím, je otázka, jestli by měla být v org. řádu povinnost při zahájení jednání vložit záznam do registru.
- Michal Marciniszyn: Kromě značky by tam mohly být i pady, redminy a další související dokumenty.
- Vojtěch Pikal: Rád bych to měl jednoduché, dává smysl vložit odkaz na další dokumenty, ale to by mělo být spíše v zápise.
- Dan Leština: Andrej v Rožnově říkal, že dělá prostor na mraku, kde by každé zasedání mělo podklady. Jste v kontaktu, Vojto?
- Vojtěch Pikal: Prostory, co Andrej avizoval, existují, jsou tam podklady a delší zápis, obrazová komunikace apod., je to náročnější než jen evidence jednání, kde má být dohledáno, co RV rozhodlo. Wiki volím proto, že to je jednoduše zpracovatelné, viditelnější, jednodušší na ovládání a má to historii. Na mraku jsou jenom zasedání a podklady k zasedání.
- Dan Leština: Ať ta tabulka na wiki odkazuje na mrak.
- Vojtěch Pikal: Mám dávat povinnost předsedajícícho zanést tu věc do té tabulky do Jdř? (všichni kromě Petry Smutné kývají a odkazují na to, že se to udělá v rámci nějaké sběrné novely).

7. Úkol předsednictva s rozpočtem - viewtopic.php?p=656771#p656771
- Vojtěch Pikal: Při projednávání rozpočtu jsme chtěli, abychom v rozpočtu neměli jeden záměr na zasedání, ale abychom každý schvalovali zvlášť. Nakonec se to nepromítlo do podkladů a máme zase jenom jeden. Takže bych chtěl zrušit jeden ten záměr.
- Petra Smutná: Mně to schvalování zvlášt přijde jako zbytečná administrativní práce navíc.
- Lukáš Blažej: Nemůžeme dát nějaký limit? A věci nad prostě neproplácet?
- Michal Marciniszyn: Mně přijde Vojtův návrh dobrý i kvůli tomu, že ceny hotelů jsou všude různé.
- Lukáš Blažej: Navíc jsou čtyři zasedání, takže to není až taková administrativní zátěž.
- Tomáš Trčka: Myslí si, že by krajské sdružení mělo na zasedání RV příspívat.
- Vojtěch Pikal: To bych viděl jako špatnou praxi. Příspět se dá i dobrou organizací.

8. Prezentace RV na zasedání CF - Daniel Halamíček
- Daniel Halamíček nepřišel. Vojtěch Pikal informoval o tom, že na CF dostane RV prostor 5-10 minut.
- Petra Smutná: Pojdme tuto diskusi přesunout na forum.
- Dan Leština: Navrhuji krátké představení, že se nejedná jen foru, kde jsme zasedali a kde budeme zasedat a ať se na nás lidi přijdou podívat.
- Lukáš Blažej: Chce udělat osvětu o orgánu.

9. Vyjádření se k podání Františka Navrkala v Redmine ohledně PKS tvorby vnitřních předpisů k přijímání členů do MS
- Lukáš Blažej: V podstatě se máme vyjádřit k tomu, jak závazný je OŘ.
- Dan Leština: Jestli KS může vydat závazný pokyn pro MS v otázce přijímání členů, a také jestli má/může dohlížet na ta MS, jak to dělají.
- Lukáš Blažej: Až se dokončí toto, tak se bude řešit předběžná otázka Vojtěcha Pikala, která to rozvádí ještě do podrobnějšího detalu. https://redmine.pirati.cz/issues/21250
- Vojtěch Pikal: Podle mě to jde mimo nás.
- Dan Leština: Souhlasím.
- Lukáš Blažej: Takže napíšeme, že vnímáme, že nemáme pravomoci k tomu vyjádření? Oni nás vnímají jako dotčený orgán.
- Jiří Rezek: My nyní nemůžeme odpovídat na tu předběžnou otázku.
- Dan Leština: To můžeme, ale asi nechceme.
- Michal Marciniszyn: Tohle je myslím čistě na RK.
- Lukáš Blažej: Navrhuji, aby se na to podívali jednatelé.
- Vojtěch Pikal: Tak tedy napíšeme, že zatím nemáme jednatele a taky napíšeme, že si nejsme jisti. Je otázka jestli ve stanovách je, že něco jako dohled může existovat.
- Daniela Weissová: Já to vnímám jako věc, které bychom se měli věnovat. S tou stoupající členskou základnou je tam určité riziko. Vyjádřila strach z velrybaření.
- Vojtěch Pikal: Pokud někde přibývá hodně lidí, tak se dá zavolat Martinovi Kučerovi, ať to pozastaví a udělá přezkum.
- Lydie Bartošová: Já si umím představit zneužití ze strany kraje, že si nasekají nějaká pravidla.
- Lukáš Blažej: Já bych poznamenal, že se můžeme podívat na ta pravidla pro boj s podvodným náborem členů. Fungují jen pro futuro.. můžeme se nad tím zamyslet.
- Daniela: Pojdme si to dát na příští RV.
- Michal: Jo, dejme to offline. Vezmu si to, zjistím, kolika měst se to týká, poptám se zástupců měst.
Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Andrej.Ramaseuski, Jan.Bednarik
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Mumble RV 3.1.2020
Přítomni: Dan Leština, Petr Třešňák, Andrej Ramašeuski, Janka Michaillidu, Michal Marciniszyn, Daniela Weissová, František Kopřiva, Daniel Halamíček
Zapisovala: Kristina Marie Kubcová, bod č. 3 Dan Leština/Janka Michaillidu

Exekutivní shrnutí:
- Ad report RV na CF: Daniel H. udělá odkaz na mrak, aby do toho mohli koukat lidi. František a Daniela přislíbili, že tam přispějou.

Celý zápis viz níže.
OFFTOPIC
Agenda:
0. Jiné
- Honza Bednařík bude novým krajským zástupcem za OlK,
1. zasedání RV vs. setkání pirátské exekutivy (koordinace těchto dvou typů událostí) (Janka Michaillidu, 15 min)
- Janka: Jsou hlasy volající po úplné synchronizaci setkání exekutivy a zasedání RV. Tím, že by se nakumulovalo setkání RV s jinou akcí, bychom se mohli o našich tématech víc bavit a můžou se tam vyjasnit nějaké věci, které v elektronické komunikaci vyzní blbě. Ale zas je tam argument toho, že si ne každý může a chce vzít volno v pátek.
- Daniela: myslím že zájem o práci v RV je velký, nápad spojování nepokládá za štastný.
- Janka: Já to myslím tak, že naše práce není moc vidět. Rozpočty, změny předpisů... Nepíše se o tom na FB, není to atraktivní.
- Michal: Já bych to jednou zkusil a pak se o tom pobavil. Pak až zjistíme jestli to stojí za to vzít si dovolenou.
- Janka: Může to i skončit tak, že zjistíme, že pro nás není k ničemu tam být všichni. Bylo by fajn se o tom nějak pobavit s RP.
- Dan: Ať už to bude kdekoliv a nebude to navazovat na jednání RV, tak tam z RV bude mnohem méně lidí.
. Daniel: Já prostě furt nevím, k čemu by to bylo.
- Závěr: Dan s Jankou a Michalem si mysli, že jsou všichni pro to, aby se to zkusilo. Protestovali Andrej a Daniel, nechť rozhodnou jednatelé.

2. Poučení z jednání o půjčce: jak organizovat jednání, aby se nám to nestávalo(Dan Leština, 5 min)
- Dan: Odhlasovali jsme, že nechceme referendum, ale že chceme jiné návrhy, pak žádné nové návrhy nevznikly... Co takhle udělat pravidlo, že v době školních prázdnin dvojnásobně prodloužíme lhůty? Nebo byl nějaký důvod pro to, že se nenašla skupina na podporu alternativního návrhu?
- Andrej: Já mám dojem, že o to prostě nebyl moc velký zájem, ani nikdo nežádal o prodloužení.
- Dan: Chápu správně, že jste se nezapojili alternativními návrhy mého návrhu, protože jste byli pryč?
. Andrej: No tak to jsou asi svátky.
- Daniel: No ale nakonec hlasovalo dost lidí.
- Punkie: Já byl ve Vánočním módu.
- Daniela: Já ani nehodlala předkládat alternativní návrh.
- Janka: Já se vyslovila za nějaké systematičtější řešení a čekala jsem víc vyjádření od Aleše Krupy.
- Janka: Nejsem proti prodlužování lhůt, ale nevím, jestli volit ty školní prázdniny. Třeba jarní prázdniny jsou totiž vždycky jinak.
- Dan Leština: No stačily by letní a vánoce.
- František: Není to otvírání pandořiny skřínky? My můžeme přijít s tím, že máme sněmovní cyklus.... Co takhle řešit spíš ty notifikace?
- Janka: Mně chodí i sms, i mail notifikace a když sleduješ forum, tak na to narazíš... Co dalšího by se dalo udělat? Víc sms?
- František: My třeba řešili, aby se hlasování děla v nějakých blocích. Například maximálně jednou týdně celý blok. Už nevím, na čem to ztroskotalo.
- Andrej: Problém není v hlasování, ale v tom, že nebyl žádný alternativní návrh a nikdo se nezúčastnil jednání.
- Janka: To je o změně kultury a nejde to nařídit předpisem.

3. Report RV na CF (Daniel H.)
- Daniel Halamíček: Dal do vlákna v organizaci výzvu, že je ochoten s někým sepsat report za RV. Chce vyzvat „staré pardály“, aby řekli, co by tam nemělo chybět.
- František: Dnes mluvil s Radkem Holmčíkem... Mělo by být nějaké představení pro lidi co nevědí + nějaké CTA, jak se lidé mohou zapojit. Můžeme třeba upozornit na aktuální zajímavá jednání.
- Janka: Přesně, přítomnost a budoucnost, nejen report za minulost. Já třeba hrozně dlouho nevěděla, že RV používá redmine...
- Daniela: Nějaký špek za poslední období představit. Většina členstva myslím netuší, že nějaký RV je. Plus říct, že když se lidem něco nelíbí, tak mají dát podněty. Já Danovi s přípravou pomůžu.
- František: At je to krátký, abychom nesepisovali nějaký román. Budou to tak tři minuty na jeden tým.
- Janka: Našla jsem to, bude to 5 minut prezentace a 5 minut na otázky.
- Dan Leština: Pojďme si tam všichni na začátku stoupnout, někdo přečte text připavený Danielou s Danem, a pak budou otázky zodpovídané jednateli nebo pověřenou osobou,
nikdo nebyl proti přes opakované výzvy.

3. Diskuze k procesu tvorby a schvalování závazných stranických dokumentů - pro zájemce (janka, y min) - viz viewtopic.php?p=666946#p666946
- Dan L.: problém je netransparence procesu vzniku; požadavek - před předložením CF/RV, ať jde odkaz, kde to vzniklo, jak probíhala tvorba?
- Petr: RT jsou taky problém (v kontextu netransparence)
- Dan L.: ano, to je taky problém, ale teď to řešíme ve vnitrostranickém kontextu; problém je, že se vynoří dokument a člen ho není schopen směrovat před zahájením ofiko jednání
- Janka: chtělo by to i zápisy (z těch deklarovaných pracovních skupin), ne jen pověření v usnesenípiš :-):)
- Jan Bednařík: podle ZaTyS, by adhoc i neadhoc týmy měly tvořit zápisy.
- Daniela: znova připomenout, že se ty zápisy mají dělat
- intermezzo na téma institut
- Daniela: nesmí tam být ten pocit absolutní jistoty, že "já to vim nejlíp"
- Daniel: musíme se účastnit těch zasedání RP; ten účastník by měl být aktivní
- Dan: na RP mi řekli, že nemám mandát k tomu jim tam něco vykládat; mohli bychom si určit nějakou skupinu lidí, kteří mají mandát říkat něco na RP za RV
- Daniela a Janka: souhlas
- Dana: na příštím RV vznikne skupina přímých zájemců se účastnit zasedání RP
- Dan: požadavky: při tvorbě závazných dokumentů strany - jasné pověření, zápisy ze schůzek (aby byla možnost se zapojit do tvorby)
- Daniel: na Plzeňském zasedání bychom se mohli s RP potkat a vyříkat si kompetence
- Jan: dokumenty vznikají netransparentně; mělo by to vznikat od začátku transparentně (link by měl být k dispozici, může se kdokoli zapojit)
- Andrej: doporučení k přípravě závazných dokumentů
- Dan: to je ZaTyS; zásadní dokumenty by neměly být zadávány konkrétním osobám, ale týmům - tzn. platí pro ně ZaTyS
návrh usnesení (DL):
[quote]Republikový výbor důrazně doporučuje, aby rozsáhlejší, koncepční a/nebo ideové dokumenty strany nebyly stranickými orgány zadávány jednotlivým osobám, ale pracovním skupinám, a to usnesením příslušného orgánu. Takové pracovní skupiny jsou potom týmy dle ZaTyS, a vztahují se tedy na ně mj. následující ustanovení:
- (Tým) získává (...) potřebné dobrovolníky a spolupracuje s ostatními týmy a zbytkem strany.
- Tým o sobě zveřejňuje alespoň následující údaje: Název týmu, jméno vedoucího týmu a jeho zástupce, (...) kontakt na vedení týmu, odkaz na používanou komunikační platformu, informace o tom, jak se zapojit, spolupracující týmy a úkolující tým (lze splnit např. založením vlákna na fóru a zasláním odkazu příslušným lidem/orgánům)
- Členy týmu svolá vedoucí týmu tak, že jim řádně oznámí kdy a kde jednání bude a co se na něm má řešit. (...)
- Týmové závěry, rozhodnutí, upozornění a jiné zprávy se neprodleně rozesílají členům a spolupracovníkům týmu, kterých se týkají.
- Stálým bodem zasedání je určení zapisovatele a pořadu jednání, (...) aktualizace plánu na další období.
- Zápis se píše již během jednání, obsahuje schválená rozhodnutí a jména jejich navrhovatelů (...)[/quote]
Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvek:
Vojtech.Pikal
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Mimořádný mumble RV ke krajským volbám ze dne 11.2.2020, 19:00
Zápis: https://pad.pirati.cz/p/mumble-rv-1102 (nebo v OT), byl tvořen více členy výboru v průběhu hovoru
Přítomní:
  • RV: Andrej Ramašeuski, Dan Leština, Daniela Weissová, Jan Bednařík, Jan Hošek, Janka Michailidu, Jiří Rezek, Karsten Sachs, Lukáš Blažej, Martin Šmída, Michaela Kleslová, Michal Gill, Michal Marciniszyn, Petra Smutná, Stanislav Štipl, Tomáš Trčka, Václav Židek
  • RP: Radek Holomčík
OFFTOPIC1) Úvodní slovo
Dan L. - shrnuje pro nové členy RV, co už bylo vykonáno; RK informovala, že nemusíme schválit nic; různé možnosti, co se týče schválení/neschválení a závaznosti/nezávaznosti priorit; je reálné z toho původního širšího dokumentu udělat nějakým způsobem povinný dokument pro zastupitele?;

https://www.dropbox.com/s/rqugwsaiiopn9 ... .pptx?dl=0

Možnosti:
Můžeme schválit cokoliv a jakékoliv kombinace:
1) priority
2) samotný dlouhý dokument
3) nic z toho
4) oboje
5) něco jiného

Radek H.: termín 23.2., dlouhý program je opřipomínkovaný od RTs, čeká na finalizaci; RV s tím může naložit jakkoliv, bude to ve formě konsolidovaného textu; postup: konec prázdnin - pověření FN, aby sestavil ET a aktualizoval program z 2016, protahovaly se lhůty, polovina října - výstup (nevypadal použitelně tak, jak si RP představovalo), strana vyrostla - nešlo již překlopit dřívější verzi programu, RH se přimlouval, aby se krajům do toho kecalo co nejméně (emancipace krajů, rozvoj kompetencí), nebyl výklad RK (premisa RP - RV musí schválit nějakou formu celostátního programu pro krajské volby), po vzoru priorit 2017 - priority v souladu s programem, aplikovatelné v krajích, priority uchopeny spíše jako marketingový/meidální nástroj (vyplatilo se v EP volbách), těch 50 témat - něco děláme ve sněmovně, něco v komunále, kraj je něco jiného, na předvybrání témat pro kraj byli požádáni Petr Fojtík a Karolína Sadílková, znají práci detailně a jsou schopni posoudit, co je věrohodné (nejlepší podpora krajům) na základě kritérií, které dostali z RP; RP následně prioritizovalo podle vlastního pohledu na věc a zároveň nechali udělat panelový průzkum (k jednotlivým tématům bylo dáno měřítko - je to problém? je to řešeno?); tyto faktory byly porovnány -> 21 priorit; nelíbí se mi přirovnání k Prchalovi - není tam program, říkají to, co chtějí lidi slyšet, u nás vycházíme z reálných problémů nadnesených odborníky, které následně prioritizujeme.V ANO je marketing nedotknutelný; my jsme zohledňovali i jiné věci než marketing, bylo přihlíženo i k dlouhodobému směřování strany, 2 chyby RP: součást zadání FN mělo být, aby byla úzká efektivní spolupráce s RT + měla být lepší komunikace úmyslu a záměru RP; RP chtělo dát krajům ve formě těch priorit podporu a zároveň dostatečný prostor pro vlastní kreativitu; prosba: bavme se klidně o tom, jestli těch 21 priorit má být konkrétně toto, ale zkusme nebořit koncepci; když už se to rozhodnete shodit, zachovejte suverenitu krajů (žádný obsá
hlý společný program; na závěr: nedokážete mi dát závazné stanovisko, ale prosím, řekněte mi, jestli existuje šance, že vyslyšíte moji prosbu a nebudete to házet do koše; jak aktualizuju tu širokou část, nerad bych RT a garanty hnal do práce, aby to pak padlo do koše;

Rozprava
Dan L.: Na RV jsem ukazoval na barevném grafu. Hlavním problémem bylo, že F. Navrkal neukočíroval nežádoucí rozhodování o odborných věcech. Něco se vyhodilo, něco nechalo, podle toho, co jsme posoudili jestli je či není v kompetencích krajů. Proces nebyl úplně optimální, ale po zapracování připomínek a pak už byl termín odezvdání. Do mailu jsme psali, že to potřebuje formátování, v mailu také hlavně stálo, že jde o dokument, který RP přepošle resortním týmům. Namísto toho se do materiálu pustili Petr F. s Karolínou S. Jeden dokument jsme považovali za dlouhodobý na roky dopředu - seznam nekonkrétních věcí, které mají být návodem regionálním zastupitelům obecně. Existovaly další chyby, ale aktuálně. Rohodčí komise říká, že dokud RP nic nepředloží RV, platí starý program. Pokud RP předloží a RV zamítne, neplatí nic. Je jasné, že MO musí dělat centrální kampaň a příslušné resortní týmy by měly vidět body předtím, než to MO bude prezentovat.

Petra S.: Považuji za důležité, že cca k dnešnímu dni, jak Radek Zmínil, je 50bodový program znovu opřipomínkovaný RT a garanty. Tedy si myslím, že po porovnání kompatibility 50 vůči 21 prioritám můžeme 21 přijmout jako závazný záložní program pro kraje s tím, že podpůrně mohou vybírat i témata z 50.

Janka M.: Nechápu, jak by mělo, Radku, jít paralelně o mediálně zajímavé věci a zároveň o dlouhodobý program. Spíše to na mě působí, že první house hraje mediální atraktivita. Spíš to vidím jako návod pro kraje. Prvotní výběr by měl být na odborné sekci strany a na krajích. Proto jsem v rozpravě navrhla, že by těch 50 bodů mohlo být posláno lídrům/čelům/PKS, kteří by si vybrali, co oni sami chtějí tlačit. Nemá smysl tlačit na ně témata, která řešit nechtějí či neumí. Co si pak kraje vyberou, to se může porovnat s tím, co vybere Karolína a MO. Průnik pak může být společným programem. (místo 50 bodů myšleno asi 13 stran, pozn. DL)

Dan L.: Pro informaci, Pavel Štěpánek, když představoval volební manuál, tak říkal, že se chystá stáhnout si všechny krajské programy, až budou, a z nich vyrobit průnik. Proces byl v plánu nezávisle na tom našem. V reakci na Janku: tvůj návrh by nenapravil proces, že neodborná věc půjde přes kraje neprojde přes odbornou sekci.

Radek H.: Nejdříve k Danovi - když se ke mně doneslo, že MO má přílišný vliv, tak vše od zadání doposud řídilo a definovalo RP. Ne MO. Za druhé, zmatky přelomu října a listopadu vznikly tak, že to řešilo (v RP) více lidí paralelně. v půlce listopadu jsem si to pod sebe vzal já. V zápisu z RV pk sojí, že Dan Mazur jako garant školství to neviděl (padala mu koalice na Praze 5), ale Bartoň nebo Ulovec to viděli. K Jance: bylo to původně 13 stran textu, ne jen 50 bodů. K Petře: ten původní výstup po nějaké revizi a konsolidaci všemi RT bude mít k 23. 2. více bodů než 50. K Jance: RP má tu centrální zodpovědnost, proto jsme to vzali na sebe. Je to částečně marketingová věc, byť má charakter programového dokumentu. Musí to ale určitě schválit RV. Já se nebráním dohodě s RV, ale u těch témat by bylo strašně fajn, abychom vybrali věci, ve kterých máme mediální tváře, které budou schopny reagovat na dotazy médiím a body prezentovat, aby byl materiál skutečnou podporou krajům.

Jan H.: Jen jsem chtěl říct, že v našem kraji je program docela rozpracovaný, takže si nemyslím, že by bylo třeba až teď zapracovávat něco, co se centrálně schválí. Pro náš kraj už to není příliš užitečné. To, co bude centrálně prezentovat MO musí být kompatibilní s tím, co budou obsahovat krajské programy. Prezentovat by se pak měla témata s největším překryvem.

Janka M.: Jako RV nemáme zástupce ve volebním výboru - musíme vyřešit! Zauvažujte - bylo by fajn, abychom tam někoho měli a neřešili zásadní aspekty tvorby programu, až se nám objeví na stole. K Radkovi: že bychom měli vybrat témata, ke kterým máme lidi, kteří tomu rozumí a téma chtějí opravdu řešit, s tím naprosto souhlasím. Jinak jsou to jen prázdná slova

Dan L.: Ka Radkovi: Nemyslím si, že by tu byl někdo, kdo si myslí, že MO má nadměrný vliv. Za druhé - jak rezort školství něco viděl nebo neviděl. Zřídka se stalo, že by někdo zavolal rezortnímu týmu, ale zrovna Úlovcovi jsem já volal. Jinde se často se vyhazovaly věci, které na místě nebyl schopen nikdo zdůvodnit. Proto bylo potřeba, aby to šlo na rezorní týmy, ne jen na VV a MO. SOuhals s Honzou, že je problém, že v komunálkách měl být krátký stručný společný program, ale RV tehdy řeklo ne a vznikl pozdě dlouhý komplexní program až v době, kdy už většina obcí měla svůj. Mám reakce z několika krajů, že společné priority nejsou relevantní k některým konkrétním krajům. V části krajů není problém s bydlením, ale naopak s vylidňováním. Takovéto věci se musí vychytat.

Michal M.: Za prvé je jedno, co se stalo. Co bude od teď je podstatné. Důležité je, co říkal Honza Hošek, že rezortní týmy musí krajům pomoct rozpracovat témata, která si kraje samy zvolí. Tento výčet bude vhodnější spíš pro kapacitně slabší kraje. Dejme regionům šanci říct, co v programu chtějí.

Radek H.: K Jance: celostátní tváře - na celostátní úrovni nikoho (bohužel) nezajímá dvojka kandidátky v JMK. Mějme na paměti, že má-li to plnit funkci, tak nositeli pro celostátní kampaň musí být lidé, kteří jsou součástí celostátní politiky. V komunálkách jsme ve volebním výboru RV měli. VV je jmsnován RP; neměl by být problém tam zástupce RV nominovat. Dále, pokud najdeme způsob, jak ta témata vybrat jinak, tak já se tomu nebráním, ale berme vpotaz, že by bylo nešťastné diktovat něco krajům v okamžiku, kdy už budou mít uzavřené sé programy. Nemám problém s postupem, že protneme témata vzešlá z krajů s těmi našimi.

Petra S.: Točíme se v kruhu. Dokument je opřipomínkovaný. Netlačme na kraje, spíš došlo k nepochopení toho, jak bude celorepublikovýá kampaň probíhat. Aktuální výčet téma už našimi odborníky prošel a je validní.
Jednotná celorepubliková kampaň u krajských voleb ve smyslu tlačení jednotných priorit není
šťastný nápad a věřím, že došlo k nepochopení. MO může nějak medializovat top priority jednotlivých krajů. Umím si představit např. lídr + jedno prioritní téma jako heslo a nějak
to protlačit celostátně, ale do toho nemám co mluvit a od toho tu ani nejsme.

Daniela W.: K Michalovi: podporuji, co říkal - velký dokument je jakýmsi rozcestníkem, ale specifika krajů jsou velká. Dokonalý scénář pro všechny je nemožné. Pro kraje je důležité, aby měly dobrou vazbu na rezortní týmy. U nás v Liberci je "změna" sprosté slovo (viz partaj "Změna"), takže třeba ne všude jde použít každé slovo.

Dan. L.: Musíme to řešit a poučit se. Závazné by nemělo být imho nic. Nějaké priority tlačené MO by měly být nezávazné a bez ohledu na to, jakou metodou se půjde (např.průnik programů z krajů s potenciálním zahozením centrálního programu), by to měly vidět RT. Já bych obecně upřednostnil, kdybychom měli dlouhý obsáhlý program, ale bylo by o 4 měsíce dřív. Šlo by o minimální mantinely našich zastupitelů. Na člověka ve VV má RV myslím nárok, ale zatím jsme prostě nikoho nevybrali.

Radek H.: K Petře i další: Pokud má mít celostátní linka dopad, musí jít o nadkrajová témata, byť některá nerezonují ve všech krajích. Já zatím nejsem schopen říct, že by už byl dokument hotový a viděný všemi. Já to cílím k 23.2. Dan říkal, že MO bude něco tlačit - bez ohledu na výběr priorit by to vždy mělo schválit RV, protože jde v každém případě o dokument programového charakteru, byť ne zcela závazný pro kraje.

Janka M.: Fakt se nám opakuje, že není spokojenost s tvorbou programu (komunálky, EP). Musíme dojít ke konsensu, jak to dělat správně, jinak se to bude dít pokaždé.

Michal M.: Teď jsme v půlce procesu, ale o tom, jak to dělat lépe příště se bavme, až po těchto volbách. Kampaň musí být tlačena hlavně špičkami kandidátek, které musí tlačit témata, která umí a chtějí řešit. Chceme-li z těh lidí mít hejtmany, musíme je tlačit dopředu a MO by je mělo zužitkovat, ne všude posílat jen Richterové a Holomčíky, kteří mohou být support, ale ne hlavní tváře.

Jan B.: Podle reakcí na priority, třeba k zajištění dostatku lékařů a sester, mohou být utopie. Nemůžeme celostátně tlačit v něktrých krajích nereálná témata, protože to lideé v některých krajích nebudou schopni obhájit. Celostátní kampaň bych spíše nedělal. SPíš pojďme cestou propagace lídrů a krajských témat. Otázka na Radka, jak byla zamýšlena ta celostátní kampaň.

Dan L.: Na začátku šel mail všem členům, což byl jediný moment, kdy mohly rezortní týmy do témat promluvit. To, co teď přijde z rezortních týmů můžeme zapracovat, ale nemyslím, že by šla rezortním týmům výzva, aby se ozvaly k prioritám. Jinak musíme tlačit spíše lídry. Průměrný volič stejně ani poslance tak úplně nezná. Řada věcí je pro některé kraje problematická. Když se novináři lídra zeptají na drobné prvky pro udržení vody v krajině, tak on musí mít nějaký manuál, co na to říct.

Radek H.: Jsme si vědomi toho, že byly tvorby u tvorby předchozích programů. Proto Jakoubek vytvořil jízdní řád pro předvolební období, aby se neopakovaly tyto stavy, kdy programy vznikají chaoticky etc. Jak to zafunguje ukáže čas. K Michalovi: Musí to být hlavně o představování lídrů, ale když se bude řešit sociální tématika u Moravcu, nepozvou trojku z Brna, ale Olgu. Celostátním přesahem upozorníme na to, že můžeme využít synergii sněmovna-kraj. Máme nějaký dosah a musíme ho využít. Kraje jsou např. významným zřizovatelem nemocnic, takže unedostatku personálu jde o tikající bombu, kterou je třeba řešit. Co se manuálu týče, vznikl by i stručný návod, který by na pár stranách řekl, jak reagovat na to které téma.

Václav Ž.: Určitě garance poslance je dobrá, ale měl by se za kandidáty v regionech spíše zaručit, než něco říct za ně.

Tomáš Trčka.: Hlavně je třeba prosazovat kandidáty s jejich vlastními tématy. Ke zdravotnictví, určitě je to velký problém, který čeká všechny kraje. Nemůžeme slibovat něco, co nejsme schopni splnit. Z rezortního týmu takto kategorická formulace určitě nevzešla.

Janka M.: Jakub Michálek vytvořil jízdní řád, ale tento dokument, tj. proces tvorby programu pro sněmovní volby 2021 jsme už připomínkovali, Jakub si ho vytvořil na koleni, spoustu připomínek přijal, ale spoustu jich taky bez vysvětlení odmítl. Já bych chtěla říct, že v Redminu už jsme získali podporu pro návrh usnesení doporučení RV pro tvorbu závazných stranických dokumentů, že se nemají zadávat jednotlivcům, ale výhradně týmům, které musí následovat pravidla týmové spolupráce, jako je participace, oznamování schůzek etc. ( viz https://redmine.pirati.cz/issues/26066 )

Michal G.: točíme se v kole a je to ztráta času, shodujeme se, že se musí dát priorita krajským programům a přesto to stále debatujeme

Petra S.: k tomu zdravotnictví - bod je kvalitativně na úrovni ANO; je si třeba stanovit, co se dá řešit z úrovně kraje a co z úrovně státu. Chce to někoho, kdo tomu rozumí /aby se podílel na tvorbě/.

Dan L.: oceňuju, že se udělal jízdní řád, Jakub někdy nepochopil, kam připomínky míří, nechtěl si nechat kazit koncept, tak některé připomínky neakceptoval; není to ideální, pokud toto je schválený jízdní řad a pojede se podle toho; pro Radka: jestli bys mohl dodat dokument i s připomínkami (diff); pokud z vůle RV nebo RP se budou priority ještě přepracovávat a ne rovnou schvalovat (např. připomínkování RTs); je potřeba upravit formulace tak, aby byly reálný, zajímavý, pozitivní. aby to byly řešení. Tyto formulace, jak tam jsou, jsou mantinely, není tam, co konkrétně uděláme, aby se ty věci staly. tyto musí dodat RTs; editorský tým naopak tyto věci vyhazoval; neříkám, že nemáme řešit zdravotnictví/nedostatek sester, ale je pravda, že je to past - popisujeme problém, ale nenabízíme konkrétní řešení

Jan B.: Poznámka k tvorbě programů - Vojta navrhl vytvořit stálý tým pod RV, který bude kontinuálně řešit oblast programových dokumentů a jejich tvorby. Takže apeluji na to, abychom toto zrealizovali a skrze nově vzniklý tým byli kontinuálně ve středu dění a měli proces tvorby programů podchycený od počátku a zamezili opakování starých chyb.
Radek: K jízdnímu řádu - už Jakubovi jsem opakoval, že chci, aby RT a garanti, tedy odborná sekce, byli v tvorbě programu zainteresováni, a to si myslím, že se stalo. Jakubovým cílem byl vznik nejlepšího programu mezi jednotlivými stranami, a za tím jsme šli. Myslím si, že na papíře je to nastavené dobře.
Od vás chci slyšet (hlavně od Dana), co tedy dál. Chápu dobře, že nyní dané priority nejsou zcela mrtvé? Mám to do 23/2 s RT dotáhnout? Nebo se na to máme vykašlat a počkat, až budou hotové krajské programy a z nich něco vytvořit?

Janka: Pokud vytvoříme ten RV programový podtým, pak někdo z jejích členů by se měl stát členem Volebního výboru.

Tomáš: Oddělme diskuzi o programových prioritách od diskuze o tom, jak to dělat příště.
Nyní dotáhněme do konce to, co je již rozpracované.

Dan: 23/2 je deadline pro ten dlouhý, 13stránkový dokument, tak jsme to na RV schválili, ohledně priorit jsme zatím nijak nerozhodli. Já sám za sebe chci, aby cokoli, co bude podkladem pro MO, nejdříve prošlo přes KET/RT a aby to bylo odborně dobré.

Martin Š: Jsem skeptický vůči tvorbě dalšího týmu k programům na úrovni RV. Programovým týmem mají být garanti, my bychom jen vnášeli další chaos. Naším úkolem je dohlížet na to, že programy vznikají pod dohledem těchto našich expertů, nikoli to přebírat pod sebe.

Jan B.: Ten tým nemá řešit obsah, ale proces tvorby - právě, aby to vznikalo dobře a se zapojením relevantních lidí a nedrhla komunikace.

.... tady chybí kus, odešel nám zápisář

Dan L.: myslim si, že bychom měli do týmu tvořícího program (ET) zapojit nějaké lidi za RV, abychom byli u toho (nikoli dělat další separátní tým). A ano, nezávisle na tom bychom taky měli pořešit ten proces, jakým se programy tvoří. To jsou dvě různé důležité věci.

Radek: děkuji za věcnou diskuzi; vyříkali jsme si to myslim docela dobře; ten velký dokument - termín 23.2. - RV příjde zkonsolidované doporučení; 23.2. i garanty a RT konsolidovanou verzi priorit; pak se domluvíme, co s tím dál
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Pravidelný mumble 3.3.2019
Přítomni: Daniela Weissová, Jan Hošek, Jiří Demel, Michaela Kleslová, Michal Gill, Andrej Ramašeuski, Dan Leština, Jan Bednařík, Petr Kapounek, Martin Šmída, Stanislav Štipl, Václav Žídek, Petr Třešnák, Lukáš Černohorský, Karsten Sachs, Janka Michaillidu, Vojtěch Pikal(RP)
Zápis: https://pad.pirati.cz/p/RV3

OFFTOPICJednatelé, 15 minut, janka
- Janka Michaillidu: Bylo pět jednatelů, Petra rezignovala. Z těch čtyř v tuto chvíli Andrej a František asi nestíhají. Nechceme iniciovat dovolbu pátého jednatele?
- Michal Gill, Petr Kapounek, Daniela Weissová, Janka Michaillidu, Jan Bednařík, Jiří Demel, Michaela Kleslová: Pro. Podnět získal podporu.
- Dan Leština: Máme nějaké kandidáty?
- Janka Michailidu: Posledně se nedostal Lukáš Černohorský
- Dan Leština: Pokud by zůstalo místo volné, tak se mohu připojit a s omezenou kapacitou pomoct.
- Jan Bednařík: Já se přihlásím. Ty podněty do tří dnů by mohli zahájit i jiní členové RV. Stejně bychom všichni měli tu podatelnu sledovat a být tam aktivní. Protože jinak třeba i ty podněty čekají dlouho na zahájení rozpravy.
- Lukáš Černohorský: Asi jo, když už jsem se jednou přihlásil.
- Petr Kapounek: Fungují v redmine emailové upozornění?
- Janka Michaillidu: Ano, dá se to tam šikovně nastavit.
- Úkol: Kristina udělá email pro RV o redmine, jak si zapnout upozornění a proč redmine jako člen sledovat.
- Janka Michaillidu: Kdo vezme předsedání dovolby?
- Michal Gill: Hlásí se. > Založeno: viewtopic.php?f=248&t=51586

2. SVýT/plnění strategie, 15 minut, Janka
- Janka Michaillidu: Bude to 15.3. Kdo z vás tam bude? (ozvalo se několik hlasů). Janka čte body z programu. Plnění strategie, budeme asi tázáni na plnění metrik, vyhdnoceí interní ankety, zavádění supervize/mediace, vnitřní audit pod KK, krajské a senátní volby, rotace pirateconů... Moc si neumím představit, jak bude např. vypadat ten bod k plnění strategie, tak jestli k tomu máme mít připravené nějaké body... Taky, neměli bychom si na zasedání RV v Praze zařadit bod předsednictva, kde by nás RP informovalo o plánech na tři měsíce, což by tak dle nové strategie mělo být. Dám do zápisu tu větu: "Předsednictvo na každém zasedání republikového výboru informuje o plnění strategie a projednává priority pro další čtvrt roku. Dlouhodobé priority se zohledňují v rozpočtovém procesu."
- Jan Bednařík: Zeptám se Vojty v tom vláknu přímo, jestli nám o tom budou už tentokrát reportovat nebo ne.
- Janka Michaillidu: Ten report je taky něco, co bychom měli uvažovat v rámci plánování
- Dan Leština: Zeptejme se, jestli o tom chce RP reportovat na SEXu, nebo den předem na RV.
- Janka: Naše metriky dáme s Kristinou do programu na naše zasedání.
- Po příchodu Vojtěcha Pikala bylo vyjasněno, že nám to RP odreportuje. Vojtěch Pikal navrhl časovou dotaci 45 minut.

3. krajský program (priority a mantinely), x minut, Janka, Dan (?)
- Janka Michaillidu: Máme vlekoucí se jednání o společných prioritách. Radek dostal na starost, aby společné priority i mantinely (širší dokument s doporučeními) byl odpřipomínkován od proogramových skupin a RT. Radek poslal linky na dokumenty, kde jsou odpřipomínkované a odsouhlasené ty společné dokumenty. Nyní je na nás vytvořit alternativní usneseí, abychom tu věc zvládli vyřešit v rámci probíhajícího jednání. Já bych link na dokumenty dala do vlákna jednání ale poprosím někoho, aby mi pomohl vytvořit to alternativní usnesení. Musíme to udělat rychle.
- Vojtěch Pikal: Prosím vložte ty dokumenty do vlákna. Já bych byl nejradši, kdyby se obojí dvoje schválilo jako společný program.
- Janka Michaillidu: Já tu informaci dostala až dnes. A ty mantinely jsou příliš široké na to, aby byly závazné pro všechny.
- Vojtěch Pikal: Co takhle to schválit jako „doporučený programový dokument“ a pak ty priority schválit jako „společný program“. A kdyby se někomu nelíbila priorita
- Dan Leština: Proč potřebuješ ty priority jako společný program?
- Vojtěch Pikal: To je přeci v našem zájmu.
- Andrej Ramašeuski: Asi to budeme muset prodloužit.
- Dan Leština: Radek to sliboval 23.2.
- Janka Michaillidu: Navíc co jsem mluvila v krajích, tak na tohle už nikdo nečeká. Tohle už je fakt akorát k té centrální části kampaně.
- Michaela Kleslová: To by ale chtělo, aby se ty lokální verze nerušily od té krajské.
- Janka Michaillidu: To bude těžké, když společný není a ty krajské už jo.
- Andrej Ramašeuski: To už jim těžko budeme nutit.
- Vojtěch Pikal: Kdy budete mít společný program do senátu? (Janka: smích)
- Janka Michaillidu: Pojďme si říct, do kdy je realistické prodloužit tu rozpravu.
- Jan Bednařík: Já myslím, že to minimálně musíme schválit.
- Dan Leština: Priority mají tři stránky a mantinely mají 16.
- Andrej Ramašeuski: Co takhle do neděle?
- Jan Bednařík: Já tam ten návrh hodím.
- Vojtěch Pikal: Nestačí na rozmyšlenou tři dny, do pátku včetně? (Ostatní souhlasí)
- Dan Leština: To zpoždění nastalo asi proto, že Radek za RP řešil něco, co vlastně náleželo RV. Nechceme to dát do strategie?
- Janka Michailidu: Nebo to reflektovat při hodnocení plnění strategie.

4. zástupce ve volebním výboru (Dan, 5 min)
- Janka Michaillidu: Můžeme se v první řadě zeptat VV, jakou si to vyžaduje časovou dotaci.
- Daniela Weissová: Mně by nevadila časová náročnost, kdyby šlo vzdálené připojení. Taky záleží na četnosti.
- Janka Michaillidu: Za nás by podle mě vzdálené připojení úplně stačilo.
- Martin Šmída: Podle mě je to velmi užitečné, já tam kdysi býval vzdáleně za RP. Dosud to moc nefungovalo.
- Jan Bednařík: Koukal jsem do zápisu a zjevně se nyní schází jednou měsíčně. Možná že před volbami by to ale bylo intenzivnější.
- Daniela Weissová: Taky musím dodat, že jsem v kraji v první pětce a tím pádem asi časově nejsem vhodný člověk. Ale kdyby se nikdo jiný nenašel, tak by mě to docela zajímalo.

5. resortní a jiné podobné týmy (Dan, 10 min)
- Vojtěch Pikal: Situace je popsána v příslušném vlákně, chci se tomu věnovat já i Radek. Na stránce RT budou na webu zároven další týmy a meziresortní týmy, jako třeba lidská práva. Já ještě neviděl výsledky Matoušova zjišťování, který je podle všeho bude představovat na Svýtu.
- Janka Michaillidu: Já jako garant o takovém šetření slyším prvně.
- Dan Leština: Tohle je takový update, že to běží a dvě vlákna věci se věnující budou dána do zápisu. Prosím vyjádřete se, pracujme na tom. Já prosím, aby nás RP z té diskuse nevynechávalo.
- vlákna zde: viewtopic.php?p=684175#p684175
- a zde: viewtopic.php?p=683212#p683212

6. Usnesení RP ohledně Tožičky (Honza H.)
Vojtěch Pikal: Byl nominován v kraji, pak vyjádření, pak anketa, kdy za KS doručil podnět na projednání u RV, ale tam se podpora nesešla. Proběhla bouřlivá debata, možnost pro odvolání nezískala většinovou podporu. Nicméně pak vypluly další historické vyjádření, načež předsednictvo zasedlo k jednání ohledně toho, jestli dál pokračovat nebo ne. Řešilo se, jaké jsou možnosti… Nakonec se řeklo, že předsednictvo požádá o stažení kandidátky, kandidát tomu vyhoví. Pak ještě proběhlo usnesení PKS, že ti za kandidátem stojí. Načež včera večer proběhlo další řešení, ale kandidát nakonec zůstal u toho, že to stahuje.
Dan Leština: Podle mě se někde mezi TT, RP a Lukášem Blažejem muselo stát nedorozumění, nebo lež, ale to nepovažuji za pravděpodobné.
Vojtěch Pikal: No, tam se řešilo třeba, jestli ho KS může stáhnout po schválení kandidátky, kde je to asi podobně hraniční jako ten zásah RP. U RV mohlo třeba to jednání trvat ještě týden a do toho nikdo už jít nechtěl.
Dan Leština: Je otázka, jestli to chápal on.
Vojtěch Pikal: K tomu on se nijak výrazně nedoptával. Ale zase pro člověka z venku jsou naše vnitřní procesy dost zmatené.
Jan Hošek: Možná se nedozvěděl, že ho KS odvolat nechtělo a to on se dozvěděl až potom.
Dan Leština: Lukáš Blažej říkal, že se to dozvěděl až od toho zmocněnce.
Vojtěch Pikal: On to podle mě věděl.
Jan Hošek: Asi nepochybujeme o tom, že to formálně proběhlo nějak bezvadně. Ale podle mě se tady lidi zabývali něčím, čím se zabývat neměli.
Jan Bednařík: No já myslím, že on věděl, že má podporu v kraji, ale nikoliv na předsednictvu.
Petr Kapounek: Já bych se RP zastal. RP komunikuje za stranu na venek a pokud se vyjadřuje k přiměřenosti situace, tak má právo ten názor sdělit.
Daniela Weissová: Myslím, že se nám objevil problém, že by to grilování u nečlenů asi mělo jít nějak víc do hloubky.
Petr Kapounek: Jde o to, že ten člověk komunikoval způsobem, který situaci jen eskaloval.
Jan Bednařík: Doplnil bych, že Kateřina Stojanová na foru dnes zveřejnila, že ta podpora v kraji byla 15 ku 12, i tam to bylo těsně.
Dan Leština: Další věc je, jestli RP nechce převzít ten volební dohled, když to dělá.
Vojtěch Pikal: RP má v rámci dohledu právo navrhovat a padá na ně zodpovědnost za celou stranu. Čím víc budou jiné týmy proaktivní, tím méně toho s radostí budou dělat. Dane takže podle tebe jsme to měli hned v pondělí dát RV, aby zahájil řízení o vyškrtnutí kandidátky.
Daniela Weissová: Já RV v dohledu vnímám jako orgán, který jde napříč celou stranou. Já myslím, že by to bylo daleko méně výbušné. Chci se také zeptat, jak se to nyní bude komunikovat? Tak abychom to zase vkusně ustáli vzhledem k veřejnosti a voličům.
Vojtěch Pikal: Já myslím, že už je to úplně hotový.
Petr Kapounek: Jestliže někdo kandiduje do funkce za stranu a ztratí důvěru předsednictva strany, tak je přece logické, že kandidovat nebude.
Dan Leština: U pirátů ta důvěra myslím musí být u jiných orgánů než u předsednictva.
Jan Hošek: Mně třeba zajímá důvěra CF, ne RP. Podle mě prostě RP těžko může říkat, že něco není pro Piráty přijatelné, když CF dva týdny předtím rozhodlo, že to přijatelné je.
Jan Bednařík: V pondělí na tom jednání RP dali společně dohromady tu TZ, ta šla ven. Myslím, že mediálně to bylo zvládnuté dobře. Nám to leží v podatelně asi 22 dní a my za 22 jednání nebyli schopni rozjet jednání, takže tolik k naší akceschopnosti, nemůžeme se divit, že to RP řeší operativně. On přetekl pohár trpělivosti, po tom rozhodnutí CF dál nespolupracoval na té mediální komunikaci.
Dan Leština & Honza Hošek: Zřejmě nebyla podpora pro otevření tohoto jednání, to nemuselo být z důvodu nečinnosti.
Petr Kapounek: Jakmile přestal být kandidát tak přestal být mediálně zajímavý.
Dan Leština: Ještě odpovím Vojtovi na otázku, ano, pokud máme předpisy nastavené tak, že toto má řešit RV, mělo by se to řešit v jednání RV. Pokud RP tuto pravomoc chce, aby se to lépe mediálně zvládalo, ať se přenastaví pravidla.
Vojtěch Pikal: Kdyby kandidát nepřijal tu výzvu, tak bychom vám to hodili. Neměli jsme tu výzvu tedy dělat?
Jan Hošek: Podle mě to nebylo nutný, přišlo mi že to bral atk,ž e se takhle rozhodl pod nátlakem.
Vojtěch Pikal: Ivan s ním byl nejvíc v kontaktu a za sebe mi přišlo, že mají většinu vydiskutováno předem.
Dan Leština: Já se neodvažuji hodnotit, jestli jste měli nebo neměli dávat výzvu, nevím, jak to proběhlo. Z toho mi vychází, že by se takové věci měly rozhodovat na šířeji přístupném jednání. (Vojtěch Pikal: Děkuji za zpětnou vazbu.)
Jan Bednařík: Podle mě by vždycky měla lidská dohoda předcházet nějakým odvolávačkám.

Různé
- Na závěr Vojtěch Pikal požádal o podporu nedořešeného podnětu na vyřešení pozastavení členství: viewtopic.php?p=684189#p684189
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Vzhledem k tomu, že pad někdo znehodnotil, upozorňuji, že k zobrazení celého zápisu na foru stačí kliknout na to „off topic“ :)
Kristina.Kubcova píše: 04 bře 2020, 17:26 Pravidelný mumble 3.3.2019
Přítomni: Daniela Weissová, Jan Hošek, Jiří Demel, Michaela Kleslová, Michal Gill, Andrej Ramašeuski, Dan Leština, Jan Bednařík, Petr Kapounek, Martin Šmída, Stanislav Štipl, Václav Žídek, Petr Třešnák, Lukáš Černohorský, Karsten Sachs, Janka Michaillidu, Vojtěch Pikal(RP)
Zápis: https://pad.pirati.cz/p/RV3

OFFTOPICJednatelé, 15 minut, janka
- Janka Michaillidu: Bylo pět jednatelů, Petra rezignovala. Z těch čtyř v tuto chvíli Andrej a František asi nestíhají. Nechceme iniciovat dovolbu pátého jednatele?
- Michal Gill, Petr Kapounek, Daniela Weissová, Janka Michaillidu, Jan Bednařík, Jiří Demel, Michaela Kleslová: Pro. Podnět získal podporu.
- Dan Leština: Máme nějaké kandidáty?
- Janka Michailidu: Posledně se nedostal Lukáš Černohorský
- Dan Leština: Pokud by zůstalo místo volné, tak se mohu připojit a s omezenou kapacitou pomoct.
- Jan Bednařík: Já se přihlásím. Ty podněty do tří dnů by mohli zahájit i jiní členové RV. Stejně bychom všichni měli tu podatelnu sledovat a být tam aktivní. Protože jinak třeba i ty podněty čekají dlouho na zahájení rozpravy.
- Lukáš Černohorský: Asi jo, když už jsem se jednou přihlásil.
- Petr Kapounek: Fungují v redmine emailové upozornění?
- Janka Michaillidu: Ano, dá se to tam šikovně nastavit.
- Úkol: Kristina udělá email pro RV o redmine, jak si zapnout upozornění a proč redmine jako člen sledovat.
- Janka Michaillidu: Kdo vezme předsedání dovolby?
- Michal Gill: Hlásí se. > Založeno: viewtopic.php?f=248&t=51586

2. SVýT/plnění strategie, 15 minut, Janka
- Janka Michaillidu: Bude to 15.3. Kdo z vás tam bude? (ozvalo se několik hlasů). Janka čte body z programu. Plnění strategie, budeme asi tázáni na plnění metrik, vyhdnoceí interní ankety, zavádění supervize/mediace, vnitřní audit pod KK, krajské a senátní volby, rotace pirateconů... Moc si neumím představit, jak bude např. vypadat ten bod k plnění strategie, tak jestli k tomu máme mít připravené nějaké body... Taky, neměli bychom si na zasedání RV v Praze zařadit bod předsednictva, kde by nás RP informovalo o plánech na tři měsíce, což by tak dle nové strategie mělo být. Dám do zápisu tu větu: "Předsednictvo na každém zasedání republikového výboru informuje o plnění strategie a projednává priority pro další čtvrt roku. Dlouhodobé priority se zohledňují v rozpočtovém procesu."
- Jan Bednařík: Zeptám se Vojty v tom vláknu přímo, jestli nám o tom budou už tentokrát reportovat nebo ne.
- Janka Michaillidu: Ten report je taky něco, co bychom měli uvažovat v rámci plánování
- Dan Leština: Zeptejme se, jestli o tom chce RP reportovat na SEXu, nebo den předem na RV.
- Janka: Naše metriky dáme s Kristinou do programu na naše zasedání.
- Po příchodu Vojtěcha Pikala bylo vyjasněno, že nám to RP odreportuje. Vojtěch Pikal navrhl časovou dotaci 45 minut.

3. krajský program (priority a mantinely), x minut, Janka, Dan (?)
- Janka Michaillidu: Máme vlekoucí se jednání o společných prioritách. Radek dostal na starost, aby společné priority i mantinely (širší dokument s doporučeními) byl odpřipomínkován od proogramových skupin a RT. Radek poslal linky na dokumenty, kde jsou odpřipomínkované a odsouhlasené ty společné dokumenty. Nyní je na nás vytvořit alternativní usneseí, abychom tu věc zvládli vyřešit v rámci probíhajícího jednání. Já bych link na dokumenty dala do vlákna jednání ale poprosím někoho, aby mi pomohl vytvořit to alternativní usnesení. Musíme to udělat rychle.
- Vojtěch Pikal: Prosím vložte ty dokumenty do vlákna. Já bych byl nejradši, kdyby se obojí dvoje schválilo jako společný program.
- Janka Michaillidu: Já tu informaci dostala až dnes. A ty mantinely jsou příliš široké na to, aby byly závazné pro všechny.
- Vojtěch Pikal: Co takhle to schválit jako „doporučený programový dokument“ a pak ty priority schválit jako „společný program“. A kdyby se někomu nelíbila priorita
- Dan Leština: Proč potřebuješ ty priority jako společný program?
- Vojtěch Pikal: To je přeci v našem zájmu.
- Andrej Ramašeuski: Asi to budeme muset prodloužit.
- Dan Leština: Radek to sliboval 23.2.
- Janka Michaillidu: Navíc co jsem mluvila v krajích, tak na tohle už nikdo nečeká. Tohle už je fakt akorát k té centrální části kampaně.
- Michaela Kleslová: To by ale chtělo, aby se ty lokální verze nerušily od té krajské.
- Janka Michaillidu: To bude těžké, když společný není a ty krajské už jo.
- Andrej Ramašeuski: To už jim těžko budeme nutit.
- Vojtěch Pikal: Kdy budete mít společný program do senátu? (Janka: smích)
- Janka Michaillidu: Pojďme si říct, do kdy je realistické prodloužit tu rozpravu.
- Jan Bednařík: Já myslím, že to minimálně musíme schválit.
- Dan Leština: Priority mají tři stránky a mantinely mají 16.
- Andrej Ramašeuski: Co takhle do neděle?
- Jan Bednařík: Já tam ten návrh hodím.
- Vojtěch Pikal: Nestačí na rozmyšlenou tři dny, do pátku včetně? (Ostatní souhlasí)
- Dan Leština: To zpoždění nastalo asi proto, že Radek za RP řešil něco, co vlastně náleželo RV. Nechceme to dát do strategie?
- Janka Michailidu: Nebo to reflektovat při hodnocení plnění strategie.

4. zástupce ve volebním výboru (Dan, 5 min)
- Janka Michaillidu: Můžeme se v první řadě zeptat VV, jakou si to vyžaduje časovou dotaci.
- Daniela Weissová: Mně by nevadila časová náročnost, kdyby šlo vzdálené připojení. Taky záleží na četnosti.
- Janka Michaillidu: Za nás by podle mě vzdálené připojení úplně stačilo.
- Martin Šmída: Podle mě je to velmi užitečné, já tam kdysi býval vzdáleně za RP. Dosud to moc nefungovalo.
- Jan Bednařík: Koukal jsem do zápisu a zjevně se nyní schází jednou měsíčně. Možná že před volbami by to ale bylo intenzivnější.
- Daniela Weissová: Taky musím dodat, že jsem v kraji v první pětce a tím pádem asi časově nejsem vhodný člověk. Ale kdyby se nikdo jiný nenašel, tak by mě to docela zajímalo.

5. resortní a jiné podobné týmy (Dan, 10 min)
- Vojtěch Pikal: Situace je popsána v příslušném vlákně, chci se tomu věnovat já i Radek. Na stránce RT budou na webu zároven další týmy a meziresortní týmy, jako třeba lidská práva. Já ještě neviděl výsledky Matoušova zjišťování, který je podle všeho bude představovat na Svýtu.
- Janka Michaillidu: Já jako garant o takovém šetření slyším prvně.
- Dan Leština: Tohle je takový update, že to běží a dvě vlákna věci se věnující budou dána do zápisu. Prosím vyjádřete se, pracujme na tom. Já prosím, aby nás RP z té diskuse nevynechávalo.
- vlákna zde: viewtopic.php?p=684175#p684175
- a zde: viewtopic.php?p=683212#p683212

6. Usnesení RP ohledně Tožičky (Honza H.)
Vojtěch Pikal: Byl nominován v kraji, pak vyjádření, pak anketa, kdy za KS doručil podnět na projednání u RV, ale tam se podpora nesešla. Proběhla bouřlivá debata, možnost pro odvolání nezískala většinovou podporu. Nicméně pak vypluly další historické vyjádření, načež předsednictvo zasedlo k jednání ohledně toho, jestli dál pokračovat nebo ne. Řešilo se, jaké jsou možnosti… Nakonec se řeklo, že předsednictvo požádá o stažení kandidátky, kandidát tomu vyhoví. Pak ještě proběhlo usnesení PKS, že ti za kandidátem stojí. Načež včera večer proběhlo další řešení, ale kandidát nakonec zůstal u toho, že to stahuje.
Dan Leština: Podle mě se někde mezi TT, RP a Lukášem Blažejem muselo stát nedorozumění, nebo lež, ale to nepovažuji za pravděpodobné.
Vojtěch Pikal: No, tam se řešilo třeba, jestli ho KS může stáhnout po schválení kandidátky, kde je to asi podobně hraniční jako ten zásah RP. U RV mohlo třeba to jednání trvat ještě týden a do toho nikdo už jít nechtěl.
Dan Leština: Je otázka, jestli to chápal on.
Vojtěch Pikal: K tomu on se nijak výrazně nedoptával. Ale zase pro člověka z venku jsou naše vnitřní procesy dost zmatené.
Jan Hošek: Možná se nedozvěděl, že ho KS odvolat nechtělo a to on se dozvěděl až potom.
Dan Leština: Lukáš Blažej říkal, že se to dozvěděl až od toho zmocněnce.
Vojtěch Pikal: On to podle mě věděl.
Jan Hošek: Asi nepochybujeme o tom, že to formálně proběhlo nějak bezvadně. Ale podle mě se tady lidi zabývali něčím, čím se zabývat neměli.
Jan Bednařík: No já myslím, že on věděl, že má podporu v kraji, ale nikoliv na předsednictvu.
Petr Kapounek: Já bych se RP zastal. RP komunikuje za stranu na venek a pokud se vyjadřuje k přiměřenosti situace, tak má právo ten názor sdělit.
Daniela Weissová: Myslím, že se nám objevil problém, že by to grilování u nečlenů asi mělo jít nějak víc do hloubky.
Petr Kapounek: Jde o to, že ten člověk komunikoval způsobem, který situaci jen eskaloval.
Jan Bednařík: Doplnil bych, že Kateřina Stojanová na foru dnes zveřejnila, že ta podpora v kraji byla 15 ku 12, i tam to bylo těsně.
Dan Leština: Další věc je, jestli RP nechce převzít ten volební dohled, když to dělá.
Vojtěch Pikal: RP má v rámci dohledu právo navrhovat a padá na ně zodpovědnost za celou stranu. Čím víc budou jiné týmy proaktivní, tím méně toho s radostí budou dělat. Dane takže podle tebe jsme to měli hned v pondělí dát RV, aby zahájil řízení o vyškrtnutí kandidátky.
Daniela Weissová: Já RV v dohledu vnímám jako orgán, který jde napříč celou stranou. Já myslím, že by to bylo daleko méně výbušné. Chci se také zeptat, jak se to nyní bude komunikovat? Tak abychom to zase vkusně ustáli vzhledem k veřejnosti a voličům.
Vojtěch Pikal: Já myslím, že už je to úplně hotový.
Petr Kapounek: Jestliže někdo kandiduje do funkce za stranu a ztratí důvěru předsednictva strany, tak je přece logické, že kandidovat nebude.
Dan Leština: U pirátů ta důvěra myslím musí být u jiných orgánů než u předsednictva.
Jan Hošek: Mně třeba zajímá důvěra CF, ne RP. Podle mě prostě RP těžko může říkat, že něco není pro Piráty přijatelné, když CF dva týdny předtím rozhodlo, že to přijatelné je.
Jan Bednařík: V pondělí na tom jednání RP dali společně dohromady tu TZ, ta šla ven. Myslím, že mediálně to bylo zvládnuté dobře. Nám to leží v podatelně asi 22 dní a my za 22 jednání nebyli schopni rozjet jednání, takže tolik k naší akceschopnosti, nemůžeme se divit, že to RP řeší operativně. On přetekl pohár trpělivosti, po tom rozhodnutí CF dál nespolupracoval na té mediální komunikaci.
Dan Leština & Honza Hošek: Zřejmě nebyla podpora pro otevření tohoto jednání, to nemuselo být z důvodu nečinnosti.
Petr Kapounek: Jakmile přestal být kandidát tak přestal být mediálně zajímavý.
Dan Leština: Ještě odpovím Vojtovi na otázku, ano, pokud máme předpisy nastavené tak, že toto má řešit RV, mělo by se to řešit v jednání RV. Pokud RP tuto pravomoc chce, aby se to lépe mediálně zvládalo, ať se přenastaví pravidla.
Vojtěch Pikal: Kdyby kandidát nepřijal tu výzvu, tak bychom vám to hodili. Neměli jsme tu výzvu tedy dělat?
Jan Hošek: Podle mě to nebylo nutný, přišlo mi že to bral atk,ž e se takhle rozhodl pod nátlakem.
Vojtěch Pikal: Ivan s ním byl nejvíc v kontaktu a za sebe mi přišlo, že mají většinu vydiskutováno předem.
Dan Leština: Já se neodvažuji hodnotit, jestli jste měli nebo neměli dávat výzvu, nevím, jak to proběhlo. Z toho mi vychází, že by se takové věci měly rozhodovat na šířeji přístupném jednání. (Vojtěch Pikal: Děkuji za zpětnou vazbu.)
Jan Bednařík: Podle mě by vždycky měla lidská dohoda předcházet nějakým odvolávačkám.

Různé
- Na závěr Vojtěch Pikal požádal o podporu nedořešeného podnětu na vyřešení pozastavení členství: viewtopic.php?p=684189#p684189
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Zde jest zápis z mimořádného Mumble RV, který se konal 14.3 namísto kvůli koronaviru zrušeného zasedání: https://codimd.pirati.cz/s/ZU4C9M__D.

Přítomni
- Dan Leština, Dana Balcarová, Daniel Mazur, David Witosz, František Kopřiva, Jan Bednařík, Jan Hošek, Janka Michaillidu, Jiří Demel, Lukáš Černohorský, Lukáš Blažej, Lydie Bartošová, Marek Řebíček, Michaela Kleslová, Michal Gill, Petr Kapounek, Petr Třešnák, Martin Šmída, Václav Židek, Vojtěch Pikal (RP)

- Předsedající: František Kopřiva
- Zapisovatel: Kristina M. Kubcová
- Ověřovatel: Janka Michaillidu

OFFTOPICZápis:

Program:
15:00-15:20 1. Kontrola úkolů z minulého zasedání, 20 min, Kristina Kubcová
15:20-16:05 2. Vzorový jednací řád pro oblastní fóra, 45 min, bez usnesení, Jan Bednařík
16:05-16:25 Vyhodnocení důvěryhodnosti osob, 20 minut, bez usnesení, Dan Leština
https://www.pirati.cz/assets/pdf/mpsv-m ... -praxe.pdf
16:25-16:55 Přenos fyzických porad a schůzí do online, 30 minut, bez usnesení, František Kopřiva
17:00-17:30 Různé

1. Check in úkolů z minulého zasedání
1. TO - Odpojit OpenID
JB: je to priorita, ale potrvá ještě nějaký týden, než se to dořeší, chceme to mít smooth.
~~2. Samodestrukční tlačítko - splněno (viewtopic.php?f=248&t=51299)~~
3. RV sleduje metriky
KK: KS odpověděly, že sledují dění na RV v rámci svých schůzí.
4. Profesionalizace strany: update RP
VP: Součástí toho bylo přesunutí části věcí z AO pod kancelář strany. Kontrola úvazků a smluv. Lukáš Wagenknecht chystá systém kontroly. Chystá se reforma programových týmů, aby byla přehlednější struktura.
5. Úkoly předsednictva a KoKs: Update Lukáš Blažej
LB: Dostali jsme podnět, že je potřeba upravit kompetence koordinátorů a PKS. Vznikl seznam činností, které by se měly formalizovat např. formou vyhlášky PO. Odkaz na dokument - https://docs.google.com/document/d/13Vr ... 9G5gA/edit.
VŽ: Aktuálně PO sestavuje komplexní manuál pro nové koordinátory (co má a co nemá dělat), je třebaje kontaktovat v tomhle směru.
JD: Nevidím v tom zásadní problém, za MsK je to v pořádku.
VP: PO by to mělo vydat jako vyhlášku (RV projednává, jen kdyby to chtělo sestřelit).
LB: Probrat v rámci příštího týdne; obsah je pak převeden do smluv - má to velký dopad (větší než normální vyhlášky); konkrétnosti pak v užší skupině.
PK: Přimlouvám se za to, abychom tu vyhlášku řešili na úrovni RV - PO bude mít příliš jednostranný pohled.
VŽ: Souhlas s Petrem, myslím si, že by to mělo jít přes RV; konflikt - koordinátor je tlačen z více stran.
FK: Pojďme to řešit subsidiárně. Udělejme pracovní skupinu, která s PO vytvoří vyhlášku a až v případě neshod to projednejme na RV.
DL: Souhlasím s tebou.
VP: Samozřejmě, že vyhláška je závazná i pro jiné orgány; PO zaměstnává koordinátory - říká jaké činnosti mají a nemají dělat.
LB: Do poloviny příštího týdne bude přístupný tento dokument, pak pošlu soukromou zprávu -> užší tým to vypracuje do podoby vyhlášky/předpisu, který by projednalo RV; teď řešme spíš obsah než formu, kterou to bude mít na konci.
DL: Nebyla by vhodná sekce fóra Organizace v rámci RV (tam by bylo potřeba přidat další lidi); nevyužijeme nějakou sekci v rámci CF?
FK: Necháme to na Lukášovi.

6. Fungování volebního výboru: Manuál nebyl zatím dodán, nemáme zástupce RV ve VV
FK: Bylo zahájeno jednání, nikdo se nehlásil, pak jsem neměl moc času; již máme jednoho zájemce - updateuju lhůty a provedeme volbu; po zvolení to oznámíme Lukáši W.; vždy na zasedání RV pak budeme moci v rámci kontroly úkolů mít kratičký report od našeho zástupce.

9. Osobní integrita: update Kristina
KMK: Pokud bude zájem to řešit, skupina musí vzniknout znovu, jelikož prakticky zanikla.
FK: To byl ten dokument, který nám byl poslán RP?
KMK: Vznikla skupina RV členů, kteří to chtěli řešit, ale jiným způsobem.
FK: Chtělo by zjistit, zdali tahle iniciativa odešla s odchodem Jakuba z RP, nebo jestli to trvá; pokud ne, tak to můžeme hodit ze stolu.
VP: Za RP to nemáme zkonzultované; ten dokument by byl prospěšný, ale nové RP zatím nemá sílu/kapacitu, to řešit; **ÚKOL: RP SE MÁ VYJÁDŘIT, JESTLI TO BUDOU ŘEŠIT, ČI NE**
MŘ: Podobné jako manuál k důvěryhodnosti; ta problematika je mnohem složitější, než jak to řešily oba ty dokumenty; do skupiny se případně hlásím.

10. Podklady k migraci: update František Kopřiva
FK: Tvorba se pohnula, je to více rozpracované; Lipo i já jsme odjeli na zahraniční cestu a pak se stala korona; na poradě podtýmu EZO říkal DFW, že evropští zelení tvoří svoji pozici a chtějí po nás stanovisko, takže vznikla ještě i další motivace to dokončit; přizve se k tomu víc lidí, včetně vybraných členů RV - výzva k připojení do pracovní skupiny k tomuto stanovisku (zatím spíš tvorba, ne připomínkování).
DL: Hlásím se k připomínkování dokumentu, až bude v další fázi.

11. Růst strany: update Vojtěch Pikal
VP: Tým, který řeší nalodění a náborovou kampaň, funguje; přesnější informace budu mít až v pondělí (schůzka s vedoucím TO).

13. Zlepšení dohledu si vzala na starost Petra Smutná, běží? František Kopřiva chtěl navrhnout iniciování změny volebního řádu.
FK: Petra má zkoušky, takže je úplně offline; navíc je nemocná.
DL: Ta změna volebního řádu měla být v kontextu toho, aby nám ty kandidátky dávali včas; abychom je mohli pořádně prověřit a schválit.
FK: Můžeme probrat na koordinační schůzce jednatelů.
VP: Chtělo by to zvlášť harmonogramy pro jednotlivé volby; volební řád předpokládá společný program i pro senátní volby - to zatím nikdy nebylo; vytvořit srozumitelné procesy pro kraje - vzorový volební/jednací řád pro krajská sdružení.
DM: Není ve schopnostech RV zkontrolovat kandidátní listiny v příštích komunálních volbách; je potřeba zahrnout změnu - byla by speciální taskforce, která by toto pro RV předprověřila.
FK: Chce to skupinu; má RP v plánu něco takového navrhovat? Pokud ne, ujme se toho RV.
VP: RP nestíhá; je to na RV.
JB: Měl tam být i návod, jak zadávat do redmine.
VP: Nemám na to kdy.
DM: Na posledním reportu na krajské schůzi vyšlo najevo, že by se RV měl podívat na kodexy zastupitelů.
FK: Kristina to založí do úkolů bez zodpovědné osoby.

14. Update k PaRo: Honza Bednařík, vedoucí pracovní skupiny
JB: Bavil jsem se s vedoucím TO (můj současný vedoucí); není nadšený z toho, že by se měl tvořit systém na PaRo, jelikož je prioritních systémů k vývoji již mnoho; jedině, že bych to vytvořil dobrovolnicky, nebo to v RV přehodit na někoho jiného - ať je možné o tom s TO jednat bez střetu zájmů.
JH: Ten systém měl být v jakém smyslu?
JB: Přihlašování a hlasování, do budoucna třeba i archiv.
JH: Muselo by to být dokdy?
JB: Začíná se hlasovat na začátku května; jde hlavně o to hlasování (současně to probíhá na foru ve třech různých anketách). Byl by vhodný hlasovací systém kvůli přehlednosti. Co s tím tedy? Trváme na tom?
VP: Za RP má TO jiné priority, takže leda oficiální cestou RV uložit, at to RP dokončí. Za mě jsou zásadnější jiné věci.
DL: Už nějakou dobu se mezi Piráty říká, že je lepší to PaRo nedělat, než na tomto systému.
FK: Byl feedback od členů, že to není uživatelsky příjemné ani pro hlasující, natož pro ty, kdo to zadávají a sčítají.
Petr Kapounek: Kdyby se ten systém dělal, nedal by se udělat tak, aby byl použitelný i pro obce?
Dan Leština: Je myslím na nás zařídit, aby se na to nezapomnělo do dalšího roku.
Jan Hošek: Po Plzeňském zasedání jsem si řekl, že bych něco takového vyrobil i sám. Dal jsem to k ledu. Ten krok je myslím hodně dalekej od systému pro nás a systému pro města. Budějice si to objednaly u vyhotovitele toho brněnského systému asi za milion a půl.
Petr Kapounek: Honzo, myslíš, že to je násobně víc práce? Já jako programátor myslím, že by to bylo podobné s rozdílem v pár oblastech.
Jan Bednařík: Souhlasím s Honzou Hoškem. Od začátku bych to univerzálně nedělal, protože by se to tím akorát zdrželo. Třeba se dohodneme s Honzou a splácáme to nějak dohromady. Pravděpodobně to ale bude sysétm jen pro nás, minimálně v první fázi.
MŘ: My zaplatili nízké stovky tisíc neziskovce Agora, fungovalo to výborně, nebylo by jednodušší domluvit se s neziskovkou?
FK: Souhlasím s Markem, možná by se to dalo outsourcovat. Chci, aby se nejdřív oslovili zastupitelé a radní, jestli už to někde není + jestli to není někde open source, že by se to dalo snadněji předávat.
MŘ: Úloha té neziskovky byla spíše komunikační a v kontextu projektového řízení, ne toho IT řešení.
JB: Jde o celý nepřehledný proces... Které řeší i proplácení, funkčnost... Nálada je taková, že to nefunguje.
VP: Zatímco naše potřeby známe, tak potřeby toho, co by systém potřeboval na úrovni municipalit, bychom museli zmapovat a to by vyžadovalo velké kapacity.
JH: Naše PaRo má nějaká specifika a když by se tohle všechno mělo upravovat pro města, tak v jádru toho systému moc nezbývá. Nyní mi to nedává smysl. Myslím, že lze relativně jednodušše udělat nějaký systém pro nás.
PK: Pokud je to pro nás zásadně větší problém, tak to beru zpět.
DL: Souhlasím s Honzou, že software je jeden z těch základních problémů, ktré to PaRo dneska má.
JB: Bylo by ideální, aby třeba po létě vznikla nějaká iniciativa.
VŽ: Já si ten úkol klidně vezmu za svůj.

Úkoly od CF:
1. Výživné na nezletilé děti: někdo musí přebrat
KMK: Někdo musí ten úkol přebrat, ale nikdo se toho neujal;
VP: Máme v programu udělat změny - ale chybí komunikace mezi zadáním od CF a RT, takže není hotová formulace
FK: Doručím žádost soc. RT (bude to řešit asi spíše Olga)

3. Pirátské ceny: https://mrak.pirati.cz/f/166452
FK: naposledy to měl na starost snad Partik; nemá to nikoho, kdo by to posouval; chce se toho někdo ujmout?
DL: Proč si to nemůže vzít Patrik?
FK: On to prostě dropnul, když skončil v RV.
VP: Draft existuje, je potřeba to uchopit a dodělat
FK: Pokud je to ve stavu na zahájení, tak... VP říkal, že je třeba to uchopit.
MŘ: Mohu se taky zeptat Patrika a kdyžtak to nějak doklopýtat. Patrick to ze své strany povžuje za hotové, jde o rozjetí jednání a vypořádání připomínek.
FK: Takže ideálně kdyby na to ještě někdo kouknul... Věřím patrikovi, že to je do velké míry hotové.

5. Upgrade evidence lobbistů - update Lukáše Černohorský z testování v MSK
LČ: Nikdo se s nikým teď nesetkává. Ale máme na to vlákno s návrhem předpisu, ale zatím bez zpětné vazby. Ideové východisko bylo, aby tam byli i lidé v komisích, nejen volení zástupci.
PK: Mně šlo o něco jiného - zpřesnění toho, co do registru patří a nepatří. Mám za to, že to je v tuto chvíli definováno vágně.
DW: Chtěl jsem doplnit Lukáše.
DM: Nefunguje mi odkaz do mraku v tom vlákně MsK; jsem pro, abychom si tyto věci probrali do detailu; máme spoustu lidí v komunálu i v dozorčích radách apod.; zjistit všechny možné vazby se stává velmi komplikovaným.
JB: Je pravděpobodný návrh z MSK v rámci kterého můžeme navrhnout další úpravy a doplnění.
PK: Jde mi o to, jestli je šance o tom třeba na příštím mumble diskutovat a hledat způsoby, jak to upřesnit.
FK: Můžeme to začít na fóru nebo probrat na příštím zasedání.

### 2. Vyhodnocení důvěryhodnosti osob
DL: Je to reakce na reakci veřejného prostoru na dokument, který byl vytvořen sněmovními analytiky a který byl dezinterpretován médii. Lukáš ho pak vzal a dal ho v rámci kritiky MSPV jako návod na to jak vybírat pracovníky na vedoucí pozice. Mně osobně některé ty kritiky přijdou oprávněné. Ale jsou tam podle mě věci, které jsou sice efektivní a účelné, ale chápu, že z nich lidé mají špatné pocity.
LB: V tom dokumentu jsou zahrnuty poměrně široké skupiny, pro které by se to mělo použít. To, že by mělo jít jen o vysoce postavené lidi, je později v dokumentu zpochybněno.
LB: O tom dokumentu se můžeme bavit, není závazný. Ale jestli chcete objasnit to pozadí, tak to musí být uzavřené jednání.
FK: Je tu návrh na uzavření zápisu do konce volebního období RV. Pokud ty skutečnosti budou nadále trvat, tak se to může protáhnout dál. Zeptám se ještě jednou, jestli je někdo vyloženě proti tomuto návrhu? Nikdo nebyl proti, návrh postupu byl přijat.

### 3. AOB
- JM: Mám update k pirátskému institutu. Vznikla skupina která projde pracovní dokumenty a udělá přehled institucí, aby bylo jednodušší hlasovat pro ty, kdo nemají chuť procházet do hloubky právnické texty.
FK: Návrh postupu, vyřadit ty body a jednatelé svolají další takovou poradu. Má někdo námitku? Ukončuji toto jednání a výhledově příští týden svoláme na večerní/pozdně odpolní hodinu mumble.
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Zde jest zápis zápis z Mumble RV v sobotu, 4.4 od 15:00. Zápis byl ověřen ověřovatelem.

Exekutivní srhnutí:
  • Upgrade evidence lobbistů - Lukáš Černohorský nahodí do redmine a sežene si podporu
  • Já zajistím, abychom od Jany Kolaříkové dostávali výzvy na doplnění našich věcí do newsletteru
  • Vznikla skupina ke krajským komisím ve složení Jan Bednařík, Michaela Kleslová, Janka Michaillidu a Michal Gill
  • Jan Bednařík udělá na fóru vykopnutí k jednacím řádům KS a MS
  • Dan Leština domluví s Radkem Holomčíkem, jakým způsobem bude od RP probíhat informování o prorůstových opatřeních
  • Lydie Bartošová se domluví s Petrou Smutnou, jestli by byla ochotna být za RV ve výběrové komisi k poptávkového řízení k projektu předcházení a řešení konfliktů ve straně
  • Kdo chce, aby Mumble RV byl ukotvený v JdŘ RV, nechť to navrhne, sežene si podporu členů a odhlasuje se to na foru
  • Lydie s Jankou se podívají, jestli resortní týmy stíhají dodávat podněty do programu pro volby 2021. Pokud ne, RV poprosí Jakuba, jestli by neprodloužil deadline.
  • Podnět jednatelům z Mumble: zpřehlednit sekci fóra „Organizace“ a pro Mumbly RV oddělit sestavování pořadů, zápisy atd.
PS: Chtěla jsem řešitele označit, ale bohužel mi nejdou mentions :(

Pro účely archivace do OT vkládám copypaste celého zápisu.

OFFTOPICMumble RV v sobotu, 4.4 od 15:00
Organizační věci
Přítomni: Dan Leština, Dana Balcarová, David Witosz, Jan Bednařík, Daniela Weissová, Janka Michaillidu, František Kopřiva, Jan Hošek, Lydie Bartošová, Jiří Demel, Lukáš Černohorský, Lukáš Blažej, Michaela Kleslová, Michal Gill, Petr Kapounek, Punkie, Stanišlav Štipl

Hosté: Ivor Kollár, Michaela Skokanová, Vojtěch Pikal

Předsedající: František Kopřiva, Janka Michaillidu

Zapisovatel: Kristina M. Kubcová, Dana Balcarová

Ověřovatel: Lukáš Černohorský

1. Kontrola úkolů od minule, Kristina Marie Kubcová, 15 minut
Lukáš Blažej: Ke KOKS vznikl tým: Vojta Pikal, Aleš Krupa, PO a Lukáš Blažej. Půjde o řešení několika okruhů týkajících se vztahů strany a dodavatelů služeb. Vztah ke KoDo a podobně. Domluva na přesný okruh témat proběhne na první schůzce.
https://redmine.pirati.cz/issues/29739 - vzal si Lukáš Černohorský do té doby, než se objeví jiný zájemce
RP nemá kapacitu řešit otázky osobní integrity
Upgrade evidence lobbistů - Lukáš Černohorský nahodí do redmine, sežen podporu
2. Vyhodnocování důvěryhodnosti - domluva na dalším postupu 15 minut, Dan Leština viewtopic.php?f=248&t=51780
Dan Leština: Připomíná konverzaci z minulého zasedání. Debata byla odročena na forum, ale tam se žádná další neodehrála. Marek Rebíček bohužel nevyvinul aktivitu, ve kterou jsem doufal. Je otázka kudy dál.
Petr Kapounek: Je třeba vymezit, co vlastně chceme, kam to má mít dopady. Pak se dá řešit, kterou část kdo zpracuje atd. V tuto chvíli nám chybí si ujasnit co od dokumentu čekáme. Ten obecný rámec.
Martin Šmída: Nebo jestli takový dokument vůbec potřebujeme.
Dan Leština: Já bych se tím takhle do podrobností nezabýval. Leda by na to někdo měl energii. Konstatoval bych, že se tam míchají dohromady nároky a techniky, které by se míchat neměly, neodpovídá to a není to přiměřené. Pak ho někam doručit… Asi Lukášovi Kolaříkovi a dát poznámku do newsletteru.
Petr Kapounek: Já neříkám přímo přepracovat. Ale zas zbořit něčí práci je hrozně jednoduchý. Já myslím, že posledně z diskuze vylezlo, že to je dobrá věc, ale špatně uchopená.
Janka Michaillidu: Dává vám smysl, že by se udělala pracovní skupina, která by se inspirovala venku? Že by tam byla nějaká komuniakce s externisty, stejně jako to bylo u krizové komunikace/mediace?
Jan Bednařík: Tuhle odbornou část by myslím měli dělat ti analytici. Myslím, že my můžeme dát rámec a mantinely.
Janka Michaillidu: U krizové komunikace si to vzala na starost Lydie. Ta pracovní skupina kontaktovala externí síly.
Jan Bednařík: Ten dokument vytvořil tým analytiků. Já bych to nechal na nich. Nestavěl bych tým RV, který bude připravovat nový dokument na vyhodnocování důvěryhodnosti. My máme dávat hranice.
Petr Kapounek: Souhlasím s Honzou, ten tým existuje.
Janka Michaillidu: Já si nemyslím, že by ten dokument měli dělat členové RV. V tom vlákně bychom měli vytvořit usnesení, na čem jsme se shodli.
Dan Leština: Ta největší kritika je, že to není přiměřené těm funkcím. To, jestli si oni tenhle dokument od nás vezmou a zahodí, nebo ho přepracují podle našeho doporučení, je na nich.
Petr Kapounek: To podstatné řekl Dan - vymezit účel. Ale pak je taky problém, jak zamezit podbným situacím do budoucna. Neměl by být univerzální dokument pro všechny.
Dan Leština: Já bych to neřešil asi v rámci tohoto jednání.
Petr Kapounek: Mám návrh, že bychom si všichni řekli, že tam k tomu napíšeme nějaké myšlenky, a nyní pojdme na další bod.
3. Revize odborné sekce strany - update, 25 minut, Janka (případně pokračování po konci ofiko části pro zájemce) viewtopic.php?f=632&t=51538
Janka Michaillidu: Doporučuji sledovat to vlákno, padly tam různé věci, některé se nás týkají více a některé méně. Jedna z nich je nápad, že by vedoucí odborných sekcí (RT nebo programový tým) volilo RV. Bylo by funkční období. Ty roztříštěné sekce, co máme dneska, utáří vyznění pirátské politiky. Dávají dohromady stanoviska, PN… Ze začátku se hodně projevoval Vojta Pikal. Mohl bys krátce shrnout, jak si u RP tato problematika vede?
Vojta: My si sjednotili koncepci s Radkem a zbytek RP po nás chce prezentaci, já to tento týden nestihl. Dokud nebudeme sjednoceni, tak úplně nechceme dávat ty věci ven. Ještě nemám vyjasněno, jak má fungovat přenosná soustava mezi předsednictvem a odbornou sekcí. Pokud máš mít 15 RT a mRT, tak mít nad všemi dohled je nezvladatelný úkol pro orgán typu RP.
Jan Bednařík: Má to řešit spíš RV než RP.
Vojtěch Pikal: Pokud bude nutná změna OŘ, tak to půjde do RV. Chceme mít návrh a ten dát k diskusi. A samozřejmě, že ten návrh znamená, že všechna nadřízená tělesa to můžou změnit nebo do toho hodit vidle. Bude se měnit předpis o zřízení komisí a odborů, ten řeší CF. Jsme v iniciační fázi, kdy jsme s Radkem doluveni, jak to má vypadat, a chceme ten návrh předložit do diskuse.
Jan Bednařík: To dává smysl, vyčkáme, co se připraví a asi nemá v tuhle chvíli smysl dělat vlastní návrh.
Vojtěch Pikal: Rád bych slíbil, že to bude do 14 dnů, ale teď člověk neví, co se v půli týdne stane.
Dan Leština: Ten postup mi nedává smysl. Já měl za to, že ta skupina, ve které si to chceme vykomunikovat a být ve shodě, není jen RP. Mně se nelíbí to, že vy si něco vymyslíte a my tomu uděláme oponenturu. Myslím, že bychom na tom mohli spolupracovat.
Vojtěch Pikal: Já v tuhle chvíli mám vyrábět něco srozumitelného z organogramu. Nemám problém to předložit i pracovní skupině a další práci směřovat do té pracovní skupiny.
Dan Leština: Jako vedoucí pracovní skupiny budu považovat to vlákno na foru jako náš kmunikační nástroj a zvu všechny členy RP, aby se do té diskuse zapojili.
Vojtěch Pikal: Na to nemají čas.
Petr Kapounek: Mně přijdou všechny ty návrhy špatný. Výběr gesčním poslancem je problematický, u CF hrozí odborná slepota, varianta s RV není o moc lepší. Co takhle nějaký hybridní systém?
Dana Balcarová: Měli bychom si vydefinovat, co to je pozice garanta. Nakolik má čas, nakolik je odměnovaný. Týmy pracují v různém režimu.
František Kopřiva: Těším se na koncepci a má asi smysl o tom vést diskusi, až bude návrh RP přehlednější. Ty resortní týmy spadají pod RP, ale v drtivé většině případů jsou vedoucími gesční poslanci. Největší důraz je myslím na otevřenost dovnitř strany. Je mi jedno, pod koho to bude formálně spadat, ale těžiště by mělo být v tom, aby to bylo propustné. Druhá věc je, že spousta těch týmů funguje dobře. Je třeba shrnout problematické překrývající se oblasti (např. životní prostředí x průmysl). Vznikají také paralelní skupiny. Já to řešil u lidských práv, protože na to není resort. Založili jsme si meziresortní tým. Když se chce, tak to funguje, spíš bych se tedy soustředil na to, jak to co nejvíc otevřít.
Votjěch Pikal: Dostal se k tobě požadavek od Šárky na prezentaci?
Janka Michaillidu: Já se hlásila, když Dan říkal, že by chtěl širší shodu. Jsem ráda, že Vojta souhlasí. K vyjádření Františka a Dany… Četli jste to vlákno? Jestli ne, tak na to prosím koukněte.
Jan Bednařík: Reaguji na Petra a volbu vedoucích. Mně ta odborná sekce přijde moc koncentrovaná okolo Sněmovny. Můj návrh řešení byl vznik programových týmů. Pokud pokryjeme programovými týmy celou stranu (komunál, evropský parlament, senát), tak by to dávalo největší smysl. Měli bychom mít nějaký ideál a klidně ten systém změnit z gruntu.
Dan Leština: V odborných týmech by neměli být jen volení zástupci a „jejich lidi“. Souhlasím s Danou, že bychom mohli jinak promyslet tu úlohu garanta.
David Witosz: Ondra Polanský potřeboval funkční tělěso pro zpracovávání agendy. Dál vysvětlil, jak funguje jejich RT.
Dana Balcarová: Podle mě nejsou peníze na to, aby RT pracovaly dobře mimo Sněmovnu. Podle mě to nevyřešíme.
Jan Bednařík: RT může zůstat pod PSP a dělat podporu poslancům a senátorům. Ale zároveň může existovat programový tým nad tím, který zastřešuje i KETy a tak.
Dan Leština: Ten poslancův tým nemá za úkol určovat programové priority a koordinovat KETy. Měla by být struktura, která zajistí, že programové dokumenty budou napříč stranou konsensuální.
David Witosz: My chtěli mít člověka v každém kraji, my potřebuju slyšet hlas regionů. Máme jiný problém: někde je to dobré a šéfové KETů fungujou. Jinde ty lidi nejsou, nebo není doprava pritorita. Máme mnoho míst, kde se neshodneme.
Dana Balcarová: My to oddělili, že máme tým v PS a RT, který dělá programové věci. Problém je, že ten programový RT není nijak odměnovaný a nemá kapacitu. Plno těch lidí (i garant) se živí jinou profesí. Takže, ne že by nechtěli, ale nemají kapacitu reagovat ve chvíli potřeby nebo koordinovat ten tým.
Janka Michaillidu: Ty peníze, kterými jsou placení asistenti, mají sloužit pouze k asistenci výkonu mandátu poslance, ne na koordinaci vnitrostranických aktivit.
Dan Leština: Davide, přijde mi to dobrý s tím, že pokud by všichni fungovali tak jako vy, tak by stačilo jen víc týmy otevřít zájemcům z řad členů. Dano, já myslím, že nejde o to, aby garant mohl rychle reagovat. To, do čeho by měli být zapojeni jako všichni členové, je tvorba programu.
4. Institut - update, 20 minut, janka https://codimd.pirati.cz/hNzDcYUMRvafb-59vH4G1g?both#
Janka Michaillidu: Máme návrhy, kterých je 5 a je tam obrázkové sdělení o tom, co ty jednotlivé návrhy představují. Je tam společně zpracovaná tabulka. Dan Mazur je pověřen tím v průběhu rozpravy získávat informace, abychom všichni splnili deminimum. Dan zpracoval kostru právní rešerše, jaké náležitosti mají ty jednotlivé typy institucí, ale ještě to do toho vlákna nedal, tak na tom asi dále pracuje. Novinka je to, že jsem navrhla prodloužit rozpavu do 11.4. Apeluju na všechny, je to velmi důležité. Pokud máte nějaké otázky, ptejte se, máme na to člověka, nebojte se to v tom vlákně vokalizovat.
Vojtěch Pikal: Já nechal zpracovat analýzu i dalších institucí. Zprostředkuji vám to, abyste měli širší výběr a více informací.
Janka Michaillidu: Kdyby se někomu něco z Vojtových návrhů líbilo víc, tak může sbírat podporu pro další usnesení.
Vojtěch Pikal: Já nevím, jestli bychom to neměli sestavit spíš z nějakého střetu ověřené praxe a pirátských principů.
Janka Michaillidu: Prosím, projděte si to s tím, že snad budeme mít nějaké odpovědi na otázky k dispozici.
Jan Bednařík: Napadá mě, jestli je možnost hodit tam nějaký návrh institutu slepený z ostatních.
Tomáš Trčka: Nešlo by z té tabulky vyjmout parametry nějak hlasovat o nich, jako to nakombinovat?
Dan Leština: Vyber si svou kombinaci a dej si svůj návrh.
Janka: Potkejme se v tom vlákně, zaslouží si to pozornost.
5. Tvorba závazných stranických dokumentů - kam s tím doporučením, 10 minut, janka
viewtopic.php?f=248&t=51613

Janka Michaillidu: Přijali jsme usnesení, aby tvorba byla zadáváná týmům, a ty se pak řídily ZaTys. My se s Kristinou nedokázaly shodnout, komu se to má doručit.
Dan Leština: RP, resortní týmy, nechceme mít v newsletteru sekci „nová usnesení RV“?
Jan Bednařík: Poslal bych i na PKS a KETy, aby ta znalost byla všeobecná a i ta PKS mohou někoho něčím pověřit.
Dana Balcarová: Jsem pro a členové by měli vědět, co RV dělá. Měli by ale vědět i co dělá RP, to myslím také není všem jasný.
Vojtěch Pikal: Jsou dvě úrovně. To, co si může každý najít. A potom když něco potřebuješ všem oznámit. To druhé patří do newsletteru. Na to první máme vlákno. Zajistěte, abyste od Jany dostávali výzvy na newsletter.
Dana Balcarová: Šla bych i dál. Když chce RV zpětnou vazbu od členů, tak by to chtělo lidi přizvat a poptat, jestli se někdo nechce zapojit. Ta strana tak může odborně růst.
Jan Bednařík: Souhlasím. Ale zároveň máme krajské zástupce RV. Ti musí být komunikační linkou tam a zpět.
Tomáš Trčka: Kraje mají své newslettery a tam by to mohlo také být.
Dan Leština: Nedubloval bych to. Ohledně zapojení členů, podle mě to děláme docela dobře, třeba strategy tým nemá ani zápisy a některé resortní týmy nemají předem program.
6. Krajské kontrolní/rozhodčí orgány, 25 minut, janka
Janka Michailidu: Jak se na to díváte? Já si myslím, že by do budoucna měly existovat, ale já preferuji systémová řešení a představovala jsem si spíš, že by se to řešilo vnitrostranickou debatou. Kraje by si vlastní týmy udělaly na základě takto vzešlého doporučení. Hodilo do toho vidle usnesení Prahy, vzniká nám tady precedens. Jaký na to máte názor?
Dan Leština: Pokud si dobře pamatuji, tak k tomu měla připomínky RK a já jsem pro jim vyjít vstříct, ale nemám kapacitu to za ně dělat. Milerád akceptuji jejich připomínky.
Jan Bednařík: Řešilo se to na zasedání v Plzni s tím, že vyjádření RK je, že krajská KK nemá přezkumné pravomoce jako celostátní KK. Byla by to úprava více předpisů. V tenhle moment bych čekal, jak dopadne téma ombudsmanů a pak bych řešil, co zbylo z KK a na základě toho modeloval krajské KK.
Dana Balcarová: Praha k tomu měla důvod, a Dan Mazur by k tomu určitě měl co říct.
Janka Michaillidu: V té rozpravě, která předcházela hlasování, se obšírně tyto věci diskutovaly, tak bych doporučila se kouknout na to vlákno. Pokud budeme chtít vyvinout nějakou aktivitu v této oblasti, RK na tom s náma ráda bude spolupracovat.
Petr Kapounek: Problém kontrolních orgánů je, že to nikdo nechce dělat. Myslím že by bylo lepší posílit tu centrální.
Vojtěch Pikal: Kraje mají možnost mít vlastní rozhodčí orgány, ale ne vlastní kontrolní orgány. Dávalo by mi smysl, kdyby měly i tu druhou možnost ve chvíli, kdy mají ve správě hodně MS a zastupitelských klubů. Jsem pro tu změnu stanov udělat. Radši to budu mít připravený, než to někdy potřebovat a čekat rok, až to bude udělaný.
Petr Kapounek: Je potřeba vyřešit otázku omezení pravomoci a procesů.
Janka: Kdo by se chtěl do té skupiny zapojit?
Jan Bednařík: Hlásím se do týmu. Měly by být posíleny centrální komise, místo zřizování plnohodnotných lokálních.
Dan Leština: Souhlasím
Michaela Kleslová: Já se taky hlásím.
Petr Kapounek: Nechci, aby to byl kontrolní orgán s plnými pravomocemi. Myslím, že to bude jenom horší.
Vojtěch Pikal: Byl bych nerad, kdybychom směšovali mediaci a vyšetřování. Nedával bych se tímto směrem. To, že si Praha zřizuje vyšetřovací tým, tak je otázka, jestli to je v souladu s pravidly. Já mu nemůžu dát tu silnou pravomoc na přístup do uzvařených jednání a dokumentů.
Jan Bednařík: On je prakticky spíš mediační, než jakýkoliv jiný tým, nemůže vést řízení jako KK. Když na něco přijdou, stejně to budou muset předložit centrální KK. Chápu ale, že v tom Pražském usnesení byly nějaké přílepky.
Petr Kapounek: Jestli je idea, že to odhledčí celostátní KK, tak myslím, že to povede spíš k opaku.
Janka Michaillidu: Prosím, aby se přihlásili ti, kdo to téma chtějí řešit: Jan Bednařík, Míša Kleslová, Janka Michaillidu, Michal Gill.
7. Vzorový jednací řád pro oblastní fóra, 45 min, bez usnesení, Jan Bednařík
Jan Bednařík: Jde o to, že oblastní fora se řídí ZaTys. V OK se řídíme přiměřeně JdŘ a je docela zajímavé zjištění, že to takhle nefunguje všude. Některá sdružení se řídí pravidly, která jsou často obsahově paskvil. Často nejsou v souladu s našimi demokratickými principy. Je docela peklo zjištovat, čím se vůbec ty kraje řídí. Potom, když se dělá nějaké jednání, např. na CF, tak lidi neví o tom, jak se nominuje. Mohli bychom udělat vzorový řád pro oblastní fora, který bude něco mezi ZaTys a JdŘ CF.
Vojtěch Pikal: Máme MS, kde je lidí 5 nebo 7, není tam tak velká potřeba JdŘ, neměli by být zahlceni.
Petr Kapounek: Mám problém s tím pojmem vzorový jednací řád. Myslím, že je lepší vymezit mantinely pro jednací řády. Pokud tím řekneme, že všichni to budou mít takhle, tak je to taky špatně. V těch mantinelech ať si to udělá každý jak chce.
Jiří Demel: Za posledního půl roku jsem zjistil, že MS vůbec neznají předpisy.
Jan Bednařík: Největší MS má 37 členů a nejmenší KS 40. Máme MS, která jsou malá, ale nevidím problém v tom, aby na schůzi dodržovali návrhy postupů, námitky a jiné věci, které z JdŘ vyplývají. U malého MS vypadne podpora skupiny členů, těch lidí je málo. Je hrozně důležitý, aby byla nějaká dobrá praxe. Už od místní úrovně. Tím se podaří dosáhnout sjednocení a nebudou mít problém se orientovat v celostátních jednáních. Máme svazané ruce v tom, že můžeme mít jen vzorový jednací řád a pokud si kraje nebo MS neschválí svůj, tak se jím budou řídit. Ale pokud si chváli něco jiného, tak jim to nemůžeme nutit.
Vojtěch Pikal: Vzroový JdŘ neznamená že se někomu dává nějaká povinnost. Vyrobí se základ, který on může přijmout za svůj. Mantinely v tuto chvíli existují, ale není to úplně srozumitelné. Jsou věci, které se řeší úplně jinak na krajské a místní úrovni, proto to navrhuji odděleně.
Dan Leština: Podporuji udělat to podle těch odkazů, jestli jsem to dobře pochopil. Myslím, že ta myšlenka byla udělat ten vzorový JdŘ sestávající se z většiny s odkazy na příslušné paragrafx CF. Může to být nepřehledné, ale nemusí. Můžou tam ty lhůty, jednání se řídí tím a tím.
Jiří Demel: Je třeba udělat soulad mezi Jdř PMS a PKS. S hrůzou jsem zjistil, že JdŘ některého PMS by byl naprosto v rozporu s krajským.
Jan Bednařík: Uděláme vykopnutí na fóru, ostatní se přidají.
8. Usnesení RP - lokalizované programové balíčky zaměřené na prorůstová opatření, 10 min, usnesení?/odložit na forum?, Dana
Dana Balcarová: RP chce dát krajům, které chtějí dopady koronaviru zapracovat do svých volebních programů ke krajským volbám 2020, dát odborný support pro vytvoření prorůstových programových balíčků. Mě to zarazilo, protože si myslím, že to je překonaný koncept a dneska se bavíme spíš o udržitelném rozvoji a o pandemii jako možnosti změnit koncept vnímání, že ekonomika je jenom o tržním hospodářství.
Radek Holomčík: Já souhlasím s tím, co říkala Dana, možná jsme zvolili nevhodný obrat, ale myslíme tím to samé. Nabízíme jim odbroný support, kdyby chtěli ve svých programech reflektovat tu koronavirovou krizi. Já těm krajům budu posílat zadání na vytvoření prvních analýz. Ať ti lidi, co budoud dělat nástřel bodů ví, jaká je realita v jednotlivých krajích. Mně potom došlo že ve výčtu RT chybí doprava, životní prostředí a ještě jedno, myslím informatika. To usnesení jsem dělal já. Primárně jsem to konzultoval s propodnikatelskými resorty, protože budou hlavní řešitelé ekonomických opatření. Ambice je udělat to co nejširší, to budeme řešit v tomto týdnu. Prostě jsme použili nevhodný termín.
Petr Kapounek: Chci se vymezit proti tomu, že by byl „prorůstová opatření“ špatný termín. Růst je žádoucí jev, ale souhlasím s tím, že je nutné to pojmout jako příležitost ke změnám, kterým se za normální stavu všichni brání.
Dan Leština: Jestli hlavním řešitelem bude nějakým tým finance, tak proč ne, ale prosím pro RV průběžnou zprávu, jak to probíhá. Jsou to závažné otázky, na které máme ve straně různé názory a nějaký přehled o věci bychom měli mít.
Lukáš Černohorský: Bude to mít dopad na rozpočty obcí. Jednak odkládáme platby, taky klesnou příjmy od fyzických a právnických osob. Potřebujeme, aby se ty peníze točily v lokální ekonomice. Prorůstová ekonomika znamená, že se výhledově dostaneme do stavu, jako byl před pandemií. Ten udržitelný rozvoj je dobrý téma, ale ve chvíli, kdy ti lidi nebudou mít práci, tak jim to bude jedno. Ten tým vede Mikuláš Ferjenčík.
David Witosz: Všichni uvažujeme celkem podobně. Nyní počítáme, že půl miliardu v rozpočtu máme pryč. Ano, obce už s tím počítají a výdaje budou značné. Na obci budeme uvolňovat kauce, těm firmám to hodně pomůže. Doprava nemusí nic vymýšlet a potřebuje to, co se děje v zahraničí - příslib parlamentu a vlády, že něco chce dělat dvacet let. Chci upozornit na to, že Kalousek škrtal a z druhé strany Poláci stavěli silnice a železnice, a v té době nás předehnali.
Radek Holomčík: Dane, informování RV není problém, pak se můžem domluvit, jakým způsobem to bude probíhat. Jako RP nemáme pravomoc těm krajům diktovat, že to mají mít v progrmu. Není naším cílem zasahovat do programů, ale dát jim odborný suport, aby si tam mohli implementovat to, co jim bude dávat smysl. Pokud se chce kdokoliv z RV zapojit, tak budu vděčný, napište mi. Souhlasím s Lukášem. Ta krize by byla i bez koronaviru. Dopady globálních ekonomických věci a Babišových kroků by stejně přišly. Tahle situace to jenom hodně akceleruje. Lukáš říkal, že nikoho udržitelným rozvojem neoslovíme. Ale mě se tohle uvažování nelíbí. Pokud budeme uvažovat o ekonomických opatřeních, tak je dělejme tak, aby ten výsledek opatření byl co nejblíž udržitelnému rozvoji, snižování emisí… Snaha jet cestou udržitelného rozvoje má smysl a měla by být. Primární role bude ležet na vládě a parlementu. Kraje můžou něco udělat, ale samotné to nezachrání. Takže na krajích to neleží, ale můžou něco udělat.
Dana Balcarová: To, že to teď bude na vládě a parlementu… Myslím, že to bude hodně i na EU a kam ty peníze bude směřovat. Jednotliví premiéři EU se shodli na tom, že součástí toho zotavování ekonomiky musí být i ochrana klimatu.
David Witosz: O zakázky se uchází mnohem víc firem, soukromý sektor vyklízí pole. Nechci škrtání, chci investice a práci pro lidi.
Radek Holomčík: Já jsem ekonomicky pravičák, ale hrát si na vyrovnaný rozpočet je hloupost. Jde o to zainvestovat, zadlužit se do věcí, které rozjedou ekonomiku a posunout ten stát dál. Teď jsem tady primárně kvůli krajům.
Dana Balcarová: Myslím, že se všichni díváme stejným směrem. U té analýzy PEST… Existuje i PESTle, která analyzuje environmnetální a legislativní prostředí. Nechcete to rozšířit? Parlament snad bude podporvat i malé podnikatele, to je naše strategie a doufáme, že to uhrajeme.
Radek Holomčík: Tu leg. analýzu nebudu chtít po krajích a budeme to dělat bokem. Já budu zadávat PESTE - je tam i ta ekologie. To s těmi dotačními programy je dobrý tip. Bude to v zápisu z bodu na RP každé pondělí.
Dana Balcarová: Nezapomeň do reseni prosím zapojit tým ŽP.
Dan Leština: Prosím tedy o zapojení RT ŽP.
9. Mumbly RV a jejich opora v předpisech, 15 minut, janka
Janka Michaillidu: Včera byla na Zulipu debata, ze které vyplynulo, ze někteří členové kontrolní komise nevědí o RV Mumble schůzích, vznikla tam diskuze o formě, co to je RV Mumble dle jednacího řádu. Otázka je - zda lépe avízovat?
Dan Leština: Navrhuji setřít rozdíl mezi jednáním fyzickým a na Mumble.
Vojtěch Pikal: Poskytnu historický vhled. Mumble RV se nebralo jako řádné jednání RV, ale bylo to jednání skupiny členů ke konkrétni kauze. Vojta nevidí Mumble jako řešení pro RV, ale jako doplněk k řešením konkrétních problémů.
František Kopřiva: Podporuje názor Vojty, Mumble řeší operativní nebo urgentní problémy. Na Mumble se až navýjimky neřeší přijímání usnesení. Jsem proti narychlo přijímaným usnesením a mělo by jich být co nejméně. Řádně připravovat mumbly podle mě nebudeme stíhat. Klidně bych to nechal dvoukolejné.
Dan Leština: Františku co se týče hlasování, ano, ani na osobním zasedání bych nepřijímal usnesení, pokud to nebude vyžadovat urgentní situace. Nevidím ale rozdíl mezi těmito dvěma druhy jednání.
Vojtěch Pikal: Děsí mě, jak dlouho tato věc trvá.
Lukáš Černohorský: Je to vyjímečné. Na fóru bychom mohli mít separátní vlákno jednání mumble. Evidentně KK byla zcela dezorientovaná a myslela si, že máme oficiální zasedání.
Jan Bednařík: Myslím, že ty mumbly jsou jako jakákoliv schůze jakéhokoliv týmu a myslím, že je dobré to oznámit jakýmkoliv lidem, kterých se to může týkat.
David Witosz: Myslím, že je to celé bouře ve sklenici vody a někteří členové KK byli zmatení, co je to za druh jednání.
Janka Michaillidu: Neodorozumění je v tom, že tenhle mumble vypadal hodně dlouze a v tom devátém bodě se objevilo usnesení.
Dan Leština: Pokud hledám sestavování programu nějaké schůze, tak je to nepřehledně zařazeno a uznávám, že pro kohokoliv dalšího to najít to je obtížné. Podnět jednatelům: zpřehlednit sekci fóra, oddělit sestavování pořadů, zápisy atd.
Jiří Demel: Vojta to nazval porady k projednávaným bodům a vůbec bych to dál neřešil.
Lydie Bartošová: Jsme velký orgán a v porovnání s ostatními jsme ztuhlí, neflexibilní a nemáme možnost nějaké normální neformální konverzace, jako má RP, kteří si píšou v chatu. Mumble jsou jedna z možností, kde si to můžem probrat bez zevlování RP a KK. Bylo by dobrý si uchránit prostor, kde se můžeme bavit bez formalizace.
Jan Bednřík: Chtěl bych být maximálně transparentní a dát lidem vědět, ať šíříme dobrý zvyk.
Lydie Bartošová: Nechci nabádat k netransparentnosti. Ale aby naše jediná komunikace byla přísně formalizovaná, tak to je svírající. Sem může každý přijít. Pojďme rozdělit mumble na online jednání a „chceme se jen tak pobavit“.
Petr Kapounek: Zápis bude, tohle jednání je veřejné.
Dan Leština: Máme zulip. Jediný upgrade, který navrhuji, je, že bychom měli mít program dostatečně dopředu a pozvat každého, koho máme.
Vojtěch Pikal: Ty měsíční mumble nemají být plné formální zasedání a vždy jsem to bral tak, že není povinná účast. Nikdy se tu nic nerozhodovalo, maximálně se dávala dohromady nějaká pdoora a byl z toho zápis. Formalizovat z toho jednoměsíční setkávání RV, tak se všichni zblázníme.
Jan Bednařík: Hodit to někam víc veřejně je kosmetická změna, ale na obsahu, co řešíme, se nic nemění.
Lukáš Černohorský: Mně se stává, že se to kryje s jednáním sněmovny. A když je to Mumble tak vím, že se tam nic neodhlasuje. Na mumble si nevzpomínám, že bychom kdy něco hlasovali. To je zásadní rozdíl.
František Kopřiva: Asi se s některými neshodneme. Kdo chce, aby mumble byl ukotvený v JdŘ RV, tak to navrhněte, sežeňte si podporu členů a odhlasujeme to na foru. Za mě to je ale zbytečná zátěž jednatelů.
Dan Leština: Pojďme nic nehlasovat na mumble a na osobních zasedáních.
10. Proces přípravy programu PSP 2021
Lydie Bartošová: Přemýšlím, že by bylo dobré zjistit, v jaké fázi jsou ty týmy. Mně přijde, že chybí prostředník.
Kristina Kubcová: Přečetla SMS od Jakuba. Jakub není zásadně proti odložení deadline pro podněty.
Janka Michaillidu: Teď mluvím jako garant. Dáváme to dohromady a strkáme to do toho zásobníku témat, což bylo v tom mailu od Jakuba. Tam se můžete podívat, v jakém stavu to tam různé týmy mají. Je vidět, jak měl kdo možnost se tomu věnovat. Hodně týmů tam má jen střednědobé cíle z tohoto období.
Dana Balcarová: Teď se ten program myslím bude hlavně rozšiřovat, ale budeme pořád držet naše silná témata.
Dan Leština: K té formě. Ta je dost podrobně popsaná v Jakubovém dokumentu. Bojím se, že pokud se půjde tak, jak to bylo schválené RP, tak to bude úplně z gruntu překopané. Každé téma má svojí A4, bude to mít úplně jinou formu. Ty jednotlivé body se dají vzít a rozpracovat do celé stránky a odevzdat. Ale to bude dost práce. Taky by se to tam asi nevšelo. Bude prostě méně témat, více rozpracovaných.
Janka Michailidu: Jestli na to chceme být víc napojení jako RV a mít víc přehled, tak doporučuju si projít ten dokument, co schválilo RP, ve kterém Jakub píše, jak to má v úmyslu dělat (celý ten proces).
Dana Balcarová: V tuhle chvíli se jen sbírají nápady, co by tam měly být, pak MO vybere témata, která by pustil do průzkumu.
Jan Bednařík: My máme zodpovědnost za program a budeme ho schvalovat, měli bychom se do toho vložit teď a nečekat, co nám přistane. Jestli to půjde přes MO, tak to dopadne špatně.
Lydie Bartošová: Nemyslím si, že to má rozhodovat MO a je průšvih, když to mají dělat oni.
Dan Leština: Měly by být programy dva. Jeden dlouhý podrobný, který by se neřídil průzkumy. A z toho by měl MO vybírat témata a prezentovat je na sítích. Koho to zajímá z RV vyzývám k činnosti v rámci editorského týmu. Čím víc nás bude chodit na ta setkání, tak tím lepší bude dohled RV.
David Witosz: Média nemůžou rozhodovat, co mají být naše priority. Mají nám říkat, jak to komunikovat. Bude to litý boj.
Dana Balcarová: Poslala jsem odkaz na dokument, kde je napsaný, že další setkání bude 20.4 na mumble (https://docs.google.com/document/d/1tr1 ... hrZ_I/edit). Tam je taky, že nakonec by se na to měli dívat garanti a MO. Asi se shodneme na tom, že ten průzkum je zvláštní a asi by neměl určovat program, se kterým půjdeme do PS.
Dan Leština: Ten koncept můžeme shodit, ale je to velký zásah.
Jan Bednařík: Jakub měl vytvořit vzorový bod a představit ho na SVÝTu, a pak by k tomu asi vznikla zpětná vazba. SVÝT nebyl, viděl jste někdo ten vzorový bod?
Janka Michaillidu: První téma v zásobníku v bodu spravedlnost, takhle to má prý vypadat.
Lydie Bartošová: Co takhle se zúčastnit té další schůzky a dohodnout se, že chceme být u té prioritizace a domluvit se na formě?
Jan Bednařík: Nebylo by vhodné vyžadovat, aby to neměl na starost jen Jakub?
Janka Michaillidu: Založíme k tomu jednání?
Lydie Bartošová: Že bychom se dohodli, jakým způsobem se chceme zapojit a jak se bude rozhodovat?
Dan Leština: Rozhoduje RP a to pověřilo Jakuba.
Dana Balcarová: Hledání shody vždycky bolí.
Jan Bednařík: Potřebujeme systémovou změnu odborné sekce.
Lydie Bartošová: Když Jakub vyslovil, že nemá problém s posunutím, tak nechcete si vymyslet nějaký datum a navrhnout ho tam? Nebo chceme nejdřív zjištovat, jeslti to je potřeba?
Dan Leština: Souhlasím s Honzou, že bychom v rámci toho přemýšlení mohli zvážit reformu odborné sekce. Jestli byste souhlasili, tak bych to začal nějak víc hnát k cíli.
Dana Balcarová: Já bych počkala, co se v té tabulce objeví jako podněty a potom můžeme konkrétně nad tím mluvit na té schůzce, jestli to je funkční a účelné.
Lydie Bartošová: Ten termín je pět dní před tou schůzkou.
Janka Michaillidu: Lydie, já bych koukla do jaké míry jsou to překopírované dlouhodobé cíle a nakolik to tam ty týmy fakt dávají. A na základě toho bychom se mohly domluvit, že poprosíme Jakuba, jestli by to neprodloužil. Janka se na to podívá, Lydie slibuje jedno oko.
AOB
Lydie Bartošová se domluví s Petrou Smutnou na komisi k hlasování o krizové komunikaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Michaela.Kleslova, Michal.Gill
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Zde jest zápis z Mumble RV v neděli 3.5 od 18:00. Zápis byl ověřen ověřovatelem, Danem Mazurem.

TLDR:
  • Jan Bednařík se nestihl dostat vykopnutí k jednacím řádům KS a MS na fóru. Vojta Pikal svůj návrh asi také nestihl. Honza se s ním ohledně toho spojí a mrknou na to zítra.
  • František Kopřiva se domluví s Radkem Holomčíkem ohledně toho, jakým způsobem bude od RP probíhat informování RV o prorůstových opatřeních v krajských programech.
  • Dan Leština pošle Michalovi G. a Lydii pozvánku na schůzi k programu, až bude. Někdo to pak dá i na Zulip pro ostatní členy RV.
  • Na příštím mumble znovu otevřeme SEx a přípravu RV na něj.
  • RV chce výzvu o tom, až se bude připravovat program na SEx, aby se mohlo nějak relevantně zapojit. Kristina o tuto výzvu poprosí Šárku.
  • František předá na poslaneckém klubu info o metrice hlasování, kterou do Strategie přidalo RV.
  • Jan Bednařík dává dohromady alternativní návrh k revizi odborné sekce strany, chce to mít hotové během pár dní a pak ho dá do příslušného vlákna ve vnitrostranické diskuzi.
  • Kdo chce znát odkaz na jednání RP, nechť se ozve Jance. RP bývá obvykle od jedenácti, ale kvůli zavřeným sekcím se občas neví kdy to začne. Pozor, často se mění pořadí bodů.
  • Dan Leština bude před SExem dělat schůzku s lidmi, co mají zájem o problematiku RT. Kdo se chcete ještě do tématu zapojit (a zúčastnit se schůzky), ozvěte se mu.
  • František Kopřiva navrhl svolat poradu jednatelů cca za čtnáct dní. Detaily se domluví na Zulipu.
  • 6. 6. 2020 od 11:00 do 17:00 proběhne online zasedání RV na Mumble. Na poradu jednatelů bude zařazen bod technické zázemí.

Pro účely archivace do OT vkládám copypaste celého zápisu:
OFFTOPIC# Mumble RV v neděli 3.5 od 18:00
Přítomni: Dan Leština, Bára Soukupová, Daniel Mazur, Jana Koláříková, Janka Michaillidu, Lukáš Blažej, Lydie Bartošová, Marek Řebíček, Michaela Kleslová, Petr Třešňák, Martin Šmída, Václav Žídek, František Kopřiva, Petra Smutná, Jan Bednařík, Karsten Sachs, Daniela Weissová, Jan Hošek
Předsedající: František Kopřiva
Zapisuje: Kristina Marie Kubcová
Omluvy: Lukáš Černohorský, Michal Marciniszyn
Ověřovatel: Daniel Mazur

**1. Check in úkolů z minulého Mumble, Kristina, 10 minut**
- Upgrade evidence lobbistů (Lukáš Černohorský nahodí do redmine a sežene si podporu): dnes update není, Lukáš se omluvil z jednání.
- Vznikla skupina ke krajským komisím ve složení Jan Bednařík, Michaela Kleslová, Janka Michaillidu a Michal Gill
- Janka: Neměla jsem čas, ale Míša chce založit topic na zulipu, je prý nějaký vývoj v pražské situaci.
- Míša: Jj, ale musím si nastudovat tu situaci. Pak to založím.
- Honza: Předsedám tomu, nevypadá to žhavě, zhruba měsíc bude trvat rozprava, počkal bych do té doby, jestli se jim podaří sehnat lidi. Pokud se ty tři nepodaří najít ani v Praze, tak asi nebude tak horké to řešit.

- Jan Bednařík udělá na fóru vykopnutí k jednacím řádům KS a MS
- Honza se k tomu nestihl dostat, Vojta Pikal chce udělat návrh, ale taky to asi neudělal. Spojím se s ním a mrknem na to zítra.


- Dan Leština domluví s Radkem Holomčíkem, jakým způsobem bude od RP probíhat informování o prorůstových opatřeních
- Dan se snažil s Radkem spojit, ale k informování zatím nedošlo. Radek řekl, že bude dělat shrnutí a pošle nám ho v kopii. Já mu řekl že stačí třeba jedno a pak jedno na konci. Pak jsem mu ještě poslal mail, ale bohužel bez odpovědi. Chci aby to převzal někdo jiný, protože je na mě Radek teď naštvaný. Jde o to „donutit Radka“, aby nám přeposlal mail se shrnutím situace. Bere si František.


- Lydie Bartošová se domluví s Petrou Smutnou, jestli by byla ochotna být za RV ve výběrové komisi k poptávkového řízení k projektu předcházení a řešení konfliktů ve straně - stalo se.

- Lydie s Jankou se podívají, jestli resortní týmy stíhají dodávat podněty do programu pro volby 2021. Pokud ne, RV poprosí Jakuba, jestli by neprodloužil deadline.
- Janka Michaillidu: Proběhla další schůzka, kde se diskutovalo, co dané týmy stihly dodat. Došlo se k tomu, že to spousta týmů nestihla, ale Jakub zároveň řekl, že nevadí, že se to posune. Takže termín na dodělání a přiřazení priorit v rámci toho zásobníku je tuším do 15.5 (příští pátek). A ten další týden je další schůzka editorského týmu. Takže bylo vyhověno tomu, že byla potřeba to posunout. Na tom setkání jsme probrali jakým způsobem přiřazovat priority. Zase se řešilo, jestli témata vybírat odborně/ideově nebo vzhledem k poptávce, co vyjde z průzkumů.
- František Kopřiva: Brzda je myslím i to, že stojí práce v RT. Např. ekonomický tým nestíhá + za rok a půl stejně nebude aktuální to, co se tam nyní zapíše. Mám pocit, že Jakub chce spíš ta mediální témata.
- Lydie: Promítá se tam ta Budoucnost je teď?
- Dan: Nemyslím, že by se to tam projevilo nějak zvlášť. Zatím jsou to takové rozsypané podněty odevšaď a kompletuje se to.
- Petr Třešňák: Ty věci (program a budoucnost je teď) jsou paralelní a nejsou nijak provázané.
- Lydie: To by asi bylo dobré, aby se to provázalo, když už budeme investovat do této linky.
- Petr Třešnák: Já si nemyslím, že se ta Budoucnost nějak moc odychluje od dlouhodobého programu a i tím, že je tam ten personální překryv mezi tvůrci...
- Dan Leština: Kdo má z RV čas, tak apeluji, abyste přišli na schůzku k programu. Že bychom tam mohli pomoct s procesem a zapsat ho, schyluje s k chybám z minulých procesů.
- Janka: Schůzka je 21.5 od 18:00, je tam napsané, že „snad už osobně v PiCe“
- Michal Gill: Dane prosím přepošli mi pozvánku, až bude.
- Lydie: Mně taky.
- Jan bednařík Hodte to info na zulip až bude.
- František: Já tam budu z pozice RT. Pokusím se vám také reportovat. Věřím, že ideové základy jsou důležitější než marketing.

**2. zástupci za RV do komise pro rozdělení financí RT a MRT** (https://redmine.pirati.cz/issues/30628); janka (15 minut)
- Janka: Došlo se k tomu, že se bude zakládat výběrová komise, která se bude probírat na pondělním RP a my bychom za RV měli dodat dva zástupce. Já v té komisi být nechci, protože jsem garant. Půjde tam Dan Leština. Zítra bychom měli mít další dvě jména.
- Marek Řebíček: (přihlásil se, že tam půjde)
- Janka Michailidu: Jde o to rozházet 400k mezi týmy, co si zažádaly o 600k.
- Jan Bednařík: Bude to online nebo v Praze?
- Dan Leština: To si ta komise domluví.
- Jan B.: Já to taky beru.
- Kristina: Tedy vypadne Dan. Dám je do toho redmine.


**4. info - "kauza" schválené záměry vs. vyhrazené prostředky**; janka (15 minut)
- Janka Michaillidu: Docela důležitá věc, která se týká rozpočtů, které jsme schvalovali. Schválili jsme odborům peníze rozdělené do tematických celků a tyto celky byly zadány do piroplacení jako schválené záměry. Když to Vojta procházel, tak si všimnul, že spousta vyhrazených prostředků byla neschválená zadána do piro bez schválení těch jednotlivých záměrů. Nyní je třeba ty tematické celky schválit. Přistane nám to na stole, teď to je u RP. Řeší se to na Zulipu ve streamu RV.
- Stanislav Štipl: Přimlouval bych se za to, abychom v budoucnu ty záměry schvalovali zvlášť.
- Janka: Mně přišel trefný point od Petra Tkadlece, že se RV dřív zabývalo záměrem týden a půl a nyní máme šmahem schválit 90 záměrů.
- Jan Bednařík: Mohli bychom zkusit nějaký kompromis, aby se spolu s rozpočtem schválily záměry, které jsou plánované na konkrétní nasmlouvané služby. Ostatní věci budeme schvalovat zvlášť.
- Stanislav Štipl: Jde o to, abychom si vědomě stanovili hranici a hlasovali o tom rozpočtu tak, abychom věděli, že tohleto tam je a tohleto tam není.
- Dan Leština: Problém je, že se v překladu ztratilo, co je schválený záměr a co ne. Nemyslím, že je nutná systémová změna, jen na to prostě dávat víc pozor. Začátek je na zulipu v diskusi „systém pro tvorbu webů“.
- Daniela Weissová: Pro člověka, který se v tom ne úpně orientuje a má tendenci si říct, že to někdo jiný ví... Může se stát, že se některé věci přehlédnou fatálně.

**5. SEx - update ze zasedání RP**; janka (10 minut)
- Janka Michaillidu: Termín měl být 12.6.2020 v nouzovém režimu do 50 osob. Padl už i prostor - Venuše ve Švehlovce. Chtějí zachovat poměr osob za RV, poměry... Rozhodně nepřichází v úvahu, že se sjede celé RV. Pro ostatní by měla být zajištěna možnost vzdáleného připojení. Výhledově budeme muset vybrat někoho, koho tam pošleme osobně.
- Daniela Weissová: Co využít krajské zástupce RV, že by tam rovnou šli za kraj?
- Janka Michaillidu: No, bude tam povinně jeden člověk za PKS a nevejdou se tam.
- Lydie: Mně dávají smysl jednatelé.
- František Kopřiva: Asi chtějí jednatele kvůli legitimitě a informovanosti, myslím, že to počtově sedí. Měli bychom vyžadovat, aby nás tam bylo 3-5. Měli bychom si sepsat, co tam chceme vyjednat.
- Janka: Můžeme znovu otevřít na příštím mumble. To už bude jasný program.
- Dan: Měli bychom vymyslet, co chceme probrat my s nimi. Asi minimálně reformu odborné sekce strany.
- Janka: Jsem pro chtít výzvu, až se ten program bude připravovat, abychom se mohli relevantně zapojit
- Kristina: Předá tuto prosbu Šárce.
- Dan: Mohla by tam přijít pracovní skupina, která řeší odbornou sekci strany, s výstupem za RV.
- Janka: Chystá se to a měli bychom se na to připravit. Kristina nám to poznamená mezi úkoly, kdybychom to případně potřebovali urgovat.
- Jiří Demel: Byli tam pozváni lídři kandidátek.

**6. Krizová komunikace - report z vývoje**, lydie (20 minut max)
- Lydie Bartošová: Jsem tu já, je tu Petra a Jana Kolaříková, které jsme od začátku účastny procesu. Udělali jsme si představu, co bychom od toho mohli chtít, pak jsme zkonstruovali předběžnou poptávku. Chceme, aby se ve spolupráci, s organizací, kterou vybereme, stalo následující. Vytvoření pracovního týmu, který bude pracovat se stranickými dokumenty, které se týkají vztahů+kompetencí. Dál mapování vnitřní prostředí, různým způsobem. Potom by vznikl dokument, který by shrnoval, kde jsou ty momenty, kde se selhává. Součástí dokument klíčových opatření, dokument dobré praxe. Následující fáze implementace. Pak udržovací fáze. Takhle jsme to zadali. V průběhu výběru jsme narazili na kámen úrazu: stejně jako když se hledaly případy dobré praxe k institutu, tak je těžké naít někoho, kdo se veřejně profiluje, jako že s tímhle pracuje. My to nemůžeme jen tak přebrat z korporátního prostředí. Já si to představovala tak, že vlezu, zagooglím a bude to. Ale ta realita výběru je bohužel jiná... Během pár dnů by mělo padnout rozhodnutí pro organizaci. Jen jedna organizace dodala vše, co jsme chtěli.
- Jana: Nechceme pořád jen něco nakupovat. Chceme se dostat do fáze, kdy to bude nastavené a pojede samo. Že se know-how naučíme a nebudeme navždy zívislí na dodavateli.
- Petra Smutná: Informovala RV, že tam doplní své stanovisko za RV.
- Lydie: Nemyslím, že to půjde k RV ke schválení.
- Jana: Bude asi podrobnější setkání s vybranou firmou a řekneme si jak co tedy bude. A ten plán by se pak myslím mohl prezentovat na RV.

**7. Metriky RV** - krajští zástupci a reporty - zohlednění covidu? Kristina, 10 min
- Kristina: Prosí o spolupráci krajské zástupce v RV, aby jí posílali, jestli ten daný měsíc reportovali v kraji.
- Stanislav Štipl: Mohly by být tři hodnoty, protože ne každý kraj má každý měsíc krajskou schůzi.
- Petra Smutná: Tak si udělej reporting mailem nebo vlákno na fóru.
- Lukáš Blažej: Je to percentuální metrika nebo ne?
- František Kopřiva: Asi by se měla zrušit. Jestli je vůle tu metriku zrevidovat, tak směle do toho.
- Stanislav: Co takhle neevidovat procento, ale evidovat počet informací?
- Kristina: Od příště tedy budeme reportovat ne osobní informace na krajské schůzi, ale prostě informace kraji, která nemusela proběhnout na schůzi - subsidiarita, všude se reportuje jinak.
- Petra: Nechápu tu nutnost reportovat, když někdo nefunguje, tak ho přece kraj převolí.
- Daniel Mazur: Chápu metriku a proč to nefunguje dohledem KF - kraje, když jim zástupce RV info neřekne, tak nevědí, jestli bylo nějaké info k reportování.
- Janka: Řeší to i PKK, některým poslancům kvůli covidu (a schůzím, co probíhaly třeba v polovině poslanců) nuceně klesli hlasování.
- Františke: O této metrice potřebuju víc info pro PPK - metrika jako každé hlasování (i procedurální)? Proběhlo nějaké jednání se zástupci PPK ohledně tohoto?
- Jan Bednařík: Metriky jsou orientační a pro srovnání, není to něco, kvůli čemu chceme někoho bít. Je to jen informační pro RP.
- František. Info předám na klubu a doufám, že to příště naformulujeme lépe.
- Lukáš: Metrika účasti je důležitá pro MO. Kdyby nám z toho najednou kvůli covidu vycházela nižší účast, tak by to mělo MO vědět.
- František: Já myslím, že nefunkční metriky vyjdou brzy najevo.

**8. Odborná sekce strany** - janka (10 minut)
- Janka Michaillidu: Zítra na RP se bude probírat další postup ohledně výběru zájemců o ministerské pozice. Bude dokument k reorganizaci odborné sekce, evidentně se to nějakým způsobem řeší. Poznám to z toho, že mě Radek opakovaně kontaktoval ohledně zařazení našeho MRT. Žádný dokument zatím není a ani to není na programu zítřejšího RP, už nevím, jak si o to máme jinak říct. Vím, že Radek s Vojtou dostali za uši, protože na fórum dali nějakou úvahu, kterou si předem neodsouhlasili na RP, ale toto je trochu jiný případ. RV má k tomu pracovní skupinu ale ta RP nám nedokáže umožnit do toho procesu vidět. I když jsme byli domluvení, že na tom budeme dělat nějak společně.
- Dan Leština: Činnost naší pracovní skupny zatím spočívá v čekání na RP a myslím, že bychom na tom mohli začít dělat. Je to ve vnitrostranické diskusi. viewtopic.php?f=632&t=51538
- Janka: Nemám nic proti tomu mít alternativní návrh.
- Jan Bednařík: Dávám doromady návrh, pak ho hodím do té diskuse. Taky se pokusím dát to dohromady během pár dní.
- Dan Leština: Tak já na tebe počkám. Kdo chce vědět odkaz na jednání RP, nechř se ozve Jance. Bývá obvykle od jedenácti ale kvůli zavřeným sekcím se občas neví kdy to začne. Pozor, často se mění pořadí bodů.
- Dan: Před SVÝTem bych udělal schůzku s lidmi, co mají zájem s zúčastnit schůzky zájemců o problematiku RT. Kdo se chcete ještě zapojit ozvěte se.
- František navrhl svolat poradu jednatelů cca za čtnáct dní. Doluvíme se na zulipu.
- Lukáš Blažej: Nechceme dát za měsíc zasedání?
- Dan: Já jsem pro zasedání na mumble.
- František: Za mě třeba fyzicky jednatelé nebo malá skupina. Na poradu jednatelů prosím dát bod technické zázemí.
- Jan Bednařík: Jitsi se zlepšuje, errorů ubývá.
- Dan Leština: Nemůže nám TO dát zprávu o upgrade Jitsi?

### AOB
- Janka: Pokud se prodlouží pir. institut, tak ještě upravím svůj návrh a vyhodím body, které jsme zavrhli na debatách. Musím to nechat znovu odpalcovat?
- Lukáš: Navrhuji dát tam novou verzi s tím, že pokud nikdo nedá námitku, že bys měla znovu sbírat podporu, tak je to přijatelné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvek:
Vojtech.Pikal
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Zápisy z mumble pro členy RV

Příspěvek od exasistent.RV »

Mumble RV 5.7.2020
Přítomni: Dan Leština, Janka Michaillidu, Jan Bednařík, Tomáš Trčka, Michal Marciniszyn, Daniela Weissová, František Kopřiva, Stanislav Štipl, Petra Smutná, Lydie Bartošová, Dana Balcarová, David Witosz (pardon, já si zapomněla zapsat docházku, takže jen rekonstruuji ze zápisu)
Zapisovala: Kristina Marie Kubcová

TLDR:
  • Etický kodex o hlasování zajímá Janku Michaillidu, Honzu Bednaříka a Petra Kapounka. Lydie se na tyto lidi bude k tématu příležitostně obracet.
  • Pokud ještě někdo chce být členy core týmu k reformě odborné sekce, tak se ozvěte Danovi Leštinovi, ještě je čas. Dana Balcarová se hlásí do týmu.
  • Dohodli jsme se, že člověk, který provede volební dohled, do redmine napíše, že je to zkontrolované, a pak ten úkol zavře. Petra, Marek a lidi co nic nemají by dostali senátory.
Celý zápis v OT. Zápis nebyl ověřen, v případě nejasností nebo podezření na dezinterpretaci zapisovatelem se na mě rozhodně obraťte :)
OFFTOPIC1. Prioritizace témat pro sněmovní program (2021), 20 minut, janka
- Janka Michaillidu: Omlouvá se za opožděné spuštění hlasování. To běží, a pak bude do tabulky doplněn průměr za RV. Ráda by se vyjádřila k procesu obecně. Např. ostrouhal RT doprava, zbyl jim jeden bod. Lidé hlasovali jen podle názvů témat, to je velké poučení. Taky to trpí tím, že na spoustě míst prostě ještě nejsou hotové ty krajské programy. Nebylo by na místě tento feedback předat Jakubovi? Jestli není prostor ke zpomalení. Janka pozdě večer koukne, jak to vypadá s hlasy a když už tam stejně bude většina pro variantu A, tak to tam nakopíruju a vůbec to nebudu řešit. Jste s tím všichni ok? Jakože kdyby už to bylo nezvratné. David Witosz potvrzuje, že je toho moc, Janka bude komunikovat toto na pondělní schůzce. Např. spousta lidí si stěžovalo, že byla špatně udělaná ta CF anketa.
- Stanislav Štipl: Mně by přišlo dobrý nejdřív schválit program a až pak vybrat prioritní volby. Já myslím ře v CF nehlasuje moc lidí, protože je to příliš rozsýhlž.
- Dan Leština: Myslím, že ení opodstatněné s tím znovu spamovat 1000 lidí. My ted vybíráme, Rp to posvětí a spolu s MO vybere věci, co půjdou do průzkumu. Předtím to bylo jen RP. K tomu, že jsme ted některé detaily nezvládly, bohužel budeme muset přihlížet později.
- Dan Witosz: Souhlasím s Danem.
- Janka Michaillidu: Hlasovalo přes 36 % členstva.
- Jan Bednařík: Podle mě je důležitější, co chceme prosazovat, než to, co povede v mediálním průzkumu. Někde může být průnik, ale záleží hlavně na nás, co chceme.
- Petra Smutná: Takže my jsme teda vybrali témata, která byla mediálně upřednostěná.
- Janka Michaillidu: Myslím, že Jakub připouštěl možnost, že se ty body budou moct dodat později. To zítra proberem na té schůzce.

2. Etický kodex - předání, 5 minut, lydie
- Lydie Bartošová: Asi jste si všimli debaty CF ohledně etikety lobbingu během zasedání. Myslím, že by bylo dobrý, aby to nevyšumělo. V té debatě se objevil myslím docela dobrý návrh Honzy Kocherta (viewtopic.php?p=703035#p703035). Bylo by dobrý to trochu hlídat, když už jsme to otevřeli. Nemáte někdo zájem si to vzít a zahájit jednání o hlasovatelné verzi etického kodexu? Kdyžtak se o to pokusím já, ale jestli do toho někdo budete mít chuť do toho jít, tak jděte.
- Janka Michaillidu: Mohli bychom udělat pracovní skupinu.
- Lydie Bartošová: Myslím, že by to mělo projít CF.
- Janka Michaillidu: Zajímalo by to mě, Honzu Bednaříka a Petra Kapounka. Sami to ale kvůli času nezvládnou. Lydie se na tyto lidi bude k tématu příležitostně obracet.
- Lydie Bartošová: Já se prostě chtěla zeptat skupiny lidí, tak se ptám tady.

3. Reforma odborné sekce - zprávy z fronty (Dan L., 10 min)
- Dan Leština: Otázka, jak moc široký/úzký tým to má být. Je to skupina lidí v nalodění, nebo poslanec a asistent? S tím souvisí vztah týmu k vedoucímů a naopak. To jsme nerozlouskli, ale posouváme se. Pokud ještě někdo chcete být členy core týmu, tak se ozvěte, ještě je čas. Dana se hlásí do týmu.
- Dana Balcarová: Jsem v obraze. Chci se zapojit.
- Dan Leština: Ty časy minulých schůzek nebyly příjemné, bylo to kvůli sněmovně... Nástěnka k reformě odborné sekce: https://codimd.pirati.cz/upgrade-odborne-sekce. Kdo se chcete zapojit, tak mrkněte tam.


4. vyhláška PO - stav věcí (5 min, Jana K., Dan)
- Dan Leština: Jana Koláříková chce komentáře k vyhlášce na výběrka. Dala to připomínkovat KK, a teď nám. Tak prosím připomínkujte. Chce to někdo připomínkovat?
- Janka Michaillidu: Nebude to muset projít CF?
- Mchal Marciniszyn: Záleží, jestli to je pro všechny, nebo jen pro koordinátory pod PO. Podívám se na to.
- Janka Michaillidu: Já se na to také ráda podívám.
- Jan Bednařík: Vyhláška odboru platí pro členy odboru a nikoho jiného, není to předpis. KK to tedy v podstatě nezajímá. Když to někdo nebude chtít dodržovat, tak se s tím nedá nic dělat,
- Tomáš Trčka: Založme k tomu jednací vlákno, prožeňme to kolečkem až po CF.
- Dan Leština: Nebylo by lepší to nějak vyřešit později? Je to vyhláška podle starého, nesprávného schématu. Já nevím, jestli to projednávat nyní. Ale tedy asi pojďme to podpořit a projednat v RV, a nedostatky vyřešit tam.
- Jan Bednařík: Nevím, jestli s tím nepočkat, protože se to pak bude muset opravit. Stejně jako všechny ostatní vyhlášky. Počkal bych, jaký zvolíme postup a podle toho udělat i tuhle.
- Dan: Jana říkala, že to má nějakou urgenci. Proč bylo trochu tajemný, ale určitě by to mělo být platné po krajských volbách, kdy se bude dělat spousta VŘ

5. institut
Janka Michaillidu: budeme volit dva členy do správní rády pirinstutu někdy v lednu

6. Kontrola vypořádávání volebních oznámení (Michal G., všichni, 10 minut)
- Dana Balcarová: Chci pomoct Petře se senátory za Prahu.
- Michal Marciniszyn: Vysočina v podstatě zkontrolovaná, do středy mají být odstraněny kiksy.
- Janka Michaillidu: Než se pustíte do kontroly kandidátky, tak prosím zkontrolujte krajské forum. Nám například začali odvolávat lidi z té kontrolované kandidátky, takže se ta finální verze bude ještě hýbat.
- Jan Bednařík: S těmi podporami je to tak, že když si KF nezvolí vlastního senátora, tak o podpoře vyjednává RP, které s tím může pověřit PKS. Tzn. je dobré kouknout, pokud KF hlasovalo o podpoře, tak jestli bylo pověření RP.
- Dan Leština: Ten termín už dávno uplynul ne?
- Tomáš Trčka: Kraje s dodáváním věcí do podatelny může uhánět jak zástupce v RV, tak ten z členů, který to dostal přidělené.
- Jan Bednařík: Má být tyden předem oznámeno, že se bude uzavírat volební spolupráce do senátu.
- Dohodli jsme se, že člověk, který zkontroluje tak do redmine napíše, že je to zkontrolované, a pak ten úkol zavře. Petra, Marek a lidi co nic nemají by dostali senátory.

7. Setkání RV+SVÝT
- Janka Michaillidu: Vidím v tom praktičnost, ale jde o logistiku, protože SVÝTy jsou pátek/neděli, a skoro pokaždé by to po lidech bude vyžadovat, aby si vzali v pátek volno... A jsou lidi, pro které to třeba není možné no.
- Tomáš Trčka: SVÝTy by měly být putovní.
- Jan Bednařík: Kde by byl SVÝT v neděli, tak RV pá+so a bylo by ke zvážení, jestli to je pro nás takto přijatelné.
- Janka Michaillidu: Případně se dá domluvit, že by RV bylo jen v sobotu, když by SVÝT byl v neděli. A taky by RV mohla být i mimo ten SVÝT.
- Petra Smutná: A co si od toho slibujem? Kdyby byl SVÝT v pátek a přijeli jednatelé+lidé, kteří v ten den mají volno. Pak by bylo so+ne RV s pevně daným programem. Asi by musel být nějaký poVÝTový bod. My s nima komunikujeme přes šárku a redmine a doteď jsme nepotřebovali fyzická zasedání. Nevidím přidanou hodnotu. Co kdyby TV bylo týden nebo čtrnáct dní po SVÝTu?
- Jan Bednařík: Já tam byl a bylo to primárně informační. Nebylo to tak, že by tam vyplynulo něco, co by se předávalo RV k hlasování. Spíš taková fakt informační schůzka a formát do budoucna myslím bude podobný. Mně by to propojení vycházelo líp kvůli cestování, ale jenom teda, pokud by to nebyl ten pátek. Třeba by se pak zdrželi lidé na RV.
- Dan Leština: Jsem proti tomu, abychom v pátek dostali zadáno něco v sobotu projednat a schválit...
- Jan Bednařík: Myslím, že je spíš problém, že není čas na místě něco přidávat.
Odpovědět

Zpět na „Organizace“