Stránka 11 z 21

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 21:50
od Pavel.Moravec
Jan.Prokop píše: 10 úno 2021, 21:29 nešlo by tohle vecpat před hlasování o nouzovém stavu?
Prý nešlo, protože jde o mimořádnou schůzi kam nelze měnit program.

Dneska ANO a další zamítla poslanecký návrh opozice na rozumné kompenzace (tedy poloviční pandemický zákon, zhruba řečeno). Ta vůle jakkoliv slevit z vydírání "jenom nouzový stav, jinak nic a jste za to zodpovědní vy" mi přijde nulová.

Chtěl jsem něco dodat, ale pořád se mi tam motala hodně sprostá slova..

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 21:53
od Ondrej.Dostal
@Pavel.Moravec, Pandemickým zákonem disponuje @Jakub.Michalek.
Pokud vím, veřejně ještě venku není a nevidím dovnitř do procesu vyjednávání s vládou. Ale já bych se ho nebál ven pustit, je kvalitní a obstál by. Je napsaný tím způsobem, aby nezáleželo na tom, kdo aktuálně vládne, na jednu stranu umožňuje flexibilitu v opatřeních, na druhou stranu je tam dostatek "checks and balances" na to, aby případné nemehlo na ministerstvu nemohlo nadělat příliš škody. Kdyby bylo po mém, hrál bych ten návrh už týden veřejně, klidně i sepsal jeho čtyři základní principy na pergamen a šel je někdy večer přibít na vrata Strakovky, ať se u té politiky taky trochu bavíme😀
K tomu, jak by to šlo udělat procesně: Když je vůle, dá se v legislativní nouzi prohnat zákon Parlamentem v řádu dnů, tuším že by šlo vyslovit souhlas v jednom čtení nebo zkrátit mezi nimi lhůty na minimum. Každopádně hlas za hlas, prodloužení nouzáku schválit až po odhlasování Pandemického zákona Poslaneckou sněmovnou, v Senátu už by to neměl být problém, ten mezičas do projití zákona do Sbírky by se překlenul ještě posledním prodloužením. A kdyby celý proces někde havaroval, nikdo by nemohl vinit Piráty z nekonstruktivního přístupu.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 21:57
od David.Wagner
Ondrej.Dostal píše: 10 úno 2021, 20:27 Ahoj,
Jak jsem slíbil, sepsal jsem paragrafy a pár názorů k tomu, co by zrušení nouzového stavu skutečně znamenalo pro vydávání opatření - co by šlo, co by nešlo.
Pověsil jsem na socsítě a ke stažení na osobní stránky - je to opensource sdílejte, sharing is caring.
https://twitter.com/dostalondrej/status ... 0094937090
Je to psané narychlo, betaverze, kdo najde renonc, má u mě smajlíka😀
Celkově je to myslím velmi smysluplný směr, ale teda dost výrazně to předjímá, že k aspoň jednomu prodloužení (ve kterém se věci nasadí a schválí) dojde, ne?

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 23:02
od Veronika.Murzynova
Tak aspoň tvůrce ankety už má očividně jasno :)

https://twitter.com/Mikiferjencik/statu ... 1307471878

"Konec nouzového stavu bude znamenat, že boj s epidemií budou řídit místo premiéra hejtmani. Pevně věřím, že jim to půjde lépe."

Chmpf.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 23:08
od Mikulas.Peksa
Já si tedy dovolím přidat jeden takový hlas zvenku, tedy z Bruselu, že....obecně nám do europarlamentu dost často přicházejí požadavky na vyjádření k nějakým vyjímečným situacím typu státní převraty, krize, revoluce atp. Při těch vyjádřeních je dobré si připomínat základní články Stanov, např.
(3) Česká pirátská strana chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti

a) zneužívání zákonů k omezování svobody,
b) cenzuře, násilí, rasismu, strachu, nejistotě a pochybám ve společnosti a proti potlačování lidských práv.

Když to vezmu po řadě, co se stalo - byla tu vláda ANO, ČSSD a KSČM, která posledních téměř půl roku vládla pomocí vyjímečného stavu. Vyjímečný stav je instrument, který dává vládě nadstandartní pravomoci na úkor parlamentu a má jí umožnit překonat krátkodobou, vyjímečnou situaci. V českém případě se ovčem z dočasného řešení stalo trvalé - a to je problém. Není tak nějak náhoda, že řada různých autoritářských režimů po celém světě tento trik používá a vládne v "trvalém vyjímečném" stavu.

Vláda měla mnoho času, aby pandemická opatření, včetně různých psů a podobných věcí, ukotvila do zákonů a přešla do normálního ústavního fungování. Neudělala to, svévolně omezovala občanská práva svými nařízeními, na která navíc její členové okatě papalášsky kašlali. Dostali jsme se do stavu, že jedna z vládních stran (KSČM) nedokázala svou další účast na tomto obhájit a (zřejmě) přešla do opozice.

Nedovedu si moc představit, že bychom teď jakýmkoli způsobem nahradili její místo a umožnili pokračování "Babišova režimu". Používám slovní spojení "Babišův režim", protože bychom takové používali, kdyby se jednalo o situaci v jiné zemi. Dovedu si představit vznik úřednické vlády, která by měla tyto nadstandartní pravomoci a úkol dovést zemi k předčasným volbám. Jiné řešení mi nepřijde kompatibilní s čl. 3 našich Stanov a kdyby se jednalo o cizí zemi, oponoval bych mu, jako to standartně děláme. Prostě nemyslím si, že to můžeme udělat a říkat si Piráti, ve smyslu "ti co bojují (celosvětově) za svobodu, lidská práva atp."

Tolik za mě, v anketě jsem hlasoval PROTI.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 10 úno 2021, 23:39
od kaze
Nemuzu se zbavit dojmu,ze to vzalo z pohledu kscm trochu necekany vyvoj (tj.nikdo z opozice nevymeknul) a nakonec budou pro/opusti sal.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 11 úno 2021, 08:50
od Matous.Vanca
Pavel.Moravec píše: 10 úno 2021, 21:50
Jan.Prokop píše: 10 úno 2021, 21:29 nešlo by tohle vecpat před hlasování o nouzovém stavu?
Prý nešlo, protože jde o mimořádnou schůzi kam nelze měnit program.
Není to tak, tohle je jiný typ mimořádné schůze a pořad měnit lze. Ale není co tam vecpat. Mezi předložením zákona a zahájením jeho projednávání musí uplynout řada dní, nejde-li o vládní návrh v legislativní nouzi.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 11 úno 2021, 09:47
od Jaroslav.Krejci
Ač nerad osobně bych musel hlasovat pro prodloužení nouzového stavu - svědomí by mi nedovolilo za současné situace hlasovat jinak. Je pravdou, že tuto pandemii zvládá vláda ostudně a řešení, která navrhují Piráti jsou efektivnější - jednoduše jiná liga ve srovnání s tím, co vláda předvádí. Ale nemohl bych debilitu této vlády nadřadit nad zdraví bližních a úmornou práci našich zdravotníků.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 11 úno 2021, 09:58
od Jiri.Hoskovec
Veronika.Murzynova píše: 10 úno 2021, 23:02 Tak aspoň tvůrce ankety už má očividně jasno :)

https://twitter.com/Mikiferjencik/statu ... 1307471878

"Konec nouzového stavu bude znamenat, že boj s epidemií budou řídit místo premiéra hejtmani. Pevně věřím, že jim to půjde lépe."

Chmpf.
To sice může dopadnout lépe, ale je fakt nešťastný stav, kdy zrušením nouzového stavu budou mít kraje a Praha víkend na to, aby se v legislativně, epidemiologickém galimatyáši zorientovali a bohužel spíš meotdou pokus omyl se od pondělí zjišťovalo co nakázat a vyhlásit lze. Od Mikuláše je to možná chytlavé prohlášení na twitter, ale hodit to ze sněmovny přes víkend na kraje je nezodpovědné. Ten přechod pravomocí a oprávnění musí běžet v nějakém konsenzu a spolupráci, ne že si stát umyje ve čtvrtek ruce a od pondělí to bez legislativního ukotvení hodí na kraje.

Re: Jaký je váš postoj k aktuálnímu prodlužování nouzového stavu?

Napsal: 11 úno 2021, 10:45
od Karel.Kadlec
Navrhuji prodloužení vždy na 3 dny a pokaždé požadovat zdůvodnění. A tepat za nečinnost. Tak se to dělá, ne že měsíc má vláda leháro.