Stránka 12 z 21
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 10:50
od David.Wagner
Já bych tak jako za pět dvanáct zkusil ještě jednu věc.
Hodně se tady mluví o tom, že opatření VŮBEC NEFUNGUJÍ. Ano, jsou zcela jistě špatně nastavená, potřebují předělat a ztráty důvěry způsobené vládou do nich dělají hrozné záseky, o tom žádná a pokud to má nějak fungovat, tak se to musí změnit.
Tady ale je shromážděno množství dat a argumentů k tomu, že opatření dělají věci. A pokud teď máme R kolem 1 a stále velké množství nakažených (což není vina jen neefektivních nařízení a neochoty je dodržovat, ale částečně nejspíš i nových mutací), tak seknout šokově a bez přípravy zrušení opatření může snadno vést k tomu, že skočíme někam k limitům testovací kapacity a pak se budeme v problému válet další měsíce.
https://boundedlyrational.substack.com/ ... -efektivit
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 10:56
od Rostislav.Reha
Karel.Kadlec píše: ↑11 úno 2021, 10:45
Navrhuji prodloužení vždy na 3 dny a pokaždé požadovat zdůvodnění. A tepat za nečinnost. Tak se to dělá, ne že měsíc má vláda leháro.
To celkem nic neresi, jediny "trest" za to zase bude jen dalsi neschvaleni NS.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 11:44
od OKubicek
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 10:50
Já bych tak jako za pět dvanáct zkusil ještě jednu věc.
Hodně se tady mluví o tom, že opatření VŮBEC NEFUNGUJÍ. Ano, jsou zcela jistě špatně nastavená, potřebují předělat a ztráty důvěry způsobené vládou do nich dělají hrozné záseky, o tom žádná a pokud to má nějak fungovat, tak se to musí změnit.
Tady ale je shromážděno množství dat a argumentů k tomu, že opatření dělají věci. A pokud teď máme R kolem 1 a stále velké množství nakažených (což není vina jen neefektivních nařízení a neochoty je dodržovat, ale částečně nejspíš i nových mutací), tak seknout šokově a bez přípravy zrušení opatření může snadno vést k tomu, že skočíme někam k limitům testovací kapacity a pak se budeme v problému válet další měsíce.
https://boundedlyrational.substack.com/ ... -efektivit
To zase tolik nehrozí i když určité zhoršení ano. Když spočítáme kolik lidí se opravdu nakazilo tak již více než polovina možná dvě třetiny to již prodělali a jsou imunní. Pokud bychom očkovali ty bez protilátek, tak jsme s toho rychle venku i bez nouzového stavu. To by ale musel řídit někdo alespoň s několika závity šedé kůry mozkové. Nemám patent na rozum, ale jsem odborník, který se této problematice věnuje celý poměrně dlouhý život.
O.Kubíček
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 11:55
od David.Wagner
OKubicek píše: ↑11 úno 2021, 11:44
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 10:50
Já bych tak jako za pět dvanáct zkusil ještě jednu věc.
Hodně se tady mluví o tom, že opatření VŮBEC NEFUNGUJÍ. Ano, jsou zcela jistě špatně nastavená, potřebují předělat a ztráty důvěry způsobené vládou do nich dělají hrozné záseky, o tom žádná a pokud to má nějak fungovat, tak se to musí změnit.
Tady ale je shromážděno množství dat a argumentů k tomu, že opatření dělají věci. A pokud teď máme R kolem 1 a stále velké množství nakažených (což není vina jen neefektivních nařízení a neochoty je dodržovat, ale částečně nejspíš i nových mutací), tak seknout šokově a bez přípravy zrušení opatření může snadno vést k tomu, že skočíme někam k limitům testovací kapacity a pak se budeme v problému válet další měsíce.
https://boundedlyrational.substack.com/ ... -efektivit
To zase tolik nehrozí i když určité zhoršení ano. Když spočítáme kolik lidí se opravdu nakazilo tak již více než polovina možná dvě třetiny to již prodělali a jsou imunní. Pokud bychom očkovali ty bez protilátek, tak jsme s toho rychle venku i bez nouzového stavu. To by ale musel řídit někdo alespoň s několika závity šedé kůry mozkové. Nemám patent na rozum, ale jsem odborník, který se této problematice věnuje celý poměrně dlouhý život.
O.Kubíček
To počítá s hodně optimistickým modelem získané imunity. Typicky Manaus je myslím dobrý odstrašující příklad (
https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 5/fulltext) se slušným zmapováním.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 12:03
od Jan.Adam
Jaroslav.Krejci píše: ↑11 úno 2021, 09:47
Ač nerad osobně bych musel hlasovat pro prodloužení nouzového stavu - svědomí by mi nedovolilo za současné situace hlasovat jinak. Je pravdou, že tuto pandemii zvládá vláda ostudně a řešení, která navrhují Piráti jsou efektivnější - jednoduše jiná liga ve srovnání s tím, co vláda předvádí. Ale nemohl bych debilitu této vlády nadřadit nad zdraví bližních a úmornou práci našich zdravotníků.
Ale je ti jasné, že takovým hlasováním bys dále prodloužil agónii těch zdravotníků, kteří už jedou několikátý měsíc nadoraz? Protože pokud se něco zásadního nestane, přístup vlády, uspokojené tím, že jim to zase někdo odmávnul, se vůbec nezmění? To, co vláda dělá, NEFUNGUJE.
Ano, je tady RISK, že neprodloužení NS bude stát lidské životy. Ale pak je tady JISTOTA, že jeho prodloužení a zachování statu quo přístupu vládní sebranky k řešeni pandemie je bude stát také.
Která varianta jich bude stát v dlouhodobém horizontu víc? Zariskovat a dosáhnout zásadní a potřebné změny v přístupu, nebo to nechat pomalu vyhnívat?
Protože, když to řeknu natvrdo - ti lidé budou umírat tak jako tak.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 12:20
od OKubicek
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 11:55
OKubicek píše: ↑11 úno 2021, 11:44
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 10:50
Já bych tak jako za pět dvanáct zkusil ještě jednu věc.
Hodně se tady mluví o tom, že opatření VŮBEC NEFUNGUJÍ. Ano, jsou zcela jistě špatně nastavená, potřebují předělat a ztráty důvěry způsobené vládou do nich dělají hrozné záseky, o tom žádná a pokud to má nějak fungovat, tak se to musí změnit.
Tady ale je shromážděno množství dat a argumentů k tomu, že opatření dělají věci. A pokud teď máme R kolem 1 a stále velké množství nakažených (což není vina jen neefektivních nařízení a neochoty je dodržovat, ale částečně nejspíš i nových mutací), tak seknout šokově a bez přípravy zrušení opatření může snadno vést k tomu, že skočíme někam k limitům testovací kapacity a pak se budeme v problému válet další měsíce.
https://boundedlyrational.substack.com/ ... -efektivit
To zase tolik nehrozí i když určité zhoršení ano. Když spočítáme kolik lidí se opravdu nakazilo tak již více než polovina možná dvě třetiny to již prodělali a jsou imunní. Pokud bychom očkovali ty bez protilátek, tak jsme s toho rychle venku i bez nouzového stavu. To by ale musel řídit někdo alespoň s několika závity šedé kůry mozkové. Nemám patent na rozum, ale jsem odborník, který se této problematice věnuje celý poměrně dlouhý život.
O.Kubíček
To počítá s hodně optimistickým modelem získané imunity. Typicky Manaus je myslím dobrý odstrašující příklad (
https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 5/fulltext) se slušným zmapováním.
Tam to bylo způsobeno mutací, která u nás doposud není i když i zde se může objevit. Rozšíření by nějakou dobu trvalo a muselo by se to brát jako jiné onemocnění. Nemusely by fungovat ani dosavadní vakcíny. To je ten nejčernější scénář. Je to také ovlivněno predispozicí populace, která je v Brazílii zcela jiná než u nás. Mutace britská vyskytující se u nás může nakazit větší část populace, ale imunitu doposud neproráží. Trochu jiná situace je u jihoafrické mutace, která je například v Tyrolsku, ale ani ta není tak agresivní jako ta brazilská.
O.K.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 12:30
od David.Wagner
OKubicek píše: ↑11 úno 2021, 12:20
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 11:55
OKubicek píše: ↑11 úno 2021, 11:44
To zase tolik nehrozí i když určité zhoršení ano. Když spočítáme kolik lidí se opravdu nakazilo tak již více než polovina možná dvě třetiny to již prodělali a jsou imunní. Pokud bychom očkovali ty bez protilátek, tak jsme s toho rychle venku i bez nouzového stavu. To by ale musel řídit někdo alespoň s několika závity šedé kůry mozkové. Nemám patent na rozum, ale jsem odborník, který se této problematice věnuje celý poměrně dlouhý život.
O.Kubíček
To počítá s hodně optimistickým modelem získané imunity. Typicky Manaus je myslím dobrý odstrašující příklad (
https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 5/fulltext) se slušným zmapováním.
Tam to bylo způsobeno mutací, která u nás doposud není i když i zde se může objevit. Rozšíření by nějakou dobu trvalo a muselo by se to brát jako jiné onemocnění. Nemusely by fungovat ani dosavadní vakcíny. To je ten nejčernější scénář. Je to také ovlivněno predispozicí populace, která je v Brazílii zcela jiná než u nás. Mutace britská vyskytující se u nás může nakazit větší část populace, ale imunitu doposud neproráží. Trochu jiná situace je u jihoafrické mutace, která je například v Tyrolsku, ale ani ta není tak agresivní jako ta brazilská.
O.K.
To je trošku "vejce a slepice" problém. Manaus je teď příklad silného promoření, kde "státní imunita" jako strategie nevyšla. Nové mutace se taky vyskytují celkem přirozeně ve chvíli, kdy máme vysoké promoření, navíc je svět dost prostupný a Česko jednotlivé mutace vůbec nesleduje. Reinfekce pak obecně víme, že se dějí, nemáme k nim ale žádná solidní čísla pro Česko (pokud vím tak je nesledujeme).
Problém je to tak trochu i logisticky - i pokud bychom vyčlenili všechny potvrzeně nemocné stranou, tak nám stále zbývá proočkovat poměrně hodně lidí - a nemáme teď ani dost vakcín, ani dost kapacity je distribuovat. Zlepšení efektivity opatření, jejich lokalizace atd. musí přijít nutně, ale i velmi zrychlený a na získanou imunitu spoléhající proces bude ještě pár měsíců trvat, první skutečně velké zásilky vakcín můžeme čekat bohužel až v dubnu a dál.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 12:40
od OKubicek
David.Wagner píše: ↑11 úno 2021, 12:30
OKubicek píše: ↑11 úno 2021, 12:20
Tam to bylo způsobeno mutací, která u nás doposud není i když i zde se může objevit. Rozšíření by nějakou dobu trvalo a muselo by se to brát jako jiné onemocnění. Nemusely by fungovat ani dosavadní vakcíny. To je ten nejčernější scénář. Je to také ovlivněno predispozicí populace, která je v Brazílii zcela jiná než u nás. Mutace britská vyskytující se u nás může nakazit větší část populace, ale imunitu doposud neproráží. Trochu jiná situace je u jihoafrické mutace, která je například v Tyrolsku, ale ani ta není tak agresivní jako ta brazilská.
O.K.
To je trošku "vejce a slepice" problém. Manaus je teď příklad silného promoření, kde "státní imunita" jako strategie nevyšla. Nové mutace se taky vyskytují celkem přirozeně ve chvíli, kdy máme vysoké promoření, navíc je svět dost prostupný a Česko jednotlivé mutace vůbec nesleduje. Reinfekce pak obecně víme, že se dějí, nemáme k nim ale žádná solidní čísla pro Česko (pokud vím tak je nesledujeme).
Problém je to tak trochu i logisticky - i pokud bychom vyčlenili všechny potvrzeně nemocné stranou, tak nám stále zbývá proočkovat poměrně hodně lidí - a nemáme teď ani dost vakcín, ani dost kapacity je distribuovat. Zlepšení efektivity opatření, jejich lokalizace atd. musí přijít nutně, ale i velmi zrychlený a na získanou imunitu spoléhající proces bude ještě pár měsíců trvat, první skutečně velké zásilky vakcín můžeme čekat bohužel až v dubnu a dál.
Současný systém i v nouzovém stavu tomu určitě nezabrání. Souhlasím, že je třeba něco dělat, ale jak chcete donutit vládu aby pracovala efektivně. I v Brazílii sledovali prevalenci protilátek a mutace. U nás se nic takového neděje.
O.K.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 12:55
od David.Wagner
Tak můžeme třeba chtít ten pandemický zákon, stejně tak dnes klub představit pět zásadních požadavků které by leccos posunuly. Je ale něco jiného připravovat nová opatření 14 dní a připravovat je dny tři. Ale to se právě teď děje, tak uvidíme jak to dopadne.
Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?
Napsal: 11 úno 2021, 13:53
od Jan.Adam
Čím víc to dneska sleduji, tím víc by se mi zamlouvala varianta 14denního ultimáta. Dát jasné (a splnitelné) požadavky, které musí být do příště splněny, jinak podpora prodloužení NS padá jednou provždy.
Projevila by se tak (hmatatelně a veřejně) vůle k dohodě a získal čas.
Pokud by to nebylo v termínu splněno, pak hodit vše za hlavu a s klidným srdcem NS nepodpořit za žádných podmínek.
Teď jenom mít sepsané ty splnitelné požadavky...