Myslíš naklikat koalici? To myslím nejde.
Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Moderátor: Odbor - administrativni
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
- Lukas.Dolezal
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 1118
- Registrován: 28 úno 2019, 14:48
- Profese: Politolog a student Evropských studií
- Bydliště: Brno
- Dal poděkování: 2418 poděkování
- Dostal poděkování: 1805 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvek:
- Antonino.Milicia
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Zástupce vedoucí Zahraničního odboru
, člen předsednictva
Evropské pirátské strany a koordinátor pro
PP-FI,
PP-IS,
PP-NO a
PP-SE.
lukas.dolezal@pirati.cz
lukas.dolezal@european-pirateparty.eu
- Dalibor.Zahora
- Republikový výbor
- Příspěvky: 12122
- Registrován: 21 dub 2009, 12:29
- Profese: zakládající člen
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 31215 poděkování
- Dostal poděkování: 15933 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
MFD
Koalice? Jen bez Pirátů
Druhý muž ODS Zbyněk Stanjura obhajuje, proč jedná o spojenectví s dalšími stranami na pravici.
Na začátku července jste pro Seznam.cz řekl, že jste hnutí STAN předložili konkrétní nabídku. Pokročili jste někam v jednání?
Ne, to jsem neřekl. Řekl jsem, že jednáme kromě jiných i se STAN, nic víc. Platí, že dokud není domluvené úplně všechno, není domluveného nic. V tuto chvíli platí, že není domluveno nic. Že o tom ale přemýšlíme, je pravda. Protože víme, jak funguje náš volební systém. O předvolební koalici přemýšlíme proto, aby voliči, kteří jsou proti vládě Andreje Babiše a politice Miloše Zemana, nedostali za své hlasy méně mandátů, než kolik odpovídá jejich skutečné síle.
Budu ještě jednou citovat z článku Seznamu.cz. „Předvolební koalice je nejlepší cestou, jak Andreje Babiše porazit a sestavovat vládu.“ Vážně tomu věříte?
Určitě tomu věřím. Kvůli volebnímu systému je to tak. Pokud si jako my plánujete, že převezmete vládu, tak by vás stejně čekalo povolební vyjednávání o programu vlády. Předvolební koalice jen říká, že ten program musíte dohodnout o pár měsíců dřív.
Pokud nepadla žádná konkrétní nabídka pro hnutí STAN, dostal ji od vás někdo jiný?
V tuto chvíli jednáme, zvažujeme různé varianty a uvidíme, k čemu dojdeme. Všechny strany navíc celkem logicky čekají na výsledky krajských voleb. Protože jedna věc jsou průzkumy, ale momentální voličskou sílu jednotlivých stran a hnutí ukážou krajské a senátní volby.
Od začátku července se objevila řada informací. Hnutí STAN prý jedná i s Piráty a vyhodnocuje si, kdo by byl pro ně výhodnější. Politologové publikují úvahy, že by vlastně nejlepší bylo, kdyby kandidovali dohromady Piráti se STAN a ve druhém bloku ODS, lidovci a TOP 09. Co vy na to?
Podle mě je lepší vyhrát volby a pak sestavovat vládu jako první na pásce, než nevyhrát volby a případně sestavovat vládu později. I když možné jsou oba modely. Pro vítězství ve volbách je lepší mít jeden předvolební blok než přemýšlet o dvou. Neříkám, kdo ho má být účasten, ale představa, že pokud by vznikly bloky dva, oba by porazily Babiše, podle mě není reálná.
Takže jde o vytvoření obdoby Demokratického bloku, kde by byly opoziční strany s výjimkou KSČM, SPD a hnutí Trikolóra?
A kromě Pirátů, samozřejmě. Já neříkám, že tam mají být všichni. Říkám, že takový blok – a my máme ambice ho vést – má vzniknout. Jestli se tak stane, to nevím, je tam plno problematických míst. A pak takový projekt také musíte prosadit uvnitř stran. Je totiž jedna věc, že se domluví vedení, a druhá, že to musíte prosadit uvnitř strany. Ale je to cesta, jak být první na pásce.
Pokud by šlo o demokratické strany s výjimkou Pirátů, potřebovali byste s lidovci, STAN a TOP 09 20 procent. To by vzhledem k preferencím ODS okolo 14 procent mohlo ohrožovat i vaši stranu. Troufali byste si na to, nebo vás to při jednání limituje?
Ne, problém to není. Ale já osobně nepovažuji za pravděpodobnou čtyřkoalici.
Vždyť jste před chvílí říkal, že nejvýhodnější by byla koalice všech s výjimkou Pirátů…
Ne, já říkal, že budeme jednat se všemi s výjimkou Pirátů. To ale neznamená, že to tak dopadne. Ale pokud máte ambici vyhrát, nemůžete se bát nějaké hranice pro koalici. S devatenácti procenty se zkrátka volby vyhrát nedají. Takže to není limitující.
Čím to vlastně je, že se z teze „jedině předvolební koalice stran dává naději na porážku Babiše“ stala taková posvátná kráva? Je to tím, že lídr Milionu chvilek Mikuláš Minář přestal tolik šít do Babiše a začal spílat vám, že pro jeho porážku děláte málo, když se nespojujete?
To myslím, že ne. Víme, jak funguje volební systém, víme, jaká je politická situace. Že se preference v zásadě nemění. Když se podíváme na průzkumy po dvou a půl letech od minulých voleb, tak hnutí ANO je stále okolo 30 procent, my a Piráti kolem 15 a všichni ostatní bojují o 5 procent. Žádný výrazný posun od voleb nenastal. Pak se logicky podíváte na volební zákon a přemýšlíte, jak volby vyhrát. Největší šancí je vytvoření předvolebního bloku.
Nicméně „hemžit“ jste se v tomto smyslu začali až poté, co vás Minář zkritizoval za nečinnost. Připadá mi, že jde spíš o to předstírat spojovací činnost, aby na vás nepadla nálepka těch, co to „zkazí“. Za což pak budou „viníci“ veřejně popraveni na demonstracích Milionu chvilek, ne?
Ne ne ne. Zkazit to může každý. Ale když se to nepovede, nemá smysl hledat viníky. Buď se to povede a odprezentuje, anebo ne. Pak ale nemá smysl hledat viníky, nýbrž se soustředit na vlastní kampaň. Myslím, že nepatříme k těm, kteří běhají na tiskové konference a říkají: Dnes jsme jednali s těmi a těmi, zítra s oněmi a uvidíme, jak to bude. Protože na taková jednání potřebujete čas a musí být diskrétní. Samozřejmě, že představy stran se liší, takže není nutné zveřejňovat ty původní. Hájit až jen výsledek, na kterém jsme schopni se domluvit.
Před posledními volbami se téměř až k výsledku dobrala předsednictva KDU-ČSL a STAN, jejichž členové o to velmi stáli. Pak to ale shodila členská základna lidovců. Sám jste zmiňoval, že je to nutné prosadit uvnitř strany. Je to vůbec reálné, i kdybyste si „nahoře“ vymysleli cokoli?
Nepopírám, že by to bylo složité. Je to stejně obtížné jako udělat dohodu s ostatními. Jsme demokratická strana, máme primárky, máme to v sobě. V ODS neexistuje, že by přišel šéf a řekl: Ty budeš kandidovat, ty ne. Na druhé straně jsme před krajskými volbami a naše regiony zhruba v osmi až devíti případech usoudily, že pro úspěch je výhodnější sestavit nějakou předvolební koalici. V říjnu budeme vyhodnocovat, zda tomu koalice pomohly, či ne.
Vy sám jste ze severu Moravy, kde byl zájem na vzniku koalice ODS, TOP 09, STAN a lidovců. Tedy těch samých, kteří jsou ve hře pro volby do Sněmovny. Nejprve odmítli lidovci. Pak STAN, protože nestojí o partnerství s TOP 09. To také něco ukazuje?
Tak nebylo to úplně jednoduché. Výsledkem je vznik předvolební dvojčlenné koalice ODS a TOP 09. Je pravda, že jsme usilovali o širší koalici, ta ale nevznikla. Platí ale to, co jsem říkal o centrální úrovni. Nebudu říkat, kdo to zavinil a v čem je problém. Berme to jako realitu.
V Moravskoslezském kraji jste v předposledních volbách získali jednoho, v posledních dva poslance. V těch příštích chcete kandidovat vy, Pavel Drobil jako šéf moravskoslezské ODS i Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích. Už to je přetlak. Kdybyste udělali předvolební koalici, musíte ještě uvolňovat místa na kandidátce lidovcům, topkařům či dalším. Jak byste chtěl spolustraníkům vysvětlit, že jim mají uvolnit místa?
Jsem přesvědčen, že pokud bychom v našem kraji kandidovali sami, dosáhneme na čtyři mandáty. Pokud budeme kandidovat v předvolební koalici, těch mandátů dostaneme víc. Viděl bych to na šest až sedm mandátů podle toho, jak bychom tu koalici vytvořili.
Když v minulosti vznikaly podobné koalice, platilo, že se na kandidátkách jejich představitelé střídali po jednom. ODS je dnes všude silnější než všichni možní partneři. Opravdu byste jim dali vlastní místa na kandidátkách bez obav, že by vás vaši členové v regionech sežrali?
Takhle si myslím, že by se to neskládalo, to prostě nejde. V každém kraji je každá strana jinak silná. Představa, že máte jednotný mustr pro všechny kraje, to je cesta k neúspěchu. Pokud máme být úspěšní, musí být v každém kraji to pořadí jinak a musí zohledňovat i sílu stran a jejich viditelné politiky. Nemůže být mustr, že to bude ve všech krajích dle vzoru jedna, dvě, tři, čtyři a tak dále. To by nefungovalo.
Byl byste třeba v rámci vytvoření koalice ochoten kandidovat v Moravskoslezském kraji ze sedmého místa, abyste přispěl ke koaliční jednotě?
Tak já mám samozřejmě ambici ve svém kraji tu kandidátku vést, tím se netajím. Přijde mi to logické.
Aha, takže má šéf moravskoslezské ODS Drobil říct: „Stanjura je první místopředseda, tudíž je jednička kandidátky. Za ním si seřadí své kandidáty TOP 09 a lidovci a pak možná přijdu na řadu já. A budu doufat…“ Při znalosti reálné politiky oba víme, že je to hloupost, ne?
Ne. Reálné to musí být tak, že to zohlední všechny faktory, o kterých jsem mluvil. Pokud bude dobrá vůle a společný cíl vyhrát volby, jsme schopni dohodu udělat. V žádném kraji to nemůže fungovat 1, 2, 3, 4 na kandidátce. Matematicky je to jednodušší, ale je to cesta k nedohodě. Kdyby to někdo prosazoval, v zásadě tu dohodu nechce. Takovou dohodu bychom ani naší straně nepředstavili.
Proč by do toho pak menší strany měly jít, když by jim to negarantovalo volitelná místa na kandidátkách? Kde byste jim chtěli ustoupit?
No, to nechte na nás. To se opravdu nedá dopředu vyhlašovat, to je cesta k neúspěchu.
Pokud byste překonali tuto dělicí čáru, začne debata o lídrovi celé koalice. Předpokládám, že jedinou možností pro vás je předseda ODS Petr Fiala?
No, to je pravda. Když se podívám na výsledky voleb a preference, je to realistický pohled. Je to naprosto logické a těžko by se hledal nějaký protiargument, který by nás přesvědčil, že tomu tak být nemá.
Takže vlastně říkáte, že se chcete dohodnout, ale zároveň říkáte stěží akceptovatelné podmínky spolupráce. Tím pádem se vracím na začátek: Není to celé jen pokus o alibi před Minářem z Milionu chvilek, že jste pro spojení udělali dost?
Ne. Aspoň z naší strany určitě ne. My se netajíme ambicí ty volby vyhrát. Někteří nám nevěří, někteří si z nás utahují, ale to je jedno. Pokud je tou cestou vytvoření nějaké předvolební koalice, pokusím se o to. Myslím, že musí být letos jasno. Povést se to nemusí, to je pravda. Pak bychom kandidovali samostatně a udělali vše pro to, abychom ty volby vyhráli i tak. S Mikulášem Minářem o tom ale určitě vyjednávat nebudeme. My reprezentujeme politickou stranu a budeme dělat, o čem jsme přesvědčeni, že je správné.
Petr Kolář
reportér MF DNES
Foto: Dan Materna, MAFRA
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
- Robert.Magni, Lukas.Dolezal, Michael.Polak
jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
A i když se zadaří a 5+15 bude třeba 26,tak stejně proděláme na počtu mandátů - některý budeme muset darovat cizím.
Nemá to smysl.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
- Petr.Vileta
- Antonino.Milicia
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 1671
- Registrován: 04 pro 2018, 19:58
- Profese: VŠ lektor & manažer
- Dal poděkování: 1914 poděkování
- Dostal poděkování: 2263 poděkování
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
STAN je vnímána jako seriozní strana s kredibilitou. Pokud chce někdo něco ideologického, tak volí podle své orientace ODS, KSČM, SPD, TOP i ČSSD a KDU. Ale asi je málo voličů nějak fundamentálně proti STAN.
Piráty stále dost lidí vnímá jako něco, o čem se vůbec neuvažuje. Spolupráce se STAN by, domnívám se, mohla pomoci tuto chronickou nálepku odstranit, a přivést voliče k tomu, aby se alespoň začal kriticky zajímat o program strany; pomohlo by to dlouhodobému kreditu Pirátů jako šířeji akceptovatelné možnosti volby.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 4):
- Vit.Jurasek, Zbynek.Janoska, Pavel.Moravec, Jan.Licka
- Jakub.Dedek
- Kontrolní komise
- Příspěvky: 1292
- Registrován: 05 led 2017, 10:46
- Profese: Student matematiky
- Dal poděkování: 2133 poděkování
- Dostal poděkování: 1799 poděkování
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 3):
- Dalibor.Zahora, Lukas.Dolezal, Michael.Polak
- Lukas.Dolezal
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 1118
- Registrován: 28 úno 2019, 14:48
- Profese: Politolog a student Evropských studií
- Bydliště: Brno
- Dal poděkování: 2418 poděkování
- Dostal poděkování: 1805 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/va ... 10_pjadrnyVazby Starostů na rodinu Krejčířova spolupracovníka. Se synem se radí, otec je platí
Vazby Starostů a nezávislých na Zlínsko a rodinu Redlových jsou ještě silnější, než se zdálo. Radiožurnál zjistil, že Starostové mají na Zlínsku významné sponzory. Mezi nimi třeba podnikatele Petra Redla, otce Krejčířova spolupracovníka Michala Redla.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
- Robert.Magni, Zbynek.Janoska, Dalibor.Zahora
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Zástupce vedoucí Zahraničního odboru
, člen předsednictva
Evropské pirátské strany a koordinátor pro
PP-FI,
PP-IS,
PP-NO a
PP-SE.
lukas.dolezal@pirati.cz
lukas.dolezal@european-pirateparty.eu
- Antonino.Milicia
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 1671
- Registrován: 04 pro 2018, 19:58
- Profese: VŠ lektor & manažer
- Dal poděkování: 1914 poděkování
- Dostal poděkování: 2263 poděkování
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Nevím, neznám, ale jednou takové věci přijdou i na Piráty. Je ale vždycky rozdíl, jestli je nahnilé jedno jablíčko nebo celý strom a je to jeho vlastnost, nikoliv chyba (ODS pro příklad)...Lukas.Dolezal píše: ↑24 črc 2020, 10:29Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/va ... 10_pjadrnyVazby Starostů na rodinu Krejčířova spolupracovníka. Se synem se radí, otec je platí
Vazby Starostů a nezávislých na Zlínsko a rodinu Redlových jsou ještě silnější, než se zdálo. Radiožurnál zjistil, že Starostové mají na Zlínsku významné sponzory. Mezi nimi třeba podnikatele Petra Redla, otce Krejčířova spolupracovníka Michala Redla.
- Lukas.Dolezal
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 1118
- Registrován: 28 úno 2019, 14:48
- Profese: Politolog a student Evropských studií
- Bydliště: Brno
- Dal poděkování: 2418 poděkování
- Dostal poděkování: 1805 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Tak to už spekuluješ. Já bych zase neřekl, že ODS je celá prohnilá a pokud budou Piráti chtít být ve vládě, budeme muset s nima jednat 🙂.Antonino píše: ↑24 črc 2020, 11:50Nevím, neznám, ale jednou takové věci přijdou i na Piráty. Je ale vždycky rozdíl, jestli je nahnilé jedno jablíčko nebo celý strom a je to jeho vlastnost, nikoliv chyba (ODS pro příklad)...Lukas.Dolezal píše: ↑24 črc 2020, 10:29Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/va ... 10_pjadrnyVazby Starostů na rodinu Krejčířova spolupracovníka. Se synem se radí, otec je platí
Vazby Starostů a nezávislých na Zlínsko a rodinu Redlových jsou ještě silnější, než se zdálo. Radiožurnál zjistil, že Starostové mají na Zlínsku významné sponzory. Mezi nimi třeba podnikatele Petra Redla, otce Krejčířova spolupracovníka Michala Redla.
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Zástupce vedoucí Zahraničního odboru
, člen předsednictva
Evropské pirátské strany a koordinátor pro
PP-FI,
PP-IS,
PP-NO a
PP-SE.
lukas.dolezal@pirati.cz
lukas.dolezal@european-pirateparty.eu
- pavel_sanda
- Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
- Příspěvky: 137
- Registrován: 19 črc 2018, 13:33
- Profese: učitel
- Dal poděkování: 88 poděkování
- Dostal poděkování: 164 poděkování
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Každopádně bych nepřeceňoval efekt antiBabiš. Lidi podle toho z 90 % volit nebudou. Volby vyhraje buď ANO nebo ten, kdo ANO sebere hlasy, bez ohledu na koalice.
Výhoda koalice STAN s ODS pro piráty je ta, že STAN volí z velké většiny lidé, kteří nechtějí volit ODS. Čili tato koalice by zvýšila podporu Pirátů více než podporu koalice vedené ODS, protože voličům STAN bude tato volba méně protivná, než volba ODS. Také se může stát, že někteří lepší lidé ze STANu (prakticky dvojice Rakušan + Farský) se tam dostanou na úkor nějakých dvou hardcore odésáků.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi pavel_sanda za příspěvky (celkem 7):
- Pavel.Moravec, Jiri.Koudelka, Vaclav.Fortik, Robert.Magni, Michael.Polak, Vit.Jurasek, Sarka.Vaclavikova
- Dalibor.Zahora
- Republikový výbor
- Příspěvky: 12122
- Registrován: 21 dub 2009, 12:29
- Profese: zakládající člen
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 31215 poděkování
- Dostal poděkování: 15933 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?
Jaroslav Bican @BicanJ
https://twitter.com/BicanJ/status/1286913525684862976
K pirátské anketě o koalici s hnutím STAN: "Není to ani hloupý výstřelek. Pouze doklad vnitrostranického života a ukázka pirátské kultury. Ta se někomu nemusí líbit a leckdo si na podobnou transparentnost stále ještě nezvykl..."
https://www.forum24.cz/pirati-stale-dra ... it-nemelo/
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 7):
- Lukas.Dolezal, Milan.Dadourek, Vojtech.Pikal, Michael.Polak, Vit.Jurasek, Petr.Vileta, Jan.Licka
jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)